Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от b_u_b_o » 29 Мар 2023, 12:20

Търся малко акъл :mhihi: Значи пробил съм стената в кухнята за да изведа аспирацията навън. И на външната стена съм сложил една такава клапа. Кето представлява просто един капак с горни панти който разчита на гравитацията да седи затворен, пък когато надуе налягането аспиратора той се открехва и въздуха минава. Всичко хубаво, докато не се раздуха вятър. И понеже тия дни подухва както сте усетили, това се клати и дрънчи нон стоп. И направо ме побърква.

Та това което съм измислил е да взема едно електромагнитче и да му стъкмя нещо като ключалка :D Идеята ми е, когато пусна аспиратора да спра магнита и обратното. Тука идва обаче чуденето ми как да стане, предполагам ще мога да се докопам като го отворя до някоя жица към двигателя му и да взема от нея напрежение. Обаче предполагам магнита работи на обратно, трябва му захранване за да действа като магнит, така че не ми върши работа директно да го вържа там. Та ще взема за него захранване от захранването на аспиратора и когато се пусне мотора ще го гася. Ама как, трябва ми някаква джаджа която да ползвам като ключ която като включа мотора тя да гаси магнита. Не знам дали успявам добре да го обясня, ама вие сте умни ще схванете. :mhihi:

(edit) Сега като го написах стоплих, че ми трябва някакъв NO контактор, сложил съм на бойлера и термопомпата контактори ама те са по 20-30А и са тукмаци, та има ли нещо такова ама за малки тоци? :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 29 Мар 2023, 12:30

Има електрически клапи с моторче, има и силиконови с магнит (но ги няма в бг). Другите видове клапи са боклук. За външна клапа аз бих сложил от първия тип.

Като си тръгнал в алиекспрес да гледаш - https://www.aliexpress.com/item/1005002589925779.html
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 29 Мар 2023, 12:59

Слагаш в трАбата на аспиратора едно такова нещо . А на тая клапа дето е в момента и махаш клапата и слагаш вътре силиконова мрежичка само да не влизат комари .
https://mr-bricolage.bg/vzvratna-klapa-tf/p/985759
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от b_u_b_o » 29 Мар 2023, 13:19

steeN написа:...


Абсурд сега да слагам такива клапи, ако го бях помислил когато правех всичко да, ама сега търся най-лесното решение, не най-правилното. :mhihi: Тва дето ми го предлагаш няма как да го навра в дупка ф120 заради тая пишка дето стърчи, а да къртя няма шанс вече.

Jordana написа:...


Това няма да промени особено нещата, тая клапа дето я предлагаш има едни умрели пружинки и като духне и тя ще се разлопа. :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 29 Мар 2023, 13:36

b_u_b_o написа:...


Ако държиш на електромагнит и не искаш (няма възможност) да сложиш някаква клапа с актуатор, дето steen предлага:

1. Ако не те притеснява, че ще имаш една постоянна консумация от около някой и друг ват, докато ел-магнита държи капака затворен, става :yes:

2. Зависи колко ти е модерен абсорбатора, но е твърде вероятно, ако няма някаква "умна" електроника в него, да няма ниско (5-12V) DC напрежение, където закачиш точно такъв ел-магнит (гледам, че си иска между 5 и 24V, взависимост от модела)

3. Дори и да има ниско напрежение в абсорбатора (да речем има едни 5V за електрониката му), трябва да се подходи внимателно и отговорно, и да се съобрази дали AC-DC захранването на тая електроника би издържало допълнителния товар от такъв ел-магнит (ще трябват снимки да гледаме и да мислим) :roll:

4. Ако все пак няма нисковолтово захранване вътре, вариант ти е да си намериш някое AC-DC от Алито, което да вади едни 5-10W и 12V, за да си захраниш отделно и спокойно тоя ел-магнит конкретно. Например (дори повече клоня към 5-ватово, достатъчно резерв има):
https://www.aliexpress.com/item/1005002857121546.html

5. Правилно си се насочил към "нормално затворен контакт" (NC, всъщност :!: ). Така при пускане на абсорбатора от неговия си ключ, ще захраниш този контактор, който ще се си разкачи "нормално затворения" изход, като там ще е вързано AC-DC захранването от т.4, което ще се изключи и ще спре токоподаването към ел-магнита. Такъв някакъв, уж по-мижав:
https://www.aliexpress.com/item/1005001543873416.html

6. Ако все пак имаш нисковолтово DC напрежение (от т.2 и т.3) ще трябва да ползваш не контактор, ами някое малко DC реле с NC изход



Други варианти:

7. Има ли вариант да управляваш подобен push-pull actuator на 220VAC от ключа на абсорбатора, само че да е отвън на клапата..? Всъщност не ми се струва съвсем безопасно с оглед на това, че ще бъде изложен на външно атмосферно влияние :dunno:
https://www.aliexpress.com/item/10000013468019.html

8. Дали поривите на вятъра са достъчно силни, че да преодолеят, ако сложиш просто, един слаб магнит, вместо ел-магнит? А вече като надуе яко абсорбатора, той да успее да преодолее малкия магнит? :dunno: :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Апр 2023, 12:09

Не знам @b_u_b_o дали направи клапата, ама тия вентилатори ме подсетиха за един казус вкъщи, чието решение все отлагах :ok: Пък рисърчнах малко и сметнах, че май технологиите вече са се развили достъчно, че да го реша "елегантно" :)

Проблемът при мен е, че в апартамента имам следните входящи/(изходящи) канали за въздух:
1. "Изкарващ" вентилатор в банята (8 вата) - с клапа
2. "Изкарващ" абсорбатор в кухнята (150 вата на макс) - с клапа
3. "Изкарващ" вентилатор в моя си man's cave (45 вата) - без никаква клапа, демек може и да е реверсивен тоя канал и да вкарва :mhihi:

Нямам активен канал за "входящ въздух" :dunno:

Та както прави впечатление проблем става, когато някой от тези в кухня/баня рекат да изкарват въздух заедно с оня в man's cave-а :mhihi: Най-силния пИчели, но каквото и да е, взаимно се товарят, пък и искат да смучат през всевъзможни фуги около врати и прозорци - нот гууд :nono:

Хубавото е, че оня вентилатор в менс кейва е "умен" и мога да го спирам, когато си искам. Само, че няма как постоянно да следя жена ми кога пуска/спира абсорбатор/вентилатор в баня и да цъкам от телефона да спре оня в пещерата и въздуховода му да стане за "входящ въздух" временно... :dunno:

Та в тая връзка рекох да автоматизирам нотификацията към оня в пещерата и автоматично да му се казва да спре, когато някой от другите работи. Той по принцип мери влажност и се пуска по свое решение или по зададен график и само ще получава master disable команда да спира от време на време :yes:

Автоматизация лесна работа уж, обачеее... нямам място къде да интегрирам малко електроника, която да следи кога вентилатора в банята е включен. Не е удобно, а и не искам да го правя "смарт", прекалено е нагъчкано около/в него - "заварено положение", да го наречем - като при @b_u_b_o :dunno:
Единственото място, където имам достъп е зад ключа за управление на вентилатора, близо до тоя на лампата в банята. Викам супер - имам малко място там за електроника, имам фаза там, ама няма нула :dunno: И тук реших да си направя първото energy harvesting устройство :ok: Най-вече за да ползвам концепцията и рисърча и за други неща :yes:

Та реших да ползвам някой минималистичен токов трансформатор, през който да пусна фазите на абсорбатор и вентилатор в баня, така че това мини-устройство да се самозахрани от него, безжично и неинвазивно от жицата на фазата :yes: Идеята е, когато някой обитател в дома пусне абсорбатор/вентилатор това дребно ultra-low-power устройство, да си събере сравнително бързичко енергия от фазата и да изпрати максимално бързо нотификация, към вентилатора в менс кейва, така че той да спре :yes: Много мислих по каква медия/протокол да се случва това и с цел бъдещо разширяване на системата, реших това да бъде BLE, като сметнах, че на 0dBm предавателна мощност ще е достатъчно един BLE-to-MQTT bridge да го чуе и да препредаде нотификацията към брокера, който да нотифицира пещерния вентилатор да спре :bchug:

Според нЕкакави 'ора "това нямало как да стане", а мен подобни приказки най-много ме мотивират :mhihi: Та почна рисърчааа :ok:



Купих си различни видове трафове, които ми пасват по размер, така че да ги събера зад ключа. Отделно съм супер щастлив, че си намерих готови модули с може би най-енергоефективния BLE микроконтролер на пазара Nordic nRF5340, като докато чакам модулите си викнах един готов кит с него nRF5340-DK. Нашляпах си най-минималистичния софтуер с nRF-Connect SDK-то. Просто след подаване на захранване, да вдигне един BLE Broadcaster, който да почне веднага да advertise-ва къси BLE пакети :yes:

Нещата са както и горе-долу съм очаквал - изключително малко енергия е необходима с тия новите чипове :) Измерих консумираната енергия от момента на появата на захранване до момента на успешното изпращане на BLE пакета - изконсумирания заряд е нищо и никакви 2.1 миликулона, което при 1.8 волта захранване е няма и 4 милиджаула :!: Цялото това нещо се случва за 670 милисекунди, като изобщо не съм се старал кой знае колко да оптимизирам буут процеса :ok: За 670ms се lock-up–ват осцилатори, буутва Zephyr OS-a, зарежда се BLE стек, мамата си трака, направо е удивително :!: :D

Междувременно си направих груба характеризация на трафчетата дето бях взел. С единия от трафовете докарвам около 1mW изходна мощност при 25 килоома товар, което ми е абсолютно достатъчно да събера енергия за няколко (до десетки) секунди, което да захрани микроконтолера :D Дори още не съм ги "преслушал" всичките :ok:
За момента съм решил да се пробвам с ADP5092 да събирам енергията, съответно си купих цял кит с него, че нямам време да си правя платка :yes:

Нещата за момента са обещаващи и ще е интересен проект, с потенциал за развитие и за "други работи" ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 11 Апр 2023, 13:00

Това добре ама по-добре замени умният пещерен вентилатор с рекуператор.Защото ти липсва пресен въздух и засмукваш не малка част през канала, че там му е най-лесно.
Аааайде мухата бръмна.... :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Апр 2023, 13:48

slatanic написа:Това добре ама по-добре замени умният пещерен вентилатор с рекуператор.Защото ти липсва пресен въздух и засмукваш не малка част през канала, че там му е най-лесно.
Аааайде мухата бръмна.... :ok:

Така е, като работи пещерния, сифоните изсъхват за ден-два, макар и да са му далеч :ok: :mhihi: И съм съгласен, че той като работи, пак няма пълноценно входящ въздух пък за него - обикновено го слушам как смуче около входната врата, че му е най-близо :dunno:
Ще взема да разгледам и за рекуператори, добре ме подсещаш :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 25 Апр 2023, 11:09

Я да питам тука за мнение от опит, понеже може да тръгне и по-задълбочена дискусия, пък не искам да спамя СПАМ темата :ok: :mhihi:

Понеже имам около 10 активни проекта, които пипам често, и около още 20 може би, кой завършен, кой леко позабравен, отдавна се замислям как да процедирам по един казус... А именно - как да процедирам с поддръжката им в дългосрочен план :dunno:

Повечето от проектите вече са вградени, имат изградена инфраструктура (J.A.R.V.I.S) и всичко работи прекрасно, както съм очаквал :) Тоест хардуера е това, доволен съм, и няма да се сменя :yes: Дори и да се повреди нещо, съм се подсигурил с "резервни части" за 20+ години напред :mhihi: :yes: Дори скалъпения набързо, с каквото имам под ръка, racecar controller/logger по време на Короната, работи вече над 3 години на студ и на пек под капака на М5-цата, което е изумително :mhihi: Това откъм хардуер нали :ok:

Сега откъм софтуер става по-сложно малко :roll: Старал съм се всеки от проектите да ползва възможно най-фундаментални примитиви и непоклатим software foundation. Не разчитам на външни библиотечки, Ардуино простотии, 3rd party сървърчета, лицензи и т.н. Всичко е open source :yes: Всичко съм си бранчнал и си доработвам локално като се наложи :yes: Винаги се стремя да сведа до минимум външните dependencies :yes:

Всичко е капсулирано и изолирано, до момента, в който човек се присети за някой 5-годишен проект, и рече да добави нещо ново (но елементарно) като функционалност :roll: Тогава се оказва, че не кода ами "средата" се е сменила - например компилатора на ESP-IDF-а в момента вече е някакъв нов и има ('щото нали като съвестен гражданин, си ъпдейтвам чат-пат основната dev-среда :mhihi: ), Python-я е вече някакъв нов и са деприкейтнали сумати стара, но полезна функциналност, дето съм ползвал за същия тоя проект. И т.н. Съответно проекта не мож' го билднеш :dunno: Тогава пътя е да resolve-ваш едно по едно тия стари зависимости и да се надяваш да се получи. Да..., но често така чупиш някой нов проект, който изисква по-нова инфраструктура (по-нов Питон и т.н.) :banghead: Да не говорим пък за версии на основния OS - например имам проекти дето не могат да работят на нищо след 16.04. А и не искам постоянно да ги мигрирам към нещо ново, 'щото би коствало адски много време. А "то си работи" иначе :ok: Та става манджа с грозде :roll:

И затова от няколко години насам работя на виртуални машини, поне по по-важните за мен проекти. Сега с "новото" PC смятам още повече да застъпя тая добра практика, макар и с цената на пожертване на малко перформънс и дисково пространство :roll:

Проектите са едно на ръка нали, обаче имам апаратура (логически анализатори, осцилоскопи, power profiler-и, FPGA бордове, и т.н. и т.н.), която си върви с нейн си специфичен софтуер. Та тая апаратура ми върши чудна работа и не смятам да я изхвърлям дори след 20 години, защото все ще е актуална и ще ми върши прекрасна работа :yes: Просто ме притеснява като им "спрат поддръжката" на тия джаджи :roll: Затова и техните софтуери съм изолирал на виртуалки :yes:

Та се зачудих как да продължа в дългосрочен план - дали да си карам на VirtualBox или да мина на платен Vmware Workstation Pro. Някакси второто ми звучи по-сериозно (не съм го ползвал) :dunno: Гледах това клипче как тоя пич рънва DOS 6.22 и Doom ( :mhihi: ) от средата на 90-те, и се обнадеждих за увековечаването на моите проекти :mhihi: Винаги вариант би било да рънна виртуалка върху виртуалката, за да удължа lifespan-a, ако се наложи :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Та какво ви е мнението - VirtualBox или Vmware Workstation Pro? :dunno:

Други предложения? :dunno:

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Е.Димитров » 25 Апр 2023, 13:31

Никога не разчитай на някаква трета страна.
Имай си виртуалните сейфове , но всичко копирано на дискове и ако намериш , на DVD. Колкото по-енергонезависимо, толкова по-сигурно!
Че "утре" я резнат кабел, я нещо друго стане и всичко заминава.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 25 Апр 2023, 13:38

Nickelback написа:Та какво ви е мнението - VirtualBox или Vmware Workstation Pro? :dunno:


Какво ти липсва на QEMU/KVM?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 25 Апр 2023, 13:43

дългата ти игра е virtualbox или подобно стенд-алоун. оракъл няма никъде да ходи... докато виемуеър е тръгнал по пътя на блекбери и не го очаквам да оцелее в дългосрочен план.

мое си мнение
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 25 Апр 2023, 13:56

oracle = cancer :ok:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 25 Апр 2023, 14:15

steeN написа:oracle = cancer :ok:


кенсър, кенсър ама е като мейнфреймс- нот гоинг ениуеър... :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 25 Апр 2023, 14:20

За мейнфреймите има отредено специално място в ада. :ok:
Само някой, който се е докосвал може да разбере колко събрано има в тази снимка :mhihi:

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: peshehodetz

Последни теми
Facebook