Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от vixx » 08 Юни 2022, 21:35

enigma написа:Nickelback, беше писал преди време някаква идея за дрон вързан с кабел за подсигуряване на периметъра за дълъг период. Наскоро видях един стартъп с нещо подобно, може да ти е интересно - https://fotokite.com


:conf: Ебаси нелогичното решение са измислили тия :conf:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 09 Юни 2022, 12:07

STEVAL написа:
Nickelback написа:Някой знае ли откъде в България мога да си купя ей такъв подобен държач за авто-предпазители, който да монтирам върху панел? Единичен, двоен, троен - к'ото има, не съм претенциозен :ok:


https://hit-electronics.com/gnezdo-avto ... elya-21133

https://protonbg.bg/gnezdo-za-avtomobil ... 2-5a-14483


Мерси и аз намерих подобни от Викиват вчера :yes: Щеше ми се да са за кабелна обувка като за болт, но и тия май ще станат, не съм решил още :dunno:

enigma написа:Nickelback, беше писал преди време някаква идея за дрон вързан с кабел за подсигуряване на периметъра за дълъг период. Наскоро видях един стартъп с нещо подобно, може да ти е интересно - https://fotokite.com

Хах, да, да, мисля да си правя по-нататък, но чакам детето да попорасне, че да имам помощник, сериозен проект ще да е :mhihi: От няколко години се облизвам за дрон, ама отлагам нарочно - искам да е самоделка, за да си го направя по мой вкус.
Далеч съм от идеята да правя армия от дронове, дето се бъзика Джордана, искам един :D Кабела го искам, за да мога да предавам ефективно доста повече енергия горе по високоволтов път, няма кой да го чака да се зарежда :) Мога да му сложа и резервоар с вода и помпа, ако реша (а защо не и електролит, при все че ще има високо напрежение горе, иф ю ноу уот ай мийн :mhihi: ). Може и пневматика, лазер, напалм :mhihi: , какво ли не... не знам какво ще ми скимне в годините напред :ok: Дъвка за мозъка да има, и глина за ръцете :)

Ама преди дрона имам малко "инфраструктурни asset-и" да си поподготвя, за да ги ползвам и за него :) Нали бях почнал стерео зрението (ще го ползвам и за дрон естествено :mhihi: ), ей го н'а - най-накрая намерих малко време, и за теста, окичих тестовите камери-самоделки за Джарвиса в бърлогата, наред до аудио endpoint-ите, и успях да ги калибрирам що-годе. После в коридора - нова калибрация ще правя, първо да видя, че всичко е наред :yes:
Написах си 3D реконструкцията на координатите в пространството и вярвам, че ще работи. Поне уж смята вярно с изкуствени данни :ok: Бая неща бях позабравил от ЛААГ-a, та се наложи да си припомня тая пуста "висша" математика :mhihi: Тия дни ще се види какво се е получило :ok: А малко по-натам ще го стиковам и с моторизирания зелен лазер :mhihi:

Изображение

Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Юни 2022, 12:42

'айде и 3D vision-а може да го пишем кажи-речи "done" :ok: :mhihi:
Малко барнах едната камера, та се помести и избяга малко калибрацията (не ми се прави наново), но не е нещо значително чак, въпреки, че стриймовете са на VGA резолюция. Има още какво да се желае откъм точност, но по-нататък ще дооправям нещата :)

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 11 Юни 2022, 15:08

Е това е супер като за тия камерки, какво повече... Предполагам няма да насочваш лазери с тях :lol:

Между другото разглеждал ли си Azure Kinect DK ? Това беше изключително прецизно. Сега май Майкрософт пропдадоха правата на Sick да го комодитизират, ама не знам какво стана...
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 12 Юни 2022, 10:33

enigma написа:Е това е супер като за тия камерки, какво повече... Предполагам няма да насочваш лазери с тях :lol:

Хах, биват, да :) Иначе да, мисля да пробвам да въртя лазера на бъдещата J.A.R.V.I.S-Rampage субсистема, и то любопитство най-вече, как ще е перформънса откъм точност и скорост :mhihi: Ако бърка в очите - значи има нужда от още работа :ok: Сега ползвам наготово Mediapipe за разпознаването на точките от човешкото тяло, по-натам може да си трейнна нещо свое на база Human3.6M дейтасета и точността може да скочи драстично, още повече ако го правя на GPU-то (RTX 3080), и пусна по-висока резолюция от камерите (могат поне FullHD). Сега Mediapipe-а върви изцяло на процесора на PC-то (i7, 12700K), видеото кОпа ether... все още :mhihi: , няма изгледи да се задъхва проца :D

Azure Kinect DK не го бях гледал, интересен е, но е скъпичък, пък аз целя множество очи/уши/усти и няма да ми излезе сметката финансово :roll: Концепцията на "моя" J.A.R.V.I.S. е да имам множество евтини и прости периферни възли (или "леко умни", не много чак :ok: ), който стриймват сурови данни (било то видео, аудио, или друга дейта) към мощен централен възел, осигуряващ централизиран процесинг и вземане на решения какво да се случва. Та затова така ги правя нещата на модули :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 20 Юни 2022, 9:40

Па' съм аз :ok: :mhihi:
Сетих се, та реших да проверя как J.A.R.V.I.S-3D-Vision-а мери разстоянията и опънах една рулетка между лицето ми и лявата камера (там съм сложил началото на координатната система). Приятно изненадан съм от точността - +/-10см :) При все че камерите ми са с доста "крива" оптика - FOV 160 :ok: Като ги окича в коридора ще видим на 5-6 метра как е, но така и така трябва малко да "зуумна" за повече детайл, та и без това ще се наложи да сложа малко по-дългофокусни обективи и не вярвам да има драми с точността :) Ей го на - измерено от Джарвис - около метър и двайсет, измерено с рулетка - пак толкоз :bchug:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 22 Юни 2022, 16:26

Па' съм аз, ш'мъ' из'иня'аате :ok:

Понеже особено държа Джарвис да реагира на пръсти (преобладаващо средни :mhihi: ), нашляпах на две на три и някакъв hand gesture, колкото да има нещо :) Та ей го в'на и него на видео :)
Понеже още нямам object tracking, много добре се вижда на 1:15, как е хванал лявата ръка от лявото джарвиско "око", пък дясната ръка - от "дясното" :mhihi: В резултат на което се вижда как реконструкцията се обърква мааалко и показва някаква много грозна вещерска ръка :mhihi: Шанс :ok:

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 22 Юни 2022, 16:39

Nickelback написа:Па' съм аз :ok: :mhihi:
Сетих се, та реших да проверя как J.A.R.V.I.S-3D-Vision-а мери разстоянията и опънах една рулетка между лицето ми и лявата камера (там съм сложил началото на координатната система). Приятно изненадан съм от точността - +/-10см :) При все че камерите ми са с доста "крива" оптика - FOV 160 :ok: Като ги окича в коридора ще видим на 5-6 метра как е, но така и така трябва малко да "зуумна" за повече детайл, та и без това ще се наложи да сложа малко по-дългофокусни обективи и не вярвам да има драми с точността :) Ей го на - измерено от Джарвис - около метър и двайсет, измерено с рулетка - пак толкоз :bchug:

Изображение


Това е доста добре според мен... 8% грешка. Мисля, че по-малко от 5% няма да я свалиш с тоя сетъп. :)
Ако сложиш и някой ТоФ може да го докараш до 1-2% и надолу, ама сигурно не ти трябва толкова.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 22 Юни 2022, 16:49

enigma написа:Това е доста добре според мен... 8% грешка. Мисля, че по-малко от 5% няма да я свалиш с тоя сетъп. :)
Ако сложиш и някой ТоФ може да го докараш до 1-2% и надолу, ама сигурно не ти трябва толкова.

Да, да, съвсем доволна работа :) Идеята ми е, както писах преди... година и половина, като ми хрумна :ok: , е като се движа в коридора, заедно с мен да върви една цветна вълнИчка по рейловете на RGB LED осветлението дето съм сложил. По-нататък пък съм намислил в стаите малко лазерна augmented reality по стени, под, таван.
Та да, освен камера, със сигурност ще правя фюжън с още сензорика за тия неща, но ще му дойде времето и на това :) А и си мечтая за лазерен килър на комари/мухи директно във въздуха, ама... ще видим :mhihi: :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 22 Юни 2022, 16:58

А, като каза RGB LED, аз от тебе го видях това и си сложих един такъв умен стрип в домашния офис. Синхронизирах го наскоро с музика, шаренийка. Трябва да пусна едно видео ама ще ми се смеете тука. :D
Всичко се движи от малинка разбира се, без алекси и подобни простотии.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 23 Юни 2022, 13:30

enigma написа:А, като каза RGB LED, аз от тебе го видях това и си сложих един такъв умен стрип в домашния офис. Синхронизирах го наскоро с музика, шаренийка. Трябва да пусна едно видео ама ще ми се смеете тука. :D
Всичко се движи от малинка разбира се, без алекси и подобни простотии.

Супер :) Снимай като е удобно, разбира се :yes: На мен ми е интересно да го видя, а и се радвам, че съм вдъхновил все някого, по някакъв начин, да си реализира нещо по свое желание :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 28 Юни 2022, 14:51

Нещо само с Енигмата си пишем напоследък, та викам стига толкоз с тоя пуст софтуер, че губим "детската" аудитория май :ok: :P
Следва малко хардуер/механика сега, понеже реших да продължавам с работата по един по-"интересен", а и предизвикателен откъм ноу-хау, прецизност и... цена, проект :mhihi: :ok:
И дойде ред най-накрая да ползвам 3D принтера дето бях взел преди няколко месеца :ok: :mhihi: Реших да си спретна една конзолка от PLA, та ей го откъде почнах, да си споделя впечатленията на начинаещ в областта :)

Изображение

Изображение

Изображение

:arrow: Самият процес:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На дифолтни настройки на принтера (само пипнах началната Z-позиция да е 0.2mm, вместно 0.4, както и увеличих температурата на плочата на 65 градуса понеже не залепваше хубаво на 60), се получи повече от прилично, като за начинаещ човечец в 3D принтирането :ok: Стана доста лек и здрав детайл - малко трудно го отлепих, та затова казвам, че е здрав :mhihi: Усещам го като да е все едно от карбон :ok: :mhihi: Но най-важното - стана супер прецизно и консистентно предвид първоначалните ми очаквания. И то с 0.4mm дюза. Направо съм очарован :ok:

Последна промяна Nickelback на 30 Юни 2022, 10:25, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Spunky » 28 Юни 2022, 17:08

enigma написа:А, като каза RGB LED, аз от тебе го видях това и си сложих един такъв умен стрип в домашния офис. Синхронизирах го наскоро с музика, шаренийка. Трябва да пусна едно видео ама ще ми се смеете тука. :D
Всичко се движи от малинка разбира се, без алекси и подобни простотии.


И аз имам подобни, китайски, govee приемрно. През хоумбридж на разбери го връзвам към хоумкита. Това с музиката бързо омръзва, а и след няколко дни се събудих с тревожност и запуших микрофоните :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 30 Юни 2022, 3:43

Spunky написа:
enigma написа:А, като каза RGB LED, аз от тебе го видях това и си сложих един такъв умен стрип в домашния офис. Синхронизирах го наскоро с музика, шаренийка. Трябва да пусна едно видео ама ще ми се смеете тука. :D
Всичко се движи от малинка разбира се, без алекси и подобни простотии.


И аз имам подобни, китайски, govee приемрно. През хоумбридж на разбери го връзвам към хоумкита. Това с музиката бързо омръзва, а и след няколко дни се събудих с тревожност и запуших микрофоните :mhihi:


Хаха, същите. Ето едно клипче да се посмеете на какви глупости се радвам :)



Аз обаче съм им отрязал всякакъв достъп извън вътрешната мрежа. Те си имат някакво смотано АПИ, ама добри хора са им ревърснали блутуут протокола - https://github.com/jurassic-marc/govee- ... e-engineer

И това в комбинация с pilights става много приятно :).
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 30 Юни 2022, 10:23

Супер е :yes: :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook