Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 24 Сеп 2021, 23:05

Има ли запознати радиолюбители в темата? :ok:
Ще си имам ли проблеми, ако предавам на 433-434MHz с 1W мощност или е малко незаконно? :mhihi: Нещо за допустими 10mW ми се върти в главата по спомен, ама не съм сигурен :dunno:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 25 Сеп 2021, 5:17

Не знам официалния отговор, но 1 ват е … много… lorawan е на 0.25 вата и се чува на 60км… :lol:

Утре като най- накрая ми се синхронизира блокчейн-а ще ти кажа в реалния свят на какво разстояние се чува. Аз съм на върха на един хълм и имам пряка “видимост” до… ще видиме до къде :ok:

Ква муха ми пусна не е истина- днеска съм се катерил по покрива да слагам 5.8дб антена със lmr 600 коакс… един приятел ми вика- гледай да е ultraflex коакса - аз му викам аз съм мъж и няма нужда- е отели ми се вола докато го прекарам … :banghead:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 25 Сеп 2021, 7:58

433-434 са службите , не всички . Обхвата не е достъпен за граждани . Едно време имаше проблем с ония домашните радиотелефони , те бяха в този обхват по спомен обаче около 150 мвт мощност . И като ги моднат на 1 или 2 вата почваха да забиват радио вързаката на бърза помощ и линейките . Сега не знам дали още ползват радиостанции в колите , но вероятно някои от другите служби ще те слушат или ще им забиваш канала . В днешно време едва ли има некодирана връзка ама знам ли . Мойте кобри са в Private Mobile Radio 446 мхц като повечето такива , обаче най вероятно и там има ограничение за мощноста на предавателя .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от slatanic » 25 Сеп 2021, 9:11

Разрешена 0.5.Нагоре лиценз.И пак зависи. Аз ползвам яки мотороли по 5вата в горите като опъвам проводниците по стълбовете.В офроуда има хубава тема за радиолюбители.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 25 Сеп 2021, 20:36

Jordana написа:433-434 са службите , не всички . Обхвата не е достъпен за граждани .


slatanic написа:Разрешена 0.5.Нагоре лиценз.И пак зависи.

А разберете се двамата, че ми е важно :ok:
Малко по-склонен съм да вярвам на @slatanic за моментното състояние на закона, понеже многократно съм виждал и отварял и трошал разни дистанционни преди сто години за какво ли не, и ако не ме лъже паметта баш на 433-434MHz бяха. Но се съмнявам да са били над 10mW :roll: Та и нещо такова ми се върти в главата като спомен де, но по-вероятно да е 0.5W, не знам...

alx написа:Не знам официалния отговор, но 1 ват е … много… lorawan е на 0.25 вата и се чува на 60км… :lol:

Утре като най- накрая ми се синхронизира блокчейн-а ще ти кажа в реалния свят на какво разстояние се чува. Аз съм на върха на един хълм и имам пряка “видимост” до… ще видиме до къде :ok:

Малко ме съмнява с 1/4 ват да метне на 60km, но айде да речем, че при пряка видимост може и да се случи. Още не съм се вживявал с LoRaWAN протоколи, арбитрации и т.н. но да речем, че с ретрансмишън може и да си събере приемника пакетите някак. Но аз LoRaWAN не мисля и да ползвам за момента за моите си неща, ами "проста" LoRa. Точно заглеждам едни едноватови модули на 433MHz, които прекосили ги дават да метнат на 12км, а аз бих бил доволен да метне на дори 1км в градска среда :ok: Та дилемата ми е дали да взема такива на 433MHz или на 868MHz. Ако взема 433MHz ще мога да качвам мощността на 30dBm, и да го играя нелегален, когато имам нужда, а когато нямам, ще си седи на 20dBm (100mW), което ще ми покрие основния usecase. Ако си взема 868MHz, май ще съм една идея по-легален, но не знам и там как стои въпроса с мощностите :dunno:
А гледам, че има и на 230MHz - там със сигурност някой ще ме обеси мисля :mhihi:

alx написа:Ква муха ми пусна не е истина- днеска съм се катерил по покрива да слагам 5.8дб антена със lmr 600 коакс… един приятел ми вика- гледай да е ultraflex коакса - аз му викам аз съм мъж и няма нужда- е отели ми се вола докато го прекарам … :banghead:

Мухи да искаш :ok: :mhihi:
Ше видя и аз к'во ше направя :) Най-много да го почна в масово производство, ако има интерес :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 25 Сеп 2021, 21:07

400-470 мхц е обхвата който може да се ползва за любителски цели . 0.5 вата на предавателя максимум . Кои точно канали са определени не мога да ти кажа .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 25 Сеп 2021, 21:49

Ясно, значи да взимам едноватовия 433MHz и ще го драйвя нормално на 100mW, пък като ми потрябва ще го пържа на цял ват :ok:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Spunky » 26 Сеп 2021, 17:53

Закачих 4.5дби антена за небрата с KSR200 коакс. Няколко дни бях със стандартната и сега от снощи с тази. Понеже нулира уитнесите след смяна на типа антена, не съм много сигурен, но мисля, че ме виждаха на 30-40км, сега най-далеч е 22км. Със стандартната също ме виждаха в 360 градуса, а сега силно изразено в под 180. Там където сега е празно, има хълм и после няколко високи сгради и после много хълмове. Този който е на 22км обаче, е на 300 метра по-високо и зад цяла планина, та нещо сериозно ми обира сигнала в едната посока. Аз си го обяснява с това, че малката антена излъчва почти сферично, и покрива добре тези около мен, дори отвъд хълма и сградите, докато по-мощната силно орязва вертикалния ъгъл и минава над тези около мен и нагоре свети на другите хълмове и планината.

Интересното обаче е, че от към печалби, от снощи до сега е двойно повече, от колкото предните три четири дни - под $2 на ден, спрямо $4 от вчера.

Забавно е, но трябва се чете, а време нямам много.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 27 Сеп 2021, 20:01

Spunky написа:Закачих 4.5дби антена за небрата с KSR200 коакс. Няколко дни бях със стандартната и сега от снощи с тази. Понеже нулира уитнесите след смяна на типа антена, не съм много сигурен, но мисля, че ме виждаха на 30-40км, сега най-далеч е 22км. Със стандартната също ме виждаха в 360 градуса, а сега силно изразено в под 180. Там където сега е празно, има хълм и после няколко високи сгради и после много хълмове. Този който е на 22км обаче, е на 300 метра по-високо и зад цяла планина, та нещо сериозно ми обира сигнала в едната посока. Аз си го обяснява с това, че малката антена излъчва почти сферично, и покрива добре тези около мен, дори отвъд хълма и сградите, докато по-мощната силно орязва вертикалния ъгъл и минава над тези около мен и нагоре свети на другите хълмове и планината.

Интересното обаче е, че от към печалби, от снощи до сега е двойно повече, от колкото предните три четири дни - под $2 на ден, спрямо $4 от вчера.

Забавно е, но трябва се чете, а време нямам много.


Този кабел ако е по-дълъг от 16 фута доста губи от силата на сигнала. Вероятно с LMR400 ще предаваш по-далече.
enigma
ያለ እኩል

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 28 Сеп 2021, 8:54

Nickelback написа:Има ли запознати радиолюбители в темата? :ok:
Ще си имам ли проблеми, ако предавам на 433-434MHz с 1W мощност или е малко незаконно? :mhihi: Нещо за допустими 10mW ми се върти в главата по спомен, ама не съм сигурен :dunno:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Дали ще имаш проблеми с 1 W не знам, иначе не можеш, само с лиценз и то зависи какво правиш. Клас 2 - 5W, с клас 1 - 50/100W, можеш и до киловат, в част от честотната лента, за връзки с отражения от Луната, метеоритни пътеки и т.н. :mhihi: Има и ретранслатори на 430-440, та все ще се намериш на кого да пречиш ако жужиш постоянно в ефира с разни пакети. На КРС-то на страницата ги има техническите изисквания, провери си, че е тегаво за помнене. :mrgreen: Без лиценз - само PMR - 446 до 0.5W, токи с не сваляема антена.
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 28 Сеп 2021, 15:18

hell's angel написа:
Nickelback написа:Има ли запознати радиолюбители в темата? :ok:
Ще си имам ли проблеми, ако предавам на 433-434MHz с 1W мощност или е малко незаконно? :mhihi: Нещо за допустими 10mW ми се върти в главата по спомен, ама не съм сигурен :dunno:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Дали ще имаш проблеми с 1 W не знам, иначе не можеш, само с лиценз и то зависи какво правиш. Клас 2 - 5W, с клас 1 - 50/100W, можеш и до киловат, в част от честотната лента, за връзки с отражения от Луната, метеоритни пътеки и т.н. :mhihi: Има и ретранслатори на 430-440, та все ще се намериш на кого да пречиш ако жужиш постоянно в ефира с разни пакети. На КРС-то на страницата ги има техническите изисквания, провери си, че е тегаво за помнене. :mrgreen: Без лиценз - само PMR - 446 до 0.5W, токи с не сваляема антена.


Благодаря много :bowdown:
Ами има фандък да се преместя на 446MHz, гъвкав е модемът, не е проблем :) Ще "бръмчи" рядко и за кратко, и то на 0.1W мощност в 99.99% от времето. На 1W ще е само в "изключителни" сутуации :yes:

А на 868MHz, знаеш ли дали са същите ограниченията? :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Spunky » 28 Сеп 2021, 18:44

enigma написа:Този кабел ако е по-дълъг от 16 фута доста губи от силата на сигнала. Вероятно с LMR400 ще предаваш по-далече.


5 фута е тук, поръчал съм по-дебел за новата локация, като и там ще е доста близо, 12 фута.

Вече пипам на над 30км и във всички посоки, доволен съм от покритието.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от hell's angel » 28 Сеп 2021, 19:02

Nickelback написа:А на 868MHz, знаеш ли дали са същите ограниченията? :dunno:


Не знам, далече ми е от интересите. :mhihi: Погледни това.
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 29 Сеп 2021, 9:54

hell's angel написа:
Nickelback написа:А на 868MHz, знаеш ли дали са същите ограниченията? :dunno:


Не знам, далече ми е от интересите. :mhihi: Погледни това.

А бе разгледах го още преди да пиша тука, ама много размито написано такова едно затова, та рекох питам :dunno:
Например всичко касаещо 868MHz:
862-890.2
ЗЕМНА ПОДВИЖНА
ВЪЗДУШНА РАДИОНАВИГАЦИЯ
Забележки 45, 73, 77, 138
ГРАЖДАНСКИ
НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ И ОТБРАНА

45. Радиочестотни ленти 876-880 MHz и 921-925 MHz се използват за клетъчна подвижна мрежа от
земната подвижна радиослужба за железопътни приложения (GSM-R) за покриване на участъка от жп
линията София-Калотина (границата).

73. Следните радиочестоти и радиочестотни ленти се използват и за радиосъоръжения с малък обсег
на действие
за граждански нужди:
...
433.050-434.790 MHz неспецифични
...
868.000-868.600 MHz неспецифични
868.600-868.700 MHz алармени радиосистеми
868.700-869.200 MHz неспецифични
869.200-869.300 MHz алармени радиосистеми
869.300-869.650 MHz неспецифични
869.650-869.700 MHz алармени радиосистеми
869.700-870.000 MHz неспецифични

77. Радиочестотни ленти 880.1-914.9 MHz и 925.1-959.9 MHz се използват за клетъчни подвижни
мрежи от земна подвижна радиослужба за граждански нужди.

138. Използването на радиочестотни ленти 862-890.2 MHz, 890.8-895.4 MHz, 900-935.2 MHz, 939.8-
940.4 MHz и 945-960 MHz за въздушна радионавигация подлежи на съгласуване със засегнатите
администрации в съответствие с № 9.21 и се ограничава до земно базирани радиофарове, които са
били в експлоатация на 27 октомври 1997 г. до края на техния период на експлоатация.


"Малък обсег на действие" е страхотно понятие, кефи ме :mhihi: :ok:

Как да е, ще пускам на 446MHz както каза, па да видим те мен ли, аз тях ли :mhihi: Ако трябва ще мърдам с малко нанякъде по спектъра.

ПП: Ей го н'а от сто години искам да си взема един HackRF да си слухтя тука-там и ей го сега баш си ми трябва спешно :banghead:
Даже се облизвам за един LimeSDR, ама е тегаво с доставката :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Borymeckata » 08 Окт 2021, 10:09

Хайде и аз да ви представя един "проект". Обаче е чиста механика, без електроника... :mhihi: :mhihi:

Това лято накупих няколко стари велосипеда от битаците, с идея през дългите зимни вечери да ръчкам по тях. Обаче сърце юнашко не трае, та... ето какво се получи с първия от тях. Всъщност, този го купих последен, от пазара във Видин за 35 лева (не съм се пазарил, циганинът толкова му искаше). Съжалявам, че не го снимах тогава - беше наистина в окаяно състояние... И ето го сега:

IMG_20211008_101336_copy_2103x1579.jpg


IMG_20211008_101415_copy_2155x1617.jpg


IMG_20211008_101353_copy_2111x1585.jpg


Съвсем накратко: пълно разглобяване, почистеане и смазване, нови гуми (точният размер за тези джанти), 4 нови жила, седалка и ръкохватки на кормилото. Другото си беше на него. Всъщност, имаше още стойка и предпазител на задния дерайльор, които демонтирах. Не съм боядисвал нищо, само външно почистване.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook