Офис култура

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Офис култура

Мнение от alx » 20 Яну 2020, 17:53

cmdkick написа:Е айде са... "за наше добро", пак се почна на ние и вие... А толко хубаво тръгна.


да- и не мисля, че определението ми трябва да е източник на брожение :)

отбора е един, но всеки си има някакви цели за постигане... като целите (и визуализацията за успех) на един инженер не са целите на шефа му които не са целите на шефа на шефа и са много много далече от целите не изпълнителното ръководство :) затова крайната цел (личен и/ или успех на фирмата) е една, но тактическите задачи на всяко ниво са различни...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Офис култура

Мнение от TNT » 20 Яну 2020, 17:54

b_u_b_o написа: Но пък съм бачкал само във фирми чиито единствен бизнес е правенето на софтуер, където май май културата е малко по различна от типичния бг офис. :dunno:

:yes: :yes: :yes:

Пример от личния живот. Заръчали "Ганьо" да ме следи, щото е порта (това случайно го виждам в комуникация, която не би трябвало да виждам). Ганьо почва да ми следи колко пъти ставам за кафе, да си сипя вода и колко пъти ще отида до тоалетна. Тъй като ме изнерви, един ден за мен лично си преброих как Ганьо за 8 часа стана 11 пъти да пуши (средно 8-10мин, не бърза). Началника на отдела обаче е назначен, само защото е близък приятел с единия собственик. Ганьо е доволен, че реално 1ч30-2ч от работното време му минават в цигара-паузи. Поставения "началник" е доволен, че има кой да му порти всичко и има причина да се развика на някого, когато някой от собствениците е в офиса (създава се впечатление, че държи всичко под контрол).

Затова всички мразят open-space офисите. А не защото има по-добра комуникация и се върши реално повече работа.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Офис култура

Мнение от cmdkick » 20 Яну 2020, 18:28

alx написа:

Факт, шефа не го интересува и не трябва да го интересува кои дизайн патерни са използвани за реализирането на решението, както и програмиста не го интересува проекта на печалба ли е изобщо или на загуба - интересува го да си получава неговата заплата. И също така вярвам че за да работи една "машина"(отбор) добре, всяка част в нея трябва да си знае "гьола"(ролята) и да си я следва, гледането в паницата на другия не е продуктивно и за двете страни.

Просто като чуя някой да казва "това е заради вас, иначе на мен ми много по-лесно да...." айде моУим ти се, нема нужда от такава пропаганда, ако за фирмата беше по-добре да ни няма - ОТДАВНА ДА НИ НЯМА. В основата на всеки бизнес е да печели повече и повече дивиденти, кой шамшал умишено ще търси обратното...
Tires are evil - destroy them all ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Офис култура

Мнение от steeN » 20 Яну 2020, 18:51

Не подорбностите по изпълнението. Става въпрос, че ако създаваш впечатление, че всичко е лесно/бързо/и т.н. без да можеш да обясниш, че в същност не е така, а ТИ се справяш добре... имаш огромен проблем. И това важи за всичко, не само за любимото ИТ.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Офис култура

Мнение от Spunky » 20 Яну 2020, 19:13

cmdkick написа: ОТДАВНА ДА НИ НЯМА.


Естествено :D Но за сега, пропагандата е нужна. Работи. Иска постоянно промиване на мозъците, че да вървим напред и най-трудното е да ги накараш да разберат, колко е важно да пестят пари. Схванат ли тази идея, вече не е нужно толкова да ги натискаш и да им стоиш на главата, но трябва това да е вързано с общите И индивидуални ползи от това. Промиването е нужно също, за да излезнат от blame culture-а, който мори всички мисменаджирани компании.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Офис култура

Мнение от cmdkick » 20 Яну 2020, 19:20

Така е да, ама това е работа на тим лидера/ръководитела на отдела (или бригадира по старо му :D ), а той трябвя да е много в час с технологията и да е наясно кой колко работа върши от екипа му без да се налага те да се "обясняват", тъй като най-вероятно той разпределя задачите и следи тяхното изпълнение... И тази информация да я предаде на баш Шефа по правилния начин. Така де, връзка между баш Шефа и обикновен служител за това кой колко работа върши не трябва да има, защото има голяма разлика в длъжностните характеристики така да го кажа.

А вече ако ти се справяш с лекота и създаваш впечатление че работиш по-малко от другите, а реално не е така и ти просто си по-подготвен от тях. И ако това нещо се възприема от ръководителя че ти нямаш работа, еми проблема е в неговия телевизор на 100%. Аз лично никога няма да изпадна до толкова че да се правя че работя (много).
Tires are evil - destroy them all ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Офис култура

Мнение от steeN » 20 Яну 2020, 20:04

Е ако си говорим за такава копоративна структура... То на която позиция да си има някой над теб, та все трябва да обясняваш. CEO-то има борд в общия случай... те пък имат да обясняват на акционери :lol:

И като става въпрос за нискоквалифициран труд, "многото работене" може и да върви. Ама като става въпрос за висококвалифициран труд, акцента отива дали можеш да решаваш проблемите консистентно и на време/предвидимо,
по такъв начин, че някой да не върви след теб да ги решава пак и отгоре на това да не занимаваш другите излишно докато го правиш. Количеството отива на заден план.
Тез дето седят по много или нон стоп са в офиса на такава работа, в същност създават негативно впечатление, щото това се разбира като някой, който не се справя и за тва седи по толкова да си свърши работа.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Офис култура

Мнение от cmdkick » 20 Яну 2020, 23:05

Е то без отчитане никъде няма, както ти каза и баш Шефа се отчита на някой. Въпроса е че когато длъжностните характеристики са близки и хората от двете страни са читави, отчитането става дет' се вика за 1 мин. на седмица.

Тез дето седят по много или нон стоп са в офиса на такава работа, в същност създават негативно впечатление, щото това се разбира като някой, който не се справя и за тва седи по толкова да си свърши работа.
Айде са пък ново двайсе, то ти немаш угаждане за**и, представям си къв шеф ше си...

Естествено :D Но за сега, пропагандата е нужна. Работи.
Работи при мен конкретно със силно негативен ефект пък незнам за вас. Някое "компанийце" да ми промие мозъка нещо не си го представям, всичко е толкова просто - компания възложител ще възложи поръчката на най-добрата оферта от компаниите изпълнител, никой шеф няма да го отрече, тогава просто заменяме компания възложител със служител и компании изпълнител с работодател и картинката е същата. :dunno: :dunno: Даже не разбирам от къде идват драмите в компаниите заради човеко-потока...
Tires are evil - destroy them all ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Офис култура

Мнение от Сондьора » 21 Яну 2020, 0:02

При теб колега може човеко-потока да е голям, ама при нас (мойта сфера) е като язовир студена :mhihi: . Тогава картинката е коренно различна.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Офис култура

Мнение от Borymeckata » 21 Яну 2020, 7:59

TNT написа:Заръчали "Ганьо" да ме следи, щото е порта (това случайно го виждам в комуникация, която не би трябвало да виждам). Ганьо почва да ми следи колко пъти ставам за кафе, да си сипя вода и колко пъти ще отида до тоалетна. Тъй като ме изнерви, един ден за мен лично си преброих как Ганьо за 8 часа стана 11 пъти да пуши (средно 8-10мин, не бърза).

В сегашната ми фирма (софийския офис) въпросът с пушенето е решен много "елегантно". Така са ми разказвали де, защото аз в офиса съм бил 2 пъти за 4 години - веднъж да си подпиша договора и втори път... не помня за какво. Та там пушенето е забранено в цялата сграда. Можеш да пушиш само на някакво определено място отвън. Но има един "тънък момент" - за да излезеш на мястото за пушене, трябва да си щракнеш магнитния пропуск на въртележката и... спира да ти се отчита работното време. Така пушачите губели даже по няколко работни дни в месеца и ми казаха, че някои даже си пускали платен отпуск (?!?), за да ги компенсират. Разбирате - пускат си примерно два дни от отпуска без да ги ползват, просто за да могат да пушат спокойно... Аз лично не пуша, но от години съм по строежите и съм свикнаал да ми е "широко около врата" - без началници и някой да ме следи. В такава казармена обстановка не знам дали бих се вписал. А и не съм убеден, че който чинно си блее на бюрцето пълни 8 часа непременно свършва повече работа и допринася за фирмата повече от друг, който се разхожда, пуши и разговаря, но пък мисли по дадени проблеми. Пак казвам - не пуша, но такъв постоянен контрол ще ме изнерви много.
Excellent! Steven is my name!

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Офис култура

Мнение от zAcK » 21 Яну 2020, 10:36

Най-важно е как си подбирате хората и дали може да прецните след кратък период от време колко са отговорни и т.н.
Мен лично не ме интересува кой кога работи, откъде работи и т.н. Важното е да има резултат от работата му. Ако няма, просто му обяснявам, че трябва да се разделим и до момента съм нямал проблеми :bchug: Тръгват си сами :mhihi: В момента екипът, който ръководя е от супер отговорни хора и си движат почти всичко сами :bowdown:

Както пише в една много добра книга "Scaling Up: How a Few Companies Make It...and Why the Rest Don't (Rockefeller Habits 2.0)", успял си като си най-глупавия в залата :mhihi: Всичко останало като да се дебнем, да гледаме кой кога почива и т.н. са ТОТАЛНИ простотии, поне когато става дума за работа с уж интелигентни хора :mhihi: :mhihi: :mhihi: Алекс да не се обиди, ама да работиш в open space за да се страхуват, че ще ги видиш, че отебават, за мен е загубена кауза. Ако така ще мотивираш явно демотивирани служители, просто няма смисъл :no: Пак казвам, не говорим за батки де лепят плочки и т.н. :bchug: Иначе и аз си стоя до екипа в шибания open space, ама в момента, в който ми стане шумно и изчезвам :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Всичко започва с правилните хора. Ако ги нямаш, каквито и схемички да мислиш да ги стягаш, санкционираш и т.н. е обречена кауза :mhihi:

P.S. Ако имате време, прочетете я книжката. Доста полезно четиво :bchug:

Изображение
Последна промяна zAcK на 21 Яну 2020, 10:45, променена общо 3 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Офис култура

Мнение от cmdkick » 21 Яну 2020, 10:42

zAcK написа:

Тоя път съм напълно съгласен с теб.
Tires are evil - destroy them all ...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Офис култура

Мнение от Bogat-Beden » 21 Яну 2020, 10:52

Ние бяхме отдел от 6 човека, стояхме на една и съща маса от цялото отворено пространство ( за по-младите превдо - open space :mhihi: ). Шефовете обаче сложиха един колега от съвършено друг отдел на нашата маса, за да слушка. Което беше много странно, щото аз бях може би единственият, който казваше на среща със шефовете какви точно са драмите и проблемите.
Тоест нещата, за които всички мрънкат през пуш-паузите.
Даже мисля, че и в нашия отдел си имахме "певец"..
Ама рибата се вмирисва откъм главата и фирмата като начин на управление си е точно уголемено копие на собственика/големия шеф и толкоз.. :dunno:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Офис култура

Мнение от TNT » 21 Яну 2020, 14:52

Bogat-Beden написа:Ама рибата се вмирисва откъм главата и фирмата като начин на управление си е точно уголемено копие на собственика/големия шеф и толкоз.. :dunno:

:clap: :clap: :clap:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Офис култура

Мнение от BMW_POWER » 23 Яну 2020, 0:09

Мейл от шефа. Кътка офиса като малки деца


Good morning, a reminder of the following, on this snowy morning:
Always use the front door, and always leave your boots on a tray (not carpet)
Do not leave your personal (inside) footwear in closet or on trays, keep them under your desk so everyone has access to the trays, for their boots
You must always wear proper shoes while in office; want to maintain professional image, walking around in socks not acceptable
Please clear the underside of your desk, if cluttered – not a storage area, want things kept tidy

Tks,

...

General Manager, National Capital Region

Directeur Général

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook