Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Земеделска тема

Мнение от magareto_yori » 20 Яну 2021, 22:38

theraven_nz написа:Доматът иска слънце, краставицата вода. Това е. Отделно от баба ми знам, че доматът се "култучи" (не знам дали това е истинското име на процедурата, бабата беше балканджийка със собствен речник) - това е махане на излишните филизи в дъното на стеблото, да не му дърпат силата.


Култуча ги и аз.Колкото до слънцето,при мен лятото грее до към 22.00 вечерта :mhihi: Та не е от него. Не е и студено. Отделно имам и 3 метра туя да им пази завет,да не им духа от морето.Глезих си ги ама нещо те не ми отвърнаха.Още не съм изплатил пръстта :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Земеделска тема

Мнение от theraven_nz » 20 Яну 2021, 22:48

А 35 градуса виждат ли :mhihi: Ако не е това, остава пръстта и просто морския климат :roll:
---

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 24.07.2002

Re: Земеделска тема

Мнение от Mini » 21 Яну 2021, 3:26

zAcK написа:Вече има супер готини поликарбонатни оранжерии във всякакви форми и размери + може да си правите всякаква автоматизация лесно и бързо :bchug:
Ако аз бях в Канада, щях да си спретна една бърза оранжерия от поликарбонат и дърво. Вероятно дървеният материал там е неприлично евтин :dunno: :mhihi:

P.S. Говорим за каналчест поликарбонат, не плътен :bchug:


В действителност не е чак толкова лесно. Първо трябва да имаш достатъчно голям двор. Второ имаш ограничение на брой постройки освен къщата, обикновено една. Трето трябва да спазваш отстояния от оградата, не може да залепиш постройката за нея. В моя случай съм малко в нарушение, но комшията си трае.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 24.07.2002

Re: Земеделска тема

Мнение от Mini » 21 Яну 2021, 3:33

theraven_nz написа:Доматът иска слънце, краставицата вода. Това е. Отделно от баба ми знам, че доматът се "култучи" (не знам дали това е истинското име на процедурата, бабата беше балканджийка със собствен речник) - това е махане на излишните филизи в дъното при стеблото, да не му дърпат силата.


Всичко е точно както си го описал. :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 24.07.2002

Re: Земеделска тема

Мнение от Mini » 21 Яну 2021, 3:52

magareto_yori написа:Гледам си говорите за домати на студено. Мога и аз да се разпиша от Норвегия. Като купих къщата първото дето направих беше оранжерия покрита с найлон :mhihi: Ходих със служебния камион и си взех 3 кубика пръст.Удобрена за еко производство,каквото и да значи това. Половината оранжерия с биволско сърце и розови домати,и другата с краставици Гергана.Разсъд февруари/март,април ги местя навън в оранжерията.Някъде от май месец оранжерията си седи отворена до края на сезона. Август вече има домати и краставици. ОБАЧЕ тук има едни голи охлюви,които ебават мамата на доматите.Правят дупка в тях,изяждат всичко вътре и си тръгват като пичове :mhihi: И другото по-важно,въпреки,че семената са от градината в БГ тук домата не става същия.Не е сочен,а стои плътен :roll: Някой има ли идея защо :?: Та от миналата години съм само с Гергана :mhihi: В интерес на истината краставиците стават по-добре от българските и досега не ми се е случвало да има горчиви.Може би защото почвата си е постоянно влажна.Краставици бера до края на септември.


Общо взето и при мен процедурата е същата с разсада и парника. Първите домати са готови към края на юли, даже през 2020 рекорда ми беше 17 юли. Имах и домат рекордьор. :ok:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 21 Яну 2021, 11:31

Аз уж съм на топло и пак чак към началото на юли узряват първите домати. Явно късно се сеят, ама да им е топло :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 7:59

"Ех, че време ли е, момчета! Пак ще се къпе в човешки пот майката земя!"
(Дядо Йордан, Гераците, Елин Пелин).

Вчера (3 март) времето наистина беше пролетно и успях да свърша една важна работа - гледайте картинките:

111.jpg


222.jpg


333.jpg


Оранжерията... така и не разбрах разликата между "оранжерия" и "парник"... та оранжерията е 6 / 4 метра и излежда доста премислена и добре направена. Сглобихме я бързо и без проблеми. Сега трябва да хвърля наколко колички тор вътре и да го размеся с фрезата. Още не сме решили какво и как точно ще садим вътре, но ще бъдат основно ранни домати.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 8:05

Още три снимки:

444.jpg


555.jpg


666.jpg


Има големи "врати" от двете страни и доста на брой малки "прозорчета", с мрежи на тях. Цялата долна част (под "прозорчетата") може да се навива нагоре. Конструкцията изглежда стабилна и планираме да връзваме доматите към нея (вместо да забивам колове на всеки стрък). Разбира се, ще трябва да организирам и поливане.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 04 Мар 2021, 8:22

Какви пари тази оранжерия и от къде?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 8:29

600 и някакви левове беше моята, а имаше различни размери... ще опитам да намеря сайта.

Ето по тази обява я купих - 4 х 6 метра е моята:
https://bazar.bg/obiava-30924045/zdravi-oranzherii-parnitsi-4-m-shiroki-2-godini-garantsiia

А това е от сайта им:
https://www.profiandhobby.com/pokupka/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA-4%D1%856-%D0%BC-24-%D0%BA%D0%B2-%D0%BC-142
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 04 Мар 2021, 8:41

Благодаря.
Препратих я на жената да не ме натири в нея и ако се съгласи ще викна и аз.
Смятам домати, краставици и малко чушки ако има място да са в нея, че напоследък нямат опазване доматките.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 8:50

Аз първо се бях огледал за поликарбонатна. И още не съм се отказал, дори планирах да си направя постоянна оранжерия от стоманени профили. Но онова иска нещо като фундамент, респективно - повече време и работа. А това го сглобихме двама човека за два часа. Захванали сме я за земята, да не я отнесе вятъра. А може и няколко човека да я преместим, ако решим. Всички сглобки са на болтове с крилчати гайки - няма проблем да я разглобя и да я прибера в кашона. Освен това проверих - продават и само покривалото отделно. Та като временен вариант... решихме така... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 04 Мар 2021, 9:15

Аз още не съм се отказал от поликарбонатната, но основите ме бавят :mhihi: Надявам се тази година да стане.
Щеше да е миналата, ама нали шибаняците от ГЕРБ ни забраниха да пътуваме, точно като беше времето да се прави, та така :no:
Надявам се тази пролет да я направим и да можем да започнем да я използвмаме.
А искам поликарбонатна, за можем и зимата да си отглеждаме неща из нея.
Смятам лимоните да са в нея в земята и т.н. Също така да има пасивно отопление с тръби под земята и вентилаторчета.
При нас вярвам, че ще е достатъчно да не пада под нулата в оранжерията :bchug:

P.S. Парник си представям, че е солидно нещо от тоя тип:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 04 Мар 2021, 9:28

Borymeckata написа:Аз първо се бях огледал за поликарбонатна.


Ти може да сложиш поликарбонат, че имаш магазин да реализираш продукцията, а нашата е за домашно. :lol: :bchug: :lol:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 9:41

И ние отглеждаме само за собствена консумация.
Изобщо не смятам да хрантутя власите, егати... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook