Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2021, 8:45

EBEEMVACIA написа:ъммм...туй лазерче мобилно ли е-...за едни мангусти питам :mhihi: малце джедай йода :lol:

Изображение

Ами не става - с фиксиран фокус е (15 милиметра) и е "силен" там някъде :dunno: Ако го отдалеча (макар и малко) става ей така по-долу на видеото.
Иначе за "мангуси" има грижата Джарвис :mhihi: Почнал съм да бачкам по една система за самонасочване с камери, лидари и ултразвукови сензори + малко механика, ама пусто време :dunno: "Оръдието" е по избор :ok: :mhihi:

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 17 Сеп 2021, 9:00

Оръдието" е по избор :ok: :mhihi:

Хиперболоида на инженер Гарин ? :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2021, 9:40

Jordana написа:
Оръдието" е по избор :ok: :mhihi:

Хиперболоида на инженер Гарин ? :lol:

Кой каквото му е на сърце ще си избере, аз правя насочването само :ok: Миналата седмица му подкарах очичките, минахме на "по-индърстриъл" дизайн с RPi CM4 :mhihi: Засега само ще предупреждава любопитковците. Ей го'вна:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2021, 10:45

Да се върна пак на лазера... Нали вчера имах драми с дебелината на MDF-а, че не може да го среже (4-5мм дълбочина прави). Днеска взех 3мм HDF ли е, пресован картон ли е, не го знам. Сега го реже на 2мм дълбочина него :banghead: Не иска повече, дори и 20 паса да направя, дори и на ниска скорост, само размазва контура (става обгорен) и не ще да дълбае :censored: Явно не гори като хората, по-плътен ли е, не знам, и не става :banghead:

Някой знае ли откъде в БГ да си всема 5мм черен плексиглас (парчета 20x20см), че ми е последна надежда той? :paranoid: Черния 5-милиметров май е голям дефицит, не намирам поне тук... В Алито има, ама пак ще чакам поне седмица, ако го пусна с DHL, п'а обещах на жената, че ще е готов вентилатора за уикенда :(

Е за т'ва (и не само) мразя всякакви дървении и гледам, където мога, да мина без тях, не знам що се хванах с това :banghead: :banghead: :banghead: :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от STEVAL » 17 Сеп 2021, 11:14


старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 17 Сеп 2021, 11:30

За рязане на 6-8мм пдч ти трябва минимум 50-60вт лазер . Като почернее дървесината то практически е овъглено отгоре и затова не му действа , на саждите лазера няма какво да им направи повече и стават изолатор . Трябва да го почистиш с нещо остро среза от въглена и пак втори ход като е слаб лазара за една бройка не виждам друго какво може да се направи :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2021, 11:54

STEVAL написа:https://www.olx.bg/d/ad/tekstolit-getinaks-parche-21-5-32sm-debel-6mm-CID262-ID8fU6e.html#668383610b

То това ми се вижда да е гетинакс, не текстолит. Малко ме съмнява да може да го среже и него. Пък и 6мм, пък и едно парче... на мен ми трябват 5-6 парчета поне :ok:

Jordana написа:За рязане на 6-8мм пдч ти трябва минимум 50-60вт лазер . Като почернее дървесината то практически е овъглено отгоре и затова не му действа , на саждите лазера няма какво да им направи повече и стават изолатор . Трябва да го почистиш с нещо остро среза от въглена и пак втори ход като е слаб лазара за една бройка не виждам друго какво може да се направи :dunno:

:yes:
Ето разликата в цвета между MDF-а на заден фон и това 3-милиметровото на преден дето още по не се реже. Явно си има значение :dunno:

Изображение

Отказвам се от дървениите. Ще разчитам на топене, а не на горене, слабичък е за такива работи :dunno: Ще пусна една поръчка за плексиглас по DHL пък ще видим. Ей тука един пич как си го реже 5-милиметровия на два паса:

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от kiko » 17 Сеп 2021, 14:11

Мисля,че "микро асу" имаха такива плоскости.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2021, 20:11

kiko написа:Мисля,че "микро асу" имаха такива плоскости.

Разгледах, благодаря! За съжаление изглежда, че имат само с 3мм дебелина пък мен ми се иска да е 5мм :dunno:
Направих запитване към някаква друга БГ фирма за 5-милиметров син, пък ще видим :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Сеп 2021, 21:28

Май криво ляво ще спасим положението засега :) Взех е такова черно л@йно, мяза на полистирол някакъв, не съм сигурен :dunno: Сравнително меко, леко и шуплесто е, но се реже прилично. Пускам лазера на сравнително бърза скорост (540mm/min), на пълна мощност и на пет паса се получава добре. На места има недоизрязани нишки (вероятно по посоката на изтегляне/посоката на полимера, не знам), но не е драма :ok:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ПП: Между другото докато го режех се сетих за тоя проект, който адски много ме изкефи преди време и смятам да го реализирам някога като (ако) имам време, като си понарежа малко такива бели парчетия за маска :ok:

Последна промяна Nickelback на 18 Сеп 2021, 21:54, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от streetz » 18 Сеп 2021, 21:37

Нещо такова ли е крайната цел на проекта? Изображение
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Сеп 2021, 21:47

streetz написа:Нещо такова ли е крайната цел на проекта?

Официалната цел, да, само че около този цилиндър трябва е да плътно до края на квадрата (вместо въздух) с дебелина 30-35мм. Абе с две думи - "квадрат" (айде да е правоъгълен паралелепипед :ok: ) с кръгна дупка с дебелина 30-35мм :ok:
Нефициалната цел е просто да имам повод да си пусна за пръв път лазера да го видя как и с какво може да бачка, че скоро ще ми трябва по-сериозно :ok:
"Проект" силно казано, но ето какво представлява вентилатора, за да се добие представа (само предното стъкло му липсва, представлява един боядисан декоративен квадрат):

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 18 Сеп 2021, 21:59

Тоя материал прилича много на дурафон . Цепи се много гнусно ако се напъва .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Borymeckata » 20 Сеп 2021, 8:24

Nickelback написа:Да се върна пак на лазера... Нали вчера имах драми с дебелината на MDF-а, че не може да го среже (4-5мм дълбочина прави). Днеска взех 3мм HDF ли е, пресован картон ли е, не го знам. Сега го реже на 2мм дълбочина него :banghead: Не иска повече, дори и 20 паса да направя, дори и на ниска скорост, само размазва контура (става обгорен) и не ще да дълбае :censored: Явно не гори като хората, по-плътен ли е, не знам, и не става :banghead:

Аз явно не схващам, защо точно с лазер трябва да режеш тая мукава? Не става ли механично - с ножовка, лъкче, макетен нож, всякакви дискове има... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 20 Сеп 2021, 9:18

Jordana написа:Тоя материал прилича много на дурафон . Цепи се много гнусно ако се напъва .

Да, такова е някакво :yes:

Borymeckata написа:
Nickelback написа:Да се върна пак на лазера... Нали вчера имах драми с дебелината на MDF-а, че не може да го среже (4-5мм дълбочина прави). Днеска взех 3мм HDF ли е, пресован картон ли е, не го знам. Сега го реже на 2мм дълбочина него :banghead: Не иска повече, дори и 20 паса да направя, дори и на ниска скорост, само размазва контура (става обгорен) и не ще да дълбае :censored: Явно не гори като хората, по-плътен ли е, не знам, и не става :banghead:

Аз явно не схващам, защо точно с лазер трябва да режеш тая мукава? Не става ли механично - с ножовка, лъкче, макетен нож, всякакви дискове има... :dunno: :dunno:

А бе аз питам ли те 'що слушаш на тия твоите "Вефове", ами не ползваш Spotify на телефоня по Bluetooth към някой нормален усилвател с колони, а? :ok: :bchug:
Шегувам се :ok: :bchug: Баща ми има е точно това е, и е като ново от магазина, купувано преди около 35 години чисто ново от кореком за триста и кусур долара, не дава прах да падне върху него :idea: :bowdown:

Изображение



Иначе това точно черното се реже доста лесно с макетен нож дори на два-три паса макс. Гадни са закръгленията обаче, за прави линии проблеми нула. Не че са ми задължителни закръгления и окръжности, ама нарочно си усложнявам задачата, защото... искам да режа с лазера, първо 'щото ми е кеф да си ползвам новия инструмент, втори 'щото искам да изледвам възможностите му и трето - това е евентуално обяснение пред жена ми защо съм го купил :mhihi: Не че ми го иска това обяснение, ама аз да си направя устата :ok: Трудно е да обясня, че съм го взел основно да си правя с него стенсили за платките, та съм казал, че съм го взел да си режем разни работи "за дома" :ok: Това е цЕлата работа, иначе досега да съм си взел 1-2-3 парчета MDF, да съм го изрязал със зегето, да съм го позапилил и да съм забравил :mhihi: Ама пуст мерак :ok:

ПП: После ще го замъкна лазера на двора да ги резна тия чернилки, че си омирисах живота в хоумофисата. Трябва да си довърша вентилацията, че смърди яко това :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook