Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от bum_bum » 30 Мар 2023, 12:46

TNT написа:Ти давал ли си 300лв за някоя кифла с 10 000 последователя ?


Не съм и няма да дам, защото уважавам себе си, бизнеса си и най-вече клиентите си. Да дам продукт на някой + пари за да обяснява колко е хубаво не е мойто. Знам, че така работят нещата, знам, че така правят почти всички, знам, че ще имам много повече продажби, но мерси.

Имам познати с бизнес с добавки и от тях знам колко и на кого плащат. Един продукт, който е основно фибри и някакви хомеопатични дози витамини, за отслабване. Струва около 2-3лв с опаковката. Продава се за 80, "намален" на 60. Инфлуенсърката го получава в деня в който излиза от пакетаж и прави пост как с него отслабнала за лятото. Продават няколко стотин, само първия ден. :mhihi: Дали им е проблем, че са и платили 2к с ДДС?

При тоя голям пазар на инфлуенсъри, разбира се, че ще има и такива, които работят за слава, за едни гащи и за едно кремче. Така, както има и хора на 10к заплата и такива на 1к.

Не беше това, което исках да кажа. Младите момичета масово не търсят работа и квалификация, а лайкове в Инстаграм. Ако някой даде някой лев за инфлуенсърство, добре дошло. Ако не, все ще се намери кой да ги вози, храни, пои, облича и т.н. срещу споделяне на подката.
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Top Gun Maverick » 30 Мар 2023, 12:57

Ей това е приказка, почти едни и същи неща казахме с малка разлика в думите. :mhihi:
Аз много се дразнех на онзи Слави клашъра как лъже децата за какво ли не. Моят син го разбра рано, рано какъв е след като дадох няколко примера на директни манипулации. Ако го беше представял, че взема пари за реклама, но има вяра в дадени продукти и само за тях поема ангажимент да рекламира, повече биха му хванали вяра, но масово искат всичко, което хвърчи да го изядат, ако ще да е нещо от отделителната система на човек.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от TNT » 30 Мар 2023, 13:04

bum_bum написа:Младите момичета масово не търсят работа и квалификация, а лайкове

Ааа разбрах, ти за OnlyFans говориш :mhihi:

Аз все още съм на мнение, че има 50 инфлуенсъра, дето правят пари. Другите вероятно могат да си намерят по-платена работа :dunno: Даже май бързия скок е "влизане в реалити - бум на последователите - офертички за реклама" :bchug:

Един приятел имам, национален състезател е, ходи и по олимпиади. По едно време се опита, някви сокчета имаше и тва е. Няма ли цици, бая по-трудно стават нещата :ok:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от madafaka_donkele » 30 Мар 2023, 13:41

Top Gun Maverick написа:Ако съм един работник за по-малко от 2000 лв. няма да излезна от нас.


А, ако си тъпо парче, дето чеп за зеле не ставаш? Пълна амеба дето се казва? Щото всекидневно се сблъсквам с такива. Претенции до небесата, покритие нулево. И реват, като за световно, че са били малко парите. Чакай ве майна, кво правиш ти реално? Касиер в лидъл, примерно. Е колко да го ева искаш да получаваш, 10к? Или шофьорчета на еконт, спиди и т.н. Един адрес не могат да оправят, мотат се, бавят се, бъркат пратки и кво ли не и пак недоволни, намусени и т.н. Реално все някой друг им е виновен, но не и самите те, че не взимат 10к. Може да е магазинерка, да си клати краката цял ден, ама иска и тя 10к. Или по банките, фронт-офисите са пълни с такива мързеливи пръдли. Мързи я дори да гледа, ама ако я питаш и тя ненавижда хората, дето вземат повече от нея и тя иска да взима 10к. Е няма как да стане. Аз например ми е супер странно един учител да взима 1000лв. чисти с 300 зора и 1000 отговорности, а някакъв редови еконт шофьор да взима 1.6-2к чисти. Напълнило се е с неблагодарни тъпи недоволни мрънкала, дето за никакъв 'уй не стават обаче са точно с този манталитет "абееее ако не дават 2к нЕма да им работим бе". То и затва, като излезеш навън в работно време всички ресторанти и кафенета пълни с такива дебили, дето все чакалят да "закачат" някаква схема или някой познат/приятел с повече пари да мине да ги почерпи нещо. Преди познавах хора, дето целия живот им минаваше по заведенията. Заседне от сутринта, един мине го почерпи кафе, друг мине го почерпи пица нещо за обяд, вечерта същата схема и си мислеше паразита, че е "надвил" системата и им говореше зад гърба как ги цака постоянно :kuku:
Сега, като се замисля, може би евреите и другите фирми, дето са си вдигнали чукалата към турецко го правят именно заради подобен типаж хора и служители. Щото в ердогания тези мързели, киснещи по кафенетата са мноооооооого по-малко отколкото тук. Освен това работната седмица си е официално 48 часа седмично, а турците са съвестни и доста работливи. Може би повече ще им излиза сметката по този начин. Ако един работник с 1000лв. заплата тук изработва да кажем 100 чорапа на час, то този в турция сигурно ще прави по 200 или 300...или поне толкова са им обещали сигурно :dunno:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от zAcK » 30 Мар 2023, 14:22

Top Gun Maverick написа:Кой луд ще отваря фабрика при положение, че в съседната държава му е в пъти по-ниска заплата? Едно време като идваха турските фабрики беше защото работната ръка тука беше с по-ниско заплащане, ама сега...
Та не знам, Зак е прав, ама само по принцип. Дефакто не може да искаш стандарта ти на живот да е по-висок, да ти стане евтино да ходиш на почивки в Гърция и Турция, а същевременно да се вайкаш, че немците изнасят фабрики в съседната държава където твоя народ ходи като луд да пазарува защото му е евтино и тая същата държава е на ръба на хипер инфлация. :ok: В смисъл разберете най-накрая, не може хем онова до края, хем душата в рая.
Може и много подробно да се обясни нищо, че не сме експерти по икономика и нямаме образование, но с прости думи е точно така.



Те затова Тесла отвориха фабрика в Берлин в момента вече произвеждат по 5000+ автомобила на седмица там. Щото работната ръка е по-евтина от тази в Турция :mhihi:
Apple затова инвестират милиарди в Германия, пак щото е много по-евтина работната ръка от тази в БГ и Турция :mhihi:

enigma написа:Не е въпросът само до евтина работна ръка...
Инфраструктура, логистика, закони, бюрокрация, бизнес климат... редица фактори има не по-малко важни.


:yes: :yes: :yes:

Това е най-важното за всеки бизнес. Предвидимостта :idea: Никой не иска да му е най-евтино. Иска да му е най-спокойно да работи и да си изкарва парите :idea:

Не като в територията. Не знаеш на следващия ден тия австралопитеци каква наредба ще издрискат, дето ще ти бере лайката на бизнеса за месеци напред.... :banghead:

P.S. И служителите, да. Както каза Бум-Бум, последните години са покъртителни. Имал съм случаи по половин година не мога да избера човек, да викна на интервю :shock: :banghead: И взе да търси стари колеги, да се връщат и т.н., че положението е трагично!
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Leon » 30 Мар 2023, 15:32

Малко бъркате нещата - бизнесите с малка добавена стойност търсят ниски заплати, субсидии и т.н. Тези с голяма не са толкова чувствителни на покачване на разходи за труд и осигуровки. Много ясно, че Епъл няма да се набута в Турция, при положение, че Германия е средището на инженерите в Еропа и има най-престижните училища за това. Турция има доста предимства пред нас за някои бизнеси - много млади (но не необразовани) хора на пазара на труда, ниски заплати, не толкова тежко регулирано трудово законодателство и т.н. Именно това крепи Турция да не се срине тотално икономически под мъдростта на султана. Високотехнологични производства в Турция на практика няма (има, но са единици), но толкова много работници се поемат основно от нискотехнологичните + туризма. При нас очевидно има огромен проблем с кадрите, което за мен означава, че като национална политика трябва да се стремим да привличаме и създаваме производства с висока добавена стойност (знам, има проблеми и за там, но друг въпрос). Това не означава да няма фабрики за чорапи, но ако има 20 за индустриални машини, няма да е драма, че една от тези за чорапи се е изнесла. Априори нискотехнологичните са масата, тоест в нормална ситуация, работниците от нея ще бъдат бързо абсорбирани от други подобни производства, защото са обучени да работят с машини и да спазват технологични процеси за текстилни производства, примерно.
Never mistake motion for action...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от zAcK » 30 Мар 2023, 19:03

Ако разгледаме производството на автомобили, в Турция има доста такова на готов продукт!
Произвеждат около 1.5 милиона автомобила на година. Ако добавим и различните производители на авточасти, хич не са зле :idea:

Да, Apple са отишли в Германия да правят R&D, ама примерно Amazon имат R&D център в Румъния от близо 20 години.
Ние колко R&D центъра на някоя от най-големите технологични компании имаме тук? Точно 0...
Още помня как се хвалиха с HP, DXC, или каквото е вече там. Голям праз. Чуждите дружества препродават човекочасове като прибират разликата.
И ние сме много велики, че имаме примерно 5000 бели индиеца, дето нищо не правят.
Като Делойт в България. Немците продават услуга, препродават я на полския Делойт, а те на Делойт в БГ и всички са доволни :shock: :mhihi:
Същото го правят тия същите и с разни индийци, примерно Майндтри :mhihi: Немците продават услугата, консултациите, дизайна и т.н., а индийците цъкат.
Та май ние сме това. Бели индийци :help:

Да, в България имаме разни високотехнологични компании и от работата ми с част от тях съм се убедил, че може да имаме много повече, но всичко ни е тотално сбъркано!

От образованието, през мениджмънта, до управлението на държавата, което прави средата неприветлива за всякакъв бизнес :idea: :censored:
Иначе има невероятни млади хора, но да ги издириш, да са нацелили преди това правилното обучение, среда и т.н. е страшно трудно.

Единственото хубаво е, че вече много хора могат да работят от тук за чужди компании. Скоро видях едни състуденти, които сега са се прибрали в БГ.
Единият от тях бачкаше доста време за Фейсбук в централата на много прилична позиция. Та случаи всякакви.
Но за да се обърне тренда и да станем нормална държава, поне колкото Румъния :shock: :( трябва МНОГООООО, а НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ... :banghead:
Тук-там разни бели лястовици и това е...
Последна промяна zAcK на 30 Мар 2023, 19:06, променена общо 2 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ildivvy » 30 Мар 2023, 19:05

Одеве слушах интервю с представител на зърнопроизводителите, че нали и там 'проблеми' разни с украинските коридори на солидарност или както бяха там...! Първо, ясно се разграничиха от едрите такива с яките коли и т.н., които ги знаем...Малките и средните били гръбнака! Второ, чудеха се какво да правят със зърното от миналата година - било задръстено с него... Трето нямат обяснение, защо като уж е толкова евтино зърното, хляба продължава да е толкова скъп... Правилото 1-2-4 в цената зърно-брашно-хляб нещо се ... къса някъде... Иначе ги освободиха от ДДС за хляба и т.н. Уж искат правителство, за да може някакви милиони да се получат от ЕС като помощ, но май не са сигурни, че ще стигнат до тях :mhihi: :mhihi: , щото нали знаете как е тук :mhihi: :mhihi: ... Чудят се коя 'злина' да изберат и те, завалиите! Има ли нещо нормално в нашата държавица, започва да се чуди човек...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от bum_bum » 30 Мар 2023, 19:18

Лятото ходих с един приятел да си купува х5-ца.

Собственика прибра парите и замина да си купува нов GLS. Хлебопроизводител… баш кога мрънкяха как ще фалират всеки момент.

Слава Богу, хляб не съм ял над 20 години. Та ми е през грездея за тия измекяри.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от slatanic » 30 Мар 2023, 20:57

Айде сега такива приказки за хора дето взимат субсидии за по няколко хиляди декара на калпак и карат коли и трактори за по от половин милион нагоре...
Бива ли така!?.. :ok: :mhihi:
Тия мрънкят повече и от оният тиквеници с кръчмите барабар с оня рошавият им предводител Ричи Рич... :ok: :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Leon » 31 Мар 2023, 12:51

В България който бизнес реве най-много, е най-добре обикновено... просто е свикнал на огромни печлби и малко да паднат, почва скубане на коси по телевизията. Точно хлебари и зърнопроизводители да реват... От години говоря, че драмата със зърното и с олиото може само да доведе до рязко подобряване здравословното състояние на народа, нищо повече, никаква драма, ама не е политически кокректно да се говори така, че тия хора са силни, а хората са глупави... :mhihi:
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от carmanf1 » 31 Мар 2023, 13:24

ildivvy написа:Одеве слушах интервю с представител на зърнопроизводителите, че нали и там 'проблеми' разни с украинските коридори на солидарност или както бяха там...! Първо, ясно се разграничиха от едрите такива с яките коли и т.н., които ги знаем...Малките и средните били гръбнака! Второ, чудеха се какво да правят със зърното от миналата година - било задръстено с него... Трето нямат обяснение, защо като уж е толкова евтино зърното, хляба продължава да е толкова скъп... Правилото 1-2-4 в цената зърно-брашно-хляб нещо се ... къса някъде... Иначе ги освободиха от ДДС за хляба и т.н. Уж искат правителство, за да може някакви милиони да се получат от ЕС като помощ, но май не са сигурни, че ще стигнат до тях :mhihi: :mhihi: , щото нали знаете как е тук :mhihi: :mhihi: ... Чудят се коя 'злина' да изберат и те, завалиите! Има ли нещо нормално в нашата държавица, започва да се чуди човек...



Те преди да реват, да вземат първо да отговорят на въпроса, защо и как така украйнците са по-конкурентни от тях, че даже и след транспорт до Европа, без ЕУ субсидии и по време на война. Как става тая работа - може би има разумно обяснение, но да го заявят.

И като искат баснословни, необосновани цени, къде да им зърното. Да им гние там по хранилищата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ///M Power » 31 Мар 2023, 16:27

carmanf1 написа:Те преди да реват, да вземат първо да отговорят на въпроса, защо и как така украйнците са по-конкурентни от тях, че даже и след транспорт до Европа, без ЕУ субсидии и по време на война. Как става тая работа - може би има разумно обяснение, но да го заявят.

И като искат баснословни, необосновани цени, къде да им зърното. Да им гние там по хранилищата.


Има много фактори в момента зърното от Украйна да е на тази цена, дори да вземем това че те искат да го продадът дори и на загуба.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от BMW_POWER » 31 Мар 2023, 17:12

Малоумниците са решили да сеят обеднен уран из Украйна. Ако това стане, тогава да видите какви цени на зърното ще има :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от carmanf1 » 31 Мар 2023, 18:15

///M Power написа:
carmanf1 написа:Те преди да реват, да вземат първо да отговорят на въпроса, защо и как така украйнците са по-конкурентни от тях, че даже и след транспорт до Европа, без ЕУ субсидии и по време на война. Как става тая работа - може би има разумно обяснение, но да го заявят.

И като искат баснословни, необосновани цени, къде да им зърното. Да им гние там по хранилищата.


Има много фактори в момента зърното от Украйна да е на тази цена, дори да вземем това че те искат да го продадът дори и на загуба.


Колега може ли да обясниш защо, наистина ми е интересно да разбера, защо не сме конкурентно способни?
Наистина без ирония, интересно ми е да разбера.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook