Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Земеделска тема

Мнение от shlosera » 01 Сеп 2022, 20:19

Като ученици много обикаляхме за сърнелки, двойника е почти невъзможно да го сбъркаш, но един път, на място където редовно намирахме гъби отбрахме 20тина сърнелки пресни отдолу още бяха бели, след два часа като се прибрахме бяха станали кръв червени и не посмяхме да ги готвиме някой имал ли е такъв случаи?


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 02 Сеп 2022, 10:21

Не, вероятно сте барнали червенееща сърнела Chlorophyllum rhacodes :ok: Лепиотите по принцип трудно се бъркат. Oтровните двойници на сърнелите са отворени отдавна, докато истинските в такъв размер са още бухалки. Има и други нюанси, ама ме мързи да пиша :mrgreen:



@3186 Точно с кълване става номера :idea: Четеш яко, щъкаш из горите и така. Е ще се наложи и да пробваш...
Това на Борис Асьов е едно най-добрите издания у нас. Ето и друг вариант - цък. Назубри първо отровните ! И другия съвет на Моджо е добре да го спазваш - съмняваш ли се :arrow: мЕташ !
А да и учи латинските наименования, че бая гъби се намират из горите, дето още си нямат български имена.....Аз да речем, едно време от мухоморестите ядях само булки - сега и други си позволявам. А и конкуренцията с мангалите намалява :mrgreen:

Ей ги малко Болетуси :

14062022575.jpg


14062022576.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Земеделска тема

Мнение от TheDriver » 02 Сеп 2022, 10:38

Моджо написа: Е ся като бяхме по горите с децата, преди 10 дена, имаше гъби за бране, обаче съм ги забравил вече и не набрахме нито една. 99,5 % имаше и сърнели и други обаче не посмях. Че сбъркам ли - лошо. .


Същата работа съм и аз.
Като деца сме брали какво ли не, сега всичко съм забравил и ме е страх да си откъсна. В началото на лятото след дъждовете в двора бяха израснали "на сърп" челединки. Признавам си достраша ме и не ги откъснах :oops: Просто визуално съм забравил как точно изглеждаха в детайли.

Дали средата ме е променила, дали това че имам деца, но много по-често се замислям това което правя дали няма да ме убие(за щастие все още нямам такива мисли на пистата :mhihi: ).
Като се замисля какво сме правили като деца, направо не знам как сме оцелели. :mhihi: :mhihi: :mhihi: Виж за манатарките бях предупреден и никога не съм пипал. :mrgreen:
Спомням си поне два случай в които баща ми е хвърлял чували с манатарки след като вкъщи е намирал една посиняла вътре. :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 02 Сеп 2022, 10:47

Че те манатарките са най-лесни, а и доста от синеещите стават за кльопачка :yammy: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 02 Сеп 2022, 11:54

Преди имаше едно място където редовно си берях праханки . Още като е месесета става .. не знам на латински как се казва . И аз напоследък предпочитам да си купя от магазина .:mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 02 Сеп 2022, 14:09

Чувал съм че дори ядлива гъба може да направи големи поразии ако е расла на място, на което е изхвърлено нещо гадно.
При положение, че всеки излива навсякъде каквото му падне и колко пръскаха по горите за разни пеперуди не ми се мисли какво може да се случи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 02 Сеп 2022, 15:07

Някои от диворастящите гъби натрупват цезий 137 , а такъв има все още достатъчно от Чернобил . Някои ядливи гъби са също слабо отровни и изяждането на гоуеми количество също води до отравяне . Халюциногените не ги броя :mhihi:
https://e-vestnik.bg/10330/sofiyantsi-p ... ovedartsi/
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 02 Сеп 2022, 15:25

На кое му викаш "праханка"? Да не е една малка, бяла, расте в полето и като изсъхнат и я стиснеш излиза пушек от нея ?
По нашия край им викаме пърхутки ако е същата.
Ядлива е, да и става също за бране.
Хелл, за манатарка само опасни работи съм чувал :)) То има и различни видове де, тя манатарката не една. Тия родопски ли са твоите.
Иначе много обичам гъби да се ева.
Дривер, не знам....па сметай, сами сме си ходили по горите, нема гсм-ми, нема дявол, ку стане нещо нема кой да те спаси :) Ама сега мисля така, тогава не съм се замислял. Даже с балканчето си ходех: )))

БТВ Значи Рила и Пирин съм ги обиколил няколко пъти пеша без никакви ядове, а преди 2 или 3 години отидохме с каката тука наблизо в една гора, нищо особено... И като се набутахме в едни дъбове, едни поляни, всички еднакви, равно, и .....установих, че не знам как да се върна на пътя. А пътя е на няма 300 метра. Щот,нали, много съм ходил и много не гледам къде вървим, а и разстоянието малко... С две думи - загубихме се. Пущам телефона да се ориентирам по гуглемапс - нема интернет. Ми ся...добре че по некое време мина някъв камион с дърва да се ориентирах накъде е шосето

ПП Джордане, да обелиш спорите на масловката не е достатъчно - пак горчи и не става да я ядеш. То затва не ги берат щото само това махат, а и си променя цвета като престои и може да си помислиш, че е отровна, кравешката де. Бели се и кожата от "шапката". И тогава вече става мнооого вкусна.
Последна промяна Моджо на 02 Сеп 2022, 15:48, променена общо 1 път
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 02 Сеп 2022, 15:47

Да , пърхутка .
Даже с балканчето си ходех: )))
С матор е идеално щото за гъби се ходи като е валяло предния ден , още е кално и не могат да влизат вредители навътре в гората с коли . Обаче с матора става :mhihi:
Масловката е много особена гъба , мазна и със много силна миризма . Мен лично не ми допада много , може и да не ги белиш отгоре . Махаш спорите измиваш и ги слагаш на течаща вода да спре да пуска онова жълтото и са готови .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 05 Сеп 2022, 3:10

Салата от доматите в двора. Комбинация от биволско сърце, нормални червени домати, жълти домати и чери. Колко пиене носи, не е истина.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 27 Яну 2023, 20:34

Тези ядливи ли са ? :roll:
IMG_0867.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 27 Яну 2023, 20:46

Пробвай! Аз търся пръст, че другата седмица най-късно слагам разсада.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 27 Яну 2023, 21:51

BMW_POWER написа:Пробвай! Аз търся пръст, че другата седмица най-късно слагам разсада.
Много рано? Особено при теб, в оранжерия ли ще го слагаш?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 28 Яну 2023, 8:31

Тази дали е отровна как мислите ?
IMG_0859.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 28.01.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: ше E39 530D Touring
Мечтае да кара: колело

Re: Земеделска тема

Мнение от MrManson » 28 Яну 2023, 9:49

Има 3 вида гъби: за ядене, за лекар и за поп. Тези от кои са :dunno:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook