Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nxn » 01 Мар 2022, 16:28

adovet написа:до преди месец бях доста против електричките, в смисъл не виждах никаква рентабилност, но в крайна сметка си взех един нисан лииф 2018г. на 14 000км. За 1 седмица навъртях с него малко над 700к и мога да кажа, че си се возиш направо без пари. Похарчил съм 157кв. за тези километри, зареждам на нощна тарифа и се получава малко над 3лв/100км. и това сега в студа ( сутринта беше -7). Гледам има някакви приложения за да си направиш трип къде да зареждаш по колко и т.н. Та общо взето съм доста доволен от покупката като цяло.
ПС: само да опомена, че живея в къща и зареждането не ми е проблем. Ако живеех в блок без гараж просто нямаше да има никакъв смисъл.


Съдейки по това, че тази кола е 40 000лв, а разликата на 100км е 15лв грубо с повечето 2 литра коли, излиза, че трябва да направиш грубо 260 000км за да ги избиеш. Ако караш много градско, примерно банкя център софия, това са 60км на ден, да кажем че и уикенда въртиш толкова, това са грубо 4300 дни, което са грубо 12 години. Сега ще кажем, че там няма масла и по-малко неща се чупят, не знам е ли, не е ли така, да свалим цената от тях, от зони и подобни и да кажем сме магьосници и много се чупи ДВГ-то, може да смъкнем на половина и пак са 6 години, за да има файда, за които може да е умряла батерията и да няма.
Поне това са моите сметки, и за това и нямам електричка, по-евтино да карам ДВГ-то.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 01 Мар 2022, 16:36

Що, няма коли и за над 40 000 ли?
Почна се със сметките и избиването..ша умрЪ.
Значи ако си купиш двг кола за 40 000 си се минал тотално щото никога нема да можеш да ги избиеш.
Даже и такава за 1000 лв па нема избиване.
В тая поне можеш да избиваш..нещо, за разлика от обикновената.
И тазликата на 100 км може да е 15, ама по-вероятно да е над 20, че и доста повече.
Хм,хм...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 01 Мар 2022, 16:43

не разбрахте, че най- голямата файда на електричките е, че са мечтата на сънародника - "палиш и караш"... и наливаш вода за чистачките. буквално.

за карането без пари- самата истина- ама е второстепенно- поне за мене.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 01 Мар 2022, 16:47

Моджо написа:Що, няма коли и за над 40 000 ли?
Почна се със сметките и избиването..ша умрЪ.
Значи ако си купиш двг кола за 40 000 си се минал тотално щото никога нема да можеш да ги избиеш.
Даже и такава за 1000 лв па нема избиване.
В тая поне можеш да избиваш..нещо, за разлика от обикновената.
И тазликата на 100 км може да е 15, ама по-вероятно да е над 20, че и доста повече.

Много вярно казано. Някак си да се возиш без пари си е кеф отвсякъде. От друга страна имам ф10 535и което има доста добро оборудване, е тоя нисан има някои екстри дето бмвто ми ги няма. :mhihi: :mhihi: :mhihi: Общо взето колата е в гаранция ( батерията 8г.) ще я покарам 3-4 г. ще я продам за 20 и няма да съм назад, защото ще съм избил доста от гориво, докато ако беше ДВГ как и да я подържам след 3-4г. ще съм назад, па недай си боже се скъса верига или нещо подобно :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 01 Мар 2022, 16:52

Аз също често правя сметки, ама и на мен не ми излизат.
Може би могат да излязат, ако почти винаги зареждам безплатно. Има няколко станции безплатни около нас. Обаче реалността е друга - там винаги има 1-2 Спарка зае*ани и блокирали паркоместата, дори и ако не зареждат.
Ако все пак мога да се дореждам до безплатни зареждания, тогава ще мога да спестявам голяма част от тези 4500лв, които смятам че съм изхарчил последната година за нафта (грубо). Минусът е, че което не платя с парите си, ще го плащам с времето си, висейки по молове и магазини. То сигурно ще е по час на ден, ама пак не е малко.
Имам и някакви притеснения какво ще се случи на тая батерия, предвид че доста зареждания ще вижда. Основния ми маршрут е 144км в посока, като имам по минимум 2 отивания и връщания на месец. Останалото е градско, но не всеки ден. Нямам кинти за нещо с пробег 500-600км, т.е. редовно ще й разказвам играта на тази батерия. Накрая ще има ли на кого да я продам тази кола изобщо?

Иначе все повече ми се кара нещо такова, ама супер скъпо излиза.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 01 Мар 2022, 16:54

vixx написа:Аз също често правя сметки, ама и на мен не ми излизат.
Може би могат да излязат, ако почти винаги зареждам безплатно. Има няколко станции безплатни около нас. Обаче реалността е друга - там винаги има 1-2 Спарка зае*ани и блокирали паркоместата, дори и ако не зареждат.
Ако все пак мога да се дореждам до безплатни зареждания, тогава ще мога да спестявам голяма част от тези 4500лв, които смятам че съм изхарчил последната година за нафта (грубо). Минусът е, че което не платя с парите си, ще го плащам с времето си, висейки по молове и магазини. То сигурно ще е по час на ден, ама пак не е малко.
Имам и някакви притеснения какво ще се случи на тая батерия, предвид че доста зареждания ще вижда. Основния ми маршрут е 144км в посока, като имам по минимум 2 отивания и връщания на месец. Останалото е градско, но не всеки ден. Нямам кинти за нещо с пробег 500-600км, т.е. редовно ще й разказвам играта на тази батерия. Накрая ще има ли на кого да я продам тази кола изобщо?

Иначе все повече ми се кара нещо такова, ама супер скъпо излиза.

ако си в блок и нямаш гараж и разчиташ да зареждаш на вън няма никакъв смисъл :nono:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 01 Мар 2022, 16:56

Лийфа даже с 40кв батерия ти покрива 150-то км без проблем. Лятото може даже и да те върне.
Разбира се, условието винаги е да има къде да зареждаш нощем. Демек къща или гараж с ток.
Не че е някакъв особен проблем да зареждаш и на станция..ама е повече разправия.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 01 Мар 2022, 16:59

Adovet, твоята идея за продажбата предполага, че ще има кой да купи колата. Мен това ми е сериозно притеснение, защото след едни 5 години това, което си купя сега ще е толкова стара технология, че никой няма да го иска. Така си мисля. Нещо като да си купиш сега айфон 8-ца втора ръка.
При ДВГ-то няма такова развитие на технологиите и няма такова обезценяване.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Моджо » 01 Мар 2022, 17:03

Викс, докато я гледаш колата как, какво и колко ще избиеш от нея - ел. автомобил не е за теб.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nxn » 01 Мар 2022, 17:03

Аз просто казвам, че ако идеята да си купиш електричка е да спестиш пари, е че няма да стане това най-вероятно, или ще си толкова на кантар, че не се знае дали си струват неудобствата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 01 Мар 2022, 17:06

Ами признавам, че така я гледам. Не съм на етап, на който да мога да си го позволя без оглед на разходите. Иначе много искам, ама реалностите ми са други. :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от vixx » 01 Мар 2022, 17:09

А някой има ли идея при какви условия би могло електричката да бъде фирмена кола? Тогава вече ще ми излязат сметките. Същите изисквания и ограничения ли има както при нормалните коли?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 01 Мар 2022, 17:13

vixx написа:Adovet, твоята идея за продажбата предполага, че ще има кой да купи колата. Мен това ми е сериозно притеснение, защото след едни 5 години това, което си купя сега ще е толкова стара технология, че никой няма да го иска. Така си мисля. Нещо като да си купиш сега айфон 8-ца втора ръка.
При ДВГ-то няма такова развитие на технологиите и няма такова обезценяване.

ами гледай цените на 8г. електрички в момента. Има си пазар и то голям.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от DigitalExile » 01 Мар 2022, 18:14

8г. Електрички са едни от първите масовки.. трагични са и като надеждност и като технология, общо взето са пълна скръб. Тези които сега се купуват като нови може и да имат адекватен пазар след 5-6 години. Тези които са на 8г. Днес са пълна скръб.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от kiko » 02 Мар 2022, 16:11

adovet,колко км минаваш с едно зареждане извън градско при нормани условия и нормална скорост 120км/ч да речем?И мен като цена,година и тн лийф най ми харесва,но съм чувал че спецялно нисан имат няква драма с повечето зарядни станций.Няква несъвместимост или нещо подобно.Така ли е или са си ок?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook