Икономика на РБ

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 01 Яну 2020, 13:34

K_Ilkov написа:Аз прочетох статията по диагонал, признавам ... ако съм пропуснал може ли някой да ми каже как ще намалее населението на София?
Коментира се спад в прираста, което е друго, но не видях да се коментира какво ще доведе до отлив в населението на София ...
За мен корекция ще има, възможно е конкретни имоти и квартали да поевтинеят, но за СРИВ специално в София ми се струва, че е нужен сериозен катаклизъм ...
Все още има обяви от села около София - заменям за апартамент в София ...


N.Mihaylovski написа:K_Ilkov
При нова "криза" фалити на фирми съкращения и отлив към европата на хора, това се случи и 2008-2010 година.
Доста неща са, неблагоприятните условия за бизнеса вече кантарят нещата, който ще ескалират при съвсем малка криза.
Това е мое мнение.



Много са факторите. Например това, че София, особено новостроящите се сгради и квартали са тотално лишени от инфраструктура :!: Трябва да си луд, за да живееш там и доста хора вече го осъзнават. И това е необратимо!!! Един път построили най-лайняните квартали като Манастирски, Витоша и т.н. нищо не може да се направи :!:

Отделно, станем ли още малко по-скъпи, доста бизнеси могат просто да изчезнат. Например такива като HP, или каквото се води там. Както дойдоха, така и могат да се изпарят. Само едно такова действие ще доведе пряко и косвено до загуба на 10000+ работни места.

Да не говорим, че голямата част от кадърните ми приятели и познати, които са в айти сферата вече не са в България, няма да се върнат и продължават да заминават, въпреки ужким добрите заплати. Кумовете ни с два апартамента в София и две деце, и те скоро отпрашиха за САЩ. Дори айтита не искат да стоят тук. Представям си всички тия, дето са в чужбина ако почнат да продават собствеността си какво ще настане :idea: :idea: :idea: Това около и след 2008-ма ще ни се стори приказка :!:

Да не говорим, че населението на България намалява с бесни темпове и за разлика от преди 10-20 години, останалите областни градове се опитват да се развиват и да задържат местните. Пловдив, Бургас, Стара Загора, Хасково и т.н. Производствата ходят там и тези млади хоря все по-рядко избират София. Лично аз имам доста познати, които са избрали точно тези 4 града за живот пред София и не искат да чуват за нея!

Само в нашия блок половината апартаменти са празни, а другите са с пенсионери. Точно 3 млади семейства сме от 20 апартамента. Вие си правете сметката, дали и кога ще има срив на имотите!
Последна промяна zAcK на 01 Яну 2020, 19:35, променена общо 1 път
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от K_Ilkov » 01 Яну 2020, 17:37

Не е като да не си прав, но и мнението ти е доста крайно …

zAcK написа:Отделно, станем ли още малко по-скъпи ...

Нали през цялото време си говорим, че ще има забавяне, някакъв спад на цените и тн.
Що да ставаме по-скъпи? Тук препъни камъка е дали демографски можем да им отговорим на тези компании ...
Иначе, подкрепям и самия казах, че тоя балон е най-опасен.

zAcK написа:Да не говорим, че голямата част от кадърните ми приятели и познати, които са в айти сферата вече не са в България, няма да се върнат и продължават да заминават

В днешно време това не е някаква новост, че компаниите си дърпат кадри …
Кадърните и амбициозни трудно ще ги спреш така или иначе, но те не са десетки хиляди, нека не се заблуждаваме …

Няма как да знаеш кой ще се върне ... особено при положение, че ги чакаме да си продадат имотите, а още не са ;)

zAcK написа:Пловдив, Бургас, Стара Загора, Хасково и т.н.

Пловдив, да.
Бургас, по мои впечатления и на познати не задържа млади хора ... Няма университет, сезонната работа, става все по-непопулярна
Стара Загора - сериозен недостиг на кадри доколкото знам ... не знам за какви производства говориш
Хасково - нямам идея, може би си прав.

zAcK написа:Лично аз имам доста познати

Аз пък имам познати, дето роднините им продължават да прииждат към София ... Колко е нетния приток, един бог знае ...

zAcK написа:Само в нашия блок половината апартаменти са празни ...

В моя квартал е пълно с млади семейства с деца ... сигурно има и празни апартаменти и пенсионери, но отново мнението ти е крайно ...

zAcK написа:Например това, че София, особено новостроящите се сгради и квартали са тотално лишени от инфраструктура :!: Трябва да си луд, за да живееш там и доста хора вече го осъзнават. И това е необратимо!!!

Тук единствено ще се съглася 100%, София е безвъзвратно опорочена като строителство и сгради в определени райони.
Нещата обаче ще се саморегулират ... в момента, в които хората започнат да избират по-хубавите жилища скапаните, ще поевтинеят.
По заможните, ще дърпат извън София и тн. ... естествен подбор един вид ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Nickelback » 01 Яну 2020, 18:00

K_Ilkov написа:Е чак па нова тема ... Не виждам какво толкова да се обсъжда.

Тия бизнеси се местят лесно, така са си замислени.


Със сигурност се местят лесно, ако става въпрос за кол центрове, разни видове съпорт като цяло, сайтаджийство "на парче" и подобни.
Но що се отнася до истински развойни и инженерингови центрове (каквито баш имаме тук, колкото и да не ви се вярва, ставащи все повече с постоянна тенденция да стават и по-големи), работата 'ич не е такава, че видиш ли, местиш офиса оттука там, от днеска за утре и всичко е ток и жица :nono:

Та да, реве си за отделна темичка, мда :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от zAcK » 01 Яну 2020, 18:08

Краен съм казваш? Ето малко статистика от НСИ. Освен това, има още няколко неща:
- селенията, неуредиците, мутрите, администрацията продължават да гонят много хора, които наистина не виждам как ще се върнат? Стотици милиони за винетки - не работи системата, такси - не работи, реформи здравна, съдебна и т.н. - не работят. Това ще продължава да гони още много хора.
- село Лозен сигурно е вече над 10000 човека. Ако следваме тенденцият в големите държава, още повече хора ще живеят в селата около София. Кой ще живее в тия скапани апартаменти не зная?
- ако намалее строителството, което ще стане на 1000%, доста хора ще изчезнат от София. При предходната криза това бяха десетки хиляди работници и работни места! Само гледай как лайняните "майстори", които в момента си придават важност ще останат без работа и ще ходят да вадят картофи на майната си :!: :!: :!:

Положението ще става по-зле, на 10000% съм сигурен. Даже се чудя дали да не разпродавам на високите цени, докато още има идиоти :mhihi: :mhihi: :mhihi:


Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от BMW_POWER » 01 Яну 2020, 18:19

Реве си за отделна темичка със заглавие от сорта "Икономика" или нещо подобно. Стига да не се стигне до глупави спам отклонения. Тук много държавни служби ги изнесоха от града. CRA (данъчните) направиха огромни съкращения 2018-2019г. Те да над 40 000 човека като цяло. Много отдели ги пратиха на Макчу Пукчу у царевицата. Слагат един телефон 1-800-... и това е. Заяждаха се с мен 2016 и тогава водех кореспонденция с някакъв отдел в Източен Квебек. Отворих картата, за да ги видя къде са. Писах преди време. Всички служби, които не са в пряк контакт с клиентите могат да бъдат където искате. Каква в разликата, дали че получа мейл от съседната стая или от съседния град. Не всички големи фирми по Света са базирани в столиците на страните си.
Аз познавам много хора, който дойдоха и после избягаха от София.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от K_Ilkov » 01 Яну 2020, 18:41

Nickelback написа:Та да, реве си за отделна темичка, мда :ok:


BMW_POWER написа:Реве си за отделна темичка


Епа пускайте де, не искам да ви спирам устрема :lol:
На мен ми е интересно да чета мнения, дори и крайни като на колегата Старши алкохолик :ok:

@Zack

Не разбрах, кое трябваше да ме притесни в НСИто, 2та промила отрицателен прираст ли?

Отделно, тая статистика ... нали сме наясно, че София не е 1.3 млн?
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от zAcK » 01 Яну 2020, 18:53

K_Ilkov написа:На мен ми е интересно да чета мнения, дори и крайни като на колегата Старши алкохолик :ok:
@Zack
Не разбрах, кое трябваше да ме притесни в НСИто, 2та промила отрицателен прираст ли?
Отделно, тая статистика ... нали сме наясно, че София не е 1.3 млн?



:mhihi: Вече не пия толкова :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Иначе в статистиката ме притеснява тенденцията растежът на София да намалява и ако се върнем на статията, със сигурност скоро населението ще започне да намалява. И да. Наясно сме, че не е 1.3 милиона, но това нищо не значи. Тия дето са в плюс и не са се регистрирали са точно тези, дето най-бързо ще мигрират :bchug:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Nickelback » 01 Яну 2020, 18:59

K_Ilkov написа:
Nickelback написа:Та да, реве си за отделна темичка, мда :ok:


BMW_POWER написа:Реве си за отделна темичка


Епа пускайте де, не искам да ви спирам устрема :lol:


Много искам, 'ма нямам желание :mhihi:
Не друго, 'ми не пишете в тая нещо, та к'во остава за друга:

"Имат ли почва" високите технологии в България...

Сам си пиша май, май, та така :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Икономика на РБ

Мнение от SpeedyMan » 01 Яну 2020, 20:40

Каква икономика бе колеги?
Тя тая държава фалира 1996-та и от тогава си е фалирала. Не знам за какво говорите.
Тъжна история, с 1 функциониращо до някъде летище на име (забележете) "Враждебна" :D и с магискрала с ограничение 90 км/ч което пак е много. :D

Почти всички чужди инвестиции в производството са на скапани проекти, на загуба. Има само няколко чуждестранни инвеститори, които просперират в България, работят си по всички правила на качеството, но те се броят на пръсти..

Гледам коментирате Стара Загора.. нямало било кадри - ами тук всичко, което става за нещо работи в комплекса Марица изток. И там се вземат повечко парички, отколкото работа в останалите браншове на промишлеността може да предложи. Всички, които не работят в Марица изток чакат някой ден да им излезе късмета да започнат там. Или да се делокират в някой друг град с работа за повече пари, вкл. и чужбина.

Има и друга тъжна картинка - населението намалява. Като гледам в чужбина как всичко е в пъти по-пренаселено и как и най-тъпото село е като град, как хората работят много по-съвестно от нас ми става адски тъпо.

Къде ни е проблема? Ами много просто: нямаме мотовация.
От къде идва мотовацията? Ами пак много просто: от това да се вижда, че като правиш нещо има смисъл и естествено респективно от добрите условия за живот и развитие.

Защо ги нямаме? Оставям темата отворена.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 01 Яну 2020, 21:00

Следващото преброяване е 2021 мисля, много неща ще се разберат тогава.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Икономика на РБ

Мнение от acho.rs » 01 Яну 2020, 21:58

И какво като има свиване на пазара - съвършено нормално си е. Ние обаче не сме свиканли да се променяме и адаптираме и това ще ни създава все повече проблеми. За 90% от Българите, единственото нещо към което са се адаптиралие е новия облика на Фейсбук.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Икономика на РБ

Мнение от SpeedyMan » 01 Яну 2020, 22:13

Имайте предвид, че се очаква нова криза по подобие на 2008-ма
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 01 Яну 2020, 22:58

Нормално, при нас има по една криза на всеки горе долу 10на години от край време.
Аз само за Австралия се сещам като място което не е имало криза от 30 години някъде вече.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 01 Яну 2020, 23:00

Всъщност, няма никаква надежда за тая държава. Има разни производства пръснати из Територията, които при първия случай, в който не им изнася ще изчезнат с 300 км/ч от тука. За нови е много трудно да се случат. Просто некадърността и корупцията са повсеместни, а и няма кой да инвестира в държава, в която една ТЪПА МУТРА може да се изживява като диктатор, ползваща държавната администрация за репресивен апарат като хитлеровите милиции!

Пък и за каква икономика говорим. Отидете до КАТ София и вижте в кой век са! Този месец бях два пъти за подновяване на книжка и за транзитни номера - та тия примати там са като от бананова държава. Да не говорим колко изкъртено, рушащо се и мизерно е всико. Останалите държавни учреждения не са по-добре. А в тях работят същите некадърни, злобни и долни същества.

Та това води до постоянна емиграция на нормалните хора. Тези, които трябва да са гръбнак на тая икономика, дето я няма. Просто всеки нормален е отвратен от всичката тая мизерия, проблеми, шуробаджанащина и простотия. Какво да говорим за държава, в която дори директорите на училищата се назначават партийно от Вожда Слънце и неговите мекерета... :banghead: Такава държава няма бъдеще!

Да не говорим да трябва да отидеш на лекар, или на нещо друго..... Няма кой да остане в тая помийна яма, т.е. и икономиката няма да я бъде. Неизбежно е.

Преди малко гледам по новините - бебе на годината пак е циганче..........

SpeedyMan написа:Къде ни е проблема? Ами много просто: нямаме мотовация.
От къде идва мотовацията? Ами пак много просто: от това да се вижда, че като правиш нещо има смисъл и естествено респективно от добрите условия за живот и развитие.


Каква мотивация :?: Вече нищо не искам от тая лайнарска държава. Пример - къщата на баба ми на село взехме да я правим, за да ни е готино, незнайно откъде селото почна да се пълни с мангали. А нямаше нито един циганин. Сега има сигурно 50-100, не можеш да им хванеш бройката. Дърводобив майна - да бълваме повече ФПЧ... Едно местенце имаше, където ми беше приятно, то ще стане само мангали. Иначе хубаво местенце, ама нещо и за това вече нямам мерак. Ебем ти и лайнарската територия...

P.S. Мангала е като вирус. Наемат някоя празна къща и я опоскват цялата и така се местят из селата. Доста такива къщи останаха без дограми, мебели, кабели и т.н. Та тия вируси ли, дето скоро ще са най-много, ще развиват икономиката на помийната яма България... :no:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Икономика на РБ

Мнение от b_u_b_o » 02 Яну 2020, 0:05

Ех че хубава тема да започнем новата година, от нея струи такъв позитивизъм :mhihi: Колкото по-бързо приемете, че живота и света са динамични и се променят бързо и необратимо толкова по-добре ще си изживеете живота. Света сега няма много общо с този от преди 30 години, още по-малко общо с този след 30. Не сме цъфнали и вързали, ама тоя вой колко е лайняно всичко ми е прекален. Може и от средата ми да е, ама аз не познавам млад и кадърден човек, който да е зле по някакъв начин в живота си. Да има неща които не стават лесно тук, а би трябвало. Ама навсякъде има проблеми, достатъчно съм попътувал за да съм ги видял. Рая още не е измислен, някой ден може и да го има ама за сега само в мечтите ни. Та всички тия апокалиптични прогнози са ми леко казано смешни. Мен си ме устройва тук, и докато семейството ми и приятелите ми са тук не може и с пушка да ме накара някой да ходя другаде. :bchug:

Най ме кефят прогнозите за пукането на "балона в ит-то". Ще го почакате тоя балон да се спука, имотния може и да го дочакате щото все някога ще има някаква корекция, ама този на дали...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook