Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
127
27%
Да - бих си взел
214
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 466
старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Всичко за електрическите автомобили

Мнение от K_Ilkov » 12 Фев 2013, 15:25

повод за темата е тази статия ...

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1765229

Как мислите какво ще бъде бъдещето на автоиндустрията - на ток или ...
Какво не им се получава на автокомпаниите и защо не могат да направят един смислен откъм цена и качества ел. автомобил?
Вие бихте ли си взели и при какви условия?
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 606
Регистриран на: 14.12.2008
Местоположение: София
Кара: E30

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от zzuzi » 12 Фев 2013, 16:01

Гледай филма "Who killed the electric car",ако не си,и ще разбереш какво не има се получава на автокомпаниите.Това което се е случило тогава продължава да се случва и сега.
Изображение Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от drago_pavlov » 12 Фев 2013, 17:02

Аз бих си взел при следните условия:
- минаваш 300 км. с едно зареждане,
- "батериостанции" на които ти сменят батерията за 5 мин.,
- възможност за зареждане от контакта в гаража за не повече от 8 часа,
- цената и да не е х2 спрямо аналогичен автомобил с ДВГ
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1009
Регистриран на: 29.11.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: внимателно
Мечтае да кара: самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от u`F`o » 12 Фев 2013, 17:32

drago_pavlov написа:Аз бих си взел при следните условия:
- минаваш 300 км. с едно зареждане,
- "батериостанции" на които ти сменят батерията за 5 мин.,
- възможност за зареждане от контакта в гаража за не повече от 8 часа,
- цената и да не е х2 спрямо аналогичен автомобил с ДВГ


И какво, ако изминава "само" 100км в градски условия ще си вземеш кола с ДВГ ли ? :dunno:
Ако не може да ти се сменя батерията за 5 мин, тъй като струва колкото половината кола, но действително изминаваш 300км с едно зареждане ще й се чудиш ли ?
Глупости, отнасяш я и забравяш. За цената си прав.


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от jordanpar » 12 Фев 2013, 20:03

А тия батерии на тази кола какво ще правят зимата на -15 градуса,а в Скандинавието,ами Москва при -56 тази година???А лятото на +40???
А тока колко ще струва през 2025?А някакво магнитно или паразитно излъчване имат ли тези автомобили?За хора с байпас на сърцата,слаби нерви и т.н. безопасни ли са?При какви работни напрежения работи двигателя/двигателите??Как се отразяват включените консумативи на пробега?Променя ли се ускорението на тези автомобили при падане капацитета на батериите?Уязвими ли са на токови удари или светкавици ?Как стои въпроса с влаго и водонепроницаемостта на батерии и двигател при валежи или просто висока влажност на въздуха???Мога ли да натоваря още 3ма човека и багаж и пробега да остане същия??И колко киловатчаса средно се навъртат при едно зареждане в домашни условия???

ентусиаст
Аватар
Мнения: 961
Регистриран на: 24.10.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от [FF]GODFLESH » 12 Фев 2013, 20:10

"Mopar is the only way to go if you want to beat the other guy and look better doing it."

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1465
Регистриран на: 19.05.2008

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от flame » 12 Фев 2013, 20:28

jordanpar написа:А тия батерии на тази кола какво ще правят зимата на -15 градуса,а в Скандинавието,ами Москва при -56 тази година???А лятото на +40???
А тока колко ще струва през 2025?А някакво магнитно или паразитно излъчване имат ли тези автомобили?За хора с байпас на сърцата,слаби нерви и т.н. безопасни ли са?При какви работни напрежения работи двигателя/двигателите??Как се отразяват включените консумативи на пробега?Променя ли се ускорението на тези автомобили при падане капацитета на батериите?Уязвими ли са на токови удари или светкавици ?Как стои въпроса с влаго и водонепроницаемостта на батерии и двигател при валежи или просто висока влажност на въздуха???Мога ли да натоваря още 3ма човека и багаж и пробега да остане същия??И колко киловатчаса средно се навъртат при едно зареждане в домашни условия???

Г-н Позитивизъм-лъха-от-мен-и-нищо-на-тоя-свят-не-ме-дразни(Постоянно :mhihi: ) :ok:

Иначе сериозно по темата: следните показатели трябва поне да се доближат до обикновените коли:
- Цена
- Пробег с 1 зареждане / Време за зареждане
- Ремонтни разходи (щото ако резервните части са майка си и баща си, а сервизът на такива коли в БГ е 1 или 2... :mhihi: )

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 214
Регистриран на: 11.06.2010
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Витанов » 12 Фев 2013, 21:32

jordanpar написа:А тия батерии на тази кола какво ще правят зимата на -15 градуса,а в Скандинавието,ами Москва при -56 тази година???А лятото на +40???
А тока колко ще струва през 2025?А някакво магнитно или паразитно излъчване имат ли тези автомобили?За хора с байпас на сърцата,слаби нерви и т.н. безопасни ли са?При какви работни напрежения работи двигателя/двигателите??Как се отразяват включените консумативи на пробега?Променя ли се ускорението на тези автомобили при падане капацитета на батериите?Уязвими ли са на токови удари или светкавици ?Как стои въпроса с влаго и водонепроницаемостта на батерии и двигател при валежи или просто висока влажност на въздуха???Мога ли да натоваря още 3ма човека и багаж и пробега да остане същия??И колко киловатчаса средно се навъртат при едно зареждане в домашни условия???


колега като си натовариш твоята кола и си пуснеш климатика това отразява ли се на разхода? а дали бавареца ти е предпазен от светкавици? ами дизела дали ще запали на -56? а на +43 в центъра на двумилионен град с големия туч под капака като те хване едно задръстване и си пуснал климата дали няма опасност да кривне главата? единствения минус на електрокарите е пробега и от части цената за сега, но като догонят бензинките и дизелите търсенето ще скочи в небесата. Искам да ти кажа, че и кочините дето караме си имат недостатъци, даже големи, но бързия заряд и голямата автономност са двата плюса които притежават..

по темата,

100км. не са никакъв проблем, даже и 300, но технологията е все още много скъпа за ентусиастите, а на автомобилните компаний не им се правят електрички, щото с тях секват 30% от доходите им. Най доброто в момента според по запознати с материята е трифазен контролер с векторно управление като на мутрисите управляващ прецизно хубав трифазен ел. мотор, който задвижва силовото предаване. Батерийте са на много прилично ниво ( и постоянно се развиват) и спокойно си бацат на +45 и - 20, а и никой не се е засилил да продава електрички в сибир :mhihi: батерията издържа още поне 50% по ниски температури от опоменатите без сериозни загуби, освен това си има БМС система която следи всяка клетка поотделно и няма никаква опасност от палежи, гърмежи и подобни. Бъдещето на електричките според мен е в хъбовите трифазни електромотори, най малки загуби поради липсата на трансмисия и диф, най- високо КПД и много сложна електроника която може да струва колкото стойноста на автомобила. Не са поискали не са направили БМВ дето минава 500 км. с едни заряд, но цената няма да се хареса на никой и зареждането от 4/5часа на всеки 300-500км. също... Няма начин, прехода ще мине през хибридното задвижване и след това ще очакваме електрички с огромна автономност на достъпни цени.
I am beton!

Вчера ме изпревари една седмица е23 и само като му видях намръщената физиономия в огледалото и послушно се дръпнах вдясно да му направя място да мине :mhihi: А то едно такова лъскаво четкано, лелеййй Акула!

Зайо-Байо
Аватар
Мнения: 3048
Регистриран на: 23.03.2008
Местоположение: Руси
Пол: Мъж
Кара: Пръскан кенеф
Мечтае да кара: Мка комби
Детайли за колата: Некво шарено и некво хамелеоново..

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от uricatoli » 12 Фев 2013, 22:01

Преди година карах един ситроен и ми се наложи да постоя за едно сервизиране в Магазина на Ситроен в София.. Та обикалях и разглеждах автомобилите.. Гледах най новата C5 която струваше 40 000лв с всички екстри.. кожи, навигации а-у.. с дизелов агрегат.. И както гледам табелките спирам пред една и гледам 69 000лв.. и поглеждам аз колата и какво да видя.. един малък кенеф.. дето имаше гуми като колело.. Екстрите му бяха.. климатик и ел стъкла.. Е после кой ще отиде да си купи това нещо? :kuku:
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 13 Фев 2013, 9:43

Явно си много заинтересован с толкова въпроси :mhihi:
jordanpar написа:А тия батерии на тази кола какво ще правят зимата на -15 градуса,а в Скандинавието,ами Москва при -56 тази година???А лятото на +40???

Не знам за кои тия говориш, но литиевите батерий капацитета им намалява с 10-15% при -20
Норвегия е един от най-големите пазари на електромобили
Москва и екстремно студените и топли места едва ли формират голяма част от пазара на автомобили
jordanpar написа:А тока колко ще струва през 2025?

А колко ще струва нефта през 2025
jordanpar написа:А някакво магнитно или паразитно излъчване имат ли тези автомобили?За хора с байпас на сърцата,слаби нерви и т.н. безопасни ли са?При какви работни напрежения работи двигателя/двигателите??

А магнитните наколенници на доктор Ливайн помагат ли?
Аз лично смятам, че на хората със слаби нерви проблемите им съсвсем не са свързани с тока …
jordanpar написа:Как се отразяват включените консумативи на пробега? Променя ли се ускорението на тези автомобили при падане капацитета на батериите?Уязвими ли са на токови удари или светкавици ?Как стои въпроса с влаго и водонепроницаемостта на батерии и двигател при валежи или просто висока влажност на въздуха??? Мога ли да натоваря още 3ма човека и багаж и пробега да остане същия??

Как седят тези въпроси при стандартните автомобили с ДВГ?
Какво значи падане на капацитета?
jordanpar написа:И колко киловатчаса средно се навъртат при едно зареждане в домашни условия???

Колко литра гориво средно се събират в резервоара? Не зависи ли това от обема на резервоара?
Е с тока е същото – зависи колко и голяма батерията.
По отношение на разхода повечето изчисления твърдят, че цената на тока е ~ 2-3 лева /100 км
Към тази смешна сума естествено следва да се добави и цената за подмяна на батериите в даден момент.
И все пак остава момента с поддръжката – няма масла, филтри ремъци и хиляди въртящи се части. Спирачната система е почти лишена от натоварване заради рекуперацията …

За мен въпроса е защо огромни автокомпании не могат да направят една прилична като пробег и цена кола? По въпроса с пробега 100 км са предостатъчни за градска употреба, макар да изглеждат малко на пръв поглед. За дълги разстояния има достатъчно дизели и други решения.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 13 Фев 2013, 9:44

Еее,вие не четете,само задавате въпроси.
Има много информация за електрическите автомобили и въпросите дето ги задавате са решени преди десетилетие.
Аз лично в момента проектирам и като се стопли започвам да си правя една такава,на базата на ситроенче ,което всичко по него е пластмасово,разбира се олекотяването предстои,но няма да го правя спартанец.
Нещата с батериите -продават се едни плочи за подобно начинание,аз разбира се няма да открия топлата вода,но пък съм измислил неща (предполагам че са измислени преди мен,но пък аз сам съм стигнал до тези изводи) които ще подобрят пробега,иначе в Корея има такъв парк,всичко е електрички,бяха направили и един автобус (няколко де) и на експериментално трасе се самозареждаше по индукция от ленти поставени на пътя,на няколко места вече се правят магистрали с елементи,които когато премине автомобил,генерира елекрически ток,защо и тука не се поставят на новите елементи,при положение че не било кой знае каква технология,само че същата тази технология може да се ползва с обратен ефект,за дозареждане на автомобила.
Просто истината е че за момента нямат стимул производителите на автомобили (и петрол) да правят подобни автомобили,но пък мисля че всеки тайно или до някъде явно разработва и чака момента.
В момента се произвеждат повече автомобили на водород с водородни клетки,където се оказва по лесно

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 13 Фев 2013, 9:54

В момента на пазара има електрически автомобили... вие нямало, та нямало ;)
Щом дори аз съм карал Нисан Лийф и Митсубиши Миев. Гадни са, но ги подобряват.

http://www.nissanusa.com/electric-cars/leaf/
http://i.mitsubishicars.com/

Като комфорт са като обезшумен Голф 2. Иначе за бъдещето не ми се коментира, писали сме преди във форума.

Засичал съм и електрическата 1чка (тестват я в момента), ама едва ли ще ми се отвори парашута да я карам,
щото я лийзват на избрани хора, пък това горе са си коли в производство.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 13 Фев 2013, 10:19

steeN написа:Гадни са, но ги подобряват.

Гадни са спрямо цената според мен.

Иначе ако приемеш, че това са просто едни градски превозни средства, които са тихи, чисти и евтини за придвижване ...
Знам ли нещата могат да изглеждат и по-смислени.

За момента няма грам практичност за съжаление, а те са смислени само ако са практични ... екологията винаги отстъпва на финансовите стимули :mhihi:
Трябва да имаш специфични нужди (пробег, ограничения за паркиране) и специфични възможности (визирам зареждането) за да има смисъл
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 929
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: София
Кара: e65

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Пилев » 13 Фев 2013, 13:28

Ето това ми се струва единственото поносимо. Друго не бих карал oт сегашните модели/марки.
Последна промяна Пилев на 13 Фев 2013, 14:06, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 13 Фев 2013, 13:36

Всъщност за моят "Home Made" първоначалната ми идея беше (разбира се нищо ново) един бус от рода на WVТранспортер или Форд Транзит,там освен че ще си нови акумулаторите,ще се помещава и един малък тих 3 цилиндров дизелов двигател,играещ ролята на агрегат и зареждащ акумулаторите когато падне капацитета,но за сега форд или фолксваген не съм взел,иначе идеята е добра,мисля че ягуар имат подобен хибрид,ама точно такъв хибрид,а не онези хибриди дето основният е бензиновият двигател и като приуса ,харчи 10/100 бензин,егати и икономичният автомобил

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook