Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ekalchev » 17 Авг 2022, 19:00

Jorixa написа:Тва че били едва ли не атомни бомби водородните коли пак са някви глупави американски/Илън Мъскски пропаганди.
https://www.thetechoutlook.com/news/elo ... ly-absurd/

Муск коментира, че по-принцип добиването на водорода и после пренасянето му до станция го прави по-малко ефективен от това да заредиш батерия. Това е така, но като цяло това мен много не ме притеснява. Притеснява ме че водорода се взривява при досег с кислород дори да няма искра (при някакво съотношение кислород, водород). Това значи че всеки теч, е потенциалтен взрив. Не е трудно да се досетиш, че при наличие на хиляди коли, все някъде нещо ще изпусне. За щастие, няма да стигнем до там да има много такива коли, защото още при първите взривове, ще се забрани. Примера е Норвегия, 99% колите им са на батерии и нямат сериозни инциденти, няколко водородни коли и като се взриви водородната станция, затвориха всички водородни станции. Стане ли още няколко пъти и има ли жертви, ще приключи ерата на водорода. Водорода има бъдеще но далеч от гъстонаселените градове, като алтернатива на природния газ. Интересно ми е как си представяш 15-20 годишна водородна кола, дали ще се качиш без притеснения в нея. Да кажем че резервоара ще го направят някакъв космически и няма как да се взриви ами нали от него излизат тръби, има връзки, уплътнения и други елементи, които много добре знаем от климатиците, които работят под налягане, че в един момент се прецакват. Няма как да стане тая работа с тоя водород.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Spunky » 17 Авг 2022, 20:47

Не си запознат с темата, както и с физиката. Изглежда, че и мираи и нексо се продават в Норвегия, нови станции се отварят…

https://www.toyota.no/nybil/mirai
https://www.hyundai.com/no/bilmodeller/nexo.html

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 18 Авг 2022, 0:12

Но пък аз съм запознат с цените- един кг водород е $16 на газостанцията в момента и с него ако караш леко ще минеш - 100км… може ако стане по- популярен да поевтинее, но сега тука около мене на единствената газостанция е толкова което не е оферта….
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 18 Авг 2022, 2:14

alx написа:Но пък аз съм запознат с цените - един кг водород е $16 на газостанцията в момента и с него ако караш леко ще минеш - 100км… може ако стане по- популярен да поевтинее, но сега тука около мене на единствената газостанция е толкова което не е оферта….


Което са кръгло 15л бензин, а с тях при леко каране можеш да минеш между 200 и 250км :idea:

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Spunky » 18 Авг 2022, 8:47

В калифорния, цената е съпоставима с бензина - около $100 за резервоар и 650км. За това и казах, че като падне цената на производство, а тя ще пада, ще стане по-популярно. Към днешна дата, и хюндай и тойота ти плащат за първите близо 100,000км(съответно за 3 и 6 години), което практически го прави безплатно. Не е приложимо почти никъде освен там и сигурно норвегия, но ако си в район със станции и си ок с една от тия две коли, е дори по-далавера от батерийна кола.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от empar » 18 Авг 2022, 9:29

Моджо написа:С графена ко стана, знае ли някой?


Навлиза ударно, ама в правенето на въдици от високите класове.
Цените са скандални, а ефектът поне в мойте ръце е трудно доловим. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 18 Авг 2022, 9:42

Мисля, че преди години Норвегия направиха така наречен "пътя на водорода".
Това е някаква голяма отсечка минаваща през страната път, който имаше доста станции за зареждане на автомобили с водородни горивни клетки.
Дори гледах някакво документално предаване, в което доста обясняваха за тази технология, някакви карбонови резервоари и дори частни станции за производство на водород с големината на голям хладилник.
Това беше преди повече от 6-7 години.
Още тогава даваха възможност автомобила да се включи към дома и да го ползват като генератор.
Не съм се интересувал какво се случи там, но тогава даваха доста сериозна заявка за навлизане на тази технология.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 18 Авг 2022, 9:53

alx написа:Но пък аз съм запознат с цените- един кг водород е $16 на газостанцията в момента


е щото няма търсене и съответно производство. Иначе водорода се прави от вода реално и би бил без пари

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 18 Авг 2022, 9:56

Leon написа:
steeN написа:Тойота е единствената голяма компания, която има мащабна програма за водород (Mirai, която съм имал късмета да потъркалям на тест драйв).
Хонда имаха FCX Clarity, но се отказаха? Друг кой? За сметка на това абсолютно всеки има електрически автомобил, дори и Дачия :lol:

BMW разкарваха водородната седмица по изложения няколко години и после я прибраха тихомълком. Подозирам, че причината не е само технологична, по-скоро индустрията избра електричеството, защото е по-лесно, по-безопасно(засега и на теория), вече имаше стъпки в посока ел.хибриди, политиците натиснаха по някаква причина. От друга страна водородът е по-чиста технология, може пък да се окаже следващата стъпка, ако не се намерят по-ефективни технологии за батерии.

Водородната 7ца не беше ли си чист ДВГ който използваше водород като гориво ? Това е доста различно от "клетки"-те които се използват от Тойота и Хюндай

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 18 Авг 2022, 10:04

То и газови, и метанови уредби са бомби под налягане, ама не са ги забранили. Според мен обаче отдавна я отписаха тая технология.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 18 Авг 2022, 12:50

TNT написа:То и газови, и метанови уредби са бомби под налягане, ама не са ги забранили. Според мен обаче отдавна я отписаха тая технология.

Мисълта ми беше, малкото коли в производство , които използват за гориво водород са на горивни клетки. Клетките произвеждат електричество, така че пак са един вид Електормобили. Май заради това все по-често се пише BEV , като по-точно опрелдение на стандартните електромобили с батерии

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ekalchev » 18 Авг 2022, 12:52

TNT написа:То и газови, и метанови уредби са бомби под налягане, ама не са ги забранили. Според мен обаче отдавна я отписаха тая технология.

Не е едно и също, водорода се възпламенява/взривява в много по-малки концентрации спрямо изброените газове.

Минималната енергия на запалване на водорода във въздуха е една от най-ниските сред познатите вещества при 0,02 mJ, а водородно-въздушните смеси могат да се възпламенят с 1/10 от усилието за запалване на бензиново-въздушни смеси


Водорода също така взаимодейства химически със всички метали, което слага срок на годност на всички тръбички по-които ще трябва да се пуска за да стига до двигателя или горивната клетка или да почнат да ги правят от въглеродни нишки, както резервоара но това ще оскъпи много цялата кола.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от carmanf1 » 19 Авг 2022, 11:23

Hydrogen engine


На мен ми беше интересно, научих някои неща.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 19 Авг 2022, 12:29

Същото го има на предната страница на нормално видео, не от гъзбука. Но това ще е луксозна версия само за патроните, които наистина ще са готови да си плащат за "емоция".
Няма как да стане масово, не случайно и БМВ доста рано приключиха ICE водородната седмица.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 19 Авг 2022, 14:08

В момента хапваме на Юндола и пред мен има Ел. Хюндай и Ел. Киа. РА и СВ.
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook