Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от KUM4o » 14 Фев 2020, 11:53

Четох доста от постовете, наистина различни мнения и тези. Аз съм със средно-специално "монтажник на комуникационни системи" или завършил съм механотехникума във Враца. След това учих висше кино-оператор бачках 5г. по специалността, но за 458лв и с родило се дете на къде? Сега заемам позиция изискваща средно специално, точно моята сфера, която съм завършил в техникума. Взимам доста над средната заплата за страната и ми се налага да ремонтирам и поддържам над 190 различни машини в завод, машините са спойки-вълна, спойки-селективни, машини заливащи модули със смоли, пино-набиващи машини, преси, щанци и още какво ли не механично. Интересното, е че основата я имам от техникума, но хъса, който имам да се развивам ми помага бутайки се между всички инженери да попивам максимално и да се справям с работата отлично. Голяма част от инженерите ми се доверяват, да им коригирам програмите и да извършвам неща от "тяхно име". Но имаме голяма част инженери с тапии от различни ВУЗ-ове, които ме е срам да ги наричам инженери. Дипломата не гарантира висок доход или успех в живота, защото както се спомена важен фактор е и комуникацията и куп различни умения, които дипломата не ти дава. Аз освен хубавата заплата в работата, развивам собствен бизнес ,търговия. Отделно се захласнах и с дърводелство наскоро и там нещата ми тръгнаха много успешно. Та след всичкия ми житейски опит до тук разбрах за себе си, че желанието да успееш ти носи истинския успех, а не тапията. Нито съм икономист, за да чаткам търговията, нито съм завършил дърводелство, но желанието за успех ме накара да се заинатя и да пробия успешно. Имам приятел, гуро във висшата математика буквално гуро, а едва връзва двата края. Викам му хвани преподавай 4-5 часа на ден ще си на светлинни години от тук, ама не едва преживява. В моята работа имам колега оператор, без тапия по електроника, но пак самоук и дори инженерите се спитват до него за съвети за дадени електронни проблеми или решения.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от alekangg » 14 Фев 2020, 12:05

KUM4o написа: В моята работа имам колега оператор, без тапия по електроника, но пак самоук и дори инженерите се спитват до него за съвети за дадени електронни проблеми или решения.

Сигурно става дума за неговата машина или най-много за две. Това е често срещано, след като е работил години на нея.ю
Пусни го тоя бог на нещо ново или което не го знае да видим кой до кого ще се допитва.

Повечето техници са се научили с времето да оправят повтаряеми проблеми и добиват опит по определени машини, но като има нещо ново се вижда колко могат.. Нормално да е така, иначе щяха да изгонят инженерите и да карат само с техници самоуки.

И аз работя в завод подобен на твоя с подобни машини и персонал.

И дипломата не гарантира, но без нея също гарантира, че няма да отидеш много на високо никога.
И пред мен има от двата вида, много добри техници и много слаби инженери, но дори най-слабият инженер не взима по-малко от най-добрия техник, да не говорим, че инженера утре може да стане ръководител и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от KUM4o » 14 Фев 2020, 12:24

alekangg написа:
KUM4o написа: В моята работа имам колега оператор, без тапия по електроника, но пак самоук и дори инженерите се спитват до него за съвети за дадени електронни проблеми или решения.

Сигурно става дума за неговата машина или най-много за две. Това е често срещано, след като е работил години на нея.ю
Пусни го тоя бог на нещо ново или което не го знае да видим кой до кого ще се допитва.


Реално се допитват до него за всякакви машини не само за неговата, а дори и за неща , които ги няма в завода. Просто човека е решил, че на това ниво му е комфортно и си крета така.

alekangg написа:
KUM4o написа: В моята работа имам колега оператор, без тапия по електроника, но пак самоук и дори инженерите се спитват до него за съвети за дадени електронни проблеми или решения.



Повечето техници са се научили с времето да оправят повтаряеми проблеми и добиват опит по определени машини, но като има нещо ново се вижда колко могат.. Нормално да е така, иначе щяха да изгонят инженерите и да карат само с техници самоуки.


Много съм съгласен, но инженерите имат един голям жокер пред нас техниците. При тях стои документацията на машината с подробности за различните компоненти и разбивки на сглобките кое как, кое къде и т.н. Внедряването на ново оборудване при нас протича така: Идва машината Х ние си я позиционираме и след няколко дни влиза в производство, обучение за работа с машината или разяснителни курсове никакви. Всички сме на принципа " кой кво може". Последната ни селективна спойка на ERSA с две вани идва монтират я немците и я пускаме в производство. Но въпросната спойка проявява един особен дефект касаещ тръгването на машината след като и бъде пуснато захранването. След като и се подаде захранване спойката тръгва, зарежда софтуера, прави референции на всички движения, височини на вълните и т.н. ,но на референцията за ширина на транспортите умира и дава , че има сблъсък на единия от транспортите вътре в машината без такъв да съществува. Аз естествено се заинатих една от смените и сам за себе си отработих схема и методика, с която успявам да преодолея проблема за 8 секунди. Дойде немеца в продължение на 3 дни се мъчи с машината и накрая с ритник и псувня се отказа и каза, че не може да преодолее проблема, като неговата методика за справяне с проблема беше с 65% успеваемост като в някои случаи, за да тръгне машината да споява минаваше 1 час в отчаяни опити. На 3-тия ден се смилих над него и му показах аз какво правя и той ми стисна ръката. Говорим, че немеца е от фирмата проектирала и изработила машината. Специално при нас системата ,да не ни се провеждат обучения и да са ни оставили само със собствения капацитет да се справяш донякъде ни поднася шанса да се усъвършенстваме в посока справяне с непредвидени проблеми.

alekangg написа:
KUM4o написа: В моята работа имам колега оператор, без тапия по електроника, но пак самоук и дори инженерите се спитват до него за съвети за дадени електронни проблеми или решения.



И дипломата не гарантира, но без нея също гарантира, че няма да отидеш много на високо никога.
И пред мен има от двата вида, много добри техници и много слаби инженери, но дори най-слабият инженер не взима по-малко от най-добрия техник, да не говорим, че инженера утре може да стане ръководител и т.н.


Да относно заплащането няма как да се спори взимат повече от нас инженерите, но и отговорностите са други. Но хубавото при нас е, че ръководството позволява на интелектуално читави хора да се изкачат на горни позиции без диплома с уговорката да изкарат в процеса на работа такава, което е евала на фирмата. Малко фирми дават такива шансове и пред очите ми са не един и два такива случаи. Дипломата е ключа, а ума и желанието да стане нещо е силата отваряща потенциала на отворената врата от ключа.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от alekangg » 14 Фев 2020, 12:57

Всичко е така както го казваш.
Обаче съм много учуден, на начина на работа на фирмата ви.
При нас е точно обратното, за всяка нова машина се искат обучения още преди да е подписан договора, ако е нещо голямо се ходи в чужбина, после като се пусне идват и седят с нас и т.н. Всичко е въпрос на договорки и пари разбира се.
Не мога да си представя да се донесе нещо-автоматизирана линия за милиони правена за нас-демек не е серийно, а е 1 брой като да пуснат да си идат..отделно има приемане поне 2 пъти, по 2 дена всяко и т..н процедури като се гледа всичко, колко пъти е спирала, брак и др
При нас се гонят много брак, престой на машини, местят се машини, потоци, реки редовно и пр и пр, но пък дават всичко, обучения при - с производителя, курсове и пр.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 14 Фев 2020, 14:48

blackgod написа:Къде ги видя хората които преподават? Аз в репортажа не ги видях. Гледайки хората от организацията видях само нормални жени...
А и ако оставя сексуалната ориентация на децата ми да я определят други хора, значи съм го закъсал много.. аз и жена ми ако не сме достатъчно добър модел за подражание за децата си, значи нищо не става от нас като родители.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Колега, прочети още веднъж какво съм написал и пак се обади. Скачаш с голи гърди като Матросов да браниш неща, за които определено нямаш идея.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 20.03.2007

Re: Средното образование в България

Мнение от blackgod » 14 Фев 2020, 22:34

BMW_POWER написа:
blackgod написа:Къде ги видя хората които преподават? Аз в репортажа не ги видях. Гледайки хората от организацията видях само нормални жени...
А и ако оставя сексуалната ориентация на децата ми да я определят други хора, значи съм го закъсал много.. аз и жена ми ако не сме достатъчно добър модел за подражание за децата си, значи нищо не става от нас като родители.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Колега, прочети още веднъж какво съм написал и пак се обади. Скачаш с голи гърди като Матросов да браниш неща, за които определено нямаш идея.
https://m.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2020/02/14/4029797_kak_novina_s_iztochnik_edna_jena_kaza_oburka/
Това мисля че изчерпва въпроса. Но продължавай да взимаш за чиста монета всяка сензация поднесена от нашите "журналисти"..
За съжаление вече и в този форум интелектуалното ниво се смъкна до средното за страната...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 14 Фев 2020, 23:47

Някой ако му е интересно какво продставлява сексуалното възпитание на децата според европейските бюрократи .
WHO_BZgA_Standards_English.pdf
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна Jordana на 15 Фев 2020, 14:05, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 15 Фев 2020, 0:29

blackgod написа:https://m.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2020/02/14/4029797_kak_novina_s_iztochnik_edna_jena_kaza_oburka/
Това мисля че изчерпва въпроса. Но продължавай да взимаш за чиста монета всяка сензация поднесена от нашите "журналисти"..
За съжаление вече и в този форум интелектуалното ниво се смъкна до средното за страната...


Колега, на първо място СЕ НАУЧИ ДА ЧЕТЕШ коментарите на останалите и после се захващай да даваш определения, кой какъв е. Старай се да са в някакви рамки, защото иначе ще отвориш работа на модераторите. А те и без това са претоварени, повЕрвай ми!
На второ място, щом смяташ, че хората тук са ти ниска летва, има много лесен начин да се издигнеш нагоре.
Успех!

По темата. Ето едно видео, което никак не е смешно. Това е масата тук:



Колегите по-горе разказват нещо интересно. Един среден специалист (говорим за човек със знания) е много по-добре подготвен практически, отколкото един дипломиран инженер. Опитът му дава възможност да мисли нестандартно. Поне в масата от случаи де. Технологиите са нещо хубаво. Но понякога е добре за можеш да работиш и със сметачна линия. Дайте на двама машинни инженера един лист хартия и два молива и те ще могат да играят единствено на морски шах. Пак ще дам грозният пример с тук. 52 часа без ток и хората ходеха като обезумели. В МОЛ-а до вски контакт насясали и се редят на опашка, за да си заредят телефоните. Без технологията са за никъде.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 15 Фев 2020, 8:44

Това е много относително като изводи и оценки . Един среден специалист е излязъл гола вода от техникума със съвсем общи представи за професията която си е избрал . Но ако е читав индивид и има мерак след 5 години във фабриката е дръпнал напред , дори може да е усвоил професията в голяма почти майсторска степен . Докато инженера е спал 5 години в аулата на института , гонил колежките или в общи линии е забравил всичко от техникума и е загубил още 5 години . Това при положение че е в същата професионална сфера . След което отива в завода и на него също ще са му нужни години да навлезе в професията . Разбира се ако е амбициозен решил че му се работи и му се учи още , ако не ще си остане само с дипломата за инженер и голямото самочуствие . Тази дупка от 5-7 години в професионалното израстване и нивото ще стане още по явна с времето , между един добър среден специалист и един калпав инженер . От това не виждам да могат да се правят кой знае какви изводи за качеството на средното образование . По скоро е косвен показател за качеството на висшето образование :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 15 Фев 2020, 13:47

Jordana написа:Някой ако му е интересно какво продставлява сексуалното възпитание на зецата според европейските бюрократи .
WHO_BZgA_Standards_English.pdf


Сетих се днес да проведа кратък урок по сексуално възпитание на децата. Обясних им, че мъжете, които се мислят за жени и жените, които се мислят за мъже са болни и им казваме “педераси”. :mhihi:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 15 Фев 2020, 16:22

bum_bum написа:
Jordana написа:Някой ако му е интересно какво продставлява сексуалното възпитание на зецата според европейските бюрократи .
WHO_BZgA_Standards_English.pdf


Сетих се днес да проведа кратък урок по сексуално възпитание на децата. Обясних им, че мъжете, които се мислят за жени и жените, които се мислят за мъже са болни и им казваме “педераси”. :mhihi:


Те за това изказване ще те докладват, да знаеш :mhihi: :mhihi: и то знам даже кой :OT: :OT:

Малко е шантава работата. Ако се самопределям за Наполеон, за Цезар, за цвете, за куче и започна да лая, отивам в лудницата без въпроси. Ако кажа, че съм жена, всички трябва да ни правят път, защото иначе засягате правата ми. Това, че нямам никакви женски полови белези изобщо няма значение. От друга страна обаче, ставам теоретично на 60г и два месеца и понеже се чувствам "като жена", правителството ще трябва да ме даде пенсия. Те това ми е много интересно, как ще стане. Да не вземат масово възрастните мъже да "обръщат резбата" в един момент.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Средното образование в България

Мнение от alx » 15 Фев 2020, 16:46

... малко не по темата, ама нас ако ни оставят 52 часа без ток ще започна да си броя патроните и нервно да потраквам с пълнителите в очакване на зомбитата...
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 15 Фев 2020, 17:17

Ми то не е по темата, ама торнадото засегна няколко пдстанции и ги сравни със земята.

https://www.orec.ca/tornado-2018/

https://watchers.news/2018/09/22/severe ... er-canada/

Имам ОГРОМЕН РЕСПЕКТ към хората, които работят в тази сфера. И до един са с образование. Изкарват много, но си ГИ ИЗКАРВАТ. Понякога имат безумни чарджове, но не ми пука. Знам, че работата им е много тежка и отговорна.
Имам електро-техник, българин. С него ме запозна мой клиент. Смени ми елтаблото, защото беше на 100 години. Сложихме ново, с автоматични бушони. Местното енерго дойде и откачи захранванет. Докато работеше моя човек, отвън в камиона си седяха трима души и аз им платих за това. После те ме вързаха и си отидоха. Плащам на моя техник, плащам и на тях. И всеки носи отговорност за свършеното от него. Иначе застрахователите само това дебнат. Една погрешна крачка и им икономисваш много пари.

Та има тема за електротехника, ама и тук да го споменем. Всичко се променя, но ток винаги ще има. И винаги ще се търсят техници в тази област.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 16 Фев 2020, 10:17

BMW_POWER написа:
bum_bum написа:
Jordana написа:Някой ако му е интересно какво продставлява сексуалното възпитание на зецата според европейските бюрократи .
WHO_BZgA_Standards_English.pdf


Сетих се днес да проведа кратък урок по сексуално възпитание на децата. Обясних им, че мъжете, които се мислят за жени и жените, които се мислят за мъже са болни и им казваме “педераси”. :mhihi:


Те за това изказване ще те докладват, да знаеш :mhihi: :mhihi: и то знам даже кой :OT: :OT:

Малко е шантава работата. Ако се самопределям за Наполеон, за Цезар, за цвете, за куче и започна да лая, отивам в лудницата без въпроси. Ако кажа, че съм жена, всички трябва да ни правят път, защото иначе засягате правата ми. Това, че нямам никакви женски полови белези изобщо няма значение. От друга страна обаче, ставам теоретично на 60г и два месеца и понеже се чувствам "като жена", правителството ще трябва да ме даде пенсия. Те това ми е много интересно, как ще стане. Да не вземат масово възрастните мъже да "обръщат резбата" в един момент.


Интересен въпрос между другото. Щом толкова ги уважават и постоянно се говори за тая свобода, що не вземат да ги пенсионират по-рано тия, които се чувстват жени?

А иначе аз съм живял достатъчно дълго във време в които думи като гей, хомосексуалист, ром, цветнокож не се използваха и ми е трудно още да свикна с новите порядки и термини.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 17 Фев 2020, 17:02

Това поколение което управлява държавата в момента е поколението на прехода , израстнало през 90те . Минало през формовката на образователната система от стария модел . Тези които в момента ги оформя калъпа на новата образователната система ще ни управляват много скоро , колкото и да не ни харесва . Това което виждате в училищата , това ще бъде и държавата ни след 10-15 години .
Затова всякакви LGBT организацийки и фондацийки са напитили образованието да оправят на децата сексуалната култура . Да им обяснят за насилето и половете и т.н все неща свързани пряко със сексуалната ориентация . Което е все едно рецидивистите от централния затвор , докато излежават присъди да правят и реформа на правосъдната система заедно с барни ръбъл като тая дейност се спонсорира от наркокартелите . :mhihi: Искам да попитам , министерството на образованието толкова ли няма капацитет да извърши обучението на децата по тия въпроси та се налага разни LGBT да го правят ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Top Gun Maverick, тео е90

Последни теми
Facebook