Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 18 Юли 2022, 19:28

https://rutube.ru/video/14b183530285bad ... b6e9272c3/
А дали има такова дронче екипирано с 50 грама семтекс и контактен детонатор ? Представете си стотина такива малки дрончета се пускат над бойното поле и оператора само им посочва цели в които да се забият а това приоритетно са вражеските маринъси ? Мисля че цената на един такъв мъник едва ли е над 500 долара заедно със заряда .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 15.08.2010
Пол: Мъж
Кара: E46 320d

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от stean » 18 Юли 2022, 23:39

Ааа, много бързаш. Това е разработка СъШъА, съответно - не става! Изчакай 15-20 годин да се появи единична бройка от Точка.ру с китайско-тайвански процесор, чийто кристал е рязан с японска машина. Но за това ще бъдеш информиран от правилния канал в тубата (ако още съществува тубата дотогава) https://www.youtube.com/watch?v=WWbiqXpnpY0
:OT:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 18 Юли 2022, 23:46

Jordana написа:https://rutube.ru/video/14b183530285bada14cbd33b6e9272c3/
А дали има такова дронче екипирано с 50 грама семтекс и контактен детонатор ? Представете си стотина такива малки дрончета се пускат над бойното поле и оператора само им посочва цели в които да се забият а това приоритетно са вражеските маринъси ? Мисля че цената на един такъв мъник едва ли е над 500 долара заедно със заряда .


Много е малко това за товари. От моя скромен опит най-малкото, на което можеш да слагаш някакви полезни товари е DJI Mavic Mini, което е 249г.
Освен ако не измислиш някаква система с отровни игли :mrgreen: , ама пак ще трябва механизъм да ги изстрелва, който няма как да е много лек.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 19 Юли 2022, 16:42

enigma написа:
Nickelback написа:ПП: Забелязах, че танка по зададена команда да върви направо, криви леко в ляво. Не съм уточнил къде точно е проблема, дали е механичен, електрически или софтуерен, та май ще трябва да сложа по някой оптрон на зъбчатките да си меря тайминга на пулсовете между всеки два съседни зъба, за контрол на скоростта и да правя евентуални компенсации. Не е драма :ok:

Или да направиш стохастичен модел на движението, нещо EKF, particle filtering...

Хах, точно, да :) Като бачках по ADAS проекти, колегите алгоритмици все споменаваха "реконструкцията", "калманА", "предикцията" :dunno: Тогава много не обръщах внимание за какво точно говорят, но вече в последствие ме заинтригуваха като направиха едно демо на lane detection & lane tracking алгоритмите им, та тогава разбрах що-годе какъв е тоя Kalman и как го ползват :mrgreen: Та може да се пробвам да си направя нещо по танка по-натам, любопитно ми е :)

enigma написа:Така или иначе, ако ще обучаваш малкия, препоръчвам му тази книга като за първи клас :ok: https://www.goodreads.com/en/book/show/ ... c_Robotics

Той е още съвсем мъник, на 7 месеца, та ще имам време да се подготвя с репертоар :mhihi: Записвам си книжката да я прегледам, благодаря! :bchug:

enigma написа:ще трябва механизъм да ги изстрелва, който няма как да е много лек.

Да, механиката е голямо бреме поне за мен, трудно се изработва, тежи, трудно се прави да е прецизна (ако я правиш from-scratch пък хептен), не е като софтуера да нашляпаш нещо и все нещо да потръгне да видиш къде се намираш :ok:
Интересни са тия дрончета, ама има една вода да поизтече докато почна да мисля за дрон, много ми се иска, ама... дебело е там, ако иска човек да си го прави както му е кеф :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от vixx » 19 Юли 2022, 17:03

Jordana написа:https://rutube.ru/video/14b183530285bada14cbd33b6e9272c3/
А дали има такова дронче екипирано с 50 грама семтекс и контактен детонатор ? Представете си стотина такива малки дрончета се пускат над бойното поле и оператора само им посочва цели в които да се забият а това приоритетно са вражеските маринъси ? Мисля че цената на един такъв мъник едва ли е над 500 долара заедно със заряда .


https://youtu.be/u2bQSKvZ2qI

Това ще ти хареса.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 19 Юли 2022, 18:09

Nickelback написа:Хах, точно, да :) Като бачках по ADAS проекти, колегите алгоритмици все споменаваха "реконструкцията", "калманА", "предикцията" :dunno: Тогава много не обръщах внимание за какво точно говорят, но вече в последствие ме заинтригуваха като направиха едно демо на lane detection & lane tracking алгоритмите им, та тогава разбрах що-годе какъв е тоя Kalman и как го ползват :mrgreen: Та може да се пробвам да си направя нещо по танка по-натам, любопитно ми е :)


Аз сънувам Калман филтри :D .
Между другото ако му инсталираш ROS на малинката всички тези неща ги има имплементирани, само трябва да ги конфигурираш. Даже ако му боднеш някой евтин лайдар може да прави автономна реконструкция. Примерно на базата на това - https://wiki.ros.org/turtlebot_navigati ... ith%20SLAM. Може да има и по-нови модули вече, но това се сетих на момента.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 19 Юли 2022, 19:07

ROS-а го знам инфраструктурно само, точно него ползвахме за ADAS-а :) Всеки компонент от него беше ROS-node с цел да привлечем повече дивелъпъри, не знам доколко се получи обаче :mhihi: Беше преди 3-4 години последно като рових по въпроса. Но не съм ровил да си reuse-на нещо за мен си, 'що пък не да пробвам като имам време :)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 03 Авг 2022, 16:23

Тоя път да питам по служебен въпрос :mhihi: :ok:

Тука споря с едни шефчета за едни термодинамични явления и процеси, които се развиват в и около едно наше устройство, ама много твърдоглави ще ми дойдат, та реших да им онагледя колко са в грешка, напук, че не виждат смисъл да ми "финансират" идеята :ok:

Трябва ми да си направя набързо една терморегулируема камера, или поне най-малкото, една терморегулируема плоча, която да си охлаждам/загравям бързо, рязко и точно в диапазона от 10 до 60+ градуса. Хич не ми се влагат много лично време и ресурси за нещо, за нещо, което съм убеден, че съм 100% прав :idea:
Та се спрях на някой по-якичък елемент на Пелтие :) Имам едно по-яко така компютърно захранване, да речем че ще му ползвам 12-те волта. Управляващата електроника ще си я скалъпя набързо с някой H-bridge и едно ESP32. Трябва ми само елемент на Пелтие, но по възможност направо монтиран на радиатор с вентилатор. Цял "блок" от някой деспенсър за вода, да речем, вероятно ще свърши работа, за да си спестя малко шлосерска работа. Рових, рових за резервни части за диспенсъри, но нещо слаба работа :dunno:
Единствено това видях, което е подобно на това, което търсям, но грам инфо няма откъм мощностни параметри, захранване и т.н.

Някой знае ли нормален БГ онлайн магазин откъдето да си избера според необходимите ми параметри, да поръчам и да ми дойде бързо, че ми лазят по нервите леко вече?

https://megatrade.bg/bg/komplekt-za-stu ... -dispensar

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Моджо » 31 Авг 2022, 19:47

Еми да не пускам нова тема. Дръпнах кабело на принтеро и порта се изскуба.
Как изобщо се казва това нещо да го търся като резервна част /цялата платка/
https://www.youtube.com/watch?v=c7Kg2XuLcLc е те такова ама без големия конектор.
P2035d е принтеро.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 31 Авг 2022, 19:58

USB Type B Female 4 Pin DIP printer port D-shaped PCB Socket Connector му викат . Цялата платка трудно . Занеси го в някой сервиз за лаптопи ще ти го запоят обратно .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Моджо » 31 Авг 2022, 20:09

Така му викат на английски, видех. Ама на български как да го търся. Мислиш ли, че няма цели платки ?

ПП Сервиз за лаптопи нема да е, ама ако успея да я извадя ще я носа в телевизионен /че ми е близо такъв/. Само не знам тая част дето се изскуба /конектора де/ дали не се е повредила и тя и да трябва нова да се запои.
Хм,хм...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 01 Сеп 2022, 6:31

Изпаднаха ми 2 х 255W соларни панела на цена на подарък, и 2 х 12MVR200 AGM акумулатора (пак на цена на подарък), другите неща си ги имам, та реших солидно да ъпгрейдна соларната система вкъщи. Засега само единия акумулатор е при мен (до ден-два и другият ще дойде), а тоя вкъщи съм го закачил да се зарежда и го тествам с един малък 150W инвертор. Отделно до месец ще ми докарат и 5kW pure sine wave инвертор, та тогава вече ще съм готов изцяло. Имам автоматично реле за прехвърляне на товар под 220V, ще го набутам в едно ел. табло с предпазители и накрая ще имам автономно захранване, което ще може да поеме всичко може би без големите котлони и фурната на печката :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Si non confectus, non reficiat.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 01 Сеп 2022, 14:11

Nickelback написа:Той е още съвсем мъник, на 7 месеца, та ще имам време да се подготвя с репертоар :mhihi: Записвам си книжката да я прегледам, благодаря! :bchug:


Малко не по темата, ама да ти сет-на експектейшънс- най- вероятно малкия няма да е изобщо като тебе… пробвай се разбира се, но да си знаеш…
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 01 Сеп 2022, 17:06

alx написа:
Nickelback написа:Той е още съвсем мъник, на 7 месеца, та ще имам време да се подготвя с репертоар :mhihi: Записвам си книжката да я прегледам, благодаря! :bchug:


Малко не по темата, ама да ти сет-на експектейшънс- най- вероятно малкия няма да е изобщо като тебе… пробвай се разбира се, но да си знаеш…

По-важно ми е да стане Човек :yes: Той сам ще си прецени кое го влече, аз само мога да го насърчавам.
Иначе три поколения сме все техничари, по-назад в рода не знам как е било :lol: Аз съм като баща ми, а баща ми е като неговия баща. Баща ми определено води класацията обаче, бих казал :mhihi: Само "играчките" са други :ok: :mhihi: Та ми е трудно да очаквам друго от поколение номер 4 :ok:
Според мен повече е въпрос на комуникация, целенасочено (и добре) прекарано (немалко) време, и как точно ще провокираш и поддържаш интереса. Поне такива са ми спомените от това как съм общувал с дядо ми, и как общувам с баща ми, и до ден днешен :) Единствено като предизвикателство към днешна дата е, човек да успее да пребори цялата тая техника, която ни залива в ежедневието. Трудно ще го впечатля с дрон след някоя и друга година, мисля. Аз помня как се кефех като невиждАл (буквално) на нищо и никакъв зелен седем-сегментен LED индикатор с две цифри (пуст мерак да го подкарам с TTL-ки), на син светодиод като излязоха на пазара, сега има какво ли не... :dunno: Верно, че беше глад и мизерия тогава, ама... явно и това има значение :dunno:
Разбира се, универсална рецепта няма, и не държа да съм прав, времето ще покаже ;)

Иначе по темата (а и във форума като цяло) нещо нямам много време да пиша напоследък :dunno: Довършвам си един "полу-секретен" ( :mhihi: ) проект, за който съм споменавал тука-там... да го нарека "single-photon detector" (да не го наричам с търговското му наименование, а и да не го обвързвам с приложението му :mhihi: ), но ще споделя повече като мине field тестването... че лятото минА :mhihi: Та така...

Моджо написа:Само не знам тая част дето се изскуба /конектора де/ дали не се е повредила и тя и да трябва нова да се запои.

Има подобни в Комет - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/4227/
Не гарантирам, че е баш същия като pinout, ще трябва да отидеш на място и да си ги сравниш. Щом се е изкъртил, вероятно е изкъртил и падовете, за които се запоява, та ще трябва повече заигравка от страна на запоЙвача. И сам можеш да го видиш какво е повлякъл.

Zagy написа:Отделно до месец ще ми докарат и 5kW pure sine wave инвертор, та тогава вече ще съм готов изцяло...

Още като писа в другата тема за по-слабия инвертор ги загледах, та харесах и аз 5kW. Похвали се като дойде и го понатовариш да кажеш как е. Аз го мисля за аварийно захранване, солари няма да слагам обаче, по-натам ще е :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 03 Сеп 2022, 18:31

Има ли в темата някой спец по FreeCAD да удари едно рамо?

Трябва ми да врътна на принтера една елементарна втулка (това и е сечението през средата, вътре с лекия пунктир е друг елемент):

Изображение

Та въпросът ми е, ако го начертая като 2D sketch, дали мога да му приложа ротация по тая ос, така че да се получи 3D ротационно тяло, а именно втулката, която ми трябва? :ok:
Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook