Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 31 Май 2022, 8:57

Пилев написа:Има ли някой да сподели мнение как се пътува надълго с ел кола към днешна дата(600-700км+/ден). По скоро ме интересува извън БГ

Лично аз гледам и обмислям покупка ел. кола за такъв начин на пътуване. Реално би се ползвала само на зарядни станции.

Огромната далавера на ел колата в момента е да я ползваш около местоживеенето ти, но на мен не би ми вършила такава работа. За справка БМВ-то ми го ползвам за това. Сега му светна резервата, а последно съм го зареждал на евтината нафта февруари месец на 2.20-30 . Целта ми е да си заменя другата ми основна кола.

ТО и избора не е огромен де. БМВ и4/ тесла 3/ мерцедес eqe/ . Замомента как и да го въртя и сметна доста по скъпата кола и зареждане само на "скъпия" ток на зарядните станции, не излиза сметката.
Като цяло гледам better route planner и сравнявам как бих бил с ел кола и като цяло час час и половина по бавно пътуване на 10 часа не ме притеснява.

Tesla ти е идеалния вариант, за източна Европа за момента почти навсякъде суперчарджарите са безплатни. ABRP e можеби най доброто приложение. Може да разгледаш и PlugShare, доста е подробно.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Kroki » 31 Май 2022, 9:05

https://www.youtube.com/watch?v=t9pUnEd8Fo4 - чекни това клипче
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от mart1nn » 31 Май 2022, 9:29

Пилев написа:Има ли някой да сподели мнение как се пътува надълго с ел кола към днешна дата(600-700км+/ден). По скоро ме интересува извън БГ

Лично аз гледам и обмислям покупка ел. кола за такъв начин на пътуване. Реално би се ползвала само на зарядни станции.

Огромната далавера на ел колата в момента е да я ползваш около местоживеенето ти, но на мен не би ми вършила такава работа. За справка БМВ-то ми го ползвам за това. Сега му светна резервата, а последно съм го зареждал на евтината нафта февруари месец на 2.20-30 . Целта ми е да си заменя другата ми основна кола.

ТО и избора не е огромен де. БМВ и4/ тесла 3/ мерцедес eqe/ . Замомента как и да го въртя и сметна доста по скъпата кола и зареждане само на "скъпия" ток на зарядните станции, не излиза сметката.
Като цяло гледам better route planner и сравнявам как бих бил с ел кола и като цяло час час и половина по бавно пътуване на 10 часа не ме притеснява.



Преди месец и нещо пътувах от Дания до България (след това началото на май и обратно) с Тесла Модел У и можеш да прочетеш впечатленията ми тук: https://gist.github.com/marval/dc57e66a ... 346b691919

С две думи - абсолютно безгрижно. Реално погледнато колата сама решава кога и колко да зареждаш. Инфраструктурата я има и работи. Алтернативи на Суперчарджърите също има (не бих се занимавал с тях на дълго пътуване ... Тесла ти дава информация за състоянието и заетостта, което се взима под внимание от вградената навигация) така че това не би трябвало да е проблем. Принципно не пътуваме с кола на повече от 1-2 часа, но така се случи, че тръгнахме и ... въобще не съжалявам. Беше много лежерно и всички пътници (2 възрастни, 2 деца) пътувахме приятно и комфортно.

ПС: юли месец пътуваме за Италия. Повторението показва колко приятно беше предното пътуване, което преди НЕ харесвахме и избягвахме всячески.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 31 Май 2022, 10:12

Интересно видео, но с това обикаляне за търсене на станции е голяма мъка, 2+ часа на вятъра за не много по-евтино пътуване от кола с двигател.
За справка последно направих подобен трип като километри с метаново А5 за 150лв общо, при все че на морето метана е 4лв :kuku:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 31 Май 2022, 16:01

mart1nn написа:

Преди месец и нещо пътувах от Дания до България (след това началото на май и обратно) с Тесла Модел У и можеш да прочетеш впечатленията ми тук: https://gist.github.com/marval/dc57e66a ... 346b691919


Еййй за нищо го нямате вече тоя Гитхъб :bchug:
На мен това, което си описал ми звучи като мъчение, което не искам да си причиня. Зареждане на 2-3 часа, планиране на целия маршрут, бекъп вариант ако някоя станция не работи или е пренаселена и тн. Това е забавно да го направиш понякога (мъже сме, обичаме да "решаваме" проблеми като тия), ама хич не бих искал да ми е задължение при всяко пътуване, и да трябва да се съобразявам по тоя начин.

А относно чуденката ти за избора на зареждане от страна на колата, предполагам че колата се опитва да удължи живота на батерията. Защото заряди до 100% и после разряди до почти 0% се отразяват много зле мна дълголетието. Златната среда е над 20% и под 80% заряд. Подгряването също е важно, защото е много трудно да се предположи с колко се е свил капацитета при ниските температури, а ти все пак разчиташ на range-а, който ти се показва. Освен това правилната температура позволява по-бързо зареждане в последствие, но ти това предполагам, че го знаеш.

Но като цяло не искам да съм на твое място, въпреки че много ме кефят електричките.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 31 Май 2022, 16:15

И за мен е абсурдно постоянно да мисля кога да стигна. Сега съм ограничен по-скоро от собствените си възможности за дълго шофиране.
Изображение

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от peshehodetz » 31 Май 2022, 17:02

И аз тъкмо мислех да напиша нещо подобно още като изгледах видеото по горе с приключенията на онзи калъф дето обиколи цяла Б-я за един ден. Като цяло не му следя видеата понеже са ми доста дълги и скучни даже това го превъртах на моменти. Та не му броях ма поне 4 ако не и 5 зареждания направи за 1200км. Та се замислям нали колата му беше long range по едно време май на около 220км зареждаше, че аз с мой колега сме минавали тук в щатите 556 мили с едно зареждане само че с Модел Х която има същия пробег от около 350 мили като Модел 3 даже е с около десетина мили по малко ако не се лъжа. Та лично аз също не бих си причинил подобно нещо ако ми се налага да карам на дълги разстояния.
Обаче миналата седмица минах през локалния ни БМВ дилър и подпитах за i4 което във вариянт eDrive40 по базово с 300 мили пробег (не знам дали ще ги прави) е малко над цената на Model 3 long range. Сега обаче за БМВ държавата тук връща $ 7500 от данъците което смъква значително надолу цената и я прави доста атрактивна, по изгодно от Тесла, при които този данъчен кредит вече отпадна. Сега обаче тук идва интересния момент - i4 във вариянт eDrive40 което е от класа на G20 330i си е пак доста по скъпо от последното, като гледам с разликата тук в щатите може да се налеят едни 1500-2000 галона бензин докато се избие + свободата да караш и минаваш от където си искаш, да спираш където ти е кеф, да дозареждаш точно когато си огладнял и наблизо има заведенийца с бензиностанция от която предпочиташ да сипеш, а не да правиш едни странни чупки. Та при всичките тези фактори карането на бензин засега лично за мен си е за предпочитане.
А и не на последно място че щях да пропусна ма за G20 330i се чака в момента 6 до 8 седмици гарантирани, за М моделите и електричките поне 6 месеца което поне за мен си е изключително важно предимство.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10430
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Leon » 01 Юни 2022, 11:30

Early adopters винаги обират негативите на новите технологии. Аз също мисля, че електричките скоро няма да са удобни и масово приложими, но за много хора технологията е по-интересма от удобството. Аз по принцип също съм от тях, но не и по отношение на колите.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от carmanf1 » 01 Юни 2022, 15:05

За Великден бяхме на Тасос, един познат дойде с Тесла С.
Носеше си макара човека с идеята да зарежда в хотела, където беше отседнал.
(били му казали, че няма проблем, редовно зареждали електрички)

Само че нещо не се получи, бушона в хотела постоянно падаше.
И се почнаха е гати схемите, от къде да мине на връщане, до къде ще стигне, къде ще зарежда, притеснения. Ужас.
Не смееше да мръдне до близкото селце от хотела, за да пази заряд.

Не съм проверявал дали има зарядни станции на Тасос, но в крайна сметка зависи по какви маршрути се кара електричката.

Че става доста неприятно приключение. Да не говорим ако са заети станциите и трябва да чакаш часове - баси.

Иначе за градско и да зареждаш вечер вкъщи, са супер.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 01 Юни 2022, 15:23

Трябваше да му кажеш да пусне тема във форума за туба за ток :mhihi: Сигурен съм, че щеше да получи предложения.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от empar » 01 Юни 2022, 16:20

TNT написа:Трябваше да му кажеш да пусне тема във форума за туба за ток :mhihi: Сигурен съм, че щеше да получи предложения.


Във форума има тема за бензинови генератори.
Мяткаш един в багажника и си независим. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jordana » 01 Юни 2022, 16:27

Генератор , ама нарушаваш въглеродния отпечатък на теслата .... :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от mart1nn » 02 Юни 2022, 10:48

vixx написа:
mart1nn написа:

Преди месец и нещо пътувах от Дания до България (след това началото на май и обратно) с Тесла Модел У и можеш да прочетеш впечатленията ми тук: https://gist.github.com/marval/dc57e66a ... 346b691919


Еййй за нищо го нямате вече тоя Гитхъб :bchug:
На мен това, което си описал ми звучи като мъчение, което не искам да си причиня. Зареждане на 2-3 часа, планиране на целия маршрут, бекъп вариант ако някоя станция не работи или е пренаселена и тн. Това е забавно да го направиш понякога (мъже сме, обичаме да "решаваме" проблеми като тия), ама хич не бих искал да ми е задължение при всяко пътуване, и да трябва да се съобразявам по тоя начин.

А относно чуденката ти за избора на зареждане от страна на колата, предполагам че колата се опитва да удължи живота на батерията. Защото заряди до 100% и после разряди до почти 0% се отразяват много зле мна дълголетието. Златната среда е над 20% и под 80% заряд. Подгряването също е важно, защото е много трудно да се предположи с колко се е свил капацитета при ниските температури, а ти все пак разчиташ на range-а, който ти се показва. Освен това правилната температура позволява по-бързо зареждане в последствие, но ти това предполагам, че го знаеш.

Но като цяло не искам да съм на твое място, въпреки че много ме кефят електричките.


Като имаш само чук ... всичко е пирон :D

Може би не съм се изказал правилно или съм останал не разбран, но преди това пътуване също съм бил от хората, които обичат да седнат и да карат, да карат, да карат ... мразех да трябва да спирам да зареждам/тоалетна/винетка и т.н. Реално това беше и първото дълго пътуване на децата (2 и 4 годишни) и тези паузи така или иначе под някаква форма щяха да са необходимост. Ако пътувам сам и искам да стигна максимално бързо, Модел У няма да е подходящият избор. Относно плануването - (както съм написал и в gist-а) не е имало никакво плануване. Качихме се, въведохме дестинацията и от там на сетне колата "сама си го преценя" :mhihi:

Възможно е да си прав, но аз го отдавам на липса на данни за калибрация. Колата беше сравнително нова и не се познавахме толкова добре (натоварена за първи път, стойка за колелета за първи път, летни гуми за първи път). Малко или много тази кола наистина е един голям таблет, който за разлика от (много други) ДВГ събира всякаква информация, която му е достъпна. В последствие тя се използва за прогнозиране на разхода. Защо обръщам внимание на това? Ами от последния ъпдейт дори посоката и силата на вятъра се взема под внимание. Не случайно при въведена дестинация колата показва графика с очакван оставащ заряд след всеки км. Реално колата има буфер от БМС-а и под 0% и над 100% (това с под 0-та го тествах в рамките на първите 1000км поради собствена грешка - пропуснах изхода на магистралата).

Дали ще тръгнем пак до България с колата - това лято не. Но затова пък отиваме на почивка в Италия, която макар и по близо си е пак на едни 1400км на посока. Не се пътува бързо, но в нашия случай ни устройва, а и ни е комфортно. В никакъв случаи не е за всеки и не съм от хората, които го промотират страстно на всичките си приятели. Разказвам възможно най-обективно нещата, за да може всеки да получи информацията и да си направи изводи за себе си и собствената си ситуация. Относно разказа на carmanf1 за Тасос - като цяло Гърция е по-назад от България в това отношение. Предполагам че и човека не си е познавал колата достатъчно добре. Тока на заряд може да се намали и е нямало да падне бушона (може би). Аз не пътувам с макара, но обикновено разглеждам какви са възможностите за зареждане наоколо. Например за Италия знам, че на под 5км има 3-4 бавни (11кВ) и 1 по-бърза (50кВ) станция. Ако те поради една или друга причина не ми свършат работа на 15км имам суперчарджър на Тесла. Той в 99.9(9)% ще ми свърши :)

ПС: Мисля че имат стойности за колко се е свил капацитета спрямо температурата. Подгряването е , защото е много противопокозно батерия да се зарежда с голям ток при ниска температура. Това е най-вредното за химията им.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 254
Регистриран на: 4.05.2008
Местоположение: Варна

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от mnh » 11 Юни 2022, 21:19

Въпреки, че темата е за електрички бих искал да задам въпрос за хибридите.
В търсене сме на семеен сув, колебанието е между G01 30d иии...всички СУВ-оподобни на ток/бензин - Новата Киа Спортидж доста ми хвана окото на снимки и видео- показват разход в градска среда около 5 6 литра на 100км пробег като предимно видеото е чакане по светофарите и борба в градския трафик което е изключително добър разход (ако е истина разбира се) също и багажника се оказва дори леееко по-голям от на Х3ката.
Имате ли впечатления от подобни хибридни автомобили - спортидж, РАВ4, туксон ?

Въпреки всичко , колкото и добре да изглеждат тия корейци - бумера е страхотен :bowdown: но до колко 4годишно БМВ на цената (или почти) на нова Киа е оправдана?
Всякакви мнения са добре дошли ,а дори и да наклоня везните към корейска машина ... 46цата ще си остане под ръка :mhihi: :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от empar » 13 Юни 2022, 8:19

mnh написа:46цата ще си остане под ръка :mhihi: :mrgreen:


Много правилно решение! :bchug:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook