Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от 3186 » 10 Окт 2022, 9:55

Вратата на жилището ми се отваря с карта на Солид (от 2008) - докосвам картата до определено място във вратата, тя се отключва. Ако не я отворя се заключва след 30 секунди. Същото става и когато се отвори и затвори. Не съм я разглобявал, но подозирам, че зад механизма стои едно нормално отворено реле, което се задейства, когато доближа картата.

Понеже карта се губи лесно, ми се върти в главата да си ползвам паралелно и телефона за отваряне - което дава много възможности :mhihi: Най-примитивната е да си клонирам картата в RFID стикер, който да залепя на телефона, да сложа в портфейла или да скрия на място навън, което само аз знам, ако остана без нищо. Искаше ми се да прочета картата с RС522(13mhz) модул и RPi, които имам подръка, само че не засича нищо. Предполагам, че работи на 125/133khz, за което ми трябва друг модул, например RDM6300, възможно ли е да работи на друга честота, или изобщо да не е RFID? :mhihi:

Втория вариант е директно да ползвам RPi + реле, девиаторно свързано към вече съществуващото реле, което отключва вратата. Така пък ще мога да отключвам вратата през интернет, което е малко по-сигурно и ще ми даде възможност да сложа някога допълнително резе(например https://www.aliexpress.com/item/1005003446291392.html), управлявано единствено от RPi, за да усложня живота, на евентуални крадци :mhihi: Тук въпросът ми е дали някой вижда недостатък, който аз пропускам?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Окт 2022, 11:30

Jordana написа:https://www.youtube.com/watch?v=kstpk52EoXc
https://www.youtube.com/watch?v=v4xHYT5QqYg
Интересен проект , за хората които имат под ръка някой от подържаните USB осцилоскопчета . АПеКато на HScope е в свободен достъп , случайно имам хантек 6022 под ръка и го инсталирах . Работи чудесно...

Мда, бива го апа, ама е за двуканалните само май, пробвах го още като взех моя и го ънинсталирах :ok: ПП: Още не съм си ползвал Хантека по предназначение по колите, ама ще му дойде времето :ok:

3186 написа:...Искаше ми се да прочета картата с RС522(13mhz) модул и RPi, които имам подръка, само че не засича нищо. Предполагам, че работи на 125/133khz, за което ми трябва друг модул, например RDM6300, възможно ли е да работи на друга честота, или изобщо да не е RFID? :mhihi:

Мда, твърде вероятно е да на "килохерцовия стандарт" :) Помня картата за бившия ми офис за турникетите на входа беше и тя на него, а много исках да си я клонирам на телефона, че чат пат я си я забравях, ама нямаше как по обясними причини :ok: По намотките ще ги познаеш :)

3186 написа:Втория вариант е директно да ползвам RPi + реле, девиаторно свързано към вече съществуващото реле, което отключва вратата. Така пък ще мога да отключвам вратата през интернет, което е малко по-сигурно и ще ми даде възможност да сложа някога допълнително резе(например https://www.aliexpress.com/item/1005003446291392.html), управлявано единствено от RPi, за да усложня живота, на евентуални крадци :mhihi: Тук въпросът ми е дали някой вижда недостатък, който аз пропускам?

Единственото, което си е мое лично мнение, че избягвам да ползвам ток и интернет на подобни "ключови точки". Не бих искал да не мога да си вляза, в критична ситуация.
Иначе, ако все пак трябва да направя алтернативно управление, то бих го направил с директна комуникация. Не друго, ами понякога (много рядко при мен), я рутер забива (пада ми локалната мрежа), я тотално ми пада единия доставчик, я централния рутер на сградата се насмота да лоудбалансне адекватно към другия и практически ми се загуби интернет свързаността за известно време, я кой знае какво стане... Та бих го направил за себе като си напиша едно андроидско приложенийце ползващо BLE с подходящо секюрити на апликейшън ниво (нищо, че връзката може да е крипирана, аз винаги си слагам нещо "от мен" на "високото" :ok: :mhihi: ). По-модерния подход е с UWB комуникация, 'дето всякакви Man-in-the-middle атаки се елиминират, ама ще дойде туу мъч за едно вкъщи, едва ли някой ще ти прави MITM атаки :mhihi: Пък и още няма (масово) телефони с UWB, та си трябва отделно устройство, с което да отключваш :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от 3186 » 10 Окт 2022, 13:46

:bchug: благодаря за идеите. Уви намотките няма как да ги видя, картата е бяла и непрозрачна. Даже не съм убеден че е RFID, но щом четеца е вграден във вратата, не очаквам да е NFC, a 2008 едва ли са слагали някаква друга екзотика.

Изобщо бях изключил за BLE, a дори не знаех за UWB и че теУефона може да ги генерира - прост уебаджия съм :mhihi: Не се притеснявам от атаки, но пък ще е престижно да изпляскам нещо такова на гитхъб профила си :oops: . Съгласен съм и че малинката може да сгъне, както и рутера, но затова и бих запазил сегашната платка (с нейния четец, нейния UPS и съответното й реле). Надявам се че като свържа двете релета, ще мога да ползвам старата система като fallback - имам къде да си скатавам РФИД картата за черни дни :ok: Освен това ще търся и външна батерия, която може едновременно да зарежда и да бъде зареждана, за да я ползвам като UPS.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Окт 2022, 15:57

Да, картите трудно ще ги различиш :yes: Понякога тези килохерцовите са по-дебели, ама неЙ е сигурно :ok:
Аз имах предвид намотките на четеца - често се виждат под плексигласа на разни турникети :ok: Тия на 125kHz са по половин кило бакър грубо казано :mhihi:
Иначе, да, добре е да има бекъп по захранване и connectivity :yes:
A UWB-то последно като ме интересуваше го нямаше по телефоните, по-скоро и в момента би било изключение :yes: Още го развиват стандарта, защото си има трески за дялане. Но има разни интересни (скъпи) чипове за него, аз съм му дигнал мерника за прецизно позициониране най-вече, че съм намислил разни магарии, ама не съм го добутал до там още :ok: Та така ми се чини, че ще го вкарат и по телефоните в един момент :D
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 01 Дек 2022, 12:06

Скоро не съм писал в темата, че движа сумати неща в паралел, кое за показване, кое не, ама просто искам да си изявя очарованието от 3D print технология (за пореден път май) :mhihi: :ok: Направо такива времена ми спестява това роботче, че не е истина :ok: Чертаеш, принтиш, де каквото ти потрябва, и до края на деня го имаш готово детайлчето. Ей го на, наскоро правих една планка за колата и ми потрябва гарнитура за нея. Мислех на лазера да я режа, ама нямах подходящ материал под ръка. Драс-драс, бам, и ей го в'на :mhihi: :ok:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 25 Яну 2023, 17:36

Някой може ли да препоръча, по-масивен така, нисък трипод..? По възможност изцяло алуминиев, с яки шарнири, и да завършва горе на ябълка - подобен на тоя, но малко по-солиден ми се ще... краката ми се виждат мижаво захванати към основата, а и ако е пластмаса там - пропускам...

BGN 39.40 35%OFF | Ulanzi MT-24 Vlog Lite Metal Tripod With Ballhead Extendable 1/4'' Tripod Monopod Cold Shoe Arca Quick Swiss 2.5KG Max Load
https://a.aliexpress.com/_mKXuBae

Изображение

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 27 Яну 2023, 12:50

Тия дни нещо много зор, та чак сега сколасах да си пробвам една от новите "играчки" :ok: Даже още не съм го показвал на жената :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Много се чудех, да си правя нещо подобно на LaserCube-a, ама човек като се замисли и тегли чертата, като време и пари може да му надхвърли доста цената :mhihi: А и нещо ме удари FOMO-то, да си призная :mhihi: :mhihi: :mhihi: Та реших направо да скачам и го взех :)

Тааа... мнооого яка машинка! Много солидна изработка за парите си! Само наблизо го пробвах засега, но направо кърти мивки! Ще видя на едно 200-300 метра как ще се представя, но не мисля да е зле - все пак е 2.5W и един милирадиан разходимост уж :yes: :mhihi:
Ще го ползвам осново да си правя depth mapping с двете ми камери за стерео зрение за наблизо в помещение, за целеуказване ( :mhihi: ), както и за augmented reality по под, стени, таван и т.н. Може и комари да почна да трепя с него като си направя sensing frontend-а на J.A.R.V.I.S-Rampage-а :mhihi:
Дори мисля да си зареждам безжично с ток и разни low-power безбатерийни сензори и смарт джаджи из стаята, но тепърва ще проучвам въпроса какви фотоволтаици да ползвам за тях :) Пак май малко изпреварвам времето на подобни дивайси :ok:
Но първо трябва да му ривърс-инженерна протокола на комуникация, за да мога да си го контролирам откъм J.A.R.V.I.S-а, както пожелая :D А бе лудница :ok:



Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 27 Яну 2023, 13:08

В кажи с две думи за безжично зареждане с лазер. Каква му е ефективността на това нещо и на какви растояния и мощности е реалистично?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 27 Яну 2023, 13:18

steeN написа:В кажи с две думи за безжично зареждане с лазер. Каква му е ефективността на това нещо и на какви растояния и мощности е реалистично?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ами честно казано, тепърва ще се сблъскам с това и може би ще знам повече :ok: Преди съм си го мислел за себе си, ама само като идея.
Но от известно време насам го гледам разни наши роудмапи, където се касае за energy harvesting за точно low-power IoT устройства, но още чиповете с тяхната консумация, се гонят с методите и ефективността на зареждане, та в един момент ще има прелом, и ще видим повече безбатерийни устройства.
А за лазера специално, не съм ровил, но трябва да взема да видя един типичен фотоволтаик какъв му е spectrum response-а, и дали би бил много ефективен към видима светлина. Дори и да не е, на мен ми трябва да позаредя с по милиампер-два, и то за малко, от време на време.
А бе ще видим, интересно ще е :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 27 Яну 2023, 13:24

ОК, явно две неща... едното жътва на електромангнитна енергия от "ефира", а другото е зареждане с лазер и PV от другата страна. Интересни неща... Явно скоро всичко ще е опасано в сензори.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 27 Яну 2023, 13:35

steeN написа:Интересни неща... Явно скоро всичко ще е опасано в сензори.

Определено да, нали ще се прави дигитален близнак на Света :ok: :mhihi:
Ей тия ги следя от година-две, интересни неща /ще/ правят :ok: Ей тука има описано, ако ти е интересна областта :bchug:

https://www.onio.com/article/what-is-en ... sting.html

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 24 Фев 2023, 12:27

Има ли криптоманЯци в темата, да познаят какво е това? :mhihi:
Ако има познал какво е това, ви пускам STL-a фрий в thethingverse да си го ползвате :ok:

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2023, 12:33

Айде подсказка "малко" :mhihi:

Изображение

Пп: Някой знае ли откъде мога да си купя подобна плисирана мрежа? Ще ми се да да е готова, та да не си играя да я профилирам на ръка...
Трябва ми да си направя няколко комарника, че търгашите едно, че нещо не познават парите вече, второ, че ми развиват теории, че нещо "нямало да стане" така както го искам, а такива са ми най-забавни :mhihi:

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от b_u_b_o » 26 Фев 2023, 12:50

Nickelback написа:Айде подсказка "малко"


Шаблон за recovery phrase? Предполагам на стоманена плоча ще го набиваш, нея от някъде си я поръчваш точния размер или сам ще си я режеш с флекса? :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 26 Фев 2023, 20:28

Ето това са истинските комарници
https://www.google.com/search?q=laser+p ... H_x3kpG8Z4
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook