Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 02 Авг 2020, 23:33

При мен сините сливи/ Стенли-то/ нещо изпопадаха зелени, та почнах да ги поливам... викам си да не е от сушата :dunno:
Круши ядох вече от ранните, домати има ама започнаха да се скапват /хем ги пръскахме/ :banghead: ,смокини има ама не обичам, прасковите излязоха набрах 2 касетки, но не знаех че могат да се сушат? Стават ли хубави :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Земеделска тема

Мнение от streetz » 03 Авг 2020, 0:37

Аз градина за съжаление нямам, но ходя да помагам на родителите. Тая година картофи и лук да искаш, ето малка част от реколтата
Изображение
Изображение
Боба е малко досаден за чистене, но като се съберем и тръгне приказката за нула време е готов (това е от ден 1, на следващия още толкова) :
Изображение
Доматите не са добре, но може и да има за някоя и друга салата.
Изображение
Изображение
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 03 Авг 2020, 8:38

Супер реколта! Ние пък имаме домати като за изложба - големи, хубави и много. Чак да не повярваш, като се сещам как миналата година по това време вече бяха изсъхнали и купувахме от пазара... А сега се чудим какво да ги правим. Кога има - има.

Имаме и картофи, останаха дребни. Растенията изсъхнаха, а самите картофи не сме ги извадили още, уж да не покълват. Може и така да е, друг път като ги извадим лятото, до есента са целите в кълнове... Затова тази година решихме да ги вадим чак като застудее, може би октомври.
Excellent! Steven is my name!

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Авг 2020, 9:24

c04 написа:смокини има ама не обичам, прасковите излязоха набрах 2 касетки, но не знаех че могат да се сушат? Стават ли хубави :dunno:


Прасковите стават много вкусни сушени, поне за мен. Много интересен вкус имат :ok:

Смокините са буквално хиляди видове, отделно като са опрашени са доста по-вкусни. Ние примерно имаме над 30 смокини :mhihi:
Брутално вкусни са за мен. Имали много плодова захар, ама не ми дреме. С качествено козе сирене са брутално вкусни, когато са узрели!
И със запечено сирене и в салати са разкош :bowdown:

Само да вметна. Узряла и вкусна смокиня в магазин и пазар практически не съществува! Имайте го предвид.
Освен някоя турска, които са опаковани една по една и стуват по 1 лев бройка и пак не са много узрели :idea:


За да усети човек истинския вкус на смокинята трябва да е опрашена и узряла :ok:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 03 Авг 2020, 11:52

Я дай акъл какъв сорт смокиня да си посадя, който ще изкара на шибания климат в софийското поле :bchug:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Авг 2020, 12:21

b_u_b_o написа:Я дай акъл какъв сорт смокиня да си посадя, който ще изкара на шибания климат в софийското поле :bchug:


Зависи къде ще е. Най-корава по принцип е Мичуринска-10 :bchug: Ако е на завет и т.н., може и други да станат. Искат и много слънце, като всеки средиземноморски вид :bchug: За София бих пробвал първо с Мичуринска и след това с каквато и да е друга. Ако имаш място и ти се занимава, тогава може и да тестваш с по-интересни сортове. Голяма част от вкусните без опрашване в София нямат шанс, освен ако мястото не е някое уникално :dunno:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 03 Авг 2020, 12:25

Аз се мъчих с една смокиня години наред и накрая я извадих. Всяка зима мръзнеше и всяка пролет тръгваха нови стебла от корена. Съответно - не раждаше и не приличаше на нищо... Пробвал съм да я засипвам с пръст и да я завивам - не помага, пак мръзне. Умирал съм от мъка като гледам по морето какви огромни дървета стават и как раждат. А нашата приличаше на храст и... само шума.

Доколкото съм се интересувал, смокинята измръзва, когато температурата падне до -15 градуса, дори само за една нощ. А в "софийското равно пОле" това си е реално. Трябва да я насадиш на някакво по-заветно място, закътано от вятъра. Същевременно да бъде слънчево и южно. Иначе ще береш само ядове и разочарования, като мен. Сега може да има и някакви по-студоустойчиви сортове, не знам... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 16.11.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: W164/453

Re: Земеделска тема

Мнение от Комбина » 03 Авг 2020, 12:39

И аз съм решил да засадя смокиня/и.

Около нас в квартала /София/ има няколко огромни дървета растящи между сградите, нито са измръзнали, а имат и доста плодове. Значи издържат.

Наесен ще пробвам да захвана от резница и ще я засадя на вилата с тайната надежда някой ден в гореща лятна вечер да ми замирише на стария Созопол....

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Авг 2020, 12:43

Държат и до по-ниски от -15, особено Мичуринска-10, с каквито е пълен центъра на София. Но да не забравяме, че центъра не е толкова студен(сгради, тръби на парното под улиците и т.н.), колкото в ниското в полето, или в Младост например :bchug: Повечето в центъра на София са точно Мичуринска, Бърнсуик и т.н. Все корави смокини и са доста големи дървета, ама страдат от липса на слънце, заради многото сгради, които пък ги пазят зимата.
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 03 Авг 2020, 12:52

Айде сега, ем на завет ем на слунце няма да ми се получи май. За завет варианта е, да я сложа непосредствено зад гаража. Ама ще му е от север, тоест ще ѝ пази и сянка освен завет. Другия вариант който си мислех в началото е в дъното на двора до оградата, там обаче ще ѝ духа, но пък слънцето ще я пече от сутрин до вечер нон-стоп. Освен да насъдя 2, една на завет една на слънце и коя оцелее :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 03 Авг 2020, 13:13

По принцип всеки въпрос има решение, зависи колко ти се занимава... Чуден плод е смокинята, ама ако трябва всяка година по два пъти да мъкнеш земя да я зариваш / отриваш, съответно да я завиваш / отвиваш и всяка пролет да режеш и изхвърляш измръзналите клони... Не знам дали си струва упражнението? Аз реших, че за една шепа смокини на година просто не си струва. Иначе помня, веднъж две зими поред не беше мръзнала и роди добре, ядохме едри и много сладки смокини. Ама на следващата зима пак измръзна до корен и пролетта я извадих. Огромен трап изкопах (сигурно 2,5 метра в диаметър) и едва измъкнах корена от земята. Беше огромен, но за късмет - плитък, иначе щеше да ми трябва багер... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 03 Авг 2020, 16:09

Аз доколкото знам има и храстовидни смокини, при мен са 2 такива. :dunno: Понякога уж мръзнат, ама на пролет пак си тръгват- не ги разбирам :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 19.07.2009
Местоположение: В планината
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от drevnia » 03 Авг 2020, 18:37

отядохте се на домати ама моите са още зелени :confused: това лято още не съм ял домат просто си чакам моите. Не че не мога да си купя но не вярвам на това което продават.

1.jpg
2.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Авг 2020, 6:41

Ама пък гледай каква джунгла са ти доматите... и са навързали яко. :mhihi: :mhihi:
Ще започнат до седмица - две да зреят едновременно всичките - ще се чудиш какво да ги правиш.

Страшно се кефя как в БМВ-форума, наред с парфюми за 500 лева, уиски за 1000 и часовници за 5000 се гледат домати на колци, сплитове лук и дървени корита с картофи. Всеки път се смея на глас като отворя темата, колегите се чудят какво става... Евала, нЕма такъв Форум! :bowdown: :bowdown:
Excellent! Steven is my name!

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 04 Авг 2020, 7:33

Никой да не се оплаква. Ето как отглеждат смокини от вероятно десетки, а може и повече години в Кралската градина в Прага :ok:
Нали се сещата, че са можели да си купят всичко, но смокиня да се транспортира наистина узряла не е много оферта.
Като го видях първия път това насаждение и оцених нашия климат :mhihi: Ето това е завет и слънце, и да не обяснявам повече.
Тераса-траншея, с камъни, да се нагряват през деня и да топлят нощем :mhihi:

Изображение

А ето как гледат смокини в Украйна.
Промишлено насаждение :idea: Яката работа, нали :mhihi: Ние сме си добре.

Изображение

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook