НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Моджо » 05 Яну 2022, 13:52

Свалиха мерника...мисля вече от 3000 нагоре, годишно, попадаш в полезрението.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от TNT » 05 Яну 2022, 13:54

По други страни съм гледал, имат си лимити. 10 000$, 3000 паунда, до 10 000 паунда някакъв по-малък процент, 5000 евро и т.н. Само тука търсят някой сульо и пульо за 200-300лв. При нас е ТОТО. Ако се направиш на интересен, може и ревизия. Както казах - за кокошка няма прошка. При нас един лимит от 5000лв е напълно ок според мен. Ако е бизнес, бахти бизнеса с такъв годишен оборот. Ако са лични продажби, бая си се олял за една година. Тва колко комплекта джанти и телефони са... И същевременно ще се освободи държавен ресурс да следят за измамите за милиони. Опа, тях не обичат да ги следят :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от In_Memoriam » 05 Яну 2022, 14:01

TNT написа:При нас един лимит от 5000лв е напълно ок според мен. Ако е бизнес, бахти бизнеса с такъв годишен оборот. Ако са лични продажби, бая си се олял за една година. Тва колко комплекта джанти и телефони са..

Преди години съм го надхвърлял двойно, точно с бракувана кола, но тогава не следяха толкова изкъсо. Колкото и да го вдигнат лимита винаги ще има частни случаи, при които ще го надхвърлят с продажба на лични(скъпи) вещи.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от TNT » 05 Яну 2022, 14:08

Еми от 5к нагоре си плащаш 10% и кой откъде е. Но сега правилото е абсурдно, щото няма правило просто. Не може такова нещо да не е регламентирано. Имат данни за 5 години назад. Ако всяка година имаш по 3к оборот (което не е сложно), за 5 години са 15к лева. Реално в един момент може да задлъжнееш с 2 бона :kuku: В другите държави е решено много просто, само при нас винаги трябва да е сложно. С куриери, с еко стикери, с бележки, с печати... с кво ли не.
Последна промяна TNT на 05 Яну 2022, 14:18, променена общо 2 пъти
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от drifty » 05 Яну 2022, 14:12

Да бе, ама обикновено такива големи покупки първо си ги купил и си платил в повечето случаи повече. Примерно тая кола дето колегата примерно е взел 10к от продажба на части, напълно вероятно е да я е купил за 15 и това да го има черно на бяло /примерно/.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от b_u_b_o » 05 Яну 2022, 14:15

Не е ок да е просто 5К и без значение колко и какво си продал. Щото ще си продам джантите, ските и лаптопа и ей ти 5-6К, ама тва че преди година само съм броил сигурно над 10К и съм платил сумати данъци на тия пари някой интересува ли го...наистина кокошкарска история ще стане накрая.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от TNT » 05 Яну 2022, 14:30

Ама пропускате факта, че продавате като физическо лице, а не като фирма. И ходи се обяснявай кое откъде и за колко пари. А ако вземеш джанти втора ръка от човек и след 2 години ги продадеш, кво доказваш ? :dunno: Тъпа ни е системата просто. То затова последно като купувах джанти и само лично предаване искаха хората. Е вкъщи има 3 лаптопа, които тая година може да литнат за продаване. Според държавата, ставам търговец на лаптопи :mhihi: И телефони има. От работата пак ще пратят някой подарък за продаване :mhihi: 15% данъче. Еми аз по-добре да не ги пращам на човек по куриер, само София/Пловдив лично предаване и кой откъде е. То иначе едното нещо отива данък за държавата, щото ставам търговец на компютъра техника :mhihi: В момента няма правила и не се знае кое трябва да плащаш, кое не.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от don_gori » 05 Яну 2022, 14:39

А кога е крайният срок, когато евентуално могат да ти пратят честитка ? Предполагам нещо след Април-Май месец до когато можеш да изпращаш данъчни декларации :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от grkv » 05 Яну 2022, 15:12

b_u_b_o написа:Не е ок да е просто 5К и без значение колко и какво си продал. Щото ще си продам джантите, ските и лаптопа и ей ти 5-6К, ама тва че преди година само съм броил сигурно над 10К и съм платил сумати данъци на тия пари някой интересува ли го...наистина кокошкарска история ще стане накрая.


Ако си пазиш документите за тия платени 10к и после продадени нещата за 5к - нямаш ядове.

Гледам, че се впускате в разни примери, дето... няма еднозначен отговор.
Процедурата е такава, че всичко, което дадете като информация, подкрепена със съответния платежен документ подлежи на одобрение (по спомен) и не е сигурно, че ще мине.

Пример:
Купуваш е46 320 с номер на рама ала-бала за 5 хил. лв.
Бракуваш го и продаваш на части през еконт.
Тотала от частите е точно 5к лв. (примерно)

Идва проверка от НАП по ЕГН и те питат от къде тоя приход 5к лева през еконт, пръснат на 50 отделни доставки.
Ако в основанието в еконт си писал ''части'' - няма как да мине тоя номер.
Ако си писал - ''дебитомер от бмв 320 рама ала-бала'' и представиш договора за покупко-продажба, сведения от КАТ, че същото МПС е бракувано и им навържеш нещата така, че да им е трудно да кажат не - може и да мине номера.

Хората са казали, от как се обърне каруцата - пътища много :lol:
Плануване, превенция и така...
Имам един приятел, гумаджия. Сигурно 80-100 комплекта джанти продаде тая година, ама товари една баничарка и обикаля страната всеки уикенд.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Borymeckata » 05 Яну 2022, 18:28

Моджо написа:Мечо да му мисли :))

Да бе, мен сън не ме лови вече с тия 5-цифрени обороти всяка есен и зима... :shock: :shock:

Остана и за 250 лева "оборот" на година да зе заядат тия помияри... Нали е данък върху печалбата - нека докажат каква "печалба" имам. Дори бих предложил на НАП-аджиите, като е толкова доходно, да започнат да продават пушена сланина по 3 - 5 - 7 лева килото и накрая да ми кажат каква печалба са реализирали... :kuku: :kuku:

Между другото, продаваш наследствен имот за милиони и не дължиш стотинка данък на държавата. Единственото условие беше да има някакъв период между продажбите... От личен опит говоря.
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Bogat-Beden » 05 Яну 2022, 18:43

При имотя е 3 години мин., така поне на теория се елиминира "спекулативния" характер на покупко-продажбата
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от grkv » 05 Яну 2022, 19:31

Borymeckata написа:Нали е данък върху печалбата - нека докажат каква "печалба" имам


На тях ще им е много лесно, на теб ще ти е трудно, нали го писах малко по-нагоре :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от streetz » 05 Яну 2022, 22:18

То тръгнат ли да нищят сланината непременно ще се намесят и БАБХ да питат къде е регистрацията за търговия с храни, също и превозното средство за транспортирането ѝ дали отговаря на изискванията на разните евро регламенти :mhihi:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от KUM4o » 17 Яну 2022, 17:08

Да добавя като захапан от НАП. Търсят си всичко и независимо колко е голямя сумата искат да я платиш в рамките на 6 месеца на равни вноски или те пускат към прокурор с обвинение в данъчно престъпление. Лично мен ме пуснаха на разследване и ми извадиха душата 6 месеца по 4500лв
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от anttonev » 17 Яну 2022, 18:38

По Еконт ли си пускал неща?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Е.Димитров

Последни теми
Facebook