Велосипеди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 1:06

За мен набиването на луди пари в детско колело е абсолютно излишен разход. Единствено първото колело на моя хубавец (13г) беше чисто ново. Но то беше за рождения му ден и беше тематично от филма "Карс". С него се научи да кара на една ливада



После минахме през 20-ка, 24-ка, сега втора година кара 26-ца. 20-ката я купих по обява и го продадох по обява, като разликата по спомен беше $10. 24-ката и 26-цата са сбирщайн. Сегашното като рамка е Norco, но на практика всичко друго по нея е от други колелета. Каплите от едно колело, гуните са от старите капли на майка му ... Не мога да си представя, как ще набия няколко стотачки в нещо, което според мен не си заслужава. Виждам малки деца с "маркови" колела и честно казано, не го разбирам.

Писал съм преди в темата. И моето евридейче е тотален сбирщайн, но частите не са от чипи марки. Преди десетина дни един колега беше намерил едно Пежо (колело де ;) ) и ми го даде. Предната капла беше заминала. Смених я и то си стана колело за чудо и приказ. Ще му сменя само задната гума (сегашната е поизгоряла) и съм готов за сезона с него. Мислех да го продавам, но ще си го задържа. От другата седмица тръгвам с колелото на бачкане, че нещо бензина отиде на .... в ....

Казано накратко, не разбирам вкарването на луди пари в колело. Тук изключвам сериозните "карачи", но те реално са единици :OT:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от KUM4o » 08 Май 2022, 2:27

Не съм съгласен с теб и ще ти върна веднага защо. На моя пръдльо му купих 24ка за близо 1000лв и ще ти обясня защо. Първо виждам много лоша тенденция родителите да купуват велосипеди с неподходящ размер спрямо размерите на децата, от което следват множество травматични проблеми особено при подрастващи. Точно за това моя вече смени 4 байка, а е едва на 8. Като изляза с него и искам да врътнем 20км няма да го кача на сбирщайн. Най-малкото лошите главини ще му изморят краката и липсата на подходящи предавки. Давам и друг пример. Повечето детски велосипеди са с в-брейк , който за мен е за каране само по равно и не е надежден тип спирачка. За един период от 2 месеца малкия караше едно резервно колело с в-брейк и въпреки , че бях подменил и проверил жилата на едно 2км спускане и двете жила се скъсаха. Добре, че моето колело е с добри висок клас дискови и успях да го спусна използвайки моите спирачки. Затова колелото , което кара е със скъпи хидравлични спирачки, висок клас гуми и висок клас главини. Това , че е детско колело не означава да се подцени комфорта и здравето на децата.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 4:44

Съгласен съм с теб, но ще внеса малко уточнения. "Сбирщайн", но събран от качествени материали. Много назад в темата имам снимки на колелото ми.

IMG_20180601_1732104.jpg


Единственото за него, което съм платил са $5 за двата калника. Втора употреба, естествено. Но гумите са Швалбе, рамката е алуминиева (единственото останало от оригиналния МТБ), колодките на спирачките ги сменям при активно каране два или три пъти на сезон. Колелата на хлапето винаги са съобразени с ръста му. Опъвал съм ги макс около 35-38км (направихме огромна обиколка на града) с майка му и брат му. Оплакваха се единствено от болки в задниците на следващия ден :mhihi: Що се отнася до спускане два километра дълго, тук е сложен въпрос. В радиус от 500 километра такова няма. Е, може и да има някъде в Щатите, но при мен няма.

Но всеки си знае :OT:

Утре ще снимам и другите колела.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от bum_bum » 08 Май 2022, 8:55

KUM4o написа:следват множество травматични проблеми особено при подрастващи. Точно за това моя вече смени 4 байка, а е едва на 8.


Е туй не мога да го обясня на малката. Миналата година не е карала колело, защото всички с нейния ръст бяха с 24-ки. А тя не е още за такова колело. И съответно и се смеят. Аз обаче не се поддадох, та цяло лято си кара скутера.

Ако не бях свикнал и на мен всеки втори да ми се смее заради начина ми на живот сигурно щеше да ми е криво.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 08 Май 2022, 11:26

KUM4o написа:Не съм съгласен с теб и ще ти върна веднага защо. На моя пръдльо му купих 24ка за близо 1000лв и ще ти обясня защо. Първо виждам много лоша тенденция родителите да купуват велосипеди с неподходящ размер спрямо размерите на децата, от което следват множество травматични проблеми особено при подрастващи. Точно за това моя вече смени 4 байка, а е едва на 8. Като изляза с него и искам да врътнем 20км няма да го кача на сбирщайн. Най-малкото лошите главини ще му изморят краката и липсата на подходящи предавки. Давам и друг пример. Повечето детски велосипеди са с в-брейк , който за мен е за каране само по равно и не е надежден тип спирачка. За един период от 2 месеца малкия караше едно резервно колело с в-брейк и въпреки , че бях подменил и проверил жилата на едно 2км спускане и двете жила се скъсаха. Добре, че моето колело е с добри висок клас дискови и успях да го спусна използвайки моите спирачки. Затова колелото , което кара е със скъпи хидравлични спирачки, висок клас гуми и висок клас главини. Това , че е детско колело не означава да се подцени комфорта и здравето на децата.
С две ръце подкрепям написаното! Ако сложа и баланс колелцето и моя на почти 9 е сменил 4 байка. Явно заради баланс колелцето само се качи на 16ката с педали и му трябваха буквално 3 минути за да го подкара и то сериозно. Тая 16ка обаче в момента я гледам 700 ли, та 800лв май.. а мисля, че я взех за около 400. С тая 16ка изкара точно месец и половина, защото се оказа, че или адски много дръпна изведнъж, или май бях малко закъснял за нея, но за тоя месец и половина ми скри шапката, правили сме по 15-16км, а е бил на 5 току що навършени. От там пак в Байк център по информация от Бум, че плюсова 20ка на Спешълайзд е намалена, и няколко сезона с нея. Адски много се кефеше, направо светеше като караше. Голям минус и беше тежката вилка, която така и не успях да сменя, че такова животно трудно се намира, но ако го оставя за щерката един ден, със сигурност трябва да я сменя. Миналата пролет за пръв път му взех 24ката втора употреба, една Мерида, ама като я видях в Еконт звъннах на човека да го питам да не е объркал нещо цената, че беше направо подарък.

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 2.10.2009
Пол: Мъж
Кара: e46 328i

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BaDxBoY » 08 Май 2022, 12:45

Бахти аз като малък карах разни балканчета, дето не хидравлични спирачки, ми като цяло спирачки нямаха ? Не се ли поувличате прекалено ? А сега си въртя един Драг за 300 лв и ми дреме на главината ..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от Моджо » 08 Май 2022, 14:01

А, немаха. Контрата ловеше яко. И аз карам некакво измислено колело btwin, евтино. Па си правим с каката по 15-20 км без ядове.
Хм,хм...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 14:56

Не забравяйте, че колелата освен гуми имат и рамки. Те са основното, не размера на гумите :idea: Отделно настройка на кормило (да не говорим и за вида му) и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от KUM4o » 08 Май 2022, 16:26

BaDxBoY написа:Бахти аз като малък карах разни балканчета, дето не хидравлични спирачки, ми като цяло спирачки нямаха ? Не се ли поувличате прекалено ? А сега си въртя един Драг за 300 лв и ми дреме на главината ..

Когато става въпрос за безопасността на детето ми пари не жаля. Просто начина на каране ни е такова, че изисква спирачките да са издръжливи. Карал съм преден диск до състояние да пуши като изгорял хляб на едно състезание и за мен си заслужава. Когато се появят травмите, които остават във времето се сещаш,че е трябвало да промениш нещо. Само един пример ти давам. Взех си новото колело и бях в процес на настройка. За една седмица с недобре настроена седалка имах такъв сериозен проблем с кръста, че ми беше трудно да сядам. Проблема се реши с 8мм преместване на седалката напред и 30мм по-къса лапа. Та виж какви малки подробности могат да те повредят. От ненастроена седалка капачките на детето толкова могат да се увредят, че си нямаш представа.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 16:56

99.999% от децата сега не карат и 10% от това, което ние сме карали като малки преди много години. За мен лятото е било свързано с цял ден колело и игра навън. Сега са пред конзолата или РС-то. Израстнах с Школник, после Универсал и Балканче. И трите имаха само задна контра. И как така, не съм инвалид? И то цялото ни поколение. Ние бяхме десетина пишлегари с колелета в махалата и цял ден обикаляхме из Мотопистата, Емил Марков, Южния парк, градините над Мотопистата. С колело без скорости съм се качвал до Копитото. И само с едната контра се спуснах до София. И оцелях. Екстремно спускане от Витоша (планинско като цяло) по необработени пътеки няма нищо общо със семейно каране на колелета по велоалеята.
Но както казах, всеки си знае. И всеки си има джоб за това. Аз не бих платил 1-2 и повече хиляди за колело, само защото е с 200 или 500 грама по-леко от друго или защото "Какво ще кажат комшиите"... В Холадия карат колелета и евридейките са точно най-убити и изтормозени като колела и модели. Но какво ли разбират те от това???

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 08 Май 2022, 18:08

Айде, и момата е готова с първото
Баткото няма конзола, няма и компютър. Последните три лета, докато майка му беше по майчинство с малката, от сутрин до вечер беше с колелата навън на село (горе долу )Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 19:04

FaceOff написа:Айде, и момата е готова с първото
Баткото няма конзола, няма и компютър. Последните три лета, докато майка му беше по майчинство с малката, от сутрин до вечер беше с колелата навън на село (горе долу )


Моят го гоня навън. Кажа му да иде до някъде и той след 15 мин се връща. Сега му давам телефона и го карам да иде и да ми направи снимка. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от bum_bum » 08 Май 2022, 19:26

Това, че ние сме карали балканчета не е причина и децата да го правят.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от BMW_POWER » 08 Май 2022, 20:23

bum_bum написа:Това, че ние сме карали балканчета не е причина и децата да го правят.


Безусловно. Но когато отивам да купя кола, не искам документ, че е минала краштестове пред FIA. Още повече, важен е размерът на рамката, не цолажа на колелетата. И ти го знаеш много добре ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Покупка на велосипед...

Мнение от FaceOff » 09 Май 2022, 12:12

Да де, ама не случайно размера на рамката винаги е съобразен с цолажа на гумите.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: momo-1st

Последни теми
Facebook