Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 09 Авг 2021, 16:53

Това е така обаче , коментара ми беше по скороза тези които смятат че като заровят маркуча и сложат термопомпа са ударили кьоравото . Нищо подобно няма.
доста зле под -5 градуса. и колкото по студено става толкова по зле
Колкото и да е зле не е по зле от заровени тръби . Температурата на почвата е около 7-10 градуса но след като работи това нещо и охлажда зоната в един момент нещата не са същите като при въздуха . Даже по зле , защото климата в България е такъв че зимата с минусови температури е двайсетина дена за отоплителния период . Ако толкова човек не може да понася машина на директно изпарение и гори от желание да инвестира торба пари за конвектори и термопомпа няма никакъв проблем . Има един куп фирми които това правят .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 09 Авг 2021, 16:58

Тва е така, затова и почти никой не прави земя-вода, или поне аз не съм чувал за много такива. За мен лично ако имаш сондаж с хубав дебит вода-вода, ако не и имаш газ хибрид газ/въздух-вода и ако нямаш нито газ нито вода си за въздух-въздух.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Котел на пелети?

Мнение от bum_bum » 09 Авг 2021, 18:53

Като стана дума за газ гледах в един приятел, вместо пелети газ. Изглежда ми по-оферта от пелетите. Карат газта в някакъв резервоар до къщата. Сметките, които цитира бяха съвсем нормални. Оборудването далеч по-евтино от това на пелети и пълна липса на хамалогия и дим.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Котел на пелети?

Мнение от kiko » 09 Авг 2021, 19:06

Малко ми е психо по тръби в къщата ми да тече газ,отделно в близост до къщата да си имам мини цистерна с газ... :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 09 Авг 2021, 19:09

Има си изисквания за подобен резервоар. И място си трябва. Като оборудване да равни щото хубаво котле на газ минава 3000 без проблем. Хамалогия няма, това е така. Ако сметката за газ му е ниска и на пелети няма да му е висока. Имаме клиент газово дружество.... Миии има сметки и сметки. За съжаление при мен няма газ иначе нямаше да се замисля. По-евтино нямаше да ми е ама и немаше да примъквам палета ))). Дръвята си ги режехме и цепехме и пак с количката ги мъкнехме ма имаше помощници. А ся сам))).
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Котел на пелети?

Мнение от DigitalExile » 09 Авг 2021, 19:26

kiko написа:Малко ми е психо по тръби в къщата ми да тече газ,отделно в близост до къщата да си имам мини цистерна с газ... :paranoid:


Почти в половин София минава газ, не се притеснявай :D

gas.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 19.07.2009
Местоположение: В планината
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от drevnia » 10 Авг 2021, 14:30

Моджо написа:Има си изисквания за подобен резервоар. И място си трябва. Като оборудване да равни щото хубаво котле на газ минава 3000 без проблем. Хамалогия няма, това е така. Ако сметката за газ му е ниска и на пелети няма да му е висока. Имаме клиент газово дружество.... Миии има сметки и сметки. За съжаление при мен няма газ иначе нямаше да се замисля. По-евтино нямаше да ми е ама и немаше да примъквам палета ))). Дръвята си ги режехме и цепехме и пак с количката ги мъкнехме ма имаше помощници. А ся сам))).


Викаш по хубаво е 2-3 човека да цапите цапаници от колкото за 2-3 часа да внесеш за целия сезон отоплението.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 10 Авг 2021, 14:33

Бе аз не се оплаквам. Споделям просто :))
Ми та по-убаво е ми. Моабет си направате, маате с балтиите, па изджокате по една бирица...Утрето па и га свръши -тога. И да ги накапе даж нищо им нема.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Котел на пелети?

Мнение от kiko » 10 Авг 2021, 20:03

DigitalExile написа:
kiko написа:Малко ми е психо по тръби в къщата ми да тече газ,отделно в близост до къщата да си имам мини цистерна с газ... :paranoid:


Почти в половин София минава газ, не се притеснявай :D

gas.png

Офф успокоих се!Около мен няма червено :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Котел на пелети?

Мнение от DigitalExile » 10 Авг 2021, 21:44

Забрави да добавиш "все още" :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 09 Сеп 2021, 19:19

Айда запалихме камината. Нема що.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Котел на пелети?

Мнение от Е.Димитров » 01 Дек 2021, 12:12

Та така,
в последно време се наблюдава невероятен ръст на цената на пелетите.
От 330-380 лева за тон, същите сега "продават" или по-скоро предлагат за 700 лева за тон, което си е чиста спекулация.
Миналата година харчех по около тон на месец и това ми костваше съответно по 330-380 лева.
Няма начин да дам 700 лева на месец за отопление на пелети и за това със свито сърце реших да карам икономично двата тона пелети, които имам на старите цени, като пускам парното сутрин за 2 часа и вечер за още 2 часа.
Останалото време на климатици.
Та днес дойде сметката за ток и тя е общо...86.45 лева.
В това число е включено и хладилниците (2 броя), печка за готвене, но не се готви често, осветлението нощно време на градина и от страни и малко включване на флекс и бормашина, 3 броя компютъра (работя от в къщи и жената също) и телевизорите (както и около 15 камери за видео наблюдение :mhihi: ) и два броя климатици.
Та с две думи, въобще не препоръчвам да се купуват пелети на подобни спекулативно завишени цени, със здраве да си ги ползват.
П/п
В Турция тон високо качествени пелети е 180 евро

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Котел на пелети?

Мнение от shlosera » 01 Дек 2021, 12:48

Причината за скока на пелетите е ясна дървения материал и тока скочиха много, но причината за скока на дървата и дървен материал не ги разбирам… Кубик дърва за огрев над 100-110лв…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Top Gun Maverick » 01 Дек 2021, 13:18

Мани, мани, аз взех 5 палета пелети на 370 с транспорта и запазването на палетата отдолу, което е около 5.3 тона и това бяха най-хубавите в региона. Сега им искат 600 лева и ги няма. Не мисли, че няма кой да им ги купува, понеже те ги вдигнаха около септември и хората бяха в шах. За другата година вече ще има ориентирали се към друго, но пелети искаш и може да си купиш на тия пари след месец поне. Целите им производствени възможности са продадени предварително. Лошото при мен е, че с климатици няма шанс да стопля къщата, а котела върви първа зима и още не си е избил парите, което не виждам как ще стане на тия цени.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Котел на пелети?

Мнение от Е.Димитров » 01 Дек 2021, 16:19

shlosera написа:Причината за скока на пелетите е ясна дървения материал и тока скочиха много, но причината за скока на дървата и дървен материал не ги разбирам… Кубик дърва за огрев над 100-110лв…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не е точно така.
Гледаш цената на търговците.
Държавните дружества продаваха и продължават да продават дървеният материал на цени 40-60 лева.
Да, тока се вдигна , но тока е 20% компонента в производството на пелети.
Просто спекулативни цени.
Аз познавам един симпатяга, той е с доста изострено чувство за справедливост.
Купувал си пелети , ама по 1 чувал за "проба" от такива търговци и понеже никой нито касова бележка, нито фактура му дава, веднага звъни и пише на НАП, с обратна разписка да кисне въпросният търговец и държи на резултат от НАП. Не ги оставя да си извъртят я далавера я да пренебрегнат сигнала.
Оказва се, че има доста "търговци" без никакъв лиценз за търговия и тн разрешителни, неясен произход и не плащане на данъци.

В крайна сметка да видим кой до кога ще издържи.
Едните са набили пари в производство и материали за пелети и ако не ги реализират няма да имат пари.
На никой не му излиза сметка да се отоплява на 700 лева на тон, или топлото да излиза над 700 лева на месец.

Top Gun Maverick написа:Мани, мани, аз взех 5 палета пелети на 370 с транспорта и запазването на палетата отдолу, което е около 5.3 тона и това бяха най-хубавите в региона. Сега им искат 600 лева и ги няма. Не мисли, че няма кой да им ги купува, понеже те ги вдигнаха около септември и хората бяха в шах. За другата година вече ще има ориентирали се към друго, но пелети искаш и може да си купиш на тия пари след месец поне. Целите им производствени възможности са продадени предварително. Лошото при мен е, че с климатици няма шанс да стопля къщата, а котела върви първа зима и още не си е избил парите, което не виждам как ще стане на тия цени.

Има в изобилие добри пелети на 600 лева.
Тея приказки ги слушах вече.
Отивам при един и му викам "колко струват"
Ония вика "няма"...ама на тебе колко ти трябват.
Викам "цена"?
-600 лева - вика идват след 2 дена 30 тона.
Така че пелети има.
Сега се обадих на една позната до Велинград и вика 600 лева има колкото искаш.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook