С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nikola59 » 15 Авг 2022, 14:30

Spit-Fire написа:Аз миналата зима имах един период в който топлихме хол 25-30 кв. изцяло в конвектор. За 1 месец сметката беше към 200 и, спрямо около 150 за климатик. Прецака ни се климатика на квартирата а след месец се местехме в новозакупен апарт и реших да избутаме с конвектора, който го бях купил за спалнята на новия апарт.

В новия апарт в спалнята в най-студените дни (-10/15 през нощта и около и под нулата през деня) мисля, че даваше консумация към 10-15 Kw за ден а в не толкова студените - около 4-5. Това доколкото може да му се вярва на приложението (някакъв Eldom е с Wi-Fi и си има и приложение).
Ама тази зима съм пред дилема дали да го ползваме пак или да сложа още един климатик в спалнята просто.

Аз не бих си причинил това в спалня да духа климатик. Всичко зависи и от изолацията на помещенията. Аз също съм с два конвертора на елдом с електронното управление. Нямат WiFi но на дисплея всичко се отчита какво се е похарчило като консумация. В спалня 2KW и го държа на 21гр. зимата (в редки случай когато е яко студено 22) в кухня 1КВ - там повече от 19 не му задавам, че се пуши и на бавни обороти върви и абсорбатор. В хола съм с Mitsubishi Zubadan на 23-24. Пускам като застудее и нищо не се спира. Климатика ако няма човек през деня има опция сам да си намалява с 1градус зададеното. С допълнителните бойлер, пералня, хладилник и т.н повече от 240 лв. не съм плащал миналата зима.
Сметките завиясят от много фактори и за всеки е индивидуално.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от zAcK » 15 Авг 2022, 14:46

Явно само жена ми държи целия апартамент на 25 градуса цяла зима :help: :help: :help:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Spit-Fire » 15 Авг 2022, 15:07

Аз на тая температура не знам как се спи. Много обичам да ходя на СПА зимата ама след почивката винаги се връщам като зомби - няма спане на тая жега там (25-6 градуса в стаята). Конвектора по спомен го държах на 21-22 градуса в спалнята а той си поддържаше с 1 градус по-ниска от зададеното температура.
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от vixx » 15 Авг 2022, 15:38

Отказах се напълно от климатиците аз, в крайна сметка. Ще пробваме с топлофикация още веднъж и ако пак не са както трябва температурите тая зима, минаваме на конвектори. До долкото успявам да го сметна аз, един хубав конвектор има да работи години преди да изхарчи цената на приличен климатик с неговия си разход, като в това не броя, че ще шитна и алуминиевите радиатори. Че, нали, няма да се минаваме сега :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10428
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Leon » 15 Авг 2022, 15:44

Ако си в нова сграда, където повечето се топлят на тец и не крадат, няма проблем с топлофикация.
Never mistake motion for action...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от alx » 15 Авг 2022, 15:51

vixx написа:Отказах се напълно от климатиците аз, в крайна сметка. Ще пробваме с топлофикация още веднъж и ако пак не са както трябва температурите тая зима, минаваме на конвектори. До долкото успявам да го сметна аз, един хубав конвектор има да работи години преди да изхарчи цената на приличен климатик с неговия си разход, като в това не броя, че ще шитна и алуминиевите радиатори. Че, нали, няма да се минаваме сега :bchug:


Един хубав инвертер има COP 3.0-4.0 и повече при 0-10 градуса външна температура. Това значи 300-400% ефективност сравнено със 100% ефективност на конвекторите. Да кажеме, че конвектора е 3 киловата… за същото топлоотдаване инвертера ще хаби 700-1000 вата. Да работят по 8 часа на ден примерно- 24 квч срещу 8 квч… по 25 стотинки на киловат - 6 лева на ден срещу 2 лева… А и имаш климатик през лятото. Мисълта ми е,че ако си направиш хубаво сметката- инвертера може и да по- добре оферта от колкото си мислиш.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от vixx » 15 Авг 2022, 16:00

То с климатика проблема е основно жена ми. На мен ми е некомфортно като ми духа топло, но пък много обичам лятото да има пуснат климатик и да ми е хладно. На нея обаче и лятото й е некомфортно, и става едно безкрайно мрънкане. Където и да отидеме аз пускам, тя спира, и тн. Т.е., това взима превес пред самите сметки. Но за отопление и аз самият май не искам климатик.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от vixx » 15 Авг 2022, 16:03

Leon написа:тец и не крадат, няма проблем с топлофикация.


Не е нова и като слушам преди началото и след края на сезона как се дрънчи по тръбите, мисля че бая народ във входа си има по един шано Козлодуй дето бачка на макс 24/7. И го плащаме всички, разбира се.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от bum_bum » 15 Авг 2022, 16:36

Клималанга не е оферта в спалнята за мен. Дори и в дневната ми е компромис, но такова е положението в момента за съжаление.

Някаква разумна разлика в сметките не е болка за умиране. Ясно ми е, че климатика няма какво да го бие в разхода на ток. Но пък не всичко е пари, ще го преживея в името на комфорта. В дневната само крушките ми са 600 вата, понеже не ползвам ЛЕД, а и 100 ватовите Филипс вече са само с "връзки" и една камара пари :mhihi:

Стаята е към 14кв. Т.е. по техните спецификации, доколкото разбирам ще ми трябва нещо към 1.5KW.

Тук ми идва наум един друг въпрос. Ако да кажем оптималното според производителя за конкретното помещение е 1KW какво се случва, ако сложим да речем 1,2 или 1,3KW? Уреда е по-скъп естествено и там губим някакви пари. Но дали харчи повече заради по-високата мощност или пък поддържа избраната температура по-лесно заради по-високата мощност и съответно е със същия разход както по-малкия?

С тия измислени инициативи за екологичност на мен ми се струва, че влошиха нещата. Имам прахосмукачка Миле, 3KW. Купувана преди да намалят кубатурата :mhihi: Еми, истинска прахосмукачка. После имам една Керхер за склада, която е киловат и нещо. Много хвалби, много нещо... ми няма сила да смуче. И наскоро купих една лидълска за цеха, щото била "същата" като Керхера.. Майна, тва ако налапам маркуча с уста по-силно ще смуча. Абсолютно неизползваем боклук. Ако ще и много икономичен е. И като търкам като гламав два-три пъти по-дълго с немощната прахосмукачка съм изгорил ток, колкото да си почистя с читавата. Ебаси и икономията.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nero_ » 15 Авг 2022, 17:20

bum_bum написа:Тук ми идва наум един друг въпрос. Ако да кажем оптималното според производителя за конкретното помещение е 1KW какво се случва, ако сложим да речем 1,2 или 1,3KW? Уреда е по-скъп естествено и там губим някакви пари. Но дали харчи повече заради по-високата мощност или пък поддържа избраната температура по-лесно заради по-високата мощност и съответно е със същия разход както по-малкия?


При климатик, газов котел и някои други видове отоплителни системи би било проблем и може да доведе до преразход. При конвектор преразход няма да се получи, поради простия механизъм на работа. Като плюс е че ще затопля по-бързо първоначално, минус е по-високата инвестиция и евентуално могат да се проявят някакви недостатъци в програмирането на термостата - ако е с лошо изпълнен и с тъпа логика може да прескача заданието и после да пада твърде много под него преди да се включи отново. С по-маломощен уред честотата на тези варианции би била по-ниска, но това като цяло са незабележими глупости в повечето случаи :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от bum_bum » 15 Авг 2022, 17:24

Питам от гледна точка такава, че не знам какво е състоянието с изолацията. Предполагам е на нивото на всичкото останало ново строителство или с други думи - пълен ташак.

Затова се зачудих дали не е добре да се презастраховам с едни 3-400 вата.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 15 Авг 2022, 17:31

От 1 кв да идеш на 1.2 или 1.3 нищо няма да се случи къв ще да е уреда. Ся на 14 кв стая да сложиш 18-ка климатик-да, не е ок. Личното ми мнение е, че е добре да си отгоре винаги. Не 200%, но 20-30 са си ок.
Пп моя Керхер смуче та се кине. Wd3, купуван преди 5-6-7 години, а може и повече да са. Имам и пароструйка и перяща на Керхер.. Ми ок са си.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от vladobate » 15 Авг 2022, 17:35

Бум бум, необходимата енергия за затопляне при еднакви условия е една и съща независимо от мощността. Разлика ще е времето за постигане на очаквания резултат. Има значение кпд откъм принципа му на работа. Мое мнение по-мощен конвектор е по добър вариант. Може да затопля бързо когато е необходимо и да наваксва при екстремни ниски температури навън.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 15 Авг 2022, 17:41

За конвектора е така. Не знам обаче над 2.5 кв дали изобщо се продават. А и инсталацията е важна в случая.
ПП верно ли пелетите гонят 900 лв?
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nero_ » 15 Авг 2022, 17:47

bum_bum написа:
Затова се зачудих дали не е добре да се презастраховам с едни 3-400 вата.
Да

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook