Android,телефони,проблеми и подобни!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Nickelback » 28 Май 2021, 12:02

Mollov написа:адекватен означава да се справя толкова добре с нещата

Кои са "нещата" обаче? :dunno: Би ли изброил, или за "нещата" на масовката говориш? Ако е така, просто ми е любопитно кои са модерните неща, които вълнуват масовия човечец в 2021-ва в определена инфраструктура, локация, възраст, образование, и т.н. :yes:
пп: А бе преди много ти се кефех със Светлин Ч'калев, Павката и Орлин като говорехте за компютри :yes: Сега все по-трудно те разбирам каква информационна медиана и аудитория гониш с тия телефони :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Mollov » 28 Май 2021, 12:29

Nickelback написа:
Mollov написа:адекватен означава да се справя толкова добре с нещата

Кои са "нещата" обаче? :dunno: Би ли изброил, или за "нещата" на масовката говориш? Ако е така, просто ми е любопитно кои са модерните неща, които вълнуват масовия човечец в 2021-ва в определена инфраструктура, локация, възраст, образование, и т.н. :yes:


Имай предвид, че ако гледаме на нещата на ниво "България", тогава трябва да си говорим съвсем различни неща... аз гледам на тия апарати малко по-глобално... Ако съдим само за в България, което ще е доста субективно, всичко над 500лв отива в графата "гъзария" и "нещо ненужно за обикновения човек"... но погледнато реално, нещата не са точно така :) Най-малкото функционалности и прочие аспекти от телефоните, които преди 5 години са били стриктно в графа "топ флагмани", сега масово се срещат и при "средняците"... и изведнъж хората започват да усещат рязко желанието да използват тия екстри... уж не им трябвали, ама като ги видят на апарата за 4-500лв и изведнъж хоп - тая функция е баш кат за мен... до преди 1 ден не беше, но вече е...??

В това (към "нещата") можеш да причислиш дори "поведението" на основната камера, че ако щеш и зуум-а... от скоро средняците имат някъв по-смислен зуум, като потребителите с по-скромни финанси досега не са използвали зуум (защото не им е трябвало, нали.... No Comment), но с новият "midranger" получават и 3х оптика и става точно това (не масово, но все пак), което написах по-горе - изведнъж тоя зуум става нещо много приятно, нещо много полезно, нещо, което биха използвали (почти) ежедневно, при снимане... е как така, нали уж не беше важно...? :D

Ама не си мисли, че постоянно правя Анкети с цел запознаване с желанията и търсенията на BG потребителя.... при положение, че дори сам тоя потребител не знае кво иска... ;) Но имам доволно хора "около мен", на които само им гледам реакциите и поведението в ситуации, описани по-горе...

Положителното в цялата работа е, че от 1-2 години апаратите от среден клас са доста по-прилични и покриващи все по-голям процент от "минимума изисквания" на масовият потребител (дори в BG). Ако към това приложим и по-занижените очаквания на хората с интерес към телефоните от този ценови клас и... нещата се получават :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Моджо » 28 Май 2021, 13:10

Колега Моллов., телефона трябва да е адекватен на мен и спрямо юиоте нужди, а не да е адекватен на модния тренд в момента.
Имало зум ми хубаво, аз не снимам с телефон.
Имало нови функции и "екстри", е къде ги? Значи, за да играя 3 игри и да гледам ютуб и да влизам у форуму ми треа сека година нов телефон. Така излиза, за да е адекватен, разбираш ли.
Моя хуявей мейт 20 евентуално ще го сменя защото искам още по-голям.
Демек да е адекватен на това, че съм кьорав))). И пак ще е лайт версия на текущите модни или модел от предишната, че и по-предишната година и без да има в името макс, про, битурбо, екстра чарджър и подобни.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Nickelback » 28 Май 2021, 13:14

Mollov написа:Имай предвид, че ако гледаме на нещата на ниво "България", тогава трябва да си говорим съвсем различни неща... аз гледам на тия апарати малко по-глобално... Ако съдим само за в България, което ще е доста субективно, всичко над 500лв отива в графата "гъзария" и "нещо ненужно за обикновения човек"... но погледнато реално, нещата не са точно така :)

За това питам аз за какви аспекти на адекватност говорим :)

Mollov написа:Най-малкото функционалности и прочие аспекти от телефоните, които преди 5 години са били стриктно в графа "топ флагмани", сега масово се срещат и при "средняците"... и изведнъж хората започват да усещат рязко желанието да използват тия екстри... уж не им трябвали, ама като ги видят на апарата за 4-500лв и изведнъж хоп - тая функция е баш кат за мен... до преди 1 ден не беше, но вече е...??

Mollov написа:Положителното в цялата работа е, че от 1-2 години апаратите от среден клас са доста по-прилични и покриващи все по-голям процент от "минимума изисквания" на масовият потребител (дори в BG). Ако към това приложим и по-занижените очаквания на хората с интерес към телефоните от този ценови клас и... нещата се получават :)

Че кой бяга от "хубавото"? :ok: И аз да съм, и аз ако получа някой "бонус фийчър", или нещо си по-добро от гледна точка на параметри, що да се дърпам? Тънката разлика, е че на масовия човек не му жизнено важно еди какво си, че да даде една шапка пари повече за нещо една идея по-'убаво. Затова и средния клас все по-добър и по-добър (bang for buck), той пазара не е луд и се вижда.

Mollov написа:В това (към "нещата") можеш да причислиш дори "поведението" на основната камера, че ако щеш и зуум-а... от скоро средняците имат някъв по-смислен зуум, като потребителите с по-скромни финанси досега не са използвали зуум (защото не им е трябвало, нали.... No Comment), но с новият "midranger" получават и 3х оптика и става точно това (не масово, но все пак), което написах по-горе - изведнъж тоя зуум става нещо много приятно, нещо много полезно, нещо, което биха използвали (почти) ежедневно, при снимане... е как така, нали уж не беше важно...? :D

Усещам, че технически и концептуално не си запознат в детайли как работи камера субсистемата, но лошото е, че постоянно я даваш за пример :dunno: Камера субсистемата е един от най-често използваните инструменти за маркетингово манипулиране на потребителите и примерът ти със "зуум" фийчъра го доказва на 120%. За какъв зуум говорим на нещо плоско един сантим, моля? Ако зуум викаш на отношението на FOV–а на проектирания образ най-най-най-широкоъгълната конфигурация към FOV-a на най-най-най неширокоъгълната (която и да е от оширнайсетте back камери), то аз не му викам никакъв зуум :ok: Това е маркетингов трик, та дрънка, от време оно. Няма, няма, и няма как да постигнеш истински зуум със сносна резолюция и качество (спрямо проекцията в човешкото око, което е фундаментален реферънс) без дългофокусен обектив, какъвто няма как да навреш в плочка един сантим. Като направят някога перископните камери ориентирани по дължина на тела може и да стане - някога (да не издавам фирмени тайни) :ok: Говоря ти ги тия неща като човек вадещ си 7 години хляба с тия камери, и поддържащ все още контакти с хора, които продължават да го правят, та имам меко казано идея за схемите, които се въртят там, а и по-други субсистеми. Затова се слагат по 50 камери на телефона отзад, за да се прикрият и потиснат недостатъците им и що-годе да се стигне до сносно качество при тия лопати, сравнено с нормален апарат. Естествено помага computational фотографията (термин въведен масово от Google 2010-2011 година по Glass проекта им в сътрудничество със светила от Stanford), а вече и AI сериозно, но нищо не можe да замени на 100% истинското желязо отдолу, колкото и софтуер да маже отгоре по така несъвършената RAW картинка(/картинки) :)

Дай да обсъдим нещо друго освен камерите, че не са ми интересни :yes:
Последна промяна Nickelback на 28 Май 2021, 13:16, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Mollov » 28 Май 2021, 13:15

Моджо написа:Колега Моллов., телефона трябва да е адекватен на мен и спрямо юиоте нужди, а не да е адекватен на модния тренд в момента.


То това е ясно... само че предполагам си наясно, че тия апарати (през 2021 година) не се произвеждат предвид подобно потребление :) Затова и коментирам малко по-широко нещата... не толкова конкретно и субективно ;)

Nickelback написа:Усещам, че технически и концептуално не си запознат в детайли как работи камера субсистемата, но лошото е, че постоянно я даваш за пример


Чакай, чакай... аз коментирам зуум при смартфон камера, не изобщо... абстрахирай се малко от "нормалното" и тогава ще видиш колко много потребителски (за ламерите ;) ) ползи имат тия зуум камери на телефоните... особено пък перископните (ако и да са ориентирани "по широчина") :)

Най-малкото... само като видя някой как с пръсти "зуум"-ва образа, за да го "приближи"... изцяло дигитално... е как мислиш, тоя човек, ако има 3х-5х зуум (оптичен/хибриден), дали пък няма да му хареса повече снимката? Ей за това говорим... потребителско ниво... остави професионалните неща там, където им е мястото... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Nickelback » 28 Май 2021, 13:26

Mollov написа:Чакай, чакай... аз коментирам зуум при смартфон камера, не изобщо... абстрахирай се малко от "нормалното" и тогава ще видиш колко много потребителски (за ламерите ;) ) ползи имат тия зуум камери на телефоните... особено пък перископните (ако и да са ориентирани "по широчина") :)

Най-малкото... само като видя някой как с пръсти "зуум"-ва образа, за да го "приближи"... изцяло дигитално... е как мислиш, тоя човек, ако има 3х-5х зуум (оптичен/хибриден), дали пък няма да му хареса повече снимката? Ей за това говорим... потребителско ниво... остави професионалните неща там, където им е мястото... :)

Така де - тоя фийчър не струва толкова колкото го изкарват, но за сметка на това хората (в това число и ти, доколкото те разбрах, може и грешно да съм те разбрал) се впечатляват. Това имах предвид. И от други неша се впечатляват, които също не струват много пари на производителя, но това не пречи да щавят хората яко първо при флагаманите и после при мидрейнджърите не чак в такава степен :dunno:
Затова казвам, че човек имащ си малко от малко понятие от това как работи едно нещо не би дал една шапка пари, п'а нищо, че няма да е модерен...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от DigitalExile » 28 Май 2021, 13:36

Най хубавия зум е да се поразходите малко и да се приближите до каквото искате да снимате, всичко останало е компромис :mhihi:

В момента за около 1000 лв може да се купи апарат които е на ниво флагман и може да го сравните с флагман за 2000+ лв. и разликите ще са абсолютно минимални.

Орязаните неща в тия по 1000 лв са масово част от зуума, пластмастово гръбче вместо стъклено, 25w зарядно вместо 30-40w, неадаптивен високохерзов панел и горе долу това е, Основните камери нямат разлика,а дори и да имат тя е незабележима с просто око.

За примера сравнявам тези 2 апарата https://www.gsmarena.com/compare.php3?& ... one1=10596

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Mollov » 28 Май 2021, 13:40

Проблема е, че кажи-речи всеки флагман в момента обединява много повече, от един бърз процесор, един як чипсет, едни яки камера-сензори... лошото е, че флагманите обединяват... качество.... качество на изработка, качество на компонентната база, качество на... каквото си избереш... и да, да си купиш смартфон само заради някакви характеристики на камерата е глупаво, освен ако не е точно това, което ти искаш...

Ама при по-скъпите модели освен камерката, получаваш и по-читава (като компонент) батерия (изключвам Galaxy Note7 :D :D :D ), сглобката е малко по-различна, комбинацията от компоненти почти винаги е с минимални компромиси (говоря като развой и PCB ориентиране), поради което по-рядко се случват хардуерни проблеми, дисплея е по-як (повече Hz, ако щеш, а това също е важно, макар че тая година се усетиха и вкараха поне 90Hz като минимум), повечето имат и (поне) IP53 (дали явно сертифициране, или просто апарата си го може), от към софтуер получават повече внимание и приоритет....

А особено що се отнася до софтуера, при тия по-евтините китайци, дето никнат като гъби на всеки 6-9 месеца, в момета в който се появи новия модел и този... вече не е актуален... и съпорта... не е същия. А ти го чакаш да е "адекватен" още 2-3 години.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от DigitalExile » 28 Май 2021, 13:51

Mollov написа: комбинацията от компоненти почти винаги е с минимални компромиси (говоря като развой и PCB ориентиране), поради което по-рядко се случват хардуерни проблеми

Това са глупости. Сумати хора в България ползват например А серия на Samsung (т.е най ниската) проблеми нямат.


Mollov написа:дисплея е по-як (повече Hz, ако щеш, а това също е важно, макар че тая година се усетиха и вкараха поне 90Hz като минимум)


И това е относително, да не говорим,че с горния пример ти го доказах, да нямаш Adaptive херцов дисплей, но ти е на 120 херца постоянно.

Mollov написа:повечето имат и (поне) IP53 (дали явно сертифициране, или просто апарата си го може)


и двата апарата горе имат IP68

Mollov написа:от към софтуер получават повече внимание и приоритет....


Не мога да кажа за това нищо. Уж обещаха на средния клас на самсунг да е с поддръжка и той 3г. пък ще видим.

Mollov написа:А особено що се отнася до софтуера, при тия по-евтините китайци, дето никнат като гъби на всеки 6-9 месеца, в момета в който се появи новия модел и този... вече не е актуален... и съпорта... не е същия. А ти го чакаш да е "адекватен" още 2-3 години.


Евтините китайци са ясни. Те също рядко имат хардуерни проблеми като цяло, но софтуерни имат и то много. Особено xiaomi

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Mollov » 28 Май 2021, 13:58

Моя пост бе по-скоро за отговор на @Nickelback, не за твоето сравнение :)

Но и сравнението с А-серията не е много удачно... това далеч не им е най-ниската серия, особено ако гледаш А52 и А72 (актуалните модели)... защото серия А започва от А01 и завършва с (бъдещия) А82 5G... ако върнем малко назад нещата, ниските номерации А-серия реално са все едно J-Series. Да не говорим, че А52 е чудесен апарат от среден клас на Samsung, на (много по-достъпната) цена около (реално малко над) 500лв... най-накрая....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Nickelback » 28 Май 2021, 14:09

Mollov написа:Моя пост бе по-скоро за отговор на @Nickelback, не за твоето сравнение :)


Тия "бонуси" (частично) съм съгласен, че до известна степен ги има, но определено са далеч (в пъти) от цената, на която се представят. Миналата седмица го обясних. И лично аз предпочитам (ако случайно усетя, че нещо не съм модерен или телефона ми се види ненадежден) да го сменям на 6 месеца, вместо да чакам да изтекат трите години на флагмана ми, ако случайно съм взел флагман.
Ама досега не съм имал такива усещания с телефони до 500 евро :)
Дори обратното - откакто купих флагман - Note1 на Гнусмас и той софтуерно се засра брутално на втората година още, и батерията се изду от прегряване, тотално съм ги зачеркнал...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Mollov » 28 Май 2021, 14:48

Nickelback написа:Дори обратното - откакто купих флагман - Note1 на Гнусмас и той софтуерно се засра брутално на втората година още, и батерията се изду от прегряване, тотално съм ги зачеркнал...


Е, това е нелепо... съдиш за сегашното състояние (ако щеш и от 2-3 години насам) на апарати по техен предшественик от преди 10 г? Недей така... :)

Иначе, дето каза "телефони до 500 евро" - това е друго... мислех, че коментираме апарати до 5-600лв макс.... щото 1000лв вече не е много "midrange" цена :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Nickelback » 28 Май 2021, 14:56

Mollov написа:
Nickelback написа:Дори обратното - откакто купих флагман - Note1 на Гнусмас и той софтуерно се засра брутално на втората година още, и батерията се изду от прегряване, тотално съм ги зачеркнал...


Е, това е нелепо... съдиш за сегашното състояние (ако щеш и от 2-3 години насам) на апарати по техен предшественик от преди 10 г? Недей така... :)

Иначе, дето каза "телефони до 500 евро" - това е друго... мислех, че коментираме апарати до 5-600лв макс.... щото 1000лв вече не е много "midrange" цена :)


А не, съдя по каквото съм се нагледал на Гнусмаския код, архитектура, мениджмънт, подходи, концепция и мнооого други неща от тяхната "кухня". С ноут 7 си затвърдих мнението за тях и така :)
А не е да кажеш, да не съм работил с азиатци, но тия са тотални катили :D Нагледал съм се, мерси :)
А 500евро ми е психологическата граница, казах го и това...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от Lenco » 28 Май 2021, 15:08

Nickelback написа:.....

Заяждаш се с хората :mhihi:
Точно ти, може би най-добре знаеш разликата между скъпа и евтина техника, разбира се не в размера който се калкулира.
Използват се различни батерии, различни памети, технологии на дисплеи (някой на слънце приключват с видимостта), материали на корпус и панелите, някой се давят лесно .......
И аз откак не играя игри и не пускам тестове за производителност не ми пука много кой флагман е излязъл, просто на 2-3 години си купувам някой месец-два преди излизане на
следващия и не съм имал проблем с обикновените неща, които сигурно бих вършил с нещо от ниския клас.
В момента ползвам Sony xz premium и Samsung note 10+, и не виждам смисъл да ги сменям скоро, но за някой са остарели, а иначе си работят перфектно.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Android,телефони,проблеми и подобни!

Мнение от DigitalExile » 28 Май 2021, 15:32

Nickelback написа:
Mollov написа:
Nickelback написа:Дори обратното - откакто купих флагман - Note1 на Гнусмас и той софтуерно се засра брутално на втората година още, и батерията се изду от прегряване, тотално съм ги зачеркнал...


Е, това е нелепо... съдиш за сегашното състояние (ако щеш и от 2-3 години насам) на апарати по техен предшественик от преди 10 г? Недей така... :)

Иначе, дето каза "телефони до 500 евро" - това е друго... мислех, че коментираме апарати до 5-600лв макс.... щото 1000лв вече не е много "midrange" цена :)


А не, съдя по каквото съм се нагледал на Гнусмаския код, архитектура, мениджмънт, подходи, концепция и мнооого други неща от тяхната "кухня". С ноут 7 си затвърдих мнението за тях и така :)
А не е да кажеш, да не съм работил с азиатци, но тия са тотални катили :D Нагледал съм се, мерси :)
А 500евро ми е психологическата граница, казах го и това...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Що мислиш,че при другите марки е нещо по различно? Един дол дренки.. Самсунга си е екстра, само че със Snapdragon. Exynos-a е страшна бозичка.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook