Съвет за избор на лаптоп

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от grkv » 10 Сеп 2020, 7:00

Не ми и пука, честно казано.
МинА ми времето.... едно време ми бяха и на мен само цифри в главата, сглабяния, охлаждания, овърклокнати простотии и т.н., пък мака беше за лигльовци, скъп и силно ограничаващ авантюристите. Сигурно и сега е така, ама на мене ми е друго.
Сутрин си пия кафето докато превъртам тубата, форуми и новини, за работа ми трябва Уърда, ама т'ва когато ме хване музата да попиша вкъщи, вечерта директно от телефона му нареждам да прожектира филми на телевизора в спалнята и май това ми е ползването горе-долу. Всички програми ги има безплатни в 1-2 сайта, та не е като да те джоби за щяло и нещяло. Т'ва ако искаш де, иначе сега ше се покаже Декстъра от прозореца на фешън тройката да покаже тука къв плащач е, че даже и офис пакета му е платен, а за замунда само е чувал! :lol:
Т'ва е ползването на по-голямата част от обществото. И уиндоус ше ми върши работа за тия неща, ама всичко ще е по-грубо, по-грозничко и тук-там ще има по някой краш на елементарни неща без обяснение. Ял съм го тоя с години... мерси.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 10 Сеп 2020, 10:01

Животът на батерията не мисля, че е критерий, вече има виндовс лаптопи, които държат повече от макбуци. Почнаха да вкаравт и скандално големи батерии в шаситата на лаптопите.
По-соро наистина е въпрос на вкус и конкретно върху какво е нужно да се работи. Аз не обичам да се ограничавам в една екосистема и да си мисля, че "не бих сменил на друго" - ако ми е по-удобно и по-евтино ще сменя.

Не отричам достойнствата на макбуците, както казах имат няколко аспекта, в които предлагат най-доброто (тракпад, говорители). Аз лично избягвам епъл продукти, защото не обичам да съм затворен в една екосистема, да се съобразявам само и единствено с решенията (понякога скандални и съмнителни) на един инженерен екип, както и да нямам избор и разнообразие. Много стандартни (че и пауър юзъри) си харесват Макове и макбуци. Въпрос на вкус и предпочитания - пазарът е голям има за всекиго по нещо.

grkv написа: Всички програми ги има безплатни в 1-2 сайта, та не е като да те джоби за щяло и нещяло. Т'ва ако искаш де, иначе сега ше се покаже Декстъра от прозореца на фешън тройката да покаже тука къв плащач е, че даже и офис пакета му е платен, а за замунда само е чувал! :lol:
Т'ва е ползването на по-голямата част от обществото. И уиндоус ше ми върши работа за тия неща, ама всичко ще е по-грубо, по-грозничко и тук-там ще има по някой краш на елементарни неща без обяснение. Ял съм го тоя с години... мерси.


Тук се замисли, че си предплатил за целият софтуерен пакет на МакОС - включено е в цената на самия продукт.
До колко Виндовс е по-дървено и грубо. Пак въпрос на вкус, за мен UX-a на МакОС също е дървен и неинтуитивен на много места, липсват някои елементарни фийчиръ и хоткийс (бих почнал да изброявам, но ще е дълъг списък). МакОС също ми крашва, случва ми се да зависват някакви неща и да иска рестарт. Напослдък правя редовно по 15-20 дни uptime на работни уиндоус машини без да рестартирам. Разбирай по-тежка употреба където процесорът се утилизира почти нон стоп, 16-20гб рам заети и прочее.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от b_u_b_o » 10 Сеп 2020, 10:08

Тва с живота на батерията на макбуците е доста прехвалена работа. С макбук про 2018 с и9, най-високия модел едвам правех 4 часа работа. Са, ако цъкаш фб и слушаш спотифай само може и 20 часа да направи. Ама като си пуснех билда на проекта и като включеше перката да излита, направо виждаш процентите как се сменят надолу :lol:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Bogat-Beden » 10 Сеп 2020, 12:22

Какво работите ве, хора :shock: :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от grkv » 10 Сеп 2020, 12:29

Т'ва се чудя и аз от преди малко :lol:
Адвокатлъка минава и с един Еър за 1.5к, ама вас като ви гледам набивате по три БМВ-та в РАМ памет и процесори, баси :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от b_u_b_o » 10 Сеп 2020, 12:58

Аа, аз пари за лаптоп не съм давал през живота си...само служебни ползвам :mhihi: Не си представям как ако си вадя парите от джоба ще дам 5к+ за една алуминиева тава :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 10 Сеп 2020, 15:18

grkv написа:Т'ва се чудя и аз от преди малко :lol:
Адвокатлъка минава и с един Еър за 1.5к, ама вас като ви гледам набивате по три БМВ-та в РАМ памет и процесори, баси :lol:


Ами ако взимам макбук - може и да заминат 2-3 БМВ-та за по-мощен спек. Ако искам 32 рам и як процесор (и7-ца, райзен 4600, 4700, 4800) мога да мина и с лаптоп за 2500-3000 лаптоп.
Иначе и аз лаптоп не съм си закупувал от 4 години когато си откупих фирмената машина след като напуснах, понеже ми трябваше все някакъв личен лаптоп след това. Работните ми машини са някакви относително дженерик бизнес серии - Тинкпад Е, HP Elitebook и подобни дървета. За съжаление никога не съм имал лукса да заложа някакви критерии или работодателя да ми предостави избора на машина на мен самия :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 10 Сеп 2020, 20:52

Това с мощните лаптопи съвсем сериозно смятам, че му мина времето. Връщаме се постепенно на добре забравена концепция от 70те.
Тогава е било една сграда с компютър (тогава IBM mainframe в общия случай) някъде на майната си, у вас само терминал. Сега му викаме cloud computing.
Освен всички ползи, при нужда може да скейлнеш колкото си искаш. Това е в контекста на професионални цели... за другото човека е прав, че повече
от един Air или 13ка PRO или еквивалента им не е нужно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 10 Сеп 2020, 23:11

b_u_b_o написа:Аа, аз пари за лаптоп не съм давал през живота си...само служебни ползвам :mhihi: Не си представям как ако си вадя парите от джоба ще дам 5к+ за една алуминиева тава :mrgreen:

Дал си повече за един варел, така че не е странно, зависи какво ти трябва, какво те влече и какви са ти възможностите, точно като с варела.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Nickelback » 11 Сеп 2020, 7:48

steeN написа:Това с мощните лаптопи съвсем сериозно смятам, че му мина времето. Връщаме се постепенно на добре забравена концепция от 70те.
Тогава е било една сграда с компютър (тогава IBM mainframe в общия случай) някъде на майната си, у вас само терминал. Сега му викаме cloud computing.
Освен всички ползи, при нужда може да скейлнеш колкото си искаш. Това е в контекста на професионални цели... за другото човека е прав, че повече
от един Air или 13ка PRO или еквивалента им не е нужно.


Проблем с "терминала" и "cloud computing"-а става, когато ти самият продуцираш "big data"-та и не искаш (privacy) и/или не можеш (bandwidth) да я размяташ за щяло и нещяло до клауда. Та аз за такива кейсове говоря, че не стават с какъв да е лаптоп, или още по-малко с какъв да е ОС. Естествено това е, когато човек се занимава професионално с това, и прави prototyping на подобни системи и последващо изграждане в краен продукт.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 11 Сеп 2020, 7:57

Мина му времето и на това, че "не можеш" да размяташ данните. Самия факт, че всички работят от разстояние вече зарови това притеснение. А bandwidth-a отдавна не е проблем, освен ако не смяташ да работиш от село в Непал. Разбира се, нормално е винаги да има съпротива като има някаква промяна :dunno: Предното не беше в отговор на някое конкретно твое мнение, а защото по принцип се обсъждат, че еди си какви лаптопи били бавни.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Nickelback » 11 Сеп 2020, 8:35

.
Последна промяна Nickelback на 14 Сеп 2020, 9:17, променена общо 2 пъти
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 11 Сеп 2020, 8:51

Не ми се спори. Иронията в нещата е, че това дето го описваш е точно стъпка в тази посока... заради 5Г цялата обработка на данни вече няма да има нужда да се прави на място, а част може да стане в базовата станция и същинската част да е в дата центъра.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Nickelback » 11 Сеп 2020, 8:56

steeN написа:Не ми се спори. Иронията в нещата е, че това дето го описваш е точно стъпка в тази посока... заради 5Г цялата обработка на данни вече няма да има нужда да се прави на място, а част може да стане в базовата станция и същинската част да е в дата центъра.

Стъпка е, да, съгласен съм, но има много вода да изтече докато си направим "квантов интернет" чрез "квантово вплитане", за да комуникираме баш в реално време :) Винаги скоростта на данните при edge-a ще е висока и там трябва да се процесне колкото е възможно повече и по-рано по веригата. Затова станаха йерархични нещата, щото се видя, че ни така, ни иначе - нито класическия къмпютинг работи добре при така хетерогенна и неконсистентна свързаност, нито клауд къмпютинга. Истината за момента е някъде по средата :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от grkv » 11 Сеп 2020, 9:08

Ако ти се извиня ше мирясаш ли с това, че макбука е достатъчен за всички? :lol:
Поправям се, макбука е достатъчен за почти всички! :lol:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook