Съвет за избор на лаптоп

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Nickelback » 11 Сеп 2020, 9:09

grkv написа:Ако ти се извиня ше мирясаш ли с това, че макбука е достатъчен за всички?
Поправям се, макбука е достатъчен за почти всички!
Fair! :ok:
:bchug:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от vlad0 » 11 Сеп 2020, 9:14

предимството на Макбука идва от това, че MacOS е оптимизиран за ограничен брой хардуер, докато Windows/Linux трябва да поддържат целия свят!

Нещата в MacOS просто работят, в другите OS често работят, но с условия и грешки и чуденки.

Once you go Mac, you never go back! :mhihi: - от тук изваждам sys admins/DevOps/др. които искат повече контрол над операционната система.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 11 Сеп 2020, 10:09

vlad0 написа:предимството на Макбука идва от това, че MacOS е оптимизиран за ограничен брой хардуер, докато Windows/Linux трябва да поддържат целия свят!

Нещата в MacOS просто работят, в другите OS често работят, но с условия и грешки и чуденки.

Once you go Mac, you never go back! :mhihi: - от тук изваждам sys admins/DevOps/др. които искат повече контрол над операционната система.


Ако искаш повече контрол ти трябва линукс, макът е доста ограничен от тази гледна точка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 11 Сеп 2020, 10:20

vlad0 написа:Нещата в MacOS просто работят, в другите OS често работят, но с условия и грешки и чуденки.
Once you go Mac, you never go back! :mhihi: - от тук изваждам sys admins/DevOps/др. които искат повече контрол над операционната система.


Нещата на МакОС просто работят освен когато НЕ работят... и той си има проблеми, а конкретно UX-а за мен е страшно неинтуитивен и неадекватен. Тази мантра "просто работи" беше актуална преди 10 години, а последните 5-6 години по-скоро се отдалечават от нея.

Все си мисля, че ако на Макбук за 4000 лева "everything just works" най-вероятно бих казал същото и ако работя на Виндовс лаптоп за 4к. Другото е чиста проба фенбойизъм. Ето един пресен пример - блутута на макбук с 2 различни сета wireless слушалки редовно насира и иска рестарти.

П.П. Аз мога да кажа "it just works" и за Уиндоус. При тежка употреба с 15-20 дни ъптайм (на 2 лаптопа) и десктоп машината с уиндоус инсталиран преди 6-7 години и редовно ъдейтван.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от vlad0 » 11 Сеп 2020, 11:46

drago9205 написа:
vlad0 написа:...


това е хубавото - дори днес ВСЕ ОЩЕ РАБОТИ и е актуално :ok:

Отворих си Bluetooth листа и видях, че имам около 10тина device-a с които нямам никакви проблеми като с някои от тях работя на дневна база - от клавиатура, мишка, през слушалки до колонки и колони. Един детайл е, че всичките са разпознаваеми марки. Може проблема да е в слушалките, може и в MacOS няма голямо значение за мен, моята машина работи безупречно :yes:

Да не говорим силата на MacOS, когато имаш няколко device-a на Apple и си в тяхната еко система.

Това за UX-a е субективно и го чувам от хора, които през деня ползват Мак и вечер вкъщи си цъкат на Windows-a. Ако търсиш Windows experience на MacOS, няма да го получиш. Когато си бил "захранен" с Windows :mhihi: и не си имал избор трябва да пуснеш всичко което си научил в Windows и да приемеш MacOS как работи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от madafaka_donkele » 11 Сеп 2020, 13:31

Аз съм имал взимане/даване...всъщност все още го имам взимането/даването и с виндовс и с макос/айос, както и с цяла палитра линукс дистрибуции. Ми няма едно дето да става за всичко. Както писа никела всичко се свежда до use case scenario. Нито можеш да пробуташ линукс в команден ред на content creator(вместо мак), нито можеш на М$ сисадмин да му пробуташ мак(вместо вин машина), нито на закоравял RHEL архитект вин машина(вместо линуксината). Всяка ОС си има предимства и недостатъци, всяка ОС е стандарт за съответните цели и т.н. Макоса може и да е бил готин навремето. Сега е доста збозено и по-overpriced отвсякога. Щом закоравели дългогодишни фанбойс и цели VFX студиа минават от макос към нещо друго и сменят пак дългогодишните интели с райзъни... Виндовса вече не е виндовса отпреди 10г. Поддържа bash, повершела вече е сила, има цял WSL, много по-стабилни както клиентски, така и сървърните версии. Но и той е збозен с 1000-та вградени M$ л@йна и все още има много неща за подобряване. Линуксите също не са линуксите отпреди 10г. Много неща са автоматизирани и не се налага да си прекомпилираш ядрото, като гламав за да добавиш някоя функционалност например. Не, че я няма възможността и в момента, просто станаха ултра user friendly дистрибуции, като убунту например. Отделно вече може да се цъка повершел под линукс. Абе хубаво се развиват ОС-ите, но все още сме дооооооооооооооооста далеч от момента, в който някоя ще е 1-for-all-and-everything :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 11 Сеп 2020, 13:39

Така е, ама уловката е, че макбуците все още са Интел съвместими комютри и може да им сложиш, която си искаш операционна система също като на всеки друг лаптоп :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от host » 11 Сеп 2020, 13:49

"все още" ... :mhihi: много важно да се отбележи ... че скоро ще се обърне палачинката

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 11 Сеп 2020, 13:52

Може да им се сложи виндовс, но е безсмислено упражнение. Плащаш голям премиум именно, защото купуваш и ОС-а, а в същото време слагаш друг ОС, който като цяло не е предвиден за устройството (мисля, че Windows precision drivers не се справят добре и с тракпада им, който иначе е най-добрия на пазара).

Аз лично очаквам като плащам премиум за нещо да няма сериозни дефекти заложени още в производствения процес или инженерния дизайн. Епъл обаче си имат доста издънки именно последните години, ето няколко от най-известните:
Дефекти при лентовите кабели към дисплея (flexgate), проблеми с покритието на ретина екраните им, Проблеми с фърмуера на хардовете, прегряваща батерия, пращящи/пукащи говорители, кофти охладителна система и за финал грандиозния провал на бътърфай суичовете.
При такова "портфолио" от гафове е странно, че има фенове, които още твърдят как "просто си работи". Редно е да свалим розовите очила.

Тазгодишния Макбук 16 изглежда обещаващо, но да видим какво ще каже времето.

П.П. Днес гледам едно лайново Йога - 14 инча FHD, 60Wh батерия, 6-ядрен райзен, 16 рам, 512 ссд, Тайп Ц Gen2 порт... цената е 1500-1600 лева. На тази цена не може и да си помислиш за макбук с подобен спек, дори и на старо. Да, може да не е чак толкова изпипан като изработката на макбук, но пък получаваш доста за цената.
Последна промяна drago9205 на 11 Сеп 2020, 14:08, променена общо 3 пъти


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Bogat-Beden » 11 Сеп 2020, 13:56

Щом спря да се пише на бг, нещата загрубяват :mhihi:
А Драго вече сигурно втори лаптоп сменя откакто попита :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 11 Сеп 2020, 13:59

Какво има да му се предвижда за Windows :lol: Тва е възможно най-непретенциозната операционна система, за тва е на 90% от компютрите. Иначе аз моя макбук го ползвам с Ubuntu.
Ако някой изкара толкова добре направено алуминиево unibody бих се отказал, ама за сега никой не иска да се пробва :dunno: Ако някой е изкарал и аз не знам, ще се радвам да ме
светнете по темата.
Последна промяна steeN на 11 Сеп 2020, 14:00, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от host » 11 Сеп 2020, 14:00

много силни оферти има за Райзен дейлидрайвер лаптопи 14-15.6 инча лекички ... дето се вика и да падне на пода и да го дръпнат с чантата от колата ... се тая :lalala: раздвижи се определено пазара ... още един релийз на мобилни процесори такъв на АМД и потребителите ще са в отлично положение какво получават спрямо хартийките си - клиентите до скоро не ми вярваха, че НЕ им продавам 2 ядрени (4 нишки) машини освен само на тяхна отговорност ... а сега като минат през офиса или се видим случайно ... ей вярно стана така както каза :paranoid:

Тия помии дето разпродадоха на склад седяли по 2 години само жалко, че отидоха при доста деца за дистанционно обучение и при хора с ограничен бюджет , а реално можеше да си купят нещо по-добро ... ама пък и ритейлърите кво да ги правят ... поне можеше да ги намалят малко, ама в БГ това не е на почит

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 11 Сеп 2020, 14:09

host написа:"все още" ... :mhihi: много важно да се отбележи ... че скоро ще се обърне палачинката


Ще им шибнем Линукс компилиран за ARM тогава, няма драма :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от vlad0 » 11 Сеп 2020, 16:56

drago9205 написа: ...


Последните години 2017/2018 бяха доста лоши опити, но това е нормално за всеки продукт който е нов и не са му отстранени бебешките болести. Разбирай аз като потребител не бих си го купил, защото очаквам да има проблеми в дизайна и архитектурата.

16ката изглежда обещаващо, а следващия модел ще е още по-успешен, но ще дам и друга преспектива.

Macbook Pro Мid-2015(доста успешен модел) струваше около 3600лв. грубо. В момента, втора ръка може да се продаде за 1800-2000лв. Обезценяването на другите машини в стил лаптоп за 1500/2000лв е .... голямо

И само като говорим за цени да не забравяме, че почтви всички марки ДЕЛЛ, Леново, АСУС РОГ и т.нат. имат модели по 3-4-5к лева

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 11 Сеп 2020, 20:24

vlad0 написа:
drago9205 написа: ...

Macbook Pro Мid-2015(доста успешен модел) струваше около 3600лв. грубо. В момента, втора ръка може да се продаде за 1800-2000лв. Обезценяването на другите машини в стил лаптоп за 1500/2000лв е .... голямо


До колкото имам спомен макбук про 2015 с и7, 16 рам, 256/512 хард беше над 4000 лева нов (по спомен към 4500). Сега наистина според ОЛХ се намират за 1800-2000, с пазарлък ти гарантирам, че за 1600 го отнасяш. Тоест с обезценяването е близо 1/3 от цената като нов. Наистина се обезценяват по-бавно от други лаптопи, но не е като златото :D

И само като говорим за цени да не забравяме, че почтви всички марки ДЕЛЛ, Леново, АСУС РОГ и т.нат. имат модели по 3-4-5к лева

[/quote]
Като се замисля ако търсиш XPS, Razer Blade или Х1 Карбон лаптопи - те също си държат цената сравнително добре. Говоря за бизнес грейд машини - тия РОГ-ове и прочее гейминг машини си се обезценяват много, най-вече защото се изпържват яко и батериите им умират (заедно с други неща).

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook