Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 11 Юни 2021, 10:18

Е, всичко изброено може да се избегне. Срещу калта под ноктите - миеш си ръцете след работа, и тази кал се чисти много по-лесно от дизелово моторно масло. Срещу изгаряне - просто няма да копаеш в голямата жега, или ще работиш по фанелка. Между другото, копаенето е пролет и есен, а точно през лятото... какво ще копаеш?

Пак казвам, като си осигуриш някои удобства, не е толкова страшно. Нито е чак толкова много работа... Вече сме насадили всичко и сега само го чакаме да стане. Ако се случат няколко дни по-сухи (без дъжд) - пускам за половин час помпата сутрин или вечер да полея с маркуча набързо. През другото време си намирам някаква работа, вечер палим скарата и така...

Земеделието има и друг аспект - рано или късно идва момент да се обработи продукцията. А това е много по-лесно да стане на двора, отколкото в апартамента в града. Затова също трябва оборудване, но работата се улеснява много. Примерно - набрал си 20 кила домати и чушки. Много по-удобно е да свариш лютеница на огнището с бира в ръката, отколкото да замъкнеш всичко това в апартамента и там да го обработваш. Също е с плодовете - сладка, сокове и компоти вариш на огъня, а после товариш буркани и бутилки в багажника. Също и с лозарството - по-лесно се прекарват бутилки вино, отколкото щайги с грозде.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Земеделска тема

Мнение от ivoaudi » 11 Юни 2021, 10:54

Jordana написа:И трябва да ти харесва калта под ноктите , да харесваш ужилването от насекоми и мухите , осилите в чорапите , болките в кръста от копане , изгарянето на потник и още много много хубави неща иначе само ще се изнервяш :mhihi:


Знам как звучи, но аз тези неща наистина ги харесвам, уверявам те! :ok:
Умората от подобна работа вечер е сладка. Малко встрани от темата, но ей ся, пролетта, бях отседнал в едно хотелче за две седмици, та полека-лека станахме приятели със съседски хора и един ден нещо дрънкахме с една възрастна жена, а пред двора и 4 кубика дърва. Викам бабо, една хубава брадва имаш ли? Дай тука да се поразкърша. Цепеници ходихме да сваляме чак от покрива на верандата, а тя ме пита накрая, колко ще искаш чедо? :D Как да и обясня на бабата, че се чудя как и къде да изхарча някой лев, а не да и искам :D
Та направи ми жената Родопски пареник, сипа ми от нейна, варена ракия, а на другия ден дойде със баклава, дето по магазините естествено няма как да си купиш. Та, не знам. Аз съм израснал на село. Двора ни бе винаги пълен с животни дори. Остави земята. Магаре, овце, свине, а кокошки и подобни дори не ги броеше никой за животни. Сега в цялото село има няколко котки.... Хич не ме кефи това, ама съвремие, какво да правиш. Твърде е вероятно обаче кат одРътея да завъдя поне едно теленце нейде си.
Към Мечката, че за срамотиите не знам как се цитира второ мнение :D Та:
Знам, човек. Знам отлично как е по вашия край. Няма такова селце, в България, в което да не съм бил поне десетина пъти(както и да звучи това), няма ъгълче, край, местност, която не съм обходил. Освен там, особено из Стара планина има безброй подходящи места за това. Не мога обаче много да избирам за място и съм ограничен за в покрайнините на гр Смолян или внего. За двора си прав, но аз търся къща направо за живеене, не за вила. Та къщата трябва да е и с двор, да :D
Иначе за земеделието съм нула, да. Тук-таме може да подпитвам нещо. Там пък, в Смилян имам приятели, които много сериозно се занимават със земеделие и съответно може и да подсказвам и аз туй-онуй и да обменяме опит
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 11 Юни 2021, 11:58

Иво, намери малко истински смилянски боб, да го захванем форумджиите :ok: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Земеделска тема

Мнение от ivoaudi » 11 Юни 2021, 12:38

Ами ако някой иска, да свирне. Ще го свържа с реални селяни, от там си. Гледан в самото село или землището.
[youtube][/youtube]
Всъщност аз бях мега изненадан кога си сварих за пръв път Смилянски боб. Аз, който съм ептен нула готвач, вече редовно си варя такъв и си ръмжа от удоволствие като го ям. Набарах и някви отровни, Марокански чушки. Пекани, с чесън, морков, лук и копър, зехтин и тоз екзотичния, италиански оцет, как се казваше,май балсамико. Ба си вкусотията, рева, цирля, сополите ми текат, ма вкусно, ей, няма спирка :D Много се извинявам

Та, точно това искам, да си произвеждам част от храната сам. Доколкото е възможно без химии.
Предния уйикенд бях на френския консул тук на гости, а оня супер влюбен в България, жена му и тя. И то точно във Врачанския край. Та защо ги разправям тея глупости - засадили и те разни неща, обаче голи охлюви ебават всичко. И не, не наръсили химия, а то супер лесно решение си има всичко - поръсили пепел от камината. Охлюва се "изсушава" в пепелта и не може да ходи. Съседа им пък наръсил черупки от яйца. Хем обогатява с калций, хем голия не може да ходи по черупките, че го режат. Ей такива неща обичам доколкото може - хем натурални, хем полезни.
Темата ви е супер, ще я наизустя цялата със запетайките.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 11 Юни 2021, 13:06

По зеленчука има толкова болести че тия голи ойлюви са като обикновена настинка спрямо бубонна чума . Особено за такова домашно производство е просто задължително да се пръска щото накрая ще скъсаш 2 спаружени домата вместо 20 хубави и едри . Със тия в магазина сравнение няма . Големите производители на домат и краставица почти всичко е на хидропоника , никой не ползва почва и затова раждат пластмаса . Вкуса им е такъв не от препаратите за растителна защита а щото няма почва .
Тук при мен вали всеки ден стана десетина дена , времето е постоянно облачно и маната е въпрос на дни да плъзне . Напръсках един път , вероятно още един път ще мина с пръскачката . Засега са добре доматите че правих втори разсад , първия го затри кореново гниене щото феврураи целия нямаше слънчев ден . Обаче имам вече краставици :lalala:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Земеделска тема

Мнение от ivanski_2 » 11 Юни 2021, 13:12

ivoaudi написа:Ами ако някой иска, да свирне. Ще го свържа с реални селяни, от там си. Гледан в самото село или землището.
[youtube][/youtube]
Всъщност аз бях мега изненадан кога си сварих за пръв път Смилянски боб. Аз, който съм ептен нула готвач, вече редовно си варя такъв и си ръмжа от удоволствие като го ям. Набарах и някви отровни, Марокански чушки. Пекани, с чесън, морков, лук и копър, зехтин и тоз екзотичния, италиански оцет, как се казваше,май балсамико. Ба си вкусотията, рева, цирля, сополите ми текат, ма вкусно, ей, няма спирка :D Много се извинявам

Та, точно това искам, да си произвеждам част от храната сам. Доколкото е възможно без химии.
Предния уйикенд бях на френския консул тук на гости, а оня супер влюбен в България, жена му и тя. И то точно във Врачанския край. Та защо ги разправям тея глупости - засадили и те разни неща, обаче голи охлюви ебават всичко. И не, не наръсили химия, а то супер лесно решение си има всичко - поръсили пепел от камината. Охлюва се "изсушава" в пепелта и не може да ходи. Съседа им пък наръсил черупки от яйца. Хем обогатява с калций, хем голия не може да ходи по черупките, че го режат. Ей такива неща обичам доколкото може - хем натурални, хем полезни.
Темата ви е супер, ще я наизустя цялата със запетайките.



Оооо а ако знаеш как си върви Смилянския боб със сланината на боримечката направо 8) :bchug:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 13 Юни 2021, 1:56

Да направим конкурс за най-секси пиперка ;)

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 18 Юни 2021, 12:59

Имаме развитие. Обрахме черешите:
IMG_20210616_184637_copy_2345x1760.jpg


Ядохме, направихме компоти, сладко и док. И... свършиха, останаха само вишни на едно дръвче.

Доматите станаха по два метра и може другата седмица да имаме вече зрели. А днес откъснахме първите три тиквички:
IMG_20210617_202638_copy_1641x1232.jpg


IMG_20210617_202615_copy_1877x1409.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Земеделска тема

Мнение от TheDriver » 18 Юни 2021, 14:35

ivoaudi написа:..............Та защо ги разправям тея глупости - засадили и те разни неща, обаче голи охлюви ебават всичко. И не, не наръсили химия, а то супер лесно решение си има всичко - поръсили пепел от камината. Охлюва се "изсушава" в пепелта и не може да ходи. Съседа им пък наръсил черупки от яйца. Хем обогатява с калций, хем голия не може да ходи по черупките, че го режат. Ей такива неща обичам доколкото може - хем натурални, хем полезни.
Темата ви е супер, ще я наизустя цялата със запетайките.


Аз голям зор видях с охлюви и не само. В къщата и имота не беше живяно целогодишно от десетилетия и популацията на охлюви, паяци, мравки .... и котки :mhihi: беше ужасно голяма.

Всички химии, а и народните решения унищожават някакъв процент от възрастните екземпляри и ако си под някакъв праг на популацията вършат работа, но в моя случай си трябваше истинска работа + изброените неща, за да има ефект.

За сега почти съм си решил проблема с охлювите, чрез целогодишно активно събиране и изхвърляне, намиране на леговище/гнездо и изчистването му до дъно, нова почва.

И с паяците и с охлювите забелязах, че има значение кога ги чистиш. Ако ги свариш когато се разножават и им унищожиш новото поколение ефекта е осезаемо по-добър.

Още се боря с мравки и котки обаче :banghead:

За мравките ще се наложи вдигане на плочките на двора и махане на всичко отдолу и нова подложка.
Котките до сега да ги няма, но жената е голям хуманист и нито едно от предложените от мен решения не се приема..... за сега :mhihi:
Решили са, че моят двор и постройки са тяхна територия и място за развъждане и никакви химии, електронни машинки или др. не могат да ги мръднат. От горе на всичко имат късмет че не долюбвам и кучетата.
П.С. Бяха ми дали някакъв гел уж 100% доказан. Лехата беше оградена плътно с него. Котката дойде подуши го(по предписания би следвало да и е толкова гадно че да не доближава), пробва го как е на вкус и без да трепне влезе в лехата. След което най-демонстративно, разкопа едни моркови и се облекчи в "котешката си тоалетна". :banghead:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 18 Юни 2021, 15:12

TheDriver написа:Котките до сега да ги няма, но жената е голям хуманист и нито едно от предложените от мен решения не се приема..... за сега :mhihi:
Решили са, че моят двор и постройки са тяхна територия и място за развъждане и никакви химии, електронни машинки или др. не могат да ги мръднат. От горе на всичко имат късмет че не долюбвам и кучетата.
П.С. Бяха ми дали някакъв гел уж 100% доказан. Лехата беше оградена плътно с него. Котката дойде подуши го(по предписания би следвало да и е толкова гадно че да не доближава), пробва го как е на вкус и без да трепне влезе в лехата. След което най-демонстративно, разкопа едни моркови и се облекчи в "котешката си тоалетна". :banghead:


Тия са най-гнусни от всички :idea: Хуманно е с клетка-капан и след това ги пускаш на 50 километра, да серат където си искат... :evil:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Земеделска тема

Мнение от ivoaudi » 18 Юни 2021, 15:29

За съжаление, просто ще се върне, Зак :DРешението е само куче, ма пак какво да е не става, че може и да го изядат котките :D
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 18 Юни 2021, 15:35

Да ти дам моя пес за малко, в последно време съм се хванал за главата с него. Влезе ли котка в двора не излиза...поне не и без да е в насипно състояние. Както и косове, таралежи, мишки...а иначе с хора и с кучета е баси лигнята.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Земеделска тема

Мнение от ivoaudi » 18 Юни 2021, 15:37

Трябва да е с постоянно местожителство песа, иначе котките не го имат за легитимен и се връщат :mrgreen:
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 18 Юни 2021, 15:47

Кучето коткар ги убива за удоволствие . Гони и като я хване и чупи гръбнака , захапва през гърба и като я тръсне филма свършва . После си я разнася като играчка . Най големия майтап е като се качи на дървото котора , преди имахме на вилата едно рижаво псе стоеше по два дена до дървото без да мърда . Като го доближа почва да скимти жално като паленце да му сваля котката от клона :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Земеделска тема

Мнение от theraven_nz » 18 Юни 2021, 21:55

Мравки и голи охлюви бягат от сол. Особено плужеците като ги посолиш за 1 час се запенват и стават на ошаф. Като малки бая време сме убили да ги солим из марулята :P
---

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook