Въпрос за свинско,винско и др.подобни

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Въпрос за свинско,винско и др.подобни

Мнение от Cyberloner » 06 Яну 2014, 21:12

По празниците ме налегна някакво съзидателно настроение та си направих сушилня за пастърма - в момента е тестовият период и съм окачил няколко бонфилета оваляни с подправки да съхнат.
Въпросът ми е друг обаче - каква е разликата между бон филе, филе, рибица и контрафиле? Няколко сайта погледнах и едни и същи части на прасето ги кръщават по различен начин.

Да има някой вещ месар във форума да даде малко яснота по въпроса? :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2386
Регистриран на: 9.06.2005
Кара: 518
Мечтае да кара: БМВ с кожен салон

Re: Въпрос за свинско

Мнение от ЗАЯДЛИВ ЗМЕЙ » 06 Яну 2014, 21:31

Изображение

1. Врат — идеално месо за пържоли.

2. Гръбна сланина — от нея се правят пушени меса и бекони. Най-хубавата и крехка част от сланината.

3. Котлети — идеално месо с малко сланинка отстрани и задължителния кокал.

4. Филе — нежно, с малко мазнина месо, идеално за диетични ястия.

5. Хълбок — великолепно месо, подходящо за всякакъв вид ястия, шишове и кебапи.

6. Заден бут — подходящ за всичко: пържоли, шницели, рула на фурна, мезета и т.н.

7. Шунка — наричана още „ябълка“. Това е част от бута, която е най-подходяща за направата на едноименния деликатес.

8. Заден джолан — хубаво месо с жили и много фибри, което след разваряване е подходящо за всякакви ястия.

9. Краче — заедно с ушите и опашката влиза в състава на т. нар. „Пача“, която може да се сервира както като супа, така и в желиран вид. При варене отделя много желатин.

10. Коремни части — тлъсто месо, подходящо за тежки зимни ястия. Свинско с кисело зеле, гювечи или осмянка. В пушен вид идеално мезе.

11. Плешка — великолепно месо, по-крехко от бута, идеално за опушване.

12. Преден джолан — с по-малко месо от задния джолан.

13. Глава — съдържа в себе си най-различни вкусотии: език, бузи, уши… След разваряване става за чорби и мезета. Мозъкът не е особено подходящ за кулинарни упражнения.
Изображение
М50B20 - Ни на баир ме радва , ни в завой ме плаши!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 06 Яну 2014, 21:37

тая картинка и аз я видях :) хайде сега по нея намери отговор на поставеният въпрос или класифицирай показаните продукти в ето тоя магазин: http://www.rodopchani.com/index.php?pag ... g&meso=1#t ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 18.11.2009
Местоположение: Майна таун
Пол: Мъж
Кара: e36 compact,96'индивидуъл
Мечтае да кара: 6 serries
Детайли за колата: монреалблауууу

Re: Въпрос за свинско

Мнение от vaykisss » 06 Яну 2014, 21:48

Много хубаво нещо си направил :mrgreen: ,аз днеска си нарязах предпоследното парче :mhihi: ,сушилня нямам ,на терасата ги суших,разлика между рибица и конта филе няма едно и също е ,това е голямото филе,бон филето е малкото и от двете става идеално мезе,аз си купих 4 кила контра филе и 2 кила врат станаха супер,но да ти дам един съвет повече от 10 дена не им тряаат даже още на първите седем бяха супер за ядене ако ги изтървеш стават много твърди и нямат рязане :paranoid: (мойте ги бях нарязал на дълги парчета 3на 6см приблизителна дебелина и 25 -30см дължина)
Аз за първа година си правя и станаха идеални,ползвах готова смес за кайзероване на меркюри добавих само ронена чубрица и малко едър лют пипер,2денонощия ги осолих и седяха в едра морска сол,после около 6 часа обезсоляване във вода и още докато са влажни подправките и на куките :mhihi:
Това е ...наздраве на всички мераклий,в други ден ще направя още една реколта ,че имам още 50тина литра мавруд пак собствено производство,пак за първа година и виното стана супер :bchug: ,мисля да стават традиция всяка година да си правя винце и пастърма,макар,че в града е малко филм ама тва е ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 06 Яну 2014, 21:58

Мерси, колега! Значи от тук нататък само рибица/контрафиле, че бон филето има фасции и остатъци от околните сланини и ме мързи да ги чистя :mhihi:
На мен не ми е първа партида ;) и аз до сега суших на терасата, но реших малко да забързам процеса с тая играчка.
Иначе при мен процесът следния:
- 24ч заровени месата в морска сол
- вадя, измивам от солта под течаща вода
- попивам добре със салфетки
- въргалям в смес от едра чубрица, червен пипер, кимион, джоджен и риган
- окачвам ги на куките чакам 8)
последният път им отне около 8 дни, но бяха тънки

По принцип времето за сушене зависи от дебелината на месото и колкото е по-тънко толкова по-бързо съхне, обаче проблемът е че тънкото става прекалено солено :) Затова най-добре става с по-дебело месо, което след овалването в подправки го слагаш под нещо тежко да пренощува (примерно между две дъски и отгоре един стар акумулатор) и чак тогава да го сложиш да се суши

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 584
Регистриран на: 28.09.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: BMW e60 / e46

Re: Въпрос за свинско

Мнение от cocosas » 06 Яну 2014, 21:59

Аз от няколко години суша филета на стълбището. Луканки от магарешко и свинско съм направил, солена рибка и домашно вино каберне. Миналата година бях направил и веяна скумрия и стана много добра. От много години ми се иска да исуша някой врат, но тука климата е доста влажен и нищо нестава. Както каза колегата разлика между рибица и контрафиле няма. Филе може да се каже на всяко едно обезкостено месо. Бонфилето няма как да го объркаш, според мен за сушене не е особено подходящо според мен.

Филето аз го държа 3 денонощия в морска сол и после 12 часа го изкисвам и после подправки на вкус. Относно дебелината - колкото е по-дебело става по-вкусно както за филето така и за луканките.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 708
Регистриран на: 3.09.2009
Кара: 466,5 см3 на цилиндър
Мечтае да кара: Нормално

Re: Въпрос за свинско

Мнение от don't be » 06 Яну 2014, 22:06

Много яка тема , запалихте ме и мене :mhihi:
За милиони-няма закони.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Въпрос за свинско

Мнение от adovet » 06 Яну 2014, 22:09

Само проверявайте за трихинелоза

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5250
Регистриран на: 12.11.2006
Пол: Мъж
Кара: ги да пият мента
Мечтае да кара: за 6лв/100км
Детайли за колата: не върви и не гори

Re: Въпрос за свинско

Мнение от павката » 06 Яну 2014, 22:09

:yammy: :clap: ,е това е тема
Тия от БМВ-клуба обичат да си прикачат подобни табелки ;-)
Не им вярвай много - нищо чудно под предния капак да се крие охлювче

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Въпрос за свинско

Мнение от dan-dam » 06 Яну 2014, 22:10

Само трябва да се има предвид, че дори и по питомните прасета се разпространява трихинелоза.
Не искам да плаша никой, нито да разубеждавам някой да прави сушеници. Аз дори съм правил от диво прасе луканка. Въпреки, че беше изследвано ме хвана малко яд на мен, обаче нямаше проблеми.
Така, че имайте едно на ум.

Иначе и аз се увличам доста по тези неща.
Та за свинските филенца (по хубави са ми на мен бонфилетата) нарязвам кромид и го смесвам със сол. После в една тенджерка ред осолен лук, ред месо, и така докато свърши. 3-4 дена почивка в хладилника докато поеме от солта и миризмата, после правя микс от подправки и с конец на точилката :)
За телешко ред морска сол, ред месо и отгоре заливам с вино. Пак 3-4 дена в хладилника и същата манипулация.
После на тънко и виното със стайна температура :bchug:


ПП Докато пиша мнението, колегата е споменал за трихинелозата :)
Последна промяна dan-dam на 06 Яну 2014, 22:19, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 06 Яну 2014, 22:12

don't be написа:Много яка тема , запалихте ме и мене :mhihi:

като видиш че в магазина кило свинска пастърма се връзва към 45 кинта, а на теб идва около 13-15(от 1 кило месо не излиза 1 кило пастърма заради загубената вода пък и имаш и подправки и т.н.) и като бонус на тая в магазина има няколко стабилизатора, антиоксиданта и не знам си какво още, не е никак трудно да се запалиш ;)
трихинелоза...трудна работа, ако си купуваш месото от магазин, вече ако е домашно прасе -да

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 18.11.2009
Местоположение: Майна таун
Пол: Мъж
Кара: e36 compact,96'индивидуъл
Мечтае да кара: 6 serries
Детайли за колата: монреалблауууу

Re: Въпрос за свинско

Мнение от vaykisss » 06 Яну 2014, 22:21

cocosas написа:Аз от няколко години суша филета на стълбището. Луканки от магарешко и свинско съм направил, солена рибка и домашно вино каберне. Миналата година бях направил и веяна скумрия и стана много добра. От много години ми се иска да исуша някой врат, но тука климата е доста влажен и нищо нестава. Както каза колегата разлика между рибица и контрафиле няма. Филе може да се каже на всяко едно обезкостено месо. Бонфилето няма как да го объркаш, според мен за сушене не е особено подходящо според мен.

Филето аз го държа 3 денонощия в морска сол и после 12 часа го изкисвам и после подправки на вкус. Относно дебелината - колкото е по-дебело става по-вкусно както за филето така и за луканките.


Мдаа на морето е по влажно,но и при мен не е много сухо на брега на Марица съм :mhihi: ,но си исъхнаха
Без проблем . За дебелината сте прави тая партида ще ги правя горе доли шест на шест см,и ще ги оставя една вечер между две дъски(тая година правих нова кухня и от плота къдетоя рязах за мивката и котлоните ми останаха точно за тая цел,акумулатор нямам в апартамента ама мисля да си купя едни стяги :mrgreen: и така стегнати да изкарат една нощ,и после да ги овлажня малко и тогава да мажа подправките :dunno: )

:OT: 5години бях на морето от 2003 до2008 и кви луканки и суджуци съм ял не е истина особенно в Созопол :yes: :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 18.11.2009
Местоположение: Майна таун
Пол: Мъж
Кара: e36 compact,96'индивидуъл
Мечтае да кара: 6 serries
Детайли за колата: монреалблауууу

Re: Въпрос за свинско

Мнение от vaykisss » 06 Яну 2014, 22:25

adovet написа:Само проверявайте за трихинелоза

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Ми аз от магазина ги купувам :dunno:
Само режа осолявам,подправките и на северната тераса :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Въпрос за свинско

Мнение от dan-dam » 06 Яну 2014, 22:33

vaykisss написа:
adovet написа:Само проверявайте за трихинелоза

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Ми аз от магазина ги купувам :dunno:
Само режа осолявам,подправките и на северната тераса :mhihi:

Трихинелозата най-често се разпространява от мишки, плъхове и т.н. А тях ги има там, където има зърно, фураж и т.н. Включително и свинефермите. А свинята е такава гад, че яде всичко. Само да набара някой плъх и гледай какво става. И съм далеч от мисълта, че всяко животно в магазина е изследвано. Пак казвам, че не искам да разубеждавам никой. Нито казвам, че по магазините се продава заразено месо. Просто да се има предвид, че такава вероятност съществува. При термична обработка на месото няма толкова голяма опасност, защото при около 70 градуса загива гада.
Извинявам се за :OT: :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2386
Регистриран на: 9.06.2005
Кара: 518
Мечтае да кара: БМВ с кожен салон

Re: Въпрос за свинско

Мнение от ЗАЯДЛИВ ЗМЕЙ » 06 Яну 2014, 22:40

Изображение

така започна всичко :) .

Дайте малко снимки и пишете рецепти, забелязвам че солта е различна всеки път и стават различни.
Изображение
М50B20 - Ни на баир ме радва , ни в завой ме плаши!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook