Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 09 Окт 2020, 21:32

Радиатори работещи на 80 градуса ....като гледам и ти много разбираш като алха . Естествено че се променят киловатите на радиатора от температурата на водата и зависи делта Т от това но тия неща дето ги пише америката 80 градуса на радиатор това само ми покажи къде го има . Нормалната температура която се поставя на водата е 60 65 градуса . 50 градуса изобщо не е ниска температура .
Видно е че хал хабер не я разбираш тая ралта ама не пиши поне глупости де
.
Аз и не искам да ги разбирам параджийските историите ама изобщо . Стига ми дето има оправям на разни самозванци бакиите на един куп обекти .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 09 Окт 2020, 21:37

Преди време докато гледах термопомпената система на Дайкин имаше некво допълнително нещо, което вдигаше градусите баш на 80.
Демек водата към радиатора е 80 градуса.
Моята камина е настроена на 65 градуса, ок ли е? Човеко каза, че по-ниска не е много добре. Кондензи некви, работи...
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 09 Окт 2020, 21:40

Коя термопомпена система на дайкин по точно ? Ако има опция за БГВ нормално е да има такива температура в част от системата .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 10 Окт 2020, 7:15

Дайкин имат само един високотемпературен модел термопомпа.
Същата не може да охлажда, а само да топли.
И всъсщност е единственият модел който става за директно заместване на котли на твърдо гориво или нафта да речем във вече изградени системи с радиатори.
Та тази баш термопомпа работи с 2 компресора на различен тип фреон за да я постигне тази заветна температура от 80 градуса която ти не я харесваш,а е нужна.
Това което колегата е видял за моментно вдигане на 80 градуса при дайкин специално е за часта в БГВ или по нашенски в бойлера.
Има го при ниско температурни термопомпи проблема с недозагряването на водата над 50 градуса в бойлера.
Веднъж седмично системата обръща трипътният вентил и сама дава цялата газ и допълнително включва електрическият нагревател в бойлера до достигане на 80 градуса с цел дезинфекция на водата за къпане.
Има го само при заводска помпа и бойлер дайкин.
В противен случай на по ниска постоянна температура в бойлера са завъждат гадове който после може да достигнат до нас и е кофти.
И ги пиша и тия работи щото 5 години съм бил част от екипа на една от фирмите занимаващи се само с дайкин в София и то баш с термопомпите и врв системите, че тая работа не баш като да монтираш климатици да ме прощават колегите.
А не щото съм форумен разбирач. Че и някоя и друга снимка мога да сложа на монтирани термопомпи баш от типа за който говорим.
Ама ти си пиши. :mhihi:
Последна промяна slatanic на 10 Окт 2020, 13:26, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 10 Окт 2020, 10:33

Референтен лист няма да ти качвам пък и не виждам що трябва да го правя . Това с 80 градуса на БГВ е съвсем различно и не виждам каква легионела ще мориш в отоплителна инсталация с техническа вода или там с каквото е пълно . Правете си ги на 80 градуса инсталациите проблем няма , най хубаво става с един дръг чугунен котел без контрол и бухаш дърва въглища докато изкипи . :yes:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Котел на пелети?

Мнение от steeN » 10 Окт 2020, 10:51

Като стана дума за термопомпи, има ли някаква карта с температурите на подпочвените води в България?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 10 Окт 2020, 11:46

8-10 градуса са подпочвените води , стига да нямаш в двора си геотермален изотчник . :mhihi: Това е неефективно в общи линии , водата си замръзва на 0 ако ще и подпочвена да е .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 10 Окт 2020, 16:07

slatanic написа:Дайкин имат само един високотемпературен модел термопомпа.
Същата не може да охлажда, а само да топли.
И всъсщност е единственият модел който става за директно заместване на котли на твърдо гориво или нафта да речем във вече изградени системи с радиатори.
Та тази баш термопомпа работи с 2 компресора на различен тип фреон за да я постигне тази заветна температура от 80 градуса която ти не я харесваш,а е нужна.
Това което колегата е видял за моментно вдигане на 80 градуса при дайкин специално е за часта в БГВ или по нашенски в бойлера.
Има го при ниско температурни термопомпи проблема с недозагряването на водата над 50 градуса в бойлера.
Веднъж седмично системата обръща трипътният вентил и сама дава цялата газ и допълнително включва електрическият нагревател в бойлера до достигане на 80 градуса с цел дезинфекция на водата за къпане.
Има го само при заводска помпа и бойлер дайкин.
В противен случай на по ниска постоянна температура в бойлера са завъждат гадове който после може да достигнат до нас и е кофти.
И ги пиша и тия работи щото 5 години съм бил част от екипа на една от фирмите занимаващи се само с дайкин в София и то баш с термопомпите и врв системите, че тая работа не баш като да монтираш климатици да ме прощават колегите.
А не щото съм форумен разбирач. Че и някоя и друга снимка мога да сложа на монтирани термопомпи баш от типа за който говорим.
Ама ти си пиши. :mhihi:


Самата истина. Почти всеки производител има една фамилия термопомпи която е с два компресора и куп други чудесии за да изкара 80 градуса техническа вода. Викат им за hydronic heating- един вид за отопление с вода. Характерното обаче е че не са въздух - вода а са вода- вода- един вид са само за геотермални инсталации. Защото като падне под нулата околния въздух просто няма как да извлечеш енергия за 80 градуса вода при някакъв смислен дебит. Затова са вода-вода щото през зимата земята декември-януари е 10-12 градуса и дори февруари-март е 7-8 градуса което е достатъчно с тия туйн компресори да изкара 80 градуса вода. Но дори на най-големите модели дебита е слаб ако си с голяма къща. Сметките не излизат. Борих ги но не ги докарвам. Друга тема. А и тия дето копаят кладенците ми обаждат цени все едно копаят в скала...

Сега има и друг момент- зависи какви са ти топло отдаващите елементи в къщата. Ако си със радиатори 80 градуса може точно да стигнат да си на 21 градуса в къщата при -20 навън (дизайн дей), но ако си примерно с вода- въздух интеркулери във въздуховодите на климатика може да ти трябват “само” 65-70 градуса за дизайн дей. Знам го защото в моята къща имам и двете технологии.

Има и трети момент- въпрос на сценарии и фаза на Луната- първо се прави изследване на дома и се изчислява manual J- load които взима под внимание конструкцията, изолацията и т.н и ти дава като краен резултат на дизайн дей каква ти е загубата на топлина (heat loss)в btu. От там си подбираш агрегата за отопление и съответните топлоотдаващи елементи така че да можеш да компенсираш топлинните загуби и да поддържаш 21 градуса или там колкото си решил в дома през най- студения ден на годината.

Както казах, аз тия филми съм ги играл здраво с домовете си в продължение на години така че нямам професионален опит, но съм забелязал, че нещо като ми е хоби ми е интересно и се уча много бързо и ефективно :bchug:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 10 Окт 2020, 16:44

Америката , хубаво хоби си намери ама това са врели некипели дето си го написал в общи линии .
Самата истина. Почти всеки производител има една фамилия термопомпи която е с два компресора и куп други чудесии за да изкара 80 градуса техническа вода. Викат им за hydronic heating- един вид за отопление с вода. Характерното обаче е че не са въздух - вода а са вода- вода- един вид са само за геотермални инсталации. Защото като падне под нулата околния въздух просто няма как да извлечеш енергия за 80 градуса вода при някакъв смислен дебит. Затова са вода-вода щото през зимата земята декември-януари е 10-12 градуса и дори февруари-март е 7-8 градуса което е достатъчно с тия туйн компресори да изкара 80 градуса вода

Погледни убаво тоз манометър нищо че е за ниското налягане , помисли тая температура що е изтипосана там. Жокер ти давам , колко е температурата на изпарение примерно на 410 и на колко замръзва водата . Нагугли малко и пак заповядай :mhihi:
low-side-manifold-gauge.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 10 Окт 2020, 17:08

АЛХ твоята къща ли не беше ли неква супер изолирана? При това положение за какво са били такива тънки сметки ? 1 маслен радиатор и си ти ;)
Хм,хм...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 10 Окт 2020, 17:52

Моджо написа:АЛХ твоята къща ли не беше ли неква супер изолирана? При това положение за какво са били такива тънки сметки ? 1 маслен радиатор и си ти ;)


Да. Изолацията ми надхвърля стандарта за изолация на къщи в Анкоридж, Аласка.... но обема е по- големичък така че малки разлики в ефективноста дават значителна разлика в режийните... пък и съм го възприел малко като спорт щото искам да съм зелен (а и май се очаква се от мене) и съм му се вързал и така :ok:

За масления радиатор- моите топлинни загуби са 130к btu/ час. Един хубав маслен радиатор е 5k btu... значи грубо казано 25 радитора ще ми стигнат - по 1300 вата всеки- 23400 киловата на месец. По 25 цента на киловат - $5850 на месец за електричество. Няма да ми насмогнат слънчевите панели... с много :ok:
Последна промяна alx на 10 Окт 2020, 18:14, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 10 Окт 2020, 18:12

Скоро ще правим една 30кв система с фотоволтаици на покрива на една от базите ни.Ако искаш после може да си ги мерим кой колко е произвел след това. :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 10 Окт 2020, 18:23

slatanic написа:Скоро ще правим една 30кв система с фотоволтаици на покрива на една от базите ни.Ако искаш после може да си ги мерим кой колко е произвел след това. :mhihi:


Е, с х2 ватове остава и да не ме биеш баси...

Ето го моя резил. Давал съм го тука и преди- Много си го обичам и всеки ден като си погледна производството и се ухилвам до уши:

https://pvoutput.org/list.jsp?id=74220&sid=68114
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Котел на пелети?

Мнение от hell's angel » 10 Окт 2020, 23:12

Аз отдавна го тренирам Виадруса да бачка на 60 ама :mrgreen: те на 80 тръгнали, там е лесно :mhihi: Като чуем 80 и ми нюха на комунизъм :ok: Няква, нездравословна жега с отваряне на прозорци ...
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 11 Окт 2020, 7:27

Нюха ти щото чугунен радиатор на 50 градуса отделя някому дедовия.А на 80 пее.
Затова ти нюха.И да не бъркаме 50 с 60 и нагоре градуса.
Едното го играят нискотемпературни системи,а другото високо.
При котлите пак има игра с ниската температура щото пък сажди кондензи и т.н. .....ама само от форума не става.Трябва да се пипне... :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook