С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от slatanic » 14 Яну 2021, 21:11

Отдолу отворено докрай.Реглаж от горе от термоглавата по температура.Отдолу се регулира при напълно отворени всички радиатори горе и долу и нужда от реглаж м/у отделните кръгове при липса на дебитомери на колекторите.
Това на усет.
И се прави от тия дето знаят как да го правят на усет. ;)
Т.е. за стандартния юзър да не пипа ако всичко му е наред. :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nxn » 14 Яну 2021, 21:24

Ами отдолу беше почти докрай затворено и яко свирене и студено в долната част, та реших да се хвана и да го отворя... А свга като е отворено какви са негативните последствия или няма такива?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от slatanic » 14 Яну 2021, 21:37

Няма негативи.Идеята както казах е да се регулира дебита на отделните радиатори в общата щранг схема.Т.е. ако не достига дебит на някой далечен радиатор с повече глидери
притваряме другите.И така стига еднакво количество до всички.Като цяло цели се постигане на желаната температура във всички помещения.
И така.Ако не ти избяга жегата в някоя от другите стаи за сметка на тази всичко е точно. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nxn » 14 Яну 2021, 22:41

Супер, благодаря за обяснението, никъде другаде не намерих такова! Ще ги следя тези дни тогава!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Don_Diego » 05 Фев 2021, 11:50

То няма много зима ама как се движите със сметките за отопление?

При мен има осезаемо намаление на сметките за газ след като сложих дограмата (6 камерна, троен стъклопакет с 4 сезона и 2 нормални стъкла) и "пооправих" малко изолацията на таваните.
Пробвах и няколко различни метода на управление на котела и по съвет на техниците на Viesmann (сложихме още един газов котел за другия етаж от тази марка) пуснахме и стария да работи нон-стоп и да се управлява от температурата в помещението, а не да работи на интервали. Сметката падна с още 5% до общо 25% надолу, спрямо същия месец миналата година :lalala: . Според статистиките температурите са били близки, тази година е била с 1-2 градуса по-висока, но температурните амплитуди са били доста по-големи.
Към момента прогнозирам, че ми идва 1 към 1 като крайна сума сравнено с отоплението на дърва и въглища, но отоплявам доста по-добре (никога не е било толкова топло в тая къща :shock: ), има гореща вода безкрай и никаква хамалогия


ПП: В офиса съм с климатици, знам само че са инверторни General и до там, счетоводителката пускаше една духалка, че искаше да и е бега нон-стоп, но въпреки това за 130кв.м апартамент не съм плащал над 120лв ток. Климатиците не се спират
Последна промяна Don_Diego на 05 Фев 2021, 11:57, променена общо 2 пъти
Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от zAcK » 05 Фев 2021, 11:54

Продължаваме да се топлим на хиперинверторни климатици, които не спираме през цялата зима и продължаваме да сме супер доволни :bchug:
Буквално не ги пипам, дори да ни няма за 3-4 дни и само им мия филтрите от време на време. С тая нашата зима са ни перфектни :ok:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от c04 » 05 Фев 2021, 12:55

Аз тази зима 2 дни съм пускал климатици в 2 стаи за няколко часа и т`ва е :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от streetz » 05 Фев 2021, 14:29

Don_Diego написа:То няма много зима ама как се движите със сметките за отопление?

Тристаен на ТЕЦ, дотук според топломера 2300 kWh, тоест някъде 250 лв. 24-25 градуса държа вкъщи, тухла, вътрешен, без изолация. Напролет при изравнителната сметка ще се види точно. Ама то това сегашното не е зима, последните дни даже почти са спрели топлоподаването.

Относно по-горната дискусия за термоглавите и степените, ако на някой върши работа (предполагам трябва да е стандарт при всички) :
IMG_20210205_142136.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от sub_eleven » 05 Фев 2021, 15:17

Тази зима засега е доста слабичка. Аз хола и спалнята отоплявам с обща камина на дърва. Доста малко съм употребил този сезон. Иначе имам и климатици и конвектори, които не ползвам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 05 Фев 2021, 15:31

На мен ми е интересно за хората, които са били на работа предните години, а сега са хоум офис и всичко бичи по цял ден :wave: Колко е разликата ? При мен смених жилището и няма как да направя сметка :dunno:
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от alx » 05 Фев 2021, 17:57

streetz написа:
Don_Diego написа:То няма много зима ама как се движите със сметките за отопление?

Тристаен на ТЕЦ, дотук според топломера 2300 kWh, тоест някъде 250 лв. 24-25 градуса държа вкъщи, тухла, вътрешен, без изолация. Напролет при изравнителната сметка ще се види точно. Ама то това сегашното не е зима, последните дни даже почти са спрели топлоподаването.

Относно по-горната дискусия за термоглавите и степените, ако на някой върши работа (предполагам трябва да е стандарт при всички) :
IMG_20210205_142136.jpg


2200 киловата е страшно много за около предполагам 75 квадрата... държиш отворени прозорци непрекъснато?
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от streetz » 05 Фев 2021, 18:58

alx написа:2200 киловата е страшно много за около предполагам 75 квадрата... държиш отворени прозорци непрекъснато?

Нормално си е, все пак 3 месеца работи нонстоп. Преди за двустаен на сезон отиваха около 2500-3000 кВч.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от steeN » 05 Фев 2021, 18:58

TNT написа:...


Аз не спирах отоплението през деня и преди. Разликата ще варира страшно много в зависимост от това колко добра е изолацията на конкретното жилище. Не мисля, че може да си направиш адекватна преценка така, но според мен на добре изолирано жилище няма особена полза.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от alx » 05 Фев 2021, 19:02

streetz написа:
alx написа:2200 киловата е страшно много за около предполагам 75 квадрата... държиш отворени прозорци непрекъснато?

Нормално си е, все пак 3 месеца работи нонстоп. Преди за двустаен на сезон отиваха около 2500-3000 кВч.


ах, аз реших, че това е на месец... ако е от началото на сезона- е доста приемливо
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Don_Diego » 05 Фев 2021, 20:36

TNT написа:На мен ми е интересно за хората, които са били на работа предните години, а сега са хоум офис и всичко бичи по цял ден :wave: Колко е разликата ? При мен смених жилището и няма как да направя сметка :dunno:


При мен за отопление са 25% надолу, водата няколко кубика нагоре, че времето беше окей за миене на колата :lol: , тока не съм обърнал внимание да има съществена разлика, но ако има би трябвало също да е малко надолу защото доста оптимизирах работата на големите консуматори
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook