Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от peshehodetz » 24 Мар 2021, 18:19

Exclusive89 написа:Колеги, един бърз въпрос. Ако купувам акции на Apple примерно чрез Deutsche Börse Xetra и при реализирана печалба трябва ли да декларирам нещо? Мисля, че имаше коментари, но те бяха за ETFи, че не се плаща данък печалба, та дали същото важи и за акцийките?


Данък върху печалбата дължиш само тогава когато ги продадеш иначе докато парите ти са в акции не дължиш нищо. Няма значение че в началото на годината си ги купил на една цена, а в края са да речем на двойна, печаба имаш едва тогава когато ги разпродадеш, иначе до тогава печалбата ти е само на "хартия". Поне при мен е така, не вярвам в Европа да е различно, макар че точно пък Apple да разпродаваш не виждам никакъв смисъл.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 24 Мар 2021, 18:42

Ако купиш акции на Apple през Xetra и ги продадеш на печалба, според българските закони не дължиш данък. Ако купиш Apple през NASDAQ и ги продадеш на печалба - дължиш 10% върху печалбата.
Причината е, че законът ни е написан малоумно и начисляването на данък печалба зависи от борсата, през която си купил, а не от държавата, в която е регистрирана фирмата. Понеже Xetra е в ЕС - няма данък печалба, а за NASDAQ в САЩ има данък 10%.
Данък дивидент пък зависи от държавата, в която е регистрирана фирмата.
I love the sound of V8 in the morning...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от cmdkick » 24 Мар 2021, 18:58

Exclusive89 написа:А какво мислите за NNDM и там вкарах около 300$ чета не лоши неща за тях... мисля да вкарам още 200$ и да ги държа по-дълго време.

Аз имам няколко пъти по толкова там, low float, потенциално при добра новина/и може да се вдигне хубаво, отделно правиха няколко direct offering-a и се предполага че имат кеш да си разработват продуктите, а в едно писмо бяха споменали че е възможно и придобиването на други компании, на последък все червено обаче, пратиха чипове на международната космическа
станция а не мръднаха грам, то верно че сега tech-а зле ама рискови са си... :yes: :yes:
Tires are evil - destroy them all ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 24 Мар 2021, 19:35

Благодаря Ви, колеги! :bchug:
Апъл не мисля да разпродавам, напротив ще купувам още само, че през Xetra.
Благодаря още веднъж :yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от madafaka_donkele » 24 Мар 2021, 19:55

Exclusive89 написа:Благодаря Ви, колеги! :bchug:
Апъл не мисля да разпродавам, напротив ще купувам още само, че през Xetra.
Благодаря още веднъж :yes:


Как купуваш през Xetra? Аз питах преди някой и друг месец и ми казаха твърдо не, само през брокер или през банка-партньор?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от barabqga » 24 Мар 2021, 20:05

а някой с мнение за Winners и техните услуги :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 24 Мар 2021, 22:47

madafaka_donkele написа:...


Разбира се, че е през брокер. Директен достъп до борсата няма как да вземеш (щото ако имаше нямаше да питаш).

И ако купувате CFD на акция, която се търгува в Xetra, тогава не сте освободени от данъци да го имате предвид с всички тези e-toro и подобни.
CFD не е инструмент, който се търгува на регулиран пазар.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 25 Мар 2021, 21:37

Днес изтървах GME, а едвам чаках пак да слязат около 120$ :banghead:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от peshehodetz » 25 Мар 2021, 22:51

Мен пък днес ме е яд за Нвидиа че не си напазарувах още, бях се зарекъл ако паднат под 500 да купувам, щото това са ми за дългосрочен план, ма нещо се унесох по работа.
Обаче си напазарувах още Тесла и отново съм много доволен.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от anttonev » 26 Мар 2021, 8:27

Я кажете как си определяте парите за акции, които ще харчите? Имате заделени настрани, специални за акции или на определ период захранвате сметката и пазарувате, или продавате други акции, за да купите каквото сте харесали? Аз регулярно бутам някакви пари и се опитвам да не купувам с всичките, че като се срути някоя компания, да имам капитал да купя.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 457
Регистриран на: 26.07.2003
Местоположение: София
Кара: ...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от 520i » 26 Мар 2021, 14:49

barabqga написа:а някой с мнение за Winners и техните услуги :bchug:


Тия не са ли старите SCI? :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от peshehodetz » 27 Мар 2021, 16:13

anttonev написа:Я кажете как си определяте парите за акции, които ще харчите? Имате заделени настрани, специални за акции или на определ период захранвате сметката и пазарувате, или продавате други акции, за да купите каквото сте харесали? Аз регулярно бутам някакви пари и се опитвам да не купувам с всичките, че като се срути някоя компания, да имам капитал да купя.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


30-40% държа кеш в банката, останалото в акции, понякога до 50% но много рядко се е случвало, като за всичките ми години на два пъти съм развръзвал всички акции за кратко време при иключителни ситуации. Иначе се стремя поне една трета да е задължително свободен кеш за извънредни ситуации, като въобще не ме интересува че лихвите са ниски. По добре да ги има и да не се налага да се ползват, отколкто да ги няма и да потрябват когато маркетите са надолу и да се разпродават крашнати акции, а обикновено се случва че точно тогава най-много трябва кеш, типичен пример ситуацията преди една година. Това е извън пенсионния ми фонд 401к който имам към работата, тях не ги слагам в тази сметка.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 3.05.2012
Кара: 730 печка

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от KostovG » 29 Мар 2021, 10:17

barabqga написа:а някой с мнение за Winners и техните услуги :bchug:


Какво общо имат с търговията на борсата ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Cyberloner » 12 Апр 2021, 23:43

От началото на годината поднових това упражнение и засега съм доволен, VOO, някакви дребни крипто позиции + няколко popular investors в etoro и нещата изглеждат доста добре (около 12% печалба), предвид, че го гледам като дългосрочна инвестиция, а не като опит да ударя кьоравото.

За момента съм на принципа всеки месец да добавам някакив пари, за да стана по-големи позициите, но поне следващите 2-3 години не мисля да продавам каквото и да било. CFD и подобни и през ум не ми минават, наиграх се достатъчно преди години :)

Обмислям да видя и някоя специализирана крипто борса(kraken, binance), в която да си купя от всичките супер евтини криптота, които мога, за да може, ако някое вземе, че порастне да се окажа милионер :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 13 Апр 2021, 17:23

https://www.youtube.com/watch?v=toZZRJYwmQE
Coinbase IPO - Инвестиционен анализ
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook