Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате?

Мнение от drifty » 17 Ное 2018, 20:06

Здравейте! С идването на зимния сезон и първа зима с 39-ката седнах и се замислих какво ще ми е необходимо за безпроблемна зима и също така как да си улесня малко живота, при положение, че колата спи отвън. Не успях да намеря тема, в която да има синтезирана информация за разни трикове и съвети, с изключение на техническата подготовка на колата, която мисля че вече направих. Затова мисля, че може да се получи доста полезна тема. Та, с няколко думи - как подготвяте колите си за зимата?

И няколко "насочващи въпроси", върху които умувам в момента.
- Към момента умувам дали отново да си закупя стъргалка и цяла зима да дера по стъклото като откачен или да мина на по-лесния вариант със спрей за размразяване, но какъв да взема? Има ли значение каква е стъргалката въобще или най-обикновената става?
- Как се справяте със замръзналите уплътнения на вратите?
- Какви стелки ползвате зимата и от къде могат да се закупят хубави гумени стелки за конкретен модел на приемлива цена?
- Какво добавяте в багажника през зимата и защо?

И като цяло каквото се сетите, било то към техническата подготовка или не. Като по-неопитен шАфьор ще се радвам на полезни съвети от по-опитни колеги :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от DLVasilev » 17 Ное 2018, 20:18

Добър акумулатор, намазани уплътнения на вратите да не замръзват и на багажника, незамръзващи течности (чистачки, антифриз, керосин :mhihi: ) и изправно парно. Да не забравяме и гумите с вериги за да не ти се налага да ги ползваш :mhihi:
:bowdown: ШПЕР :bowdown: :mhihi:
Уплътненията аз ги мажа със силиконова грес съвсем тънко и държи маса време.
Стелките са най-обикновени гумени
В багажника както казах освен незамръзващите течности е хубаво и по малко масълце и спирачна течност да има. За другото няма да се обаждам, че само струг и колонна бормашина още нямам там :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от seimo » 17 Ное 2018, 20:55

Колегата е описал много добре нещата. Също бих добавил кабели за подаване на ток и въже за дърпане, но те са си задължителни неща даже и за лятото. Лично аз от спрейовете за размръзяване не съм доволен и си ползвам стъргалка.

Потребител
Аватар
Мнения: 20
Регистриран на: 3.09.2015
Пол: Мъж
Кара: E39 touring M57D25

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от dakataE36 » 17 Ное 2018, 21:23

Гуми, акумулатор, течности, гумени стелки, голяма четка за сняг, сгъваема лопата, вериги, силиконова котешка тоалетна във дамски чорап под седалките(за да събира влагата в купето), парафин или антифриз концентрат по всички гумени оплътнения, препрат срещу замръзване в ключалките стъргалка ползвам със гумено перо,не пласмасовите шпакли, самото перо е много дебело и не се гъне, чисти супер скрежта и леда.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Kurtov » 17 Ное 2018, 23:11

Много хора използват течен парафин за уплътненията, добър вариант ли е ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от slatanic » 17 Ное 2018, 23:25

Има си препарати за тая работа.Аз последно един лидълски слагах на пунтото,че там беше трагедия и се оправиха нещата.
Иначе дежурното в зила е:
Кабели истински 50мм2 с дължина 5м.
Колан 5т с шегели 5 метров.
Компресор за помпане на гуми(модифициран лекинко).
Всякакви течности от всичките за автомобила.
Комплект инструменти.
Вода поне 2литра.
Парцали.
Ръкавици зимни,шапка.Одеяло.
Раница с чисти работни дрехи според сезона.
Антибактериален сух спирт за миене.
Стъргалки за лед.
Дъждобран.
Лопата сгъваема.

Тия ми ти работи се сещам. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от TNT » 17 Ное 2018, 23:49

Глупости сега... в БМВ форум цигании от важни неща за зимата. Миналата година си взех от Кауфланд за 1,50лв препаратче за уплътнение на вратите. Не е спрей, а е с тампон. Честно казано е по-удобно. Иначе и спрей имам (по-премиум :mhihi: ), че имах кофти случай след нощна смяна да не мога да се кача в колата. От тогава се научих да ги мажа :mhihi:

Пак от кофти опит - зимна течност. Ако замръзне на стъклото... Нали сте играли ЦС някога и знаете какво е да ви метнат флашка :mhihi: Със 120-140км/ч на магистрала е гадно. Предполагам в на повечето от нас още има лятна течност в казанчето. Чист концентрат, защото в край на сметка ще се смесят. На мен ми харесва К-classic течността в Кауфланд. И сега такава сипах. Разбира се, без метанол. Няма нужда да се тровим за няколко лева. Такава имам само в малкото казанче, което е за активното миене. Рядко ползвам и не ми дреме каква е, а просто да е концентрирана и да не замръзва. Честно, не желая отново в живота ми да карам без чистачки, със замръзнало стъкло, на магистрала.

За размразяване. Естествено, че течност. Ама течност, не флакон. Пак ще препоръчам K-classic в Кауфланд. 3,50 мисля беше спрея 500мл. За 4лв има пълнител 1 литър да си доливаш. На тази цена пръскаш по-смело и всичко се случва много бързо.

Веригите и сгъваемата лопата ги добавям само, ако ще пътувам надалеч (а аз често пътувам надалеч) или има много сняг. Но в Пловдив рядко. Голямата лопата си е вкъщи :ok: На моменти аз си мисля, че возя много неща в багажника, докато не видя някой като баща ми с половината къща да тежи в багажника :mhihi: Не бива да се прекалява, особено ако скоро няма да се излиза от града.

За стелки - stelkite.bg или нещо от тоя род. На същите като аутопро е. Имат си за модела, мен все ме мързи да си взема за багажника.

За кабелите - те са си по принцип. И не пестете 10лв от хубави. Скоро един Рейндж не можем да го запалим. Сменихме кабелите и веднага :wave:

Друго за зимата - ако има някъде ръждички, олющен лак и т.н. Зимата е по-тежка за боята от лятото. Сега е времето да се направи нещо. Както и всякакви защитни покрития. По този повод и по време на зимата е добре да се мие колата. А не 1-2 пъти до пролетта.

На първо време това се сещам.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Don_Diego » 18 Ное 2018, 1:25

39ката е гаражна и от както я имам само 2 пъти се е случвало да е замръзнал прозореца когато трябва да тръгвам - не го чегъртам, тдс-а сгрява за норматив и след 4 минути работа на място се размразява сама :lol:
В началото на зимата подготвям веригите (мятам ги в "коша" под пода на багажника) и зимни течности от всички в колата. Кабели само като излизам от града. Преди зимата задължително профилактика на акумулатора.
Проверявам чистачките и светлините, слагам и резервни крушки в багажника. Уплътненията ги мажа с препарат за уплътнения и никога не съм имал драма с тях (но както казах, колата е гаражна).
Според зависи колко се кара поне веднъж седмично минава на мивка (четки :banghead: ), където може да я изпръскат и от долу
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Kurtov » 18 Ное 2018, 8:02

В какво се изразява профилактиката на акумулатора ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от shlosera » 18 Ное 2018, 8:35

Колегите горе са изброили повечето неща. Добре е още лятото да се прегледа хубаво колата и да се смени каквото има (при мен в закон нещо да замине като паднат температурите около 0та). Добре а зимата като миете колите не се ли притеснявате да не напълните вода в праговете (примерно на е36) и след това да замръзне. Отделно като натрупа лед, киша по калници прагове как се справяте? Общо взето какъв е най-добрия начин да се предпази стара кола от ръждите зимата?

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Borymeckata » 18 Ное 2018, 10:04

Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от TNT » 18 Ное 2018, 12:17

:OT: То има много теми по техническите раздели, на които не им е мястото там. Само за Х-овете ли има зима ? :dunno: То по-скоро за тях няма :mhihi: Скоро намерих и една тема за детайлинг с много полезни неща вътре, ама пак беше в някой си от моделите някъде си :dunno: Все едно други модели не се чистят.

Сега се сетих, че имам и спрейче "течни вериги". Някой тествал да каже колко работи. Аз не мисля, че би ме изкарало някъде, ако съм закъсал, но все пак го има.

shlosera написа:Колегите горе са изброили повечето неща. Добре е още лятото да се прегледа хубаво колата и да се смени каквото има (при мен в закон нещо да замине като паднат температурите около 0та). Добре а зимата като миете колите не се ли притеснявате да не напълните вода в праговете (примерно на е36) и след това да замръзне. Отделно като натрупа лед, киша по калници прагове как се справяте? Общо взето какъв е най-добрия начин да се предпази стара кола от ръждите зимата?

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

Аз лично просто не я мия при толкова ниски температури. Колко толкова време да се задържат тези отрицателни целодневно температури :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Don_Diego » 18 Ное 2018, 14:25

Kurtov написа:В какво се изразява профилактиката на акумулатора ?


Зареждане и доливане на електролит ако има нужда. Нося го при познат електричар и за 24 часа е като нов. Почти спрях да ползвам лидълското зарядно :dummy: :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от acho.rs » 18 Ное 2018, 18:27

+ препрат против мъгла, миеш стъклата 1 път в месеца и забравяш завинаги за досадния проблем
+ 5кг морска сол
+ чувалче с пясък
Скрития багажник в 5цата побира учудващо много неща хах

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от немо » 18 Ное 2018, 18:45

shlosera написа: Общо взето какъв е най-добрия начин да се предпази стара кола от ръждите зимата?


e30house.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook