Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 16 Окт 2020, 19:53

Jordana написа:Метеоданните са достатъчно точни що се отнася до атмосферното налягане . За какво го ползваш това диференциално налягане ?
Там в захранването са излишни тия капацитети , референтния дизайн на тия регулатори е много опростен . Единствения критерий е да се ползват лоудроп регулатори и защитни елементи . Ако стигне до това бялото вече е късно , така че поне един диод сложи за всеки случай


Хахаа, добър въпрос :)
Първоначалната ми идея беше да меря колко е дропа налягане в интеркулера чисто диференциално - вход/изход. И купих един такъв сензор. После реших да меря колко е абсолютната стойност на наляганията на входа и изхода. И взех втори :mhihi: Хубавото е, че така направено мога да меря и вакуум, за да си гледам дали блоуофа работи адекватно. И затова така :)

Иначе както виждаш това съм го насипал за два дена каквото съм имал под ръка и изобщо не твърдя, че това е ДИЗАЙНЪТ, а е колкото да си продухам функционално прототипа, та е излишно да коментираме LDO ли ще се ползва или не :ok:
А капацитети винаги слагам, за да направя graceful shutdown, 'щото така ме кефи да ми работи всяко мое устройство :ok:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 16 Окт 2020, 20:35

Я кажете откъде да си взема добър и евтин фиксатор за резби, че ми трябват 15-20 капки ?
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 19 Окт 2020, 10:30

hell's angel написа:Я кажете откъде да си взема добър и евтин фиксатор за резби, че ми трябват 15-20 капки ?
Аз лично нямам идея :dunno: Ако някой знае да напише, и на мен ще ми е полезно :yes:

Аз пък на свой ред търся ЧИТАВА термопроводяща ДВОЙНОЛЕПЯЩА лепенка, около 1-2мм дебела.
Купих ей тия две л@йна от Радимекс. Оказа се, че се залепват по-зле от плюнка, едвам-едвам, колкото да не се плъзгат две повърхности една върху друга, няма никаква залепваща сила перпендикулярна на повърхостта на залепване :banghead: За термосензор (5-10грама), който се лепи съм алуминиев радиатор става въпрос и "виси" свободно залепен, няма допълнително механично укрепване.
Някой ако знае откъде мога да си купя подобна лепенка, която лепи здраво, моля да каже, че зимата си дойде :bchug:

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 19 Окт 2020, 13:06

За лепенката скоро не ми е трябвало, но фиксатор последно взех от евроболт.30мл 12лв май беше.
Ще имам за още доста време.Иначе има фиксатор и в пневмотехника... :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 22.08.2006
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: го спокойно

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от ///eMo » 19 Окт 2020, 13:10

Едит: Съвсем съм изпуснал това, че трябва да е термопроводяща. Успех :)
Последна промяна ///eMo на 20 Окт 2020, 8:30, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 19 Окт 2020, 13:13

Не е термопроводима онази.А тук това е основното. ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 27 Окт 2020, 14:33

Иии първи реални резултати :ok:

Наблюдават се интересни и не дотам очаквани "работи" :mhihi:

Температурата след компресора едни нищо и никакви ~110 градуса :roll: :mhihi:
Последна промяна Nickelback на 27 Окт 2020, 14:49, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 27 Окт 2020, 14:38

Нищо не очаквано.Време е за чарджкулер. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 27 Окт 2020, 14:48

slatanic написа:Нищо не очаквано.Време е за чарджкулер. :mhihi:

А бе и тоя си е добре - от 110 сваля на 30 преди дроселите, идеален е даже :ok: Вода-въздух не мисля, че е по-ефективен от FMIC, освен ако не го охлаждаш с лед или допълнителен компресор за него си. А и грам нема кой да се занимава п'а и с това :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 27 Окт 2020, 16:30

Сивият Поксипол също става за фиксатор за резби. Само че май прекалено добре фиксира - трябва да си помислите, преди да решите да слагате :mhihi:
Si non confectus, non reficiat.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 27 Окт 2020, 17:50

Nickelback написа:
slatanic написа:Нищо не очаквано.Време е за чарджкулер. :mhihi:

А бе и тоя си е добре - от 110 сваля на 30 преди дроселите, идеален е даже :ok: Вода-въздух не мисля, че е по-ефективен от FMIC, освен ако не го охлаждаш с лед или допълнителен компресор за него си. А и грам нема кой да се занимава п'а и с това :ok:

Тук верният отговор е зависи.Зависи как ще ползваш както и ти сам си отбелязъл.Водният със сигурност е по инертен и подържа по лесно константни температури та макар и по високи от другият.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 25 Ное 2020, 18:55

От ebay темата :ok: :

b_u_b_o написа:
Nickelback написа:
b_u_b_o написа:С какво мислиш да ги управляваш тия WS2815, аз имам едни 15м WS2813 дето ме чакат от почти година да ги сложа като скрито осветление на тавана в хола, ама още не съм се наканил. Мисля с d1mini да ги вържа и планувах сам да си напиша управлението с mqtt да си кумуникира, ама гледах последно време, че хората са го свършили вече и има разни проекти в гитхъб.

С любимото ми - ESP32 естествено :ok: Лентата директо ѝ влизат CMOS нива, вече проучих :ok


Аз вчера поръчах едно такова. Мислех да го правя точно с WLED защото има mqtt каквото ми е изискването и е доста мощно на пръв поглед, ама на ESP8266. Обаче като видях хората какво са сглобили и викам я да не се правя на мноо умен и да ползвам вече направеното :mhihi: Хареса ми и че може да захраня есп-то и лед-а отделно, т.е. ще бодна и едно sonoff-че(всичките ми сонофи са с флашната tasmota, не ме кефи китайския им firmware) на захранването на led-a за да не седи постоянно включено. Първоначално си мислех направо на esp32-ката да закача едно реленце което да го върши това, обачее тва значи да форквам WLED и да донаписвам няква логика за управлението му и реших да не си усложнявам живота така :mhihi:


Платчето определено ме грабна като за готово решение и с удоволствие бих си го купил. Но при мен за жалост няма да стане понеже много трябва да го къстъмизирам (а нямам и място за такава голяма платка, пространството ми е ограничено), защото трябва да изкарам от него някак и дигиталното аудио и да му направя притурка с един аудио кодек. Гледам да си сведа до минимум WiFi ендпойнтите и захранващите кабели, и да нагърбя всеки един с колкото се може повече функционалности, ако топологично имам възможност в помещенията. Така се пада, че при мен едно ESP32 ще трябва да мърда два 8-метрови клона WS2815 ленти и димира с PWM други два обикновени бели, както и да слуша на микрофон, че и да говори :ok: Та и това сам си го правя... няма как :ok:

Относно WLED аз мисля да ползвам просто библиотека за адресируеми LED-ове в ESP-IDF среда - FastLED - изглежда пълнофункционална по отношение на възможности за конфигурация и динамика:
https://github.com/bbulkow/FastLED-idf/ ... X-idf/FX.h
https://github.com/bbulkow/FastLED-idf/ ... /FastLED.h

И с MQTT клиента става всичко, което ми трябва :)
Точно съм готов с корнизите по тавана и тия дни като дойдат лентите ще ги полагам на алуминиеви профили върху корнизите. Утре чакам едни интересни захранвания и да е готов плейграунда за J.A.R.V.I.S. предколедно, че трябва шарения да има :) Замислил съм и прожекции и някакви подобия на холограми, но за другата Коледа :ok: :mhihi:

А ти защо искаш да изключваш захранването на лентите? Аз от същото захранване ще храня и ESP32-ката - пак, за да минимизирам кабелите и захранванията.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от b_u_b_o » 26 Ное 2020, 0:31

Дам при тебе няма да мине без още по-къстъм неща, много са ти сложни замислите :mrgreen:

Nickelback написа:А ти защо искаш да изключваш захранването на лентите? Аз от същото захранване ще храня и ESP32-ката - пак, за да минимизирам кабелите и захранванията.


Приготвил съм едно ей такова захранване 60А(май-малко се произхвърлих за 11м лед :mhihi: ). Та мисълта ми да го изключвам е, щото му нямам много вяра и да не изгори за отрицателно време като е 24/7 пуснато...ама сега като се замислям може за него да е по-голям стрес да се пали и гаси, както и преди съм казвал доста съм бос с тия хардуери :oops:

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 26 Ное 2020, 9:15

ТрЕбвало някакво РС захранване да вземеш . Там има дежурно 5в и може да палиш и гасиш когато искаш .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 26 Ное 2020, 10:10

b_u_b_o написа:Дам при тебе няма да мине без още по-къстъм неща, много са ти сложни замислите :mrgreen:

Nickelback написа:А ти защо искаш да изключваш захранването на лентите? Аз от същото захранване ще храня и ESP32-ката - пак, за да минимизирам кабелите и захранванията.


Приготвил съм едно ей такова захранване 60А(май-малко се произхвърлих за 11м лед :mhihi: ). Та мисълта ми да го изключвам е, щото му нямам много вяра и да не изгори за отрицателно време като е 24/7 пуснато...ама сега като се замислям може за него да е по-голям стрес да се пали и гаси, както и преди съм казвал доста съм бос с тия хардуери :oops:


Хммм... 60 ампера е добре, но е 5-волтово, което аз нарочно избягвам заради огромните тоци (за да докараш сносна осветителна мощност), които текат по LED лентите. Самите пътечки на лентите нагряват, което нагрява и светодиодите, а те самите и те си греят, което им скъсява живота драстично. Освен това при голям ток се създава сериозен пад на напрежение по пътя на тока и последните светодиоди в клона започват да мижат или да светят в по-друг цвят спрямо очакваното поради недостиг на напрежение в края. Аз затова си изграждам системата, ако може изцяло на 24 волта. Обикновените white led ленти са ми задължително на 24 волта, а RGB WS2815 стриповете засега на 12V. Поръчал съм едни с WS2811 моднати за 24 волта с допълнителни чипове-регулатори по лентата, но съм леко скептичен към тях, понеже работят май на сектори от по 6 диода, което не ме кефи (искам резолюция :ok: ), но ще ги видя де, не ги отписвам напълно засега.

При теб щом са 11 метра и си на 5 волта, ти препоръчвам да захраниш лентата задължително в началото и края ѝ, че даже и веднъж-дваж по средата ѝ някъде. И много важно - ако случайно захранването ти е далеч от лентата (повече от метър-два да речем) ползвай кабели със сечение поне 4кв. мм. (да не кажа 6+ :roll: ), за да избегнеш пад и в самия кабел. Един колега бра ядове, щото не ме слушаше като му казвах :mhihi: Аз си взех за мен 4кв. мм кабел, щото тоците са ми към 13 при 24 волта (worst case).

Такова е моето захранване засега, но чакам да дойдат едни по-ячки - 400 вата :ok: Якото е, че се води "ultra thin" (към 23мм е дебело някъде) и ще си го бодна зад таблото на рутера, дето съм си сложил и няма да се вижда грам :ok: Другото му яко е, че е безвентилаторно и няма да ми шуми. Може да пищи сигурно, но само ако го натоваря на пълна мощност, което аз няма да правя. Затова и LED ленти, и захранване ги взимам с мощностен запас едно почти 100% при номинална работа, за да си осигуря до някаква степен по-дълъг живот на системата :)
А твоето не го мисли, едва ли ще му стане нещо кой знае какво, ако е постоянно под напрежение, но ти си знаеш най-добре :yes:

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook