Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 07 Авг 2022, 12:21

zAcK написа:Вече видях две грозилища iX из София :confused: :paranoid: Наистина са страшно грозни на живо.
Разгледах и представителствата на BMW в България продават 6-7 iX-а, нови.
Явно не се харчат много, щом при всичкото това търсене на електрички, тия грозотии стоят и няма кой да ги купи.
А иначе се чака с месеци за останалите модели :mhihi: Много е грозно това. Ама много...

Не всеки дилър продава кола за 300к всеки ден. Между другото на експо изложението питах дали имат налични и отговора беше НЕ, трябваше да се чака доставка 7 месеца

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 07 Авг 2022, 13:35

Колкото се чакаше за автомобили през 2019, сега времето е х2 :yes:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 08 Авг 2022, 21:28

adovet написа:Я отворете мобилето и вижте цените на тесла на 5г. и на шкода на 5г. и ще Ви стане ясно кое как се ибезценява

По принцип много ти харесвам мненията, ама защо сега така? :banghead:
1400+ обяви за Шкода, по-малко от 130 обяви за тесла :dunno: Макар, че не знам какво общо има Шкода с Тесла и защо ги сравняваш, а и изобщо колко Тесли има за продажба, които са на 5 и повече години?
Предполагам, че ще ти стане интересно ако цъкнеш на стрелкичките до цената на повечето обяви за да видиш реално от колко време се продават тия коли. Щото цената е едно, ама ликвидността е друго.

Моджо написа:Да и кат стане така какво?

Явно колата е нещо по-специално.
За мен кола и четка за зъби примерно е едно и също. Ползваш, хвърлял, купуваш си друга. Не я продаваш, не се чудиш колко се е обезценила и секви подобни неща. Ако това те вълнува караш 5 г или 100 000 и сменяш


Нямам против и щом имаш възможностите, желанието да третираш колата така и отношението ти към нея е такова, значи едва ли има с какво да те убедя, че може и да има друго мнение по тоя въпрос. Обаче аз си карам тройката от 9 години, а самата кола е на кажи-речи 17 вече. Имаме и по-нови в семейството, ама тази не искам да я разкарвам и мисля още много да я държа ако мога, и смятам че това трябва да си е мой избор. Теслата като е вече на 8-9 години имам ли, според теб, опция да избирам? На кой луд точно да я продам и да не е на безценица? При магистрален пробег (с такова впечатление съм останал) още като нова от 60-70% от обявения, колко пъти ще трябва аз на етапа в който тая кола е на 8-9 години да вися по станции при всяко по-дълго пътуване? Предвид, че в момента в тази тема се спрягат сегашните абсурдно завишени цени на всякакви автомобили втора ръка, като направя едно бързо търсене излиза, че мога да опитам да търся на моя дизел, предвид състоянието в което е, поне едни 11-12 000лв. Луда работа, така е в момента, но пак казвам, тва е 17 годишна кола, дето съм я купил преди 9 години. Цената беше 17 000 като я взех. Как точно би излеждала една Тесла след 17 години?

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от rosen vanev » 08 Авг 2022, 22:18

Теслата след 17г. ще изглежда, както би изглеждала всяка кола според поддръжката, която получава. Батериите са доста напреднали вече и има шанс да не се наложи смяна до тогава.
Не разбирам, защо в тази тема се пише толкова много против електричките и то от хора, които дори не са карали подобна машина.
Аз не познавам човек, който да си е купил такъв автомобил и да се е върнал към ДВГ след това.
Бих казал, че за градска среда няма по- добро решение (основни предимства на тези автомобили: екологично чисти, безшумни, пъргави, шофират се с лекота, икономични). Ако имам възможност бих заменил колата с ДВГ за електрическа, веднага.....
Просто ще пътувате по- бавно, но за сметка на това ще пътувате, а няма да си седите в къщи, защото горивото е 3.50лв. и една разходка до Банско е нерентабилна....

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 08 Авг 2022, 22:25

3.50 е евтино гориво виждайки какъв е трафика в цялата страна особено през уикендите посока Гърция и морето :lol:

Снощи говорих с приятел дето има новия Nissan Leaf и от началото на годината е направил над 10 ходения до Черноморец и обратно в София с него и не е дал 1ст за ток :lol: има нервите все на безплатни станции да зарежда. В София върти по минимум 2к км на месец и тока му за колата е около 50лв. Но и той признава, че това с безплатните станции не си е работа, платените пък са скъпи и ако нямаш втора кола с ДВГ и опция да зареждаш вкъщи хич не е готино с електричка
Последна промяна Don_Diego на 08 Авг 2022, 22:30, променена общо 1 път
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Petrolhead » 08 Авг 2022, 22:27

Огромна част от хората не знаят и не искат да знаят как работи един автомобил с ДВГ.
Клиентелата иска да стига от точка а до точка б, да разполага с определен комфорт докато го прави и средството за това да изглежда добре. Ако електричките струваха около 50-60к лева и имаха 3-400 коня и пробег около 500 реални километра, до 2 години коли с ДВГ щяха да карат само клошарите и милионерите.

Личното ми впечатление от теслите е по-скоро отрицателно. Начина по-който е сглобена тази кола ме дразни ужасно, интериорите им са ми ужасни, пътното им поведение ми е ужасно. Но това са си моите усещания и абсолютно разбирам хората, които ги карат.
Единствената влектричка, която ми харесва е Тайкан, но за тези пари бих си купил друго порше

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 08 Авг 2022, 23:48

rosen vanev написа:Просто ще пътувате по- бавно, но за сметка на това ще пътувате, а няма да си седите в къщи, защото горивото е 3.50лв. и една разходка до Банско е нерентабилна....


Чакай сега, това с батерия на 17 години ще го пропусна напълно, докато някой не ми покаже такава дето да става за нещо повече от тежести, без значение от какъв тип и на какво устройство е сложена. Но да предположим, че би могло да е възможно, макар и аз да съм прекалено плосък да разбера как.
Обясни ми, моля те, кой си седи вкъши заради високите цени в момента на горивата? Или мислиш,че те хем не се купуват на сегашните цени, хем обаче цените си остават високи? Как според теб става това?

И само да знаеш, аз всъщност много искам електричките да бъдат каквото повечето им върли привърженици твърдят, че са. Тесла може да не съм карал все още, ама благодарение на Спарк съм покарал каквото имат в инветара си и всичкото ми харесва. Много е готино ама масово виждам някакви фенбой аргументи за тия коли, когато реалността изглежда, че представлява един голям компромис и много неяснотии относно бъдещетето на старите такива автомибли. Дотука смело мога да кажа, че каквато електричка съм карал, никога не е било каквото някой преди това ми е разказвал за нея. Почти убеден съм и, че евтиното пътуване ще спре да е евтино в момента в който ударя станция, която не е на киловат, а на минута. И също така съм убеден, че рязко ще ми се вдигне пребиваването на всяка бензиностанция, където преди цигара+кафе+тоалетна е била под 10 минути, а сега ще трябва да дтоя поне 25-30.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 09 Авг 2022, 0:07

rosen vanev написа:Не разбирам, защо в тази тема се пише толкова много против електричките и то от хора, които дори не са карали подобна машина.k


Разбират им и могат да се обаждат каралите ги :kuku: Респект! :cry:
След 17г батерията как беше. Не. НАПРЕДНАЛАТА батерия щяла да седи още в коша и да продължава да вози :kuku: Каралите ги толкова време да кажат! Гледам обаче от самото начало на темата мълчат кат пукели и един единствен не е потвърдил и за седем :mhihi:
И друго гледам, батериите в телефоните ни изкарват година, две с клизма. За 80-те процента предполагам ще скокне някой, ма пък ще парираме с работни токове и условия. Та.... то просто не се знае знае ли се, не?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 09 Авг 2022, 4:25

rosen vanev написа:Аз не познавам човек, който да си е купил такъв автомобил и да се е върнал към ДВГ след това.
Бих казал, че за градска среда няма по- добро решение (основни предимства на тези автомобили: екологично чисти, безшумни, пъргави, шофират се с лекота, икономични). Ако имам възможност бих заменил колата с ДВГ за електрическа, веднага.....


… 100% ето това. Аз повече нямам намерение да да си купувам кола с ДВГ. Имам 4 електрички- 2 болта, тайкан и eqs 580 и чакам eqs 53 да ми го сглобят и като дойде ще продам 580-цата защото… не е каквото си мислех, че ще е… ако амг-то е по-малко с63 амг и повече eqs … ще я загърбя тази платформа на Мерцедес и така. Тепърва ще излизат разни хубави играчки.

…. Хем се водя голям автомобилен фен.

Ако това ми светоусещане се промени- ще споделя
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от rosen vanev » 09 Авг 2022, 8:39

Обясни ми, моля те, кой си седи вкъши заради високите цени в момента на горивата? Или мислиш,че те хем не се купуват на сегашните цени, хем обаче цените си остават високи? Как според теб става това?[/quote]

То е ясно, че всеки ще си отиде на море, напр. и цената на горивото няма да го спре, но по мои наблюдения хората започнаха да си правят сметката по- внимателно по отношение на всекидневното каране на автомобил.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от rosen vanev » 09 Авг 2022, 8:46

ivoaudi написа:
rosen vanev написа:Не разбирам, защо в тази тема се пише толкова много против електричките и то от хора, които дори не са карали подобна машина.k


Разбират им и могат да се обаждат каралите ги :kuku: Респект! :cry:
След 17г батерията как беше. Не. НАПРЕДНАЛАТА батерия щяла да седи още в коша и да продължава да вози :kuku: Каралите ги толкова време да кажат! Гледам обаче от самото начало на темата мълчат кат пукели и един единствен не е потвърдил и за седем :mhihi:
И друго гледам, батериите в телефоните ни изкарват година, две с клизма. За 80-те процента предполагам ще скокне някой, ма пък ще парираме с работни токове и условия. Та.... то просто не се знае знае ли се, не?
Батериите в телефоните нямат охлаждане, а прегряването е основен фактор за деградацията.
В автомобилите (повечето) батериите се охлаждат или затоплят, за да се намират в определен температурен диапазон, което предотвратява деградация. За това служи системата за управление на батерията.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 09 Авг 2022, 9:07

rosen vanev написа:Батериите в телефоните нямат охлаждане, а прегряването е основен фактор за деградацията.


Един от основните фактори. Другия е самия цикъл на зареждане/изразходване на батерията, който сам по себе си я деградира.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 09 Авг 2022, 10:55

интересно ми е кой ще си кара колата 17г., ще да е някой як фен :mhihi: :mhihi: :mhihi: Общо взето както обикновено се пишат небивалици от хора, които не са се и качвали на електрички. Спарковете не ги гледайте, те са най ниския клас. Та да дам малко тема за размисъл, ако имате едни 300к лв. и сте як фен на марката и имате избор да вземете IX или М4 кое бихте избрали. М4 е малко по скъпо иначе като ускорения са еднакви, даже го дават електричката, че в диапазона от 80 до 120 е по бързо. Аз лично изобщо не бих се замислил, с едното се возиш без пари за другото знаем че икономия няма, едното на 80 000км ще трябва да сменяш лагери на мотора, на другото не и т.н. Интересна ще бъде и цената на двете след 3-4г. Мката тамън ще е за смяна на биелни лагери :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 09 Авг 2022, 11:26

Е, чак возиш се без пари...
И до колко още време ще е това да има още безплатни станции?
И като изходим от "времето е пари", колко време ще ти коства да отидеш до станция, дето е без пари да заредиш електричката и да чакаш или постоянно да мислиш къде да я заредиш.
Ами ако си в някое село около София, Пловдив или друг голям град и до града са ти 15-20 километра.
Зареждаш от вас, но трябва да имаш и добра инсталация в къщи, иначе бавно зарежда.

Темата е " Имат ли бъдеще електрическите автомобили?" и отговора е еднозначен - ДА!
Но в момента в настоящето е доста компромис.
Освен ако си някаъв мангизлия , че да си купиш нова електричка във високият клас за кеф и заявление, друг човек в България от средният клас едва ли ще си вземе.

Иначе, карал съм Тесла S , страхотен и въобще няма съмнение, че бъдещето е на електричките, особено в бъдеще, когато соларите ще станат много достъпни и ще можеш да го вържеш на къщата.
Даже преди имаше едни много интересни неща от рода, че електричката може да се ползва и като зарядна станция на къщата.
През нощта се зарежда в мрежата на евтиното, през деня , ако не я ползваш, отдава енергията за домашното потребление.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 09 Авг 2022, 11:32

Е.Димитров написа:Е, чак возиш се без пари...
И до колко още време ще е това да има още безплатни станции?
И като изходим от "времето е пари", колко време ще ти коства да отидеш до станция, дето е без пари да заредиш електричката и да чакаш или постоянно да мислиш къде да я заредиш.
Ами ако си в някое село около София, Пловдив или друг голям град и до града са ти 15-20 километра.
Зареждаш от вас, но трябва да имаш и добра инсталация в къщи, иначе бавно зарежда.

Темата е " Имат ли бъдеще електрическите автомобили?" и отговора е еднозначен - ДА!
Но в момента в настоящето е доста компромис.
Освен ако си някаъв мангизлия , че да си купиш нова електричка във високият клас за кеф и заявление, друг човек в България от средният клас едва ли ще си вземе.

Иначе, карал съм Тесла S , страхотен и въобще няма съмнение, че бъдещето е на електричките, особено в бъдеще, когато соларите ще станат много достъпни и ще можеш да го вържеш на къщата.
Даже преди имаше едни много интересни неща от рода, че електричката може да се ползва и като зарядна станция на къщата.
През нощта се зарежда в мрежата на евтиното, през деня , ако не я ползваш, отдава енергията за домашното потребление.

имах впредвид, че е много евтино 2лв/100км. от зареждането вкъщи. За инсталацията не е задължително, у нас зарядната ми е 32А монофазно, което мисля че се покрива във всяко нормално домакинство. Просто е пуснат отделен кабел от зарядната директно до таблото на стълба :driving:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook