Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Земеделска тема

Мнение от Tenata » 03 Яну 2022, 18:13

zAcK написа:
Borymeckata написа:Зак, написах го щото май съм срещал да се изказваш негативно за домашния алкохол, специално ракия. А и не споменаваш такава сред твоите запаси... Дай адрес да ти пратя бутилка домашна сливова, може пък да преразгледаш отношението си към домашната... :mhihi: :mhihi:


Ракия имам, но напоследък избягвам да пия :mhihi: Иначе имам повече от достатъчно.
Просто повечето ракия съдържа какви ли не гнусотии, щото освен, че се вари по-най-гнусния начин(в гнусни казани) и без никакъв нормален контрол на температурата, не махат повечко в началото и най-вече в края на варенето. И да го махат, после пак го бухат при следващото варене :dunno: Ами не ми се пие отрова в последно време. Какво да се прави.

Виж, винце си пийвам с удоволствие, особено като сме го правили ние. Че съм виждал какви ли не простотии. От това да слагат по n пакета захар, щото са направили някакъв "букет" от лозенцето, всичко каквото е имало. Да, де, ама то бели, невинени сортове и да има захарност, бухат най-евтината рафинирана гнус. А, бе, да не я започваме тая тема. Ама и в плодовите ракии бухат яко евтина захар. Не е за мен тая гнус. Аз си пийвам по малко понякога от нашата, варена внимателно, отделена от и до определени градуси, постояла в бъчва и т.н. И те така :dunno:

P.S. Сега се сетих. По Коледа се видяхме с едни познати, та реших да почерпя с едно прилично 18-годишно. Те се смляха да ми обясняват, как тяхната домашна ракия била по-добра :kuku: Ей такава ни е всичката работа, българска. Колкото ни е добра отровната ракия, толкова и сме най-здрави в света и ядем най-добрите храни. Ама пък сме големи фантазьори. Бай Ганьо на 100 морета... :nono:


Аз толкова глупост не бях чел скоро в един пост. Батка, хващай самолета и без значение на къде.
Тва купешкото “18г.” я го предложи на някой “селяк” от Шотландия или Ирландия да видим какво ще ти каже.
А това с домашната ракия …….., а ако тия правиш по опсиания начин неозначава, че всички я правят така.
Даже се чудя и какво вино правиш.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 18:25

Българските сортове грозда са с много висока захарност , устойчиви на болести и селектирани столетия на български почви и климат . С други думи изключително подходящи за винарство в домашни условия . За съжаление ги затриха последните 20 години жестоко . Не знам за какви пакети със захар , тука по черноморието се прави главно така наречената " липа" леко превъзходно вино което е рядкост вече .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Яну 2022, 18:37

Tenata написа:Аз толкова глупост не бях чел скоро в един пост. Батка, хващай самолета и без значение на къде.
Тва купешкото “18г.” я го предложи на някой “селяк” от Шотландия или Ирландия да видим какво ще ти каже.
А това с домашната ракия …….., а ако тия правиш по опсиания начин неозначава, че всички я правят така.
Даже се чудя и какво вино правиш.


И как правиш в селския казан с ракията така, че да не съдържа вредни вещества и алкохоли?

Как точно контролираш процеса на изпарение, температурата и т.н. с купчина дърва и няква малка серпентина :?: :?: :?:

Ще обясниш ли, че явно ти знаеш много добре? Или си като всички, дето разправят "Моята ракия е най-яка, щото дядо така я е варил" :?:

Я кажи, че явно нещо много лично си го приел :?:

P.S. За виното, няма да обяснявам, че и там всеки втори е професор. Повечето дори мерят захарност с тия домашните захаромери, дето са калибрирани на определена температура и понякога грешат супер много, ама иначе обясняват разпалено. Аз меря с ей този. Отчита относителната плътност и температура, а не нещо си там измислено. Ама как и да е. Пак казвам. Щото ние винаги сме най, затова сме най-първи по смъртност и най-последни по всичко останало...

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 19:00

Е това е термометър с ареометър . Чак толкова не е необходимо да падаш . Всеки може да си мери захарност на виното при 20 градуса , не се изисква висше образование а рефрактомерите са по 20 кинта и ги има почти навсякъде . Има доста хора дето ползват захарометър от бакалията и правят супер добро вино без да слагат захар . Захар слагат само алкохолиците за да изкарат повече , от 150 литра шира вадят 200 литра вино с малко захар . И това не е както дядо ти е правил вино или варил ракия . Преди 50 години захарта е била кът по ценна от злато , дядо ми не е слагал никога захар на вино . Вика от един казан 6-7 кила ракия се изкарват и колкото толкова .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Яну 2022, 19:41

Аз затова още в началото казах, че не ми се спори :bchug:
Ама не зная защо Мечката ме избъзика за тая ракия. Който иска да я вари, където иска.
И както иска да мери захарността на гроздовата мъст. Аз само казвам, че съм виждал случаи, когато се мери 24, а тя реално е 26.5 :bchug:
И когато виното остава сладко. И когато е по-ниска и се вкисва бързо. И когато човек ми казва, няма проблем да ферментира в гаража, а то всяка вечер става студено и му спира ферментацията.
Ама грам не ми дреме. Всеки може да прави каквото си иска, затова да не продължаваме тая тема :!: :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 03 Яну 2022, 21:07

Само специалиста по ферментациите го нЕма още :mhihi: :mhihi: :mhihi: Заки, довърши си мисълта, как цената на захарта влияе върху качеството на ширата, че ми стана интересно :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 03 Яну 2022, 22:10

hell's angel написа:Само специалиста по ферментациите го нЕма още :mhihi: :mhihi: :mhihi: Заки, довърши си мисълта, как цената на захарта влияе върху качеството на ширата, че ми стана интересно :mrgreen:


Ако целта ни е просто алкохол, какво да пречи. Стига да не е обработвана с нещо, дето да пречи на ферментара :bchug:

Ама ако ще правим така, по-добре да си купя една мастика Пещерска. Поне зная, че е чист алкохол, да го ева :bchug:

Те разни хора разправят, че нямало проблеми да варят в якия казан на брутална температура на дърва джибрите с калта и т.н., пък ние будалите се напъваме да правим ракия от вино :dunno: :bchug:

P.S. Ай стига, че наистина не ми се спори :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 03 Яну 2022, 22:16

Демек, цената не влияе :mhihi: А с'а кажи и какво смислено вършиш, като мериш температурата в аламбик ? :mhihi: Няма спор, аз само питам ! :winky:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 22:34

Каквото и да правиш , оцет ще направиш ... :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Земеделска тема

Мнение от Tenata » 04 Яну 2022, 13:51

zAcK написа:
Tenata написа:[/img]


нямам да клепам темата на колегата. Казах ти >> Т2 >> 18г. парфюмчета и си свиркай на живота.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Земеделска тема

Мнение от N.Mihaylovski » 05 Яну 2022, 23:31

Jordana написа:Българските сортове грозда са с много висока захарност , устойчиви на болести и селектирани столетия на български почви и климат . С други думи изключително подходящи за винарство в домашни условия . За съжаление ги затриха последните 20 години жестоко . Не знам за какви пакети със захар , тука по черноморието се прави главно така наречената " липа" леко превъзходно вино което е рядкост вече .

Български сортове грозде няма, всичкото се е донесло в нашите земи, и поради вредителя Филоксера, всички сортове са на американски подложки, който са устойчиви на Филоксера.
Съдуржанието на захари се дължи на макро и микро елементите в почвата и валежите през вегетацията, и няма общо със сорта, през последните години основен проблем на вино проиводителите е високата захарност, което е сериозен проблем, никой не слага захар защото няма смисъл, даже се добавя вода да падне захарното съдържание, за качествени вина захарта трябв да е 22-24 за червените и 18-22 за белите в зависимост от сорта, всичко над това е лошо.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 06 Яну 2022, 8:57

Така е за захарността. При нас (на двора) уж едно и също грозде берем, но всяка година - различна захарност. Случвало се е да добавим някое кило захар, за да я докараме. Случвало се е и вода да сипваме в ширата. Но най-често не правим нищо. И виното става доста добре. Понякога чак ме е яд, че не правим повече и бидонът свършва още около НГ. Но пък с лозарство изобщо не ми се занимава - имаме няколко лози на асмата и това е...

За сорта не съм сигурен, тъщата разправя, че било "виола", но аз май не съм срещал такова название... Подобно е на отела. Гроздето е дребно и ароматно, с дебела люспа и доста сладко. Изобщо не се пръска, с нищо. Само го режем и берем. Ако се забавим с брането - осите го изяждат, остава само люспата... За ядене не става.
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 13 Яну 2022, 1:21

zAcK написа:...напоследък избягвам да пия...


Да не си болен бре :shock: :shock: :shock:

Имаме си тема за алкохол

viewtopic.php?f=4&t=432526

Тук имаме един местен манияк. Алуминиеви съдове, цепи градусите до десета, ама каква ракия прави, не е истина. Всички го канят на гости :mhihi: :mhihi: :mhihi:

И понеже идва време да слагаме разсада, кога започваме с доматите? Аз моите съм ги пазарил за 1 февруари.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 13 Яну 2022, 10:56

Къде идва време :mhihi: Чак март го слагаме :mhihi:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 13 Яну 2022, 11:47

Точно сега е моментът за разсада за доматити, особено ако човек има хубава оранжерия, например от поликарбонат :bchug:
И ако иска да хапва ранни домати и подбере правилно сортовете :bchug: Имам познати, които слагат разсада дори в края на декември :mhihi: :ok:

P.S. Говорим за домати в оранжерия :ok: Пауъра май беше с прилична такава :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook