Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Котел на пелети?

Мнение от 3186 » 31 Яну 2022, 18:13

Благодаря и на двамата! Изглежда не ми е толкова непостижима идеята за off the grid. :roll:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Фев 2022, 13:14

Има ли коминичистачи :))
Избиват петна по комина, тоз дето мери за изолацията каза, че това е креозот.
Чисти ли се това , как, с какво ?
Докато муахме дръвя и въглища не имало проблем, ама ся с камината пушека е с ниска температура и те ти ново 20-се.
В кюнците или в камината няма проблем ..просто се оцветява комина ..засега само това.
Гледам некакви пелети за почиствене се продават...вършат ли работа ?
Остава ми 1 тон пелети още...чудя се дали да си зема за всеки случай още половин или ще ми стигне... Ба ли го дали нема да застудее април :)
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 23 Фев 2022, 13:17

С нафталин се чисти комина най добре . Палиш камината яко с дърва и сипваш едно кило нафталин вътре . Ще се очисти всичко :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Фев 2022, 13:17

Пелетна камина трудно ще я напаля с дърва :D
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Котел на пелети?

Мнение от TheDriver » 23 Фев 2022, 14:23

Аз не бих слагал нафталин или подпалки за почистване ако коминът ми не е с тръба от до.

Няма как да си сигурен, че някоя фуга на тухлите или между коминните тела няма да "пусне". От там насетне зависи какво/дали има нещо запалимо в близост.

Освен това не виждам как ще стане в камина на пелети. Евентуално да се свали кюнеца и към комина да се върже печка на дърва само за упражнението.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Фев 2022, 14:35

Да бе..да земе да се подпали ако е натрупало...мани ти тия работи :))
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 23 Фев 2022, 14:54

Сажди се трупат от ниски температури.Лекуват се механично или чрез опалване.
Ако комина не е външен и направен читаво само механично да не се гледаме по новините.
При мен тоя на котела си го паля веднъж годишно.
Тези в къщата на бабата ги чистя.
И те така.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Фев 2022, 15:16

Ми комин зидан...от едно време :)) Не е с тръба вътре. Върви външно по стената иначе, да. Температурата е ниска, факт. Рядко я виждам над 100 градуса, а то датчика е на изхода на камината та доде стигне до върха на комина е още по-ниска. Ще викам коминочистач лятоска явно.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Котел на пелети?

Мнение от Е.Димитров » 23 Фев 2022, 18:23

Това е от скапани пелети!
Значи почнаха да правят пелети от какво ли не и моят комин се запуши.
По принцип комините не се прецакват от пелети, понеже принципа на горене е различен, но като набухат смоли в пелетите, тоест, както аз забелязах, миналата година бях купил пелети и по боклуците вътре разбрах, че тоя тъпанар мели мебели, плоскости и тн, който са бъкани със смоли и лепила.
Направо еВа мамата на комина.
Чак преди 20 дена виках коминочистач за сефте у живота си (и според коминочистача за сефте на къщата) да почисти комина, че почна да връща .
Така, че виж си пелетите дали не правят мазни петна на прозорчето на котела или просто никога не е чистен комина и трябва да се почисти.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Фев 2022, 19:07

Естествено, че никога не е чистен. Като метна 3 сухи дръвя в предишната камина и кюнеца почервенее чак.
Пелетите са хубави, разпадат се за секунди във вода. Иначе черно на стъклото правят ма си е сажда, не е мазно.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 29 Мар 2022, 12:36

Сезона е към края. За сефте 6т.Доволен от техниката и недоволен от новите цени на суровината.
Май, юни ще зареждам новата стока.Според зависи може и от Турция да е.
Иначе чистене на пепелник през 3-4 дни.
Основно с продухване на всичко и комин 2 пъти на сезон.
Работа от 6 до 22 часа на 23,5 градуаса по стаен термостат, 65 градуса на горелката или 78 на водата около.
Доста загуби поради наличието на отворен разширителен съд в подпокривно пространство и инсталация от гравитачен тип в по-голямата си част.
Това лято ако останат средства ще изолирам покрива с 10см вата да видим как ще е.
Ако не ми хареса ще изолирам/затворя отвореният съд и ще добавя при котела един затворен.
Иначе блага работа е като се запали в 6 часа и в 6.30/7 вече от 20 е стало 22/23градуса зимно време,а не тепърва да се разправяш с котли и прочие.
Ако успея да си прекарам трифазен ток ще натискам за термопомпа след това, ама като знам, че трябва да преработя половината система и да мина на конвектори хич не ми се и занимава.
А и не обичам да ми духа нещо докато спя...предпочитам когато съм буден... :ok:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Top Gun Maverick » 29 Мар 2022, 13:34

Аз не го спирах, той си тръгваше когато му падне, 22 държах, като беше много студено 23, иначе сега 21 и той денем не се включва. 5.5 тона някъде за 2.5 етажа грубо да кажа. Пробвах 20 чувала слънчогледови март в началото, никакъв смисъл, на всяко палене чистиш и заминават по-бързо. Веднъж се задъни това където ги върти и то заради тия слънчогледовите, но вече знам сам как да си го отпушвам, лесно е.
И аз като теб доволен от всичко без цената. Не знам какво ще търся тоя сезон, ако видиш на тънко някъде казвай.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 29 Мар 2022, 14:02

Аз също не го спирам просто от 6 до 22 е на една температура, а от 22 до 6 на друга.
На 23/4 ми е жега да спя. просто.
Та като дойде 10 часа вечерта зарежда другата горивна карта, гасне като старт стоп и чака да стане 20 градуса ама то не става до сутринта или става, но само при - 15 и надолу да речем към 4/5 часа.
И пак запали обърне за 30 минути, затопли и спре.
Иначе дървата покрай нас ги караха на 120лв метрови миналата седмица, тоя дето взимам от него последните 10 години каза 115лв вчера, че му звънях да се ориентирам в обстановката.
С пнесия от 300лв как се дават 1300лв за сезон... ева ли го... другаря кокорчо... :dummy:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Котел на пелети?

Мнение от Cyberloner » 01 Апр 2022, 17:30

@slatanic
изолирай су хубаво подпокривното и ще има осезаема разлика, аз тая година освен 22-та см каменнта и минерална вата на подпокривното (необитаемо) сложих и 5см фибран на пода(който се явява таван на втория етаж. Резултата е че до -5 навън, разхода е 1 чувал пелети на ден за цялата къща + топлата вода. С термовентили на радиаторите съм, като на първия етаж, където е дневната и кухнята са на 4(разбирай 24 градуса в помещението), а втория етаж, където са спалните е на 3(21 градуса).

Преди да опаковам хубаво таванското разхода беше 2 чувала на деннощие и като спре парното, след 1-2 часа започва да става едно такова леко хладно. Като пипна тавана на втория етаж си беше студен, докато сега е с температурата на вътрешните стени.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 01 Апр 2022, 17:35

На мен ми останаха още 10-на чувалчета от 4-та тона. Като камината се спира като грее слънце примерно зимата или за 2-3 часа само ако е студено и няма слънце. като под 24 градуса по стаите не пада.
Най-много да купя още 10-15 на дребно, да има.
Къде ги гледате тия пелети по 700 лв не знам, като са по 580-600 макс.
Неопора го лепят усърдно та за догодина може и с три тона да минем.
Като също смятам подпокривното да го постеля с вата /то така или иначе не се ползва за нищо/ и само ще е настлано.
Последна промяна Моджо на 01 Апр 2022, 18:06, променена общо 1 път
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook