Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 09 Мар 2023, 19:50

yordanovdir написа:Ха,ха, сещам се за нещо като виц:
-Кога ще се избие тоя Дайкин?
-Когато ти се избие спалнята.


много рисковано да й влезеш на жената с тая логика... щото тя ако рече тая спалня ще я избие много бързо... :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 09 Мар 2023, 22:51

И все пак по темата че разводнявате,а не сте и наясно по-принцип...да не ми се сърдите...ама не ви е работа... :mhihi:
Високотемпературната термопомпа е с два компресора на различен фреон тъй като си има лимити по налягане на фреона при определена температура.
До едни градуси бута единия после другия на прост език.Може да достигне 80 градуса без помощ от ел.нагреватели каквито и няма във вътрешното тяло.
Там е вторият компресор поне при старият модел Алтерма на Дайкин например,а вярвам и при новият.
При нискотемпературната компресора е един и във външното тяло.
Във вътрешното има ел.нагреватели които при топ модела 16кв са 9кв. :ok:
Пускат се според зависи.Могат да се елиминират.
Може да се заместят със втори източник например газов котел или пелетен дори.
Варианти бол.
На новоизградена система т.е. къщата е на гола плоча е лесно.
Пускаш подово и вентилаторни конвектори и си пей сърце с нискотемпературна система.
Може да се правят и хибриди с буферен съд в който да се вкара и топла вода от солари.
Абе много работи могат да се правят. :mhihi:
Но...
Важното е колко пари ви се дават и на какъв етап сте със строителството.
Също така апартамент,къща ли,какво ще се отоплява/охлажда респективно.
И така...
Сега отивам да полягам,че чичо Джак свърши,а и утре е ден... :ok:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 10 Мар 2023, 1:01

slatanic написа:И все пак по темата че разводнявате,а не сте и наясно по-принцип...да не ми се сърдите...ама не ви е работа... :mhihi:
Високотемпературната термопомпа е с два компресора на различен фреон тъй като си има лимити по налягане на фреона при определена температура.
До едни градуси бута единия после другия на прост език.Може да достигне 80 градуса без помощ от ел.нагреватели каквито и няма във вътрешното тяло.


бърз преглед на субмитал-а на алтерма 3 директно от сайта на дайкин показва:

http://209.235.252.90/DOC/SDS%20EBLQ054 ... 003-11.pdf

25-55 градуса вода при 2.5 галона в минута дебит което... не е много. 80 градуса може .. ама с хийт стрипс 6кв ... като опреш до тях може със същия успех да изкараш старата печка с реотани...

покажи ми субмитал-а на помпата с два компресора за която говориш. моля. аз такива сетъп-и видях само при техните индустриални чилърс и те са съвсем други животни за комерсиални цели.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 10 Мар 2023, 20:51

Алекс с твоя български английски е голяма мъка. :ok: :mhihi:
Сега по реда.
Дайкин Алтерма специално има два вида машини.
Нискотемпературни за загряване на вода до 50 градуса и опция охлаждане.
Високотемпературни за загряване на вода до 80 градуса и без опция за охлаждане.
Нискотемпературната има електрически нагреватели във вътрешното тяло(така нареченият хидробокс) които се включват на база какво казва софтуера на машината.
Когато температурата навън е под нулата почва да се мъчи машинката на да не насмогва и съответно почват да работят нагревателите на 3,6 или 9 киловата при версията 16kw.
При високотемпературната във вътрешното тяло на термопомпата няма нагреватели,а компресор на различен фреон от този във външното тяло.
За различните години на производство фреона е сменен,но принципа е запазен.
Същият този фреон доподгрява водата до нужната температура като има опция да достигнем до 80 градуса на водата без използването на ел.нагреватели каквито и липсват.
Минуса на тази система е липсата на охлаждане.Тя е направена за директна замяна на пелетни котли,ел.котли,котли на твърдо гориво и т.н.
Много умно нагласена дори да се свързва от вътрешното тяло(хидробокс) към системата с маркучи с метална оплетка със монтирани на тях директно кранове и манометри.
Заводски запресовани.Лично аз съм сменял маркуч на 8 години и като изключим,че запресовката имаше нужда от притягане маркуча бе като нов.
Това е много истинска машина и върши чудесна работа при работа с алуминиеви и чугунени радиатори които имат нужда от по-висока температура на топлопреносният агент за да работят и отделят топлина коректно.
За всички останали случаи ползваме нискотемпературна машина.
Връзваме подово + вентилаторни конвектори и имаме топло и студено без нужда от допълнителна инвестиция в климатици.
Ако се спрем на вариант само конвектори е задължително да имаме монтиран буферен съд тъй като при липса на такъв термопомпата не работи в правилен режим и се товари постоянно.
След монтаж на същият имаме запас от топла или студена вода според случая и нуждите и машината може да влезе в инверторен режим и да свали своята консумация.
Оттам и по-добри разходи,липса на лаг в системата т.е. чакане да стопли и охлади конвектора в помещението.
Толкова от мен по темата,че ме заболяха ръцете и очите в края на деня.
Ако имате въпроси ще се радвам да помогна където мога и знам.
Къде не мога бай Данчо може да удари едно рамо,ако му се занимава,че той си е активно в тая сфера пък аз бръмча последно време повече на промишлено,а излизат нови машини които аз не съм пипал.
Може да има по-добри неща знам ли...
Та успех на всички в начинанията... :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 10 Мар 2023, 22:07

Тези последните алтерми са на R32 и работят на 55 градуса на водата . Има реотани в хидробокса обаче това не е че се товари машината а щото тия алтерми са за БГВ освен конвектори и топъл под . А за БГВ е прекалено малко 55 градуса , затова ги има и тези двустъпалните щото с крайна температура 80 градуса на водата може да грее бойлер без реотани . Има си контролер да ги управлява тия неща даже не е необходимо да ги знаеш какво са и що са , натискаш копчето и то си работи . Маркучи се ползват много отдавна за фреонови линии , едно време преди 30 години имаше мобилни сплитове вътрешно външно свързани с 2 маркуча . Външното тяло се закача на перваза на прозореца вътрешното виси вътре , като не ти трябва си го прибираш и заминаваш . Но като цяло маркуча си е проблемна история .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 11 Мар 2023, 5:45

Аааааъъъ не съм хич съгласен... :lol:
Високотемперетурните ги има защото има търсене от клиенти с готови инсталации на които 50 градуса колкото вади нискотемпературна машина не им върши работа.
За бгвто и проблема с легионелата дайкин си имат техен бойлер за директно ползване с нискотемперетурната машина който също си има нагревател в него като стандарген бойлер. Просто веднъж седмично по график се включва и прави 80 градуса за трепане на гадовете.
Ако се ползва стандартен бойлер със серпентина има опция да се управлява и неговият нагревател по същият начин с допълнителна платка за разширение която се купува отделно.

През останалото време си работи само на т.п. и ниски градуси, защото тя на повече от 50+ и не може по линия отопление дори и с вградените нагреватели които са да помагат като компресора отвън не смогва. .
По линия бгв съм писал как е изпълнено.

Маркуча е хубав защото е за бърз монтаж и директна замяна на една машина с друга като само режеш, заваряваш 2 щуцера и заививаш холендрите на маркучите.Буквално за 1 ден демонтаж, монтаж. Това му е хубавото.
20151028_175553_LLS.jpg

20151028_175553_LLS.jpg

За това говоря.
А че нагревателите не са в Нискотемпературните термопомпи щото иначе не стават когато стане студено няма да
го прочетете по брошурите. Така от опит.... ;)
Маркучите са на водната линия от хидробокса до връзката със старата система.
Връзката вътрешно външно тяло е тръби 10 и 16 мед при 16кв машина.
Не си пипал такива машини Йордане явно в което лошо няма...
Снимките са на високотемпературни вътрешно тяло(ниското кубче т.е. така нареченият хидробокс) и бойлер.
Тук може да не се ползва опционален ел. нагревател в бойлера тъй като имаме възможност за 80 градуса и по линия бгв и по линия отопление. Те са разделени от трипътен вентил и работи или едното или другото, но никога и двете едновременно.
За лятото е удобно за да не се налага да се топли и линията за отопление и потребителя да трябва да я спира принудително.
При нискотемперетурната и режим лято имаме проблем обаче.
Вие искате да ви е хладно, но искате и топла вода в бойлера.
Но няма две добрини... избирате си приоритет бгв или отопление/охлаждане.
От там машината заебава едното или другото докато или ви охлади или ви стопли водата е бойлера щото това са два различни режима на компресора.
И е малко тъпо щото вътре е 30 градуса, но конвекторите не охлаждат щото жена ви ще се къпе да излиза лятото.
Затова и се програмира по определен начин кога да ви топли водата в бойлера така, че да не ви е кофти.
И се ползват големи обеми бойлери, защото едно е да разредиш 80 литра бойлер с 80 градуса вода и с 50 градуса.
Коя свършва първо...?...затова и бойлери от 150 литра нагоре в тия системи.
За да има инертност и файда от тая термопомпа.
Снимките са ми от преди 7-8 години.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 10.01.2013
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от yordanovdir » 11 Мар 2023, 7:31

Ти пък си снимал два хладилника и ни обясняваш за Алтерми.
Шегата настрана.Понеже предложи помощ и си в сферата, ще питам.Ползвам RZAG71NV1 + FBA71A + BRC1E53B.Във “field settings” на контролера има много параметри, които не намирам за какво са.Та ако можеш да съдействаш някак по въпроса, пращам каса бира.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 11 Мар 2023, 7:42

Кажи ми какво те интересува и мога да питам колегите които и до днес се занимават само с тая фирма техника.
Гледам канална машина със стенно дистанционно.По принцип то има повечко опции от другото.
Имат две менюта тия машини.Едното е юзър меню и едно за техници.
При техниците принципно работа нямаш,че можеш да омажеш положението,но ако искаш да правиш нещо конкретно и машината го може ще го мислим.
Както казах аз монтажите ги спрях преди известно време и смених попрището,че кръста е лабав пък аз основно монтирах все големи машини,а и колегата дето бяхме заедно на тия монтажи беше с прецакан крак.
Та бяхме бригада "инвалиди" на тежкото баш сложени,че там не става с "3 дюбела и 2 тръби" като при стандартните климатици и трябва малко повечко акъл. :mhihi:
Акъл имаше ма файда не та разтурихме къщата.Сега колегата е при тошибите,но имам друг останал при дайкин дето мога да питам.
Та дай на лично ако искаш да не разводняваме темата пък може и тук да остава информация за колегите,ако и на друг му трябва.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 11 Мар 2023, 8:19

Аааааъъъ не съм хич съгласен... :lol:
Високотемперетурните ги има защото има търсене от клиенти с готови инсталации на които 50 градуса колкото вади нискотемпературна машина не им върши работа
И какъв е проблема да се дозагрява от хидробокса ? Просто дайкин са решили да го направят сложно , защо да е просто като може да е сложно скъпо екологично и ..бъгаво ??!! Те всичките тия термопомпи на вода не само дайкините особено сондажните си вадят хладко на конвектора , затова им слагат реотани да се дозагряват. Не става въпрос за тормозене а толкова си могат .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 11 Мар 2023, 8:53

Jordana написа:
Аааааъъъ не съм хич съгласен... :lol:
Високотемперетурните ги има защото има търсене от клиенти с готови инсталации на които 50 градуса колкото вади нискотемпературна машина не им върши работа
И какъв е проблема да се дозагрява от хидробокса ? Просто дайкин са решили да го направят сложно , защо да е просто като може да е сложно скъпо екологично и ..бъгаво ??!! Те всичките тия термопомпи на вода не само дайкините особено сондажните си вадят хладко на конвектора , затова им слагат реотани да се дозагряват. Не става въпрос за тормозене а толкова си могат .


Всъщност "сложното" е в пъти по Не бъгаво и наистина "термопомпено" щото няма ел.нагреватели дето да ти ебават разхода.Просто цената е грозна и нямаш опция охлаждане при високотемпературната машина.
Както казах тя е за директно заместване на вече направени инсталации или там дето няма нужда от охлаждане т.е. на високо и студено.
Там нискотемпературната пада по очи като стане студено и става на обикновен ел.котел зарад тия ел.нагреватели дето ги харесваш във вътрешното тяло и това когато си дал чанта пари и ти идват едни тегави сметки за ток не се харесва на тоя дето е била негова чантата. :mhihi:
Недей да бъркаш термопомпите вода/вода и въздух вода,че хептем настава каша.Туй говорим само за машини въздух/вода ( за "простия" юзър отвън тяло на външен вид като на стандартен климатик,а вътре вместо стандартното тяло имаме и топлообменник фреон вода към който има добавени и ел.нагреватели когато говорим за нискотемпературни системи и имаме втори компресор на друг фреон различен от този във външното тяло когато говорим за високотемпературни системи).
Системите като цяло не са бъгави,но са капризни на напрежение и поради особеносттите на нашата страна имат навика да дават фира поради "клатене" във тока по ел.мрежата. :mhihi:
На твоето толкова си могат и тормозене аз имам точно това на в предвид.Та що се мъчиш да кажеш същото с други думи дето аз съм казал...не знам...
Затова и съм писал многократно,че тия машини са за хора с пари.
Имаш пари даваш и се радваш на ниски месечни сметки...хвалиш се на приятели колко е готино...и колко пари си дал...докато си не еве мамата... :ok:
После идвам аз или някой друг...и вече не се радваш толкова...ако не са ти чак толкова много парите...или направо ти се реве...ако са броени само и само да я купиш...
И те така... :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 11 Мар 2023, 15:02

Тука не са разпространени въобще тия с двете тела. Преди 2-3 години четох за тях, но отзивите бяха, че са доста ненадеждни и няма това да е бъдещето. Аз лично си Представям си тия два компресора колко са (не)ефективни и какъв дебит имат при 80 градуса. Предполагам мога да си топля терариума с игуаната вътре… :mrgreen: д

Моите единствени наблюдения за въздух вода са от Англия ги гледах ползват митсу екодан основно ама там пак реотани да докарват 55 при нула градуса външна….

Търсят не намирам- дай ми някакъв събмитал (submittal) а най добре сервизна документация на тая система. Аз съм супер доволен от VRF въздух - въздух фуджитсу-тата ама винаги искам да науча нещо ново… а и имам много добро парно на нафта което е почти цялото мое творение но изисква дебит поне 80 литра и поне 70 градуса вода защото имам много (8) и големи за отопление зони.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 11 Мар 2023, 15:35

Какво толкова да и гледаш , картинки . :mhihi:
https://www.manualslib.com/manual/26383 ... =51#manual
Преди 2-3 години четох за тях, но отзивите бяха, че са доста ненадеждни и няма това да е бъдещето. Аз лично си Представям си тия два компресора колко са (не)ефективни и какъв дебит имат при 80 градуса.
Кво общо има дебита с градуса ? Ти да не смяташ че докарват температура от дебит ? Инверторен компресор и електронен дроселиращ клапан респективно точно подържане на зададените температури на изпарение и кондензация . Това е основния бонус на всички съвременни термо помпи било то климатик или климатик дето грее вода или каквото и да подгрява .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 11 Мар 2023, 16:27

Jordana написа:Кво общо има дебита с градуса ? Ти да не смяташ че докарват температура от дебит .


Дака ти това верно ли го написа? Една топлинна енергия хххх киловата при една водна система можеш да я докараш по два начина- с малко температура и много дебит или с повече температура и по- малко дебит и колкото повече енергия искаш да докараш толкова повече в реалния свят трябва да вдигнеш и двете щото от един момент да вдигаш дебита или температурата повече не е практично. Ние в Щатите радиатори като в Европата нямаме. Нашите радиатори (викаме им бейзбордс) са едни тръби с фи 1-2см които са увити с едни доста ситни на гъсто радиатори с квадратно сечение примерно 7х7 см… и така с метри… проблема им е че нямат повърхност и затова за да има смислено топлоотдаване трябва бейзборд-а да е над 60 примерно градуса.и така 5-10 метра тръба… това го получаваш или като засилиш 80 градуса вода и един дебит от 10 литра на минута или с вода 65 градуса ама 30 литра дебит. Примерно. И така.

Ако ще изкормяш всичко тогава тоя диалог е безмислен щото слагаш подовото и 35 градуса вода да църцори бавно ти стига. Ама ако правиш ретрофит най- вероятно няма да сменяш бейзборд-а а той е смятан на дължина за 80 градуса вода (тука на моя климат) ПЛЮС хх литра дебит.

Линка който си сложил е за как да се нагласи температурата на бойлера за домашна топла вода- душ и тн и няма никаква връзка с това което говориме. Аз също имам термопомпа за топлата вода която стопля 320 литра резервоар за 6 часа на 50 градуса… тука говориме за термопомпа която може да даде 80 градуса вода и някакъв смислен дебит в минута.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 11 Мар 2023, 16:45

Позачетох набързо докато работя...за мойта не намерих , не че много съм търсил. Ама е нещо от сорта на 1,5-2 кубични метри на час дебита. Което прави около 30 литра на минута. Дали е толкова не знам. Съдейки по това, че шум няма никакъв може и да е по-малко. Само цъква като се включи, обаче не издава никакъв шум докато работи.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 11 Мар 2023, 17:43

… и така с метри… проблема им е че нямат повърхност и затова за да има смислено топлоотдаване трябва бейзборд-а да е над 60 примерно градуса.и така 5-10 метра тръба… това го получаваш или като засилиш 80 градуса вода и един дебит от 10 литра на минута или с вода 65 градуса ама 30 литра дебит. Примерно. И така.
Това има ли връзка с делта Т на външната температура и температурата на водата в радиатора Ви господине ?!! :lol: Имаш сложени радиатори с Х киловата при температура Y на водата , и гравитачно парно да сложиш все тая . Просто по бавно ще ти затопли хола . :dunno:
Линка който си сложил е за как да се нагласи температурата на бойлера за домашна топла вода- душ и тн и няма никаква връзка с това което говориме. Аз също имам термопомпа за топлата вода която стопля 320 литра резервоар за 6 часа на 50 градуса… тука говориме за термопомпа която може да даде 80 градуса вода и някакъв смислен дебит в минута.
ОК нямаш нужда от линкове , разбрах повече няма да има .
Картинки такива дето търсиш няма да намериш от производител , освен ако някой не е изкормил подобна термопомпа и да е снимал заради тебе . Ти като имаш вече термо помпа за бойлера , VRV дъктове мъктове , квадратни тръби с радиатори , нафта на котел и т.н ...за къф чеп ти е тая алтерма ? Сложи си нормални радиатори или конвектори ще ти излезе 50 пъти по евтино и ефективно отоплението вместо да купуваш Алтермитото :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook