Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от ildivvy » 17 Апр 2020, 17:48

Все още нищо не съм направил... за съжаление! Исках да прочета малко, както ме посъветва колегата по-горе,но нямах много време! Освен това трябва да 'освободя' малко повече пари за това, а това не става съвсем бързо... Защото имам желание и за още нещо в момента. Може и да изтърва момента де! Ако ще го правя и с борсови посредници, защото нямам 'Револют' и прочие, трябва да видя и кой да търся в Пловдив и т.н. Всъщност, трябва ми най-вече свободно време, за да направя/отида където и да е!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 11.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f80 M3 Competition Package
Мечтае да кара: M6 GC

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от stasko5 » 17 Апр 2020, 18:49

Бих те посъветвал да си направиш акаунт в интерактив брокерс, като цяло един от най-големите, us закона ти гарантира до 500к$ при фалит техен. За България делтасток предлагат услуга за етф-и без такси, но като цяло са доста смотани. Може и Карол да провериш, те реално са посредник и съшо ползват интерактив брокерс.
Бих те посъветвал да се ориентираш към етф-и на индекси, може и акции, но задължително си диверфицирай портфолиото, не взимай само айти или военни, или здравни, ами смесени. Хубаво е и да имаш злато, тъй като при криза то е актив, който се смята за сигурен и хората продават акции, купуват злато. Това е на теория, не винаги е баш така. Мога да ти дам още съвети ако искаш и не си се отказал.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 17 Апр 2020, 20:27

Да, най-добре вземи ЕТФ, който следва широк индекс, като например SP500(USA топ 500 компании) или MSCI World(всички развити пазари). По този начин избягваш налучкването, коя компания ще се вдигне и коя ще падне. Тъй като е невъзможно да бием пазара, най-смисленият вариант е да го следваме с минимални разходи.

Акции през револют не бих си купил(както и не бих държал там повече от 20ст.), защото, ако вземат да затворят утре и оставаш с пръст в устата.

Но ще се наложи да почетеш, ако искаш да направиш нещо.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 17 Апр 2020, 21:01

Не ставай смешен. Revolut имат лиценз за банка и парите им са защитени от EDIS(фонда за гарантиране на влоговете в еврозоната) до 100к евро. Също Revolut ползват DriveWealth за брокер, които са регулирани в щатите(SIPC) и са застраховани до $500к. Сега колко са подходящи да се ползват за брокер е тема на коренно различна дискусия.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 17 Апр 2020, 23:33

steeN написа:Не ставай смешен. Revolut имат лиценз за банка и парите им са защитени от EDIS(фонда за гарантиране на влоговете в еврозоната) до 100к евро. Също Revolut ползват DriveWealth за брокер, които са регулирани в щатите(SIPC) и са застраховани до $500к. Сега колко са подходящи да се ползват за брокер е тема на коренно различна дискусия.


Да, до 100К евро за _всички_ клиенти общо :) "Because the account you hold with us is an electronic money account (not a bank account), your money is not covered by the Financial Services Compensation Scheme."
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 18 Апр 2020, 5:52

whatever makes you happy :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от bum_bum » 18 Апр 2020, 11:08

If you choose to open a full current account with Revolut Bank in the future, any funds you deposit will be protected up to €100,000 under the European Deposit Insurance Scheme (EDIS).

It's worth pointing out that this scheme is not currently in place, so your current funds with Revolut remain safeguarded in accounts with a tier one UK bank, as per our obligations under the e-money regulations.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 18 Апр 2020, 12:51

Освен ако не са променили нещо, кешът на всички юзъри на револют се държи в една обща банкова сметка, която е на името на револют. Тази сметка е гарантирана до 100к евро. Най-вероятно, въпросната сметка се държи извън баланса на банката, което предпазва при фалит на истинската банка. Но, ако стане проблем с револют, всички юзъри солидарно горят с горницата над 100к евро. Като добавим и че е руска фирма, аз не държа там над 2лв, а всеки път си зареждам картата с нужната сума.
I love the sound of V8 in the morning...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 29.08.2007

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от RageBg » 19 Апр 2020, 0:52

Има предостатъчно време за влизане в пазара , предишните две кризи dot com балона и "голямата финансова криза" 2007-ма, беар маркета продължи респективно 800 и 500 дни , така че време да инвестирате имате достатъчно и няма да хванете ботъма както и да го сучете, dollar cost averaging е удачен вариант за хора непознати със технически анализ и дългосрочни инвеститори. Може да влезнете в TradingView и с един безплатен акаунт (или дори без такъв) да следите движението на пазара , а сега наблюдаваме един хубав dead cat bounce. :lol:
Успех!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от ildivvy » 19 Апр 2020, 10:56

Прочетох малко повече по темата и мисля,че ETF-ите стават като за начало за подобна инвестиция. 'Дъното' е преминало,но ако се върнат до 'нивата от преди вируса', може да се направи прилична 'разлика'... Сайта на "Карол' май е по-информативен от този на 'Делатастокс'. Поне повече неща видях при тях... Ако не се лъжа, откривам сметка при тях (а тя всъщност е в 'интерактив брокерс'?), казвам им какво да ми купят и те ми го купуват... Превода на пари става от всяка сметка. Т.е. ползвам си тази в моята банка. Явно печалбите от американските ЕТФ-и се облагат с печалба, а не видях кои са най-големите европейски, примерно. Те са без облагане. Има и минимална такса, ако не правя сделка през месеца иначе не е скъпо.. Дано скоро си 'освободя' достатъчно средства и ще задвижа нещо...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 19 Апр 2020, 12:15

ildivvy написа:Прочетох малко повече по темата и мисля,че ETF-ите стават като за начало за подобна инвестиция. 'Дъното' е преминало,но ако се върнат до 'нивата от преди вируса', може да се направи прилична 'разлика'... Сайта на "Карол' май е по-информативен от този на 'Делатастокс'. Поне повече неща видях при тях... Ако не се лъжа, откривам сметка при тях (а тя всъщност е в 'интерактив брокерс'?), казвам им какво да ми купят и те ми го купуват... Превода на пари става от всяка сметка. Т.е. ползвам си тази в моята банка. Явно печалбите от американските ЕТФ-и се облагат с печалба, а не видях кои са най-големите европейски, примерно. Те са без облагане. Има и минимална такса, ако не правя сделка през месеца иначе не е скъпо.. Дано скоро си 'освободя' достатъчно средства и ще задвижа нещо...


За ЕТФ-ите ОК, гледай да имат минимална такса 'управление' и да следват широк индекс. По-надолу съм дал пример.

Сметката при интерактив броукърс е в САЩ в USD, така че ще имаш дебели такси, ако превеждаш пари от/към БГ. За откриването на сметка ти искат лични документи, доказателство за адрес и т.н.
След като отвориш сметка, ти дават достъп до електронна платформа, през която си пазаруваш акции.

Един съвет: провери Саксо Банк през Елана. Според мен е много по-удобно за малки инвеститори от България. Даже и платформата им е преведена на български.

Практичен съвет относно въпроса ти за данъците: Почти всички известни Американски ЕТФ-и имат аналог в Европа. Обикновено ги листват на Лондонската борса, но ги регистрират в Ирландия(ЕС). Та, купувай аналозите през лондонската борса, за да нямаш данъци.
Например, вместо да вземеш SP500 ЕТФ в САЩ (SPY, IVV или VDO), купуваш CSPX (iShares Core S&P 500 UCITS ETF) и не се занимаваш с никакви видове данъци.
I love the sound of V8 in the morning...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 19 Апр 2020, 12:16

RageBg написа: няма да хванете ботъма както и да го сучете, dollar cost averaging е удачен вариант за хора непознати със технически анализ и дългосрочни инвеститори.
Успех!


100% съм съгласен, почти никой не може да уцели дъното.
I love the sound of V8 in the morning...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 19 Апр 2020, 13:20

Може да е полезно на аматьорите като мен :dunno:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 25.10.2013
Пол: Мъж

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от glozev » 19 Апр 2020, 13:23

Някой има ли впечатления от https://etfmatic.com/ ?

Като плюсиве пред Interactive Brokers може би са:
- по-проста за използване от човек който не е супер навътре в материята
- по-ниските такси

Като минуси:
- недоказана, съществува ~2014, но от цялото присъствие в интернет пространството на мен НЕ ми вдъхва увереност на фирма която се развива добре. Уж всички портфейли до 50к паунда са гарантирани, но все пак.
- не е съвесем ясно какво ще се случи след Брекзит.


Основната идея е да се сложи определена сума, на сравнително стабилни ETF индекси(примерно S&P 500, DAX и т.н), като не се очаква да се налага да са вадят следващите 5 години или при неблагоприятни условия.

Какво биха препоръчали по-запознатите хора за инвестиции в разлчини размери?
Примерно за суми в Евро
- До 10к
- От 10к до 50к
- Над 50к

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от ildivvy » 19 Апр 2020, 22:23

Благодаря отново на колегите за включванията и съветите :yes: ! Продължавам с четенето и набирането на първоначална информация!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ивайло Димов

Последни теми
Facebook