Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 23:49

zazomazo написа:
xterminator написа:....масираните медийни кампании за дискредитиране на този тип задвижване, които идват от изток и леко надолу :lol:


Ако може да си малко по-конкретен, че аз поне не съм попадал на "масирани медийни кампании за дискредитиране" ...
Нещо линкче, видео..... да си подкрепиш твърдението. Че звучиш категорично, пък не си ми убедителен ;)


Отвори си automedia.bg и поразцъкай малко надолу, в повечето популярни български и чуждестранни авто-журнали е същото...
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от zazomazo » 29 Мар 2024, 0:08

xterminator написа:....
Отвори си automedia.bg и поразцъкай малко надолу, в повечето популярни български и чуждестранни авто-журнали е същото...


Както и очаквах си доста конкретен..... :mhihi:
Да погледна ли и в ПИК???

Звучиш ми като комсомолски секретар от 80-те години- надъхан и голословен.

П.С. Впрочем от първите десетина заглавия в препоръчаната automedia.bg ми излезе https://automedia.investor.bg/a/2-novini/56516-samsung-puska-chudovishtna-bateriya-koyato-bie-4-pati-segashnite

не ми звучи точно като дискредитиране на ел задвижването, ама кво ли разбирам аз
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 29 Мар 2024, 0:17

carmanf1 написа:Не разбирам що е тва противопоставяне дизел с/у ел. в тази тема.
Кой квот му харесва, удовлетворява нуждите, и може да си позволи, това да си купува. Що трябва да има хейт с/у едните или другите.

Да, и аз се не се кефя на изтърбушените, тунинговани дараци, къде пушат кат комина на ТЕЦ-а, ама тва е друга тема, свързана с държавния контрол и ганЮвското самосъзнание, и манталитет.

При мен например, нещата са на периоди, зависи от работата ми.
Има периоди, в които например утре трябва да съм в Белград, следващия ден в Загреб, и след това в Будапеща.
Ми взимам дизела, щот с 1 резервоар минава ~1000km и грам не го мисля. Няма планиране, няма нищо.

Знам че няма грижи и с електричка да се направи това с правилно планиране, ама не искам да го мисля и това, в и без тва натовареното ми ежедневие - ама ще заредя ли на време, ама ще има ли свободна станция, ама ще работи ли тая станция, ама да не закъснея за срещата........

Имам периоди обаче, в които я отида до офиса, който ми е на 5км от вкъщи, я не. Я отида до софийския офис 1 път на 1-2 седмици, я не.
Та електричката ми е перфектна в този случай.

Та така, и двата типа задвижване са супер, според нуждите. Не виждам смисъл от хулене на едното или другото.

ПП. колегата, няколко страници назад, дето сравнява дърт 15г дизел, утрепан от бой, на 1/2 милион километра с нова електричка - малко чете евангелието, като дявола. Нека сравняваме ябълки с ябълки.
Чисто нов последен дизел с чисто нова електричка. Пък тогава да говорим за пушеци, батерии и др......


Противопоставят се, защото се наблюдава следната закономерност: асоциацията на любителите на отоплението на твърдо гориво, цепене, носене и подреждане на дърва и собствениците на печки масово се изхождат навсякъде отностно електрическите автомобили как са безмислени, тъпи и джендърски МПС-та, които след няколко месеца употреба трябва да им сменш батерията с нова за 50 000 лв, остравят те на пътя веднага щом завали сняг и мръзнеш и мизерстваш навсякъде, чакаш да се заредят на пътя по 5-6 часа, за да стигнеш до зададената дестинация, а те със своя дизелов апогей от Ренесанса минават 1450 км без да ядат, серат и спят, на топло са, уютно им е и евтинко. 8)
Не съм видял обратното - електричари да ходят да дрискат под теми за дизелите, ако че стоят по 5 часа на ден по зарядните станции и се чудят кво да правят през тва време :mhihi:
Изображение

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 29 Мар 2024, 0:46

xterminator написа:Не съм видял обратното - електричари да ходят да дрискат под теми за дизелите, ако че стоят по 5 часа на ден по зарядните станции и се чудят кво да правят през тва време :mhihi:


няма и да видиш... виждал ли си как някой дето не може да си събере парите обяснява на някой напред с материала как се правят пари? същата работа но с други "параметри".

малката политически некоректна истина е, че всеки един от тези с дизелите кара стари, евтини коли и просто няма пари за (хубава) електричка. и затова си намира оправдания защо не кара.. защото за българина е срамно да каже - не карам електричка щото нямам пари за такава...

казвал съм го и преди - ако имаш къде да зареждаш през нощта на домашни тарифи- един вид не живееш в панелка единственото оправдание е , че нямаш пари за електричка. ама както казах- това е срамно по нашите ширини и така.. въпреки, че ако живееш в панелка имаш други далече по- сериозни проблеми ама... друга тема.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 29 Мар 2024, 1:07

zazomazo написа:
xterminator написа:....
Отвори си automedia.bg и поразцъкай малко надолу, в повечето популярни български и чуждестранни авто-журнали е същото...


Както и очаквах си доста конкретен..... :mhihi:
Да погледна ли и в ПИК???

Звучиш ми като комсомолски секретар от 80-те години- надъхан и голословен.

П.С. Впрочем от първите десетина заглавия в препоръчаната automedia.bg ми излезе https://automedia.investor.bg/a/2-novini/56516-samsung-puska-chudovishtna-bateriya-koyato-bie-4-pati-segashnite

не ми звучи точно като дискредитиране на ел задвижването, ама кво ли разбирам аз



Ако искаш погледни и в ДРИС.
Прощавай, много исках, ама нямах желание специално да се постарая да ти предоставя синтезирано, в резюме, тук в коментар, личните си наблюдения в последната година чрез линкове. После може да поискаш да ти докажа, че земята не е плоска и пак да ме оприличш, че звуча като интимния ти партньор от 80-те години. :mrgreen:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от dhtj » 29 Мар 2024, 3:37

Малко да поясня какво съм имал предвид, че гледам няколко човека ме цитират вече и ме разбират грешно. :lol:

Говорих конкретно за динамиката на масовия модел 3, че не е нищо особено и не бива да се изтъква като някакво предимство. И дадох като пример че най-якия модел 3 перформанс има подобни времена 100-200 като 330д с хибрид или 335д с чип (карам и двете). Споменах и б58 за любителите на бензина, който също вади добра динамика и е на приемлива цена.
Никъде не съм споменал, че е по-добре да караш дизел, не съм мазохист, и аз не обичам да ми мирише, всеки път като паркирам натискам копчето за рециркулацията на въздуха. :lol:

Исках да кажа, че не бих си купил електричка заради динамиката.
Бих си купил заради простотата. Както каза колегата - няма какво да им се счупи - нямат вериги, лагери, маслени помпи, демпфери и т.н. С това твърдение съм съгласен. Въпреки че колегата го представя малко пресилено, щото е карал ф10, н57, х-драйв, който е запознат, знае, в моя случай е е90, м57, на задно... доста по-безпроблемно, не съм имал такива драми, нито съм пипал вериги, лагери или помпи, не е отварян мотора, раздатки нямам, единствено съм обслужил кутията... От 80к км я карам, в момента съм на 260к км, около 300к смятам да я разкарам, щото верно ще е време за вериги, а и ми омръзна.

Две коли гледам, споменавал съм вече в тая тема, нямат нищо общо помежду си на пръв поглед - мустанг гт след 2015 и модел 3. Общото за мен е, че не са модерните бмвта с кашкавалени лагери, вериги и раздатки, тоест няма да ми се налага да ремонтирам почти нищо. Другото общо е, че са около 50 хил лв в момента в мобилето.

Повече ми се кара мустанга, повече ми харесва на вид, карат ми се ръчни скорости щото вече не правя голям пробег годишно и не ми е досадно както преди, но ако направят бензина 3-4 лв или данъка е 1500 лв ще се откажа и ще взема теслата.
Теслата е по-практичния избор и ако продължава да излиза евтино зареждането вкъщи и една батерия кара поне 400 хил км (щото колата сигурно ще я взема на 100к), ще взема теслата. Но ако вдигнат тока и разхода спре да е толкова съблазнително изгоден и батерията трябва да се смени на 200к - изобщо няма да ги гледам и ще продължа да си смърдя на нафта, бензин или газ. :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от barabqga » 29 Мар 2024, 5:53

alx написа:
xterminator написа:Не съм видял обратното - електричари да ходят да дрискат под теми за дизелите, ако че стоят по 5 часа на ден по зарядните станции и се чудят кво да правят през тва време :mhihi:


няма и да видиш... виждал ли си как някой дето не може да си събере парите обяснява на някой напред с материала как се правят пари? същата работа но с други "параметри".

малката политически некоректна истина е, че всеки един от тези с дизелите кара стари, евтини коли и просто няма пари за (хубава) електричка. и затова си намира оправдания защо не кара.. защото за българина е срамно да каже - не карам електричка щото нямам пари за такава...

казвал съм го и преди - ако имаш къде да зареждаш през нощта на домашни тарифи- един вид не живееш в панелка единственото оправдание е , че нямаш пари за електричка. ама както казах- това е срамно по нашите ширини и така.. въпреки, че ако живееш в панелка имаш други далече по- сериозни проблеми ама... друга тема.
как бе, аз го казах назад в темата
ако има електричка за 5хил лева ще карам, ама няма
затова дърто ДВГ
тоест нямам пари, но чак пък да ме е срам

Изпратено от моят moto g(8) power lite с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от ivanski_2 » 29 Мар 2024, 7:23

zazomazo написа:
In_Memoriam написа:Тежка секта :mhihi:


Те сектите в тая тема са две- едната про-, другата анти-.... и двете са еднакво надъхани и се опитват да вземат превес над опонентите :mhihi: :mhihi:

Аз пък съм посредата :mhihi:
И едното и другото си имат + и -

Като си говорим за стари дизели - на моя рейнджа с моето каране(149к по магистралата по километраж, което е около 139-40 реални по гпс), и после пак по максималното ограничение навсякъде +- 10км, еми рейнджа ми е ~650km ,засичано буквално хиляди пъти, това е и ако някой мисли че има проблем с автомобила мога да му изпратя фактури вече за около 10к само за поддръжка :mhihi: ,също така 20 годишния кенеф си е с катализатор нищо че е засилен на почти 300коня ....
Даже съм решил да взема тесла 3 под наем за един ден по някое време през април и да мина същия маршрут и да преценя дали ще ми върши работа за целта при положение че ще се зарежда 90% на външни станции, което не мисля че е проблем понеже имам на 5-6 минути пеша от вкъщи, но ще видим като я покарам и поизползвам малко :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Jorixa » 29 Мар 2024, 7:32

xterminator написа:Има доста масирана, целенасочена, дезинформативна кампания срещу електричките


:mhihi: :mhihi:

Да бе то не беха медиини атаки, не беха забрани за електричките, не беха субсидии за ДВГ-та, не беха политически кампании с цел насърчаване на ползване на ДВГ-то. Ужас направо, Путин е виновен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от mr_petroff » 29 Мар 2024, 7:34

За цепенето и носенето на дърва - някои го правят за кеф , нали сте виждали картинки на запалена камина ...Някои за кеф си карат и ДВГ автомобили - чували сте R6 , V8, V10 ,W12 ...Някои пият скъпи питиета , пушат скъпи пури , плющят готини мацки и т.н. .Какво общо има това с новата мобилност . Аз си представям така нещата - в двора едно IX5 до Z4 и до тях Х3 примерно ... , а и едно i3 за в града :yes: Скромно така , ама не сме всички милионери :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от ildivvy » 29 Мар 2024, 7:37

На целия свят е ясно, че сме бедни смотаняци, живеещи в третия свят! Лошото е, че това няма да се промени, просто защото...сме си такива! От друга страна, електричката не е толкова просто, ако изключим силовия тракт. Има доста сложни системи особено за охлаждането и т.н. Но!!! Ако някой си мисли, че електрониката, която управлява всичко това е проста, то трябва сериозно да се поинтересува по въпроса! И дори това да е относително така в момента, то това няма да е вечно, нали знаете? И не защото не могат да я направят, а защото не искат! Точно, както не искат и спряха да правят здрава 'механика'. Така че, слушайте какво ви говори колегата и който може, нека да се възползва от 'промоционалния период' на тази техника! Другите - кучета ги яли! Е, ясно е, че ще се развива и тази 'нова' техника, но... Какво да го мислим! Това са проблеми на 'първия свят'! Ние не сме там. Като станем, ще го мислим! Отивам да си подпра панелката да не падне, че тази нощ нещо се е наклонила...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от steeN » 29 Мар 2024, 9:06

Не знам за какъв промоционален период говориш ти и "колегата", но това което коментирате в момента е бета версия, бледо подобие на завършен продукт и тръшка в земята продукт, който е развиван 100 години.
Електрониката проста сложна, не е твой проблем, защото не е като да седиш и ти да я управляваш ръчно... и в същност е МНОГО ПО-МАЛКО от колкото в една кола с ДВГ.

Аз и преди го написах, буквално все едно тука пишат някакви time travelers дошли от миналото и още не могат да разберат колко се е променил света. Да всичките тези умения, които сте натрупали да ремонтирате
коли с ДВГ и си мислите, че са нещо уникално скоро ще са безполезни (и аз съм минал през това)... човек трудно се справя с промяната, но това е буквално живота.

Общо взето всички тия оправдания звучат като ел. техник, който е ремонтирал цял живот телевизори с кинескоп да обяснява как LCD телевизорите са боклуци и не ги правят както едно време и колко сложна била електрониката...
точно толкова нелепо и плоско (играта на думи е умишлена).

п.с. Мога и директни примери да дам... едно време за да се направи тракшън контрол е трябвало да има 2 дросела, един тон сензори, ел. моторчета, жила и не знам си какво. Сега е просто софтуер, който директно управлява електромотора и спирачките :kuku:
Много сложно. Освен да храни майсторите, старият начин за правене на нещата, няма други предимства :dunno:
Последна промяна steeN на 29 Мар 2024, 9:28, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Tenata » 29 Мар 2024, 9:22

ildivvy написа:На целия свят е ясно, че сме бедни смотаняци, живеещи в третия свят! Лошото е, че това няма да се промени, просто защото...сме си такива! От друга страна, електричката не е толкова просто, ако изключим силовия тракт. Има доста сложни системи особено за охлаждането и т.н. Но!!! Ако някой си мисли, че електрониката, която управлява всичко това е проста, то трябва сериозно да се поинтересува по въпроса! И дори това да е относително така в момента, то това няма да е вечно, нали знаете? И не защото не могат да я направят, а защото не искат! Точно, както не искат и спряха да правят здрава 'механика'. Така че, слушайте какво ви говори колегата и който може, нека да се възползва от 'промоционалния период' на тази техника! Другите - кучета ги яли! Е, ясно е, че ще се развива и тази 'нова' техника, но... Какво да го мислим! Това са проблеми на 'първия свят'! Ние не сме там. Като станем, ще го мислим! Отивам да си подпра панелката да не падне, че тази нощ нещо се е наклонила...


Съгласен, все пак тука в тази тема са Гринйн Биг Бизнес Гайс.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Jorixa » 29 Мар 2024, 9:26

steeN написа:Не знам за какъв промоционален период говориш ти и "колегата", но това което коментирате в момента е бета версия, бледо подобие на завършен продукт и тръшка в земята продукт, който е развиван 100 години.


Само ще те светна че електромотора е измислен преди ДВГ-то :mhihi: И не знам как точно го "тръшка в земята" след като след толкова пропаганда, субсидии, инвестиции, забрани и кво ли не пак не могат да изместят ДВГ-то. Даже съм сигурен че ако ги нямаше гореспоменатите неща, тая тема щеше да е погребана още преди години.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от steeN » 29 Мар 2024, 9:31

Какво точно ще ме светне някой, който от километри му личи, че вика майстор дори да му смени крушката у тях. Успех :)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx

Последни теми
Facebook