Икономика на РБ

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 19.03.2008

Re: Икономика на РБ

Мнение от boris_dy » 02 Яну 2020, 22:19

БГ икономиката... на мен лично ми е малко неясно как функционират нещата... Уж масово се оплакват, че положението е зле, парите не стигат, но... Ресторантите и кръчмите пълни, масово с по два автомобила в семейство / стари бараки ама и те искат поддръжка, гориво, застраховки, данък и т.н. /, баровете пълни / скоро ми се наложи да уважа едно празненство, та още не мога да се отърся от културния шок :mhihi: /, все нови телефончета и 65" телевизори в панелката, търкат се яко билетчета и поне за мен върхът на айсберга..... СПА хотелите... вечно пълни и няма места...само за 250-300 лв на нощ... ПРИМОЦИЯ!!! :bowdown: Няма да споменавам Новогодишните оферти, че става още по-грозно...
Как бе, как става ?!?! Наистина... не мога да разбера...
Интересно ми е и какъв % от населението е с кредити ?!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Икономика на РБ

Мнение от TheDriver » 03 Яну 2020, 11:08

Е нали казваш, че търкат билетчета :mhihi:

Аз ако стоя пред телевизора и сумирам "печалбите" на бабите и чичковците сигурно ще докарам повече от преките чуждестранни инвестиции за годината. :mhihi: :ok:


Сега сериозно - Изобщо не сме бедни и парите са си тук, представите ни обаче са се променили. Един вид преследваме един "рай", който постоянно се отдалечава от нас.

Ако се измервахме спрямо представите за успех от соца....... Уви маркера беше преместен драстично с американските филми, а в момента се мести още по-бързо с цялата информация която ни залива. Масово сме попаднали в тая въртележка и няма как да ни стиганат парите,защото винаги има за каква нова "луксозна стока" да ги похарчим.

Освен това много, ама много обичаме да си хапваме и пийваме. Нещо което ни е останало от стари времена ама тая лакомия ще ни затрие... и ни затрива между другото.
Ето малко статистика на ниво ЕС:

1.На едно от челните места в Европа по процент от дохода отделен за храна и напитки - това е индикатор и за други неща.
2.На средно-европейско ниво по отношение на хранененто в заведения и ресторанти - статистиката е формирана на база счетоводни данни т.е. не включва сивия сектор и освен това не включва чисто питейни заведения. :mhihi: И въпреки това сме на средното ниво с най-ниските доходи. :ok:
3. На първо място :smoke: по отношение на процент от дохода отделян за телефони и тарифни планове. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
4. На последните места сме по отношение на процент от дохода отделян за културa и реакреация( което така и не можах да разбера какво точно включва, но не са хотели) - ако имаше статистика само за култура съм сигурен, че щеше да сме на дъното.
5.На дъното по отношение на застраховки, здравно застраховане и инвестиции.

Накратко - за ядене, пиене и лъскави дрънкулки пари винаги ще имаме, другото остава на заден план. :mhihi:
Последна промяна TheDriver на 03 Яну 2020, 11:20, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Икономика на РБ

Мнение от Don_Diego » 03 Яну 2020, 11:18

Масово хората се водят от поговорката: Яж, пий и си носи новите дрехи. Добави и факта, колко суетен е българина и как мнението на околните е по-важно от собственото и картинката се избистря.
Всеки иска да води лъскав живот затова и само се обикалят кръчми, дискотеки, молове и дестинации където летят нискотарифните компании :mhihi:
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Икономика на РБ

Мнение от K_Ilkov » 03 Яну 2020, 11:24

:yes:

boris_dy написа:Интересно ми е и какъв % от населението е с кредити ?!

А интересно ли ти е какъв % от населението плаща данъци и се осигурява на реалните си доходи :ok:

TheDriver написа:5.На дъното по отношение на застраховки, здравно застраховане и инвестиции.

Някъде тук е ключа от палатката за мен ...

Основната разлика между нас и развитите икономики е, че тук се мисли 2 дена напред ...
Не се плащат данъци, не се мисли за пенсия и застраховки, инвестиции
ПРи масата от хора всичко е ден за ден, напред, кредити, лизинги, "пари на време и морето до колене" :mhihi:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Икономика на РБ

Мнение от b_u_b_o » 03 Яну 2020, 13:05

TheDriver написа:2.На средно-европейско ниво по отношение на хранененто в заведения и ресторанти - статистиката е формирана на база счетоводни данни т.е. не включва сивия сектор и освен това не включва чисто питейни заведения. :mhihi: И въпреки това сме на средното ниво с най-ниските доходи. :ok:


Да бе на средно, направо сме си на челните места. Само по-южните сигурно ни бят...ама не е сигурно. Миналия месец бях в Осло командировка. Няколко неща ми направиха впечатление, целия офис(ама целия включително CTO, CEO и тн.) обядват в офиса, защото им е скъпо да излезнат да обядват навън. Вечерта излизаме на вечеря и колегите ми обясняват как могат да си позволят да излезнат на ресторант 1, макс 2 пъти в месеца и аз съм ей така :shock:.

Колкото до реването как все сме последни в ЕС по какво ли не...еми все някой трябва да е на последно място. Защо да не сме ние, щото сме много специални? Баш за там сме си, ама и това не е толкова лошо, щото ако се замислите 90% от населението на планетата живее по-зле. Бил съм на места по света където живеят в такава мизерия, обаче са супер щасливи. Ние тука винаги обираме първите места по нещастие...еми като не можем да оценим какво имаме нека си стоим нещастни...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Икономика на РБ

Мнение от TheDriver » 03 Яну 2020, 13:20

K_Ilkov написа:Някъде тук е ключа от палатката за мен ...

Основната разлика между нас и развитите икономики е, че тук се мисли 2 дена напред ...
Не се плащат данъци, не се мисли за пенсия и застраховки, инвестиции
ПРи масата от хора всичко е ден за ден, напред, кредити, лизинги, "пари на време и морето до колене" :mhihi:


Това е основното разграничение между "богати" и "бедни" - индивиди/общества/държави. :yes: Печеленето на милиони от тотото не те прави автоматично богат, а ти дава шанс да станеш такъв.

Което ме кара да насоча темата в посока спестявания - не се застраховаме, не инвестираме, но спестяванията ни в банките постоянно нарастват. :mrgreen: В друга ситуация това би било нещо положително, но в нашата действителност не е.

Първо това изглежда не са спестявания, които ще се превърнат в капитал. От една страна тези които спестяват не го правят с такава цел(това са "пари за черни дни"), от друга системата за "преливане" от спестявания в банките към капитал не работи у нас.

Второ, парите в момента са евтини, което в комбинация с липсата на възможност за инвестирането им прави спестяванията(над изискуемия минимум) по-скоро проблем за банките отколкото възможност. Т.е. те могат да получат стабилен ресурс(предвидим, гъвкав, с нулеви разходи за поддръжка) на "безценица" по друг начин, вместо да използват традиционния източник - парите на населението, който има точно противололожните качества.

Фалитът на банка се случи, сливанията на банки също. Таксите се вдигат, а лихвите изченаха и въпреки това ние продължаваме да кътаме за "черни дни" :dunno:
Интересно ми е какво следва.
При наличието на фонд за гарантиране на влоговете, фалит на банка няма да реши проблема както се видя с КТБ.

Аз за сега залагам, че някой ще трябва да вземе трудното и рисковано решение да обяви отрицателни лихви. Лошото е, че крайният резултат не го виждам като пари в посока инвестиции, а като пари в буркани, частни каси и т.н.

Да бе на средно, направо сме си на челните места.

Както казах, Евростат работи по счетоводни данни.
Схемите на нашите кръчмари, ресторантьори и бармани статистиката не ги лови :mhihi:
Аз съм сигурен, че реално сме по-напред в класацията, но колко точно никой не знае. :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 03 Яну 2020, 13:30

Кой каза отрицателни лихви? Че те са си обявени, виж лихвата по свръхдепозитите на БНБ.

Освен това съм малко разочарован, че затвърждаваш един мит от фолклорната икономика. А именно, че парите като седят в банките, не правят нищо.
Напротив, частните банки увеличават почти десетократно този капитал и го раздават като заеми (нашето изискване колко беше 12.5% ? ... ако е тъй начи 8х).
Предполагам е очевидно, но да го кажа с по-прости думи... за всеки 100 кинта в сметката на някой в банката тя е раздала заеми за 800 кинта.
Дори имаме 2 български, които са раздали малко повече от колкото трябва, че ги карат да набират още капитал от ЕЦБ.
Та нещо не кореспондира как капитала не се използва и на теория и на практика :lol:

Не е нужно всеки да се превръща в инвеститор. Точно това е една от ролита на банките... да разпределят капитала ефективно.
Тези, които не знаят какво да го правят го дават на банката и тя им плаща за това... и такива, които знаят какво да го правят го ползват и плащат на банката.

п.с. ооо тази любима дума капитал, да си го кажем на български - спестявания :)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Икономика на РБ

Мнение от streetz » 03 Яну 2020, 14:12

Тъмън сме си, даже и това ни е много :

Изображение
Изображение
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Икономика на РБ

Мнение от TheDriver » 03 Яну 2020, 14:30

Аз говоря за лихвите по депозити на клиенти.
И в момента доходността по някои спестовни инструменти е отрицателна, но хората не го осъзнават.

Интересното ще е когато на таблото се изпише Лихва годишен срочен депозит: -0.2%.

Наясно съм, че банките не трупат парите в трезора, чудейки се какво да ги правят. Според мен обаче ако можеха да избират щяха да предпочетат ресурсът от средства на домакинствата да е около изикуемия минимум, а останалото да идва от ЕЦБ.

Аз мисля, че в условия на евтини пари от ЕЦБ, ресурсът от клиенти става проблем над определени нива. Ще се радвам да чуя други аргументи.

Колкото до инвестирането:

В момента кредитите(в сума) за бизнеса и домакинствата са разделени приблизително 60/40 в полза на бизнеса.

Честно казано не знам какво се приема като желано съотношение, но намирам това което ние имаме за индикатор за проблем с инвестициите. Ако само 60% от кредитирането отива в посока създаване на стойност, а останалото бива "изядено, изпито и заключено" това за мен е проблем.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 03 Яну 2020, 14:34

Ако хората не искат да инвестират, то може би няма в какво да се инвестира? Защо трябва да се принуждават да инвестират в "боклуци" с финансова репресия? Краткосрочно фалшиво задвижване на икономиката за сметка на по-голяма дългосрочна беля... на кой е нужно това? Въпреки това, точно това правят централните банки в момента с тези отрицателни лихви.
Последна промяна steeN на 03 Яну 2020, 14:36, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Икономика на РБ

Мнение от drago_pavlov » 03 Яну 2020, 14:35

streetz написа:Тъмън сме си, даже и това ни е много :

Изображение
Изображение


И какво стана сега - 15% от населението плаща толкова данъци колкото останалите 85%...
Освен това им плаща всички социални бинуси, като детски, социални, помощи за отопление и т.н....
Ма той социализЪма бил жив бе :ok:
Какво беше там - от всеки според възможностите, на всеки според нуждите... Вървим целеустремено към светлото социалистическо бъдеще...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 03 Яну 2020, 14:38

Нищо не разбираш. Ти не си постигнал нищо... всичко което имаш се дължи на останалите 85% и за тва бъди благодарен, че и толкова са ти оставили :lol:

Уникални имбецилчета са тези от Барикада. Банда лигльовци, които не знам изобщо имат ли един ден работа някъде.
Последна промяна steeN на 03 Яну 2020, 14:39, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от alekangg » 03 Яну 2020, 14:38

TheDriver написа:Е нали казваш, че търкат билетчета :mhihi:

Аз ако стоя пред телевизора и сумирам "печалбите" на бабите и чичковците сигурно ще докарам повече от преките чуждестранни инвестиции за годината. :mhihi: :ok:


Сега сериозно - Изобщо не сме бедни и парите са си тук, представите ни обаче са се променили. Един вид преследваме един "рай", който постоянно се отдалечава от нас.

Ако се измервахме спрямо представите за успех от соца....... Уви маркера беше преместен драстично с американските филми, а в момента се мести още по-бързо с цялата информация която ни залива. Масово сме попаднали в тая въртележка и няма как да ни стиганат парите,защото винаги има за каква нова "луксозна стока" да ги похарчим.

Освен това много, ама много обичаме да си хапваме и пийваме. Нещо което ни е останало от стари времена ама тая лакомия ще ни затрие... и ни затрива между другото.
Ето малко статистика на ниво ЕС:

1.На едно от челните места в Европа по процент от дохода отделен за храна и напитки - това е индикатор и за други неща.

Накратко - за ядене, пиене и лъскави дрънкулки пари винаги ще имаме, другото остава на заден план. :mhihi:

По тази точка сме така, защото цените на хранителните продукти са много високи спрямо доходите.
На много профукти са по-високи от същите в Европа, дори в абсолютна стойност ХХ евро.
Виж ако се гледа кренвирши и банички е друго.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Икономика на РБ

Мнение от K_Ilkov » 03 Яну 2020, 14:54

streetz написа:Тъмън сме си, даже и това ни е много

Кво е това? Статистика за официалните доходи, върху които се плащат данъци?

Силна държава без добра събираемост на данъци аз не знам да има ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Икономика на РБ

Мнение от TheDriver » 03 Яну 2020, 14:58

steeN написа:Ако хората не искат да инвестират, то може би няма в какво да се инвестира? Защо трябва да се принуждават да инвестират в "боклуци" с финансова репресия? Краткосрочно фалшиво задвижване на икономиката за сметка на по-голяма дългосрочна беля... на кой е нужно това? Въпреки това, точно това правят централните банки в момента с тези отрицателни лихви.



Именно, възможностите за инвестиране липсват или не струват, което затлачва всичко по веригата.

Но това си е проблем които ще доведе до пробив някъде. Здраво се набива в имоти, спестяванията нарастват за сметка на лихвите по тях, вероятно и някъде другаде нещо се надува, но не го виждаме :dunno:

По тази точка сме така, защото цените на хранителните продукти са много високи спрямо доходите.
На много профукти са по-високи от същите в Европа, дори в абсолютна стойност ХХ евро.
Виж ако се гледа кренвирши и банички е друго.
:yes: За това казах, че е индикатор и за други неща.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook