Свободен пазар на електроенергия ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 09 Окт 2014, 7:15

Не искам да ви обърквам, сигурно в интернет има достатъчно информация. Аз съм се пуснал по течението т.е. не съм се занимавал да търся кое как става. Всичко, което знам е от няколко телефонни разговора.
Проблема не е при кой доставчик си, а дали може да излезеш от регулиран на свободен пазар. За да излезеш на свободен пазар електромерите трябвало да са "някакви си" или се сменят. Аз съм на точка 1 от тук http://www.evn.bg/Biznes-klienti/El-Ene ... pazar.aspx В момента присъединявали клиенти, които са подали заявлението от януари тази година :mhihi:
На регулирания пазар цените са едни и същи - почти, но на свободния явно са по-ниски, въпреки че е твърде вероятно е отново да са едни и същи. Предполагам ако може да се мине през тази процедура и за ЕВН няма да е проблем да предложи същите цени като тези на Енерго про. Горе долу като мобилните оператори, като си запазваш номера /електромера/ :mhihi:

п.с. района, в който се намирам е на ЕВН

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от b00st » 13 Окт 2014, 12:26


Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 09 Дек 2014, 13:32

само да си довържа темата - плаща се една такса за смяна на електромерите 120лв/бр., смениха ги и от енерго про веднага ми изпратиха договор. Аз обаче, като човек, който има опит с GSM операторите веднага се свързах с "представителя" на EVN ... една жена, много любезна, ще представи оферта. Ситуацията е точно като при мобилните оператори - оферти, изнудвания за по ниски цени и така :D
Най-сетне да се почувствам "клиент", а не крепостен роб.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от steeN » 09 Дек 2014, 14:01

Това като частно лице ли го договаряш или като фирма?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 09 Дек 2014, 14:51

Като фирма. Като частно лице до колкото разбрах ще е възможно след нова година.

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от N.Mihaylovski » 09 Дек 2014, 20:29

то и сега може като частно лице, но за по големи суми, за по 200-300 лева не им се занимава към момента, но идва момента в който и 100 лева да плащаш ще имаш избор на доставчик.
Не четох темата внимателно, но да кажа, можете да искате оферта от ЧЕЗ ИВН и т,н за излизане на свободния пазар и цените са по ниски, мълчат си гадовете за да ни дерат до последно :evil: :evil:
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от © » 09 Дек 2014, 22:49

Да, при 100-200лв сметки може би на никой няма да му се занимава. Все пак плащаш 120лв за нов електромер. И аз това се чудя, защо никой не говори за този "свободен пазар" или ако говори то е след толкова години абсолютен монопол на енерго дружествата.
Как може цените на свободния пазар да са по-ниски с 20-30% като преди всяко увеличение на тока енерго дружествата се изкарват едва ли не пред фалит при цени само с 5-10% по-ниски от исканите?

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от N.Mihaylovski » 09 Дек 2014, 23:02

Те казват, че са пред фалит, а реално на свободният пазар цените са с по 20% по ниски фирмите пак имат печалба, как тогава ЧЕЗ, ИВН и т,н са пред фалит като тяхните са с по 20% нагоре ? :roll:
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от Don_Diego » 03 Авг 2020, 15:24

От Октомври било задължително за юридическите лица да купуват електроенергия от свободния пазар...някой запознат как се случват нещата и да препоръчате компания доставчик :dunno:
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от c04 » 03 Авг 2020, 16:06

Да и при мен цъфна токова писмо, но май има и някакъв период, в който ако не смениш ще продължат да доставят на друга цена :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от Don_Diego » 03 Авг 2020, 16:20

То цялата идея май е да се отиде към тоя пазар за уж по-ниска цена, определена от ДКЕВР и най-вече да раздели юридическите от физическите лица :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от drago_pavlov » 03 Авг 2020, 18:16

c04 написа:Да и при мен цъфна токова писмо, но май има и някакъв период, в който ако не смениш ще продължат да доставят на друга цена :dunno:

Тук са описани периодите:
https://portal.eproes.bg/index.php?page=pages&num=27

Don_Diego написа:То цялата идея май е да се отиде към тоя пазар за уж по-ниска цена, определена от ДКЕВР и най-вече да раздели юридическите от физическите лица :dunno:

Идеята е не цената да е по-ниска, а да е пазарна. Вместо определена от някакви очилати бюротъркачи, дето не знаят къде се намират...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от TNT » 10 Авг 2020, 15:10

Не знам как ще е за юридическите лица, но преди години бях на интервю за търговец за такава компания... Схемата е, че "трябва да се възползваш от незнанието на потребителите, в край на сметка ще плащат повече, ако се преместят" :wave: Така, че внимателно подбирайте.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от alx » 10 Авг 2020, 18:00

идеята е точно като мобилните оператори - дават ти първата година по-ниски цена на квч, но след това ако не се сетиш да им се обадиш и да предоговориш на края на годината след това почват да те цепят на доста по- висока цена на квч.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Свободен пазар на електроенергия ?

Мнение от steeN » 10 Авг 2020, 20:16

Идеята да има пазар на ток е за да може да има предвидимост напред в бъдещето за търсенето на електроенергия, съответно и за цената и... което е задължително за да може да им заработят откачените възобновяеми истории, смарт гридове, намаляне на нуждата от базови мощности и т.н. неща. Това е пробвано в щатите, ама го направиха по много некадърен начин и който му е интересно може да си прочете за Енрон и как почти са фалирали Калифорния :mhihi:. В случая след целия този опит, нещата са измислени сравнително добре в Европа.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook