Свободен пазар на електроенергия ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 30 Авг 2014, 15:43

Възможно ли е да живея например в София т.е. район в който действат ЧЕЗ, но да сключа договор с ЕВН или Енерго про? Някой знае ли за такъв случай вече?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от adovet » 30 Авг 2014, 15:47

Няма как да стане освен ЕВН ако не ти прокарат специално за тебе кабел от някой техен район.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 30 Авг 2014, 16:04

И аз така си мислех. Преди два дни обаче ми звъни една жена
- Търся г-н ......., аз съм от Енерго про, не знам дали сте запознат със свободния пазар на електроенергия, но аз може да ви предоставя информация и оферта ако желаете
Веднага си помислих, че нещо се е объркала, но все пак попитах:
- Добре, но аз не съм в Североизточна България как Вие ще ми предоставите ток тук?
- Вие ще си плащате таксите за пренос на ЕВН (моят доставчик сега), а електроенергията ще купувате от нас
:shock: :shock: :shock:
Поиска копие от фактурите за 12 месеца назад и предполагам ако и харесат сметките може би ще пусне оферта. То същата цена да даде ще приема :mhihi: :mhihi: :mhihi: Само и само да направя нещо против т.нар. монополи
Та ми стана интересно, дали някой вече се е възползвал от това нещо? И защо до сега толкова години никой не го е предлагал?
Последна промяна © на 30 Авг 2014, 16:31, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2379
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от Владо » 30 Авг 2014, 16:16

:mhihi: :mhihi: :mhihi:

така ли си представяш свободния пазар... може би ако има 10 доставчика трябва да си прекарам 10 чифта жици :mhihi:
даже и в дълбоката африка има свободен пазар, у нас имаме географско картелно споразумение :no:

а ако питаш как става, задай си въпроса колко усилия изисква да хвърлиш картата от единия мобилен оператор и да сложиш на другия на телефона си... сега си представи че телефона ти е електромер... ето така става и в най-дивата индия... освен това можеш да си закупиш електроенергия по всяко време за в бъдеще, която да ползваш както прецениш... изненадан ще останеш как енергоспестяващите крушки изведнъж не изглеждат толкова скъпи... естествено ако си закупиш по голямо количество електроенергия, цената пада драматично като цена... съвсен конкретно инфо например 10лв-50кв, но за 50лв-600кв...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от MORSKIa » 30 Авг 2014, 19:10

Напълно е възможно (поне теоретически за битовия пазар). Такива подобни ситуации има и в момента, но за големи стопански потребители.
Механизмът е определен от ЕС, затова преди време накараха всички оператори (ЕРПта, ГРДта) да се разделят на разпределение и снабдяване, съответно лицензии, правила, нормативна база също.....
А за конкретният въпрос, за живущ в Люлин може да си сключи договор за снабдяване (реална доставка) на ел. енергия с Енерго Про, ЕВН, а чисто теоретично и с някой снабдител от страна чланка на ЕС, или дори Марица изток или АЕЦ Козлодуй и този доставчик в последствие сключва договор с лицензианта на територията на Люлин (ЧЕЗ разпределение) само за пренос на договорената ел. енергия до краен потребител (т.е. до съответния битов абонат).......

На теория не е сложно, но колко години ще минат докато това стане факт..... :dunno:


Друга алтернатива са предплатените карти за ел. енергия....но според мен самите ЕРПта са далеч от това чудо, иска се голяма инвестиция....
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от mfandakov » 30 Авг 2014, 19:40

Един пример само да дам, в Германия гледаш си сметката и ако ти се вижда много :mhihi: сменяш през нета доставчика си на ток.За 90 квадрата жилище ток и отопление около 70 евро на месец целогодишно и изравнителна около 100евро
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

Палавника
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 8.07.2006
Местоположение: гр.Варна
Пол: Мъж
Кара: 320 D '03; Х5 Е70

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от тони6600 » 01 Сеп 2014, 23:16

На мен във Варна ми звъня фирма от София, и после от енерго про ми звъняха. Обещаха до 30% намаление. Ще видим какво ще се получи накрая. От София фирмата беше нещо фрий енерджи или нещо подобно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от steeN » 02 Сеп 2014, 1:16

Владо написа:естествено ако си закупиш по голямо количество електроенергия, цената пада драматично като цена... съвсен конкретно инфо например 10лв-50кв, но за 50лв-600кв...


Това в момента има ли го като възможност ?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 02 Сеп 2014, 11:14

тони6600 написа:На мен във Варна ми звъня фирма от София, и после от енерго про ми звъняха. Обещаха до 30% намаление. Ще видим какво ще се получи накрая. От София фирмата беше нещо фрий енерджи или нещо подобно.

За фирма става въпрос, нали? Аз пратих фактурите, пък то трябвало да бъдат с приложенията и сега трябва да сканирам отново една камара фактури. Имало значение електромера какъв е т.е. дали може да бъде на свободния пазар ... или нещо такова

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от alekangg » 02 Сеп 2014, 11:27

Дайте някакъв телефон или точно име за Варна.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от vld » 02 Сеп 2014, 12:34

steeN написа:
Владо написа:естествено ако си закупиш по голямо количество електроенергия, цената пада драматично като цена... съвсен конкретно инфо например 10лв-50кв, но за 50лв-600кв...


Това в момента има ли го като възможност ?

Естествено.
Изображение

Палавника
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 8.07.2006
Местоположение: гр.Варна
Пол: Мъж
Кара: 320 D '03; Х5 Е70

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от тони6600 » 03 Сеп 2014, 20:34

alekangg написа:Дайте някакъв телефон или точно име за Варна.

Energo-pro за Варна ми дадоха най-добра цена. Сега чакам първата фактура и ще кажа има ли промяна.

© написа:
тони6600 написа:На мен във Варна ми звъня фирма от София, и после от енерго про ми звъняха. Обещаха до 30% намаление. Ще видим какво ще се получи накрая. От София фирмата беше нещо фрий енерджи или нещо подобно.

За фирма става въпрос, нали? Аз пратих фактурите, пък то трябвало да бъдат с приложенията и сега трябва да сканирам отново една камара фактури. Имало значение електромера какъв е т.е. дали може да бъде на свободния пазар ... или нещо такова


Да фирма е http://fenergy.eu , незнам как са, избрах енерго про понеже са във Варна и са ми до офиса, и ми дадоха по добра цена. Говори с тях, можеш да се обадиш и на енерго про да ги питаш.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 08 Окт 2014, 12:33

Малко развитие по темата - получих оферта за цени, според тях 25-28% по-ниски от сегашните. Не знам дали има подводни камъни, следва бавна /8-9 месеца се чакало за нещо си :shock: / процедура докато "излезеш на свободен пазар", като до колкото разбрах за сега това е само за фирми, а след 1 януари ще може и домакинства да се възползват

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от Фидел Кастро » 08 Окт 2014, 22:43

© написа:Малко развитие по темата

Слави, ако не възразяваш уточни се за град и/или регион.
Оказва се, че всички комплекси и хотели в Златни пясъци си имат собствен доставчик и това е "Златни пясъци" АД, което има директен договор с НЕК.
Как се е случило не знам. Виновния за настоящата ситуация е царят-комарджия - Симеон Борисов и неговото крадливо правителство. :no:
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2379
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от Владо » 09 Окт 2014, 6:00

vld написа:
steeN написа:
Владо написа:естествено ако си закупиш по голямо количество електроенергия, цената пада драматично като цена... съвсен конкретно инфо например 10лв-50кв, но за 50лв-600кв...


Това в момента има ли го като възможност ?

Естествено.



Адаш, примера ми не е за нас, но е реален, африкански :mhihi:
У нас явно тепърва ще се развиват нещата, накъде, ще видим...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook