Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 09 Юли 2022, 2:31

Забравих в коя тема обсъждахте фемто лазерите, затова тука ще го пусна, може да е интересно за някого.

Едни колеги имат такъв отскоро (тази година) и си играят нещо, правиха презентация тия дни.

Ето какви играчки има в лабораторията:

pipeline.png



В третата кабинка е фемто лазерчето. Ето какво се получава с него:

лазер2.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Юли 2022, 14:38

enigma написа:Забравих в коя тема обсъждахте фемто лазерите, затова тука ще го пусна, може да е интересно за някого.

Едни колеги имат такъв отскоро (тази година) и си играят нещо, правиха презентация тия дни.

Ето какви играчки има в лабораторията:

pipeline.png



В третата кабинка е фемто лазерчето. Ето какво се получава с него:

лазер2.png

Лелее, хубави "играчки" :ok: Сериозна работа :) Какво си правят с него? Много ми прилича на Френелова решетка това предпосленото... за нещо си :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 11 Юли 2022, 20:17

:yes: Да, както казва един приятел, в тоя отдел се пие на оптически теми :mhihi: .
Оптики, оптично покритие и т.н.

mirror.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 13 Юли 2022, 12:34

В крайна сметка реших J.A.R.V.I.S-Rampage-a да е мобилна установка :mhihi: Взех едно готово шаси за танк (кефи ме, че е метално в голямата си част на фона масовите пластмасарии дето се предлагат) с идеята да го модна и преработя по мой вкус :ok: Като имам време ще го посглобя :) Идеята е, да е абсолютно автономна самоходна машина, но все пак част от J.A.R.V.I.S. екосистемата, когато се наложи нужда от повечко "интелект" :mhihi:
Първата стъпка е да му преработя захранването, защото оригиналния RaspTank Pro бавничък ми се види, а искам и да ходи да си се самозарежда на една wireless charging станция, която ще му спретна :) После ще му сложа и подходяща двойка камери (това вече съм го играл) :ok:

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 15 Юли 2022, 14:31

Петъчно така, с лека нотка на релакс, реших да посглобя танка :ok: "Ръката" не съм му монтирал, но essential частта я с'брах, колкото да видя, че всичко е наред по хардуерията. Изкопах си от кашоните едно Raspberry Pi 3-ка, дето не мисля да го ползвам за нещо друго и го набучих. Взех за база един готов имидж за един мой камера проект за RPi, и директно го флашнах на една SD карта. Надградих отгоре с тоя питонския код на тия пичове от Adeept, и воала, всичко тръгна за час-два без да се напрягам с излишни глупости, да мисля за мое си шаси, сглобки, софтуери и т.н. :ok: Изобщо базата, която са направили е супер, и човек просто трябва да хване и да надгради отгоре :yes:
'дига си flask уеб сървърче, стриймва си видео (даже моята си камера тръгна одма, оригиналната не са ми я шипнали чайниците поради неясно 'що), контролите реагират светкавично, а бе чук си е, много съм доволен :bchug:
Нещо се бях объркал от клипчета, че е бавен танка, ама на живо хич не е така :nono: Горе-долу си минава метър-метър и половина в секунда на пълна газ, което за домашен патрул си е супер :dunno:
Бях му поръчал една 3-клетъчна литиева батерия, ама като гледам добре си се справя и с тия двете неговите си 18650-ки. Та ще видим...
Чакам да му дойдат и компопентите по wireless charging dock-а и шА става аФтономИн танк :mhihi:
Ааа и една стерео камерка съм му поръчал да правим free space estimation и semantic segmentation в интериора на дома с на J.A.R.V.I.S-Core алгоритмите :ok:



Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Моджо » 15 Юли 2022, 17:49

Тури му емблема на бмв.
Бира ли ще ти носи, каква му е идеята?
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 15 Юли 2022, 19:25

А ръката с пиезо моторчета ли е? Интересно каква прецизност ще има на контрола :) .
Маунта на камерата много ми допада, напомня ми как руснаците интегрират западни технологии в бойните си самолети :mrgreen:
enigma
ያለ እኩል

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 16 Юли 2022, 7:48

А ве, платкаджии :ok: , я кажете има ли някоя хватка да мерна IGBT транзистор с нормални, неспециализирани средства, оти моя китайски, универсален, мултифункционален тестер-всичкомер ми разправя, че е кондензатор ? :mrgreen: ВидЕх из нета още по-специализирани тамагочита, ама стотици левове, за нещо дето едва ли ще излезе пак от чекмеджето, не ми се дават...
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 16 Юли 2022, 15:02

100% начин не , може с мултицета ако му разбираш . Ако не , купуваш си едно такова LCR-T4 струва 20-30 лева и мери практически всичко . При измерването с мултицет трябва да отчиташ диода в тразистора , и това че като пипаш гейта с пипката го отпушваш . Ако ти казва че е кондензатор най вероятно е унищожен тотално .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 17 Юли 2022, 22:23

Не става и чисто нов игбт го мисли за кондензатор. Пробвай го всичкомера, ако ти попадне, как се държи с триаци и тиристори :mrgreen: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 18 Юли 2022, 5:52

Точно така го показва като кондензатор или като диод на някой от преходите като е прецакан транзистора . Ако ти е в ред разбира се всичкомера или мултицета не показва друго . Това че е нов транзистора не е гаранция че е здрав , винаги има шанс за брак . Тиристор нямам под ръка , триака би трябвало да показва като полевак не ми се занимава да ровя имам някъде няколко триака някой път ще го измеря . Това LCR-T4 го ползвам 5-6 години и не е имало абсолютно никакви грижи . На тоя молдовец виж как му върши работа :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=ex6EuUNnW50
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Юли 2022, 9:46

Моджо написа:каква му е идеята?

Ами в тоя ред:
1. За учебна цел - да си развия алгоритмите за бъдещ дрон, а и по принцип
2. За забавление на детето (оказа се, че явно му е голям кеф, защото моментално спира да реве, като види танка в движение, въпреки че е още твърде малък да осмисли какво е срещу него :mhihi: )
3. За патрулиране из къщи 'щот нямаме куче :mhihi:
enigma написа:А ръката с пиезо моторчета ли е? Интересно каква прецизност ще има на контрола :) .
Маунта на камерата много ми допада, напомня ми как руснаците интегрират западни технологии в бойните си самолети :mrgreen:

А не, вероятно са едни от най-евтините сервота на пазара, някакви мижави са тия за стискането на ръката специално и това за полярния ъгъл на камерата. Но аз ръката в тоя ѝ вид няма да я ползвам. Ще я модна да си монтирам лазер там да всява смут :mhihi:
Иначе маунта, да... :mhihi: Като дойдат другите "очички", ще им направя планка за към сервото. Засега така - по руски :ok: :mhihi:

ПП: Забелязах, че танка по зададена команда да върви направо, криви леко в ляво. Не съм уточнил къде точно е проблема, дали е механичен, електрически или софтуерен, та май ще трябва да сложа по някой оптрон на зъбчатките да си меря тайминга на пулсовете между всеки два съседни зъба, за контрол на скоростта и да правя евентуални компенсации. Не е драма :ok:

hell's angel написа:...има ли някоя хватка да мерна IGBT транзистор с нормални, неспециализирани средства...

Аз не разбрах какво искаш да му мернеш? И кой е транзистора? :dunno:
Дали е що-годе "здрав" или искаш някой и друг параметър да му свалиш? Едно е да правиш пълна характеризация на един транзистор като четириполюсник по четирите квадранта ( :mhihi: ) на фамилии характеристики в статичен и динамичен режим, а съвсем друго да го провериш дали е читав, криво-ляво с мултицета :ok:
Ако е за теста само, който и туториал или клипче да вземеш от нета, все ще ти помогне да го мернеш с обикновен мултицет :yes: И се съобразявай, дето каза Джордана, със защитния диод емитер-колектор, ако го има изобщо - не всички имат!
Аз също цял тестер не бих купил освен, ако не ги карам на конвейер да ги проверявам по десетки транзистори на ден, или пък ако не подбирам групи от транзистори с близки параметри за някое по-отговорно изделие :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 18 Юли 2022, 12:43

Заиграхме се (едни лаици :mrgreen: ) с едно прецакано телоподаващо. Ма сагата приключи успешно, та вече не ми е належащо упражнението с тия полупроводници. :mhihi: Тенкс за включването, де :bchug:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Юли 2022, 16:13

Хм, ровех тука нещо за батерии за танка, та ми попаднаха някакви китайски, уж "графенови" :mhihi: :mrgreen: За танка няма да имам нужда чак от такива, но гледам, че са със сериозен discharge rating от сорта на на 100-120C (continuous :mhihi: :ok: ) и до 240C burst, и моменталически в главата почнаха да ми прищракват разни идеи с тях :mrgreen:
Има ли някой в темата да си е играл с подобна, и на какво е способна от гледна точка на бързо отдаване на енергия, държат ли, уж все са с добри отзиви от хората..? :) За такива някакви говоря:

:arrow: https://www.aliexpress.com/item/33010371465.html

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 18 Юли 2022, 17:19

Nickelback написа:ПП: Забелязах, че танка по зададена команда да върви направо, криви леко в ляво. Не съм уточнил къде точно е проблема, дали е механичен, електрически или софтуерен, та май ще трябва да сложа по някой оптрон на зъбчатките да си меря тайминга на пулсовете между всеки два съседни зъба, за контрол на скоростта и да правя евентуални компенсации. Не е драма :ok:


Или да направиш стохастичен модел на движението, нещо EKF, particle filtering...
Така или иначе, ако ще обучаваш малкия, препоръчвам му тази книга като за първи клас :ok: https://www.goodreads.com/en/book/show/ ... c_Robotics
enigma
ያለ እኩል

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook