Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ivoaudi » 06 Сеп 2021, 8:06

Така е бе хора, с никого не споря. Други, простички неща си мисля аз и от малко по-друг ъгъл ги виждам нещата:
Там от векове дедите ни са кръстосвали все без телефони, защо и аз да не опитам. Премерени и малки рискове са според мен. Не е като да тръгна зимата с кожено яке например.
Да, наистина сте прави, шега с планината не бива, но аз не мисля, че се шегувам с нея.
ПС Една сръбкиня пред мен падна на скалите при спускане на участъка, където са синджирите за които се държиш. Падна като по поръчка върху едно младо момче, което бе под нея. За малко да направят дете:) Аз бях на 7-8 метра над нея и докато чуя че изпищя и видях как я хвана момъка. Чак рисково не беше, но се понатърти момата. Та да, бели стават всякакви.
Иначе умишлено не съм ползвал веригата за тест, разминах се с две момчета, които се изкачваха също без да я ползват и понеже се заговорихме изказаха моето мнение, че често веригата подлъгва.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от FaceOff » 22 Дек 2021, 12:02

Колеги, бих искал да насоча темата малко в посока екипировка/облекло/обувки. Последните ми по-сериозни преходи в планините са били преди повече от 24-5 години, предимно лятото, може би защото съм си зиморничав по принцип. С няква по-специална екипировка съм разполагал единствено когато за кратко практикувах скално катерене -седалка, еспадрили и т.н. иначе лятото съм кръстосвал с маратонки, а още по-отдавна като дете съм обикалял Пирин и Рила с 'китайски' кецове, зимата пък с армейски кубинки, много преди да ми зачислят официално първия чифт :mhihi:
Винаги съм обичал планината, и бих искал да предам това и на децата ми. Баткото е на 8, и доста добре се справя с кратките преходи, които си организираме на Витоша.
Интересно ми е, при сегашното разнообразие от дрехи и обувки от какво сте доволни, и от къде пазарувате?
Например пухенка или скиорско яке за зимни преходи предпочитате? За обувки - средни или високи, синтетика или кожа? Щеки не съм ползвал никога, но сега съм си поръчал едни от Зайо ако решим да направим някой по-дълъг маршрут. Сега се сетих и за раница, колко голяма ще ми трябва ако тръгна с детето на едно/дву дневен преход?


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 22 Дек 2021, 12:11

Привет, колега. Аз не съм сериозен планинар, но няколко години съм кръстосвал сам целогодишно Витоша.
Онзи ден пак малко се разхождах от Бистрица към Алеко (не чак дотам, просто в тая посока, покрай рекичката)
Преди седмица/две си взех адидас терекс от Спортдепо (пристигат за 2 дни), а и бяха намалени.
Супер доволен съм, виждах стъпки във снега на минал преди мен, със същия отпечатък, явно са разпространени. Аз си взех ниски поради кифленски причини, но препоръчвам високите над глезена, просто за да го пазят.
И си спомних как десетина години по-рано по близък маршрут декември месец съм ходил с ластични дънки и летни платнени спортни обувки :lol: :help: :kuku: , жив късмет съм имал, още повече, че и често обичах да излизам извън пътеките и да джасам нагоре( вече не го правя :nono: ) И така...
Според мен освен добра екипировка (което за зимата е абсолютно задълже), перфектно е и да имаш читава компания, ама това не зависи само от един..

П.С. Адидасът е с подметка Continental :lol: (без майтап)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от FaceOff » 22 Дек 2021, 13:30

Благодаря колега! С пазаруването на обувки е станало много сложно положението, или може би причината е в мен. Почти всички са ми тясни, на дължина добре, даже прекалено дълги, но тясни.. преди години нямах такъв проблем, но сега това, че са китайски повечето, или кракът ми се е разширил е причината, или може би и двете заедно, не съм сигурен. Поръчах си първо едни Karrimor от Факткуул май беше сайта. На дължина огромни, на ширина - тесни. Не ми се занимаваше с връщане, та ги подарих на баща ми. След тях някви Елбрус уж полско производство от Шопсектор, добре, че имат преглед и тест - и те тесни.. След тях 3 чифта Терекс, различни модели и номера.. малки и тесни.. чак ми стана неудобно, че само ги разкарвам, а бяха на много добра цена. Най-накрая ми паснаха много добре едни СМП от друг магазин. Всички гореизброени са ниски. Сега се чудя за някви средни или високи, но по-скоро за градско ползване поради това, че напоследък ми се налага по-често да се разкарвам пеша по София. Имам едни средни Ла Спортива, но нещо не ми се иска да ги нося в кишата и химията по софийските улици, че цената им е прилична, и съм ги оставил само за Витоша. И дилемата за тях ми е синтетика или кожа да са..


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 22 Дек 2021, 13:42

оо, ти явно си доста напред с нещата, не знам какво да те посъветвам.. Май ти трябва някъде да пробваш предварително обувките.. Поне в Сф такива магазини има, някои и без зелен сертификат. За планина аз вече не бих заложил на ест. кожа., топли наистина много, но синтетиката много напредна и почти няма недостатъци :dunno:
Ще трябва някой по-опитен да се включи по темата, тук има такива :bchug:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от damian2112 » 22 Дек 2021, 15:36

FaceOff написа:Благодаря колега! С пазаруването на обувки е станало много сложно положението, или може би причината е в мен. Почти всички са ми тясни, на дължина добре, даже прекалено дълги, но тясни.. преди години нямах такъв проблем, но сега това, че са китайски повечето, или кракът ми се е разширил е причината, или може би и двете заедно, не съм сигурен. Поръчах си първо едни Karrimor от Факткуул май беше сайта. На дължина огромни, на ширина - тесни. Не ми се занимаваше с връщане, та ги подарих на баща ми. След тях някви Елбрус уж полско производство от Шопсектор, добре, че имат преглед и тест - и те тесни.. След тях 3 чифта Терекс, различни модели и номера.. малки и тесни.. чак ми стана неудобно, че само ги разкарвам, а бяха на много добра цена. Най-накрая ми паснаха много добре едни СМП от друг магазин. Всички гореизброени са ниски. Сега се чудя за някви средни или високи, но по-скоро за градско ползване поради това, че напоследък ми се налага по-често да се разкарвам пеша по София. Имам едни средни Ла Спортива, но нещо не ми се иска да ги нося в кишата и химията по софийските улици, че цената им е прилична, и съм ги оставил само за Витоша. И дилемата за тях ми е синтетика или кожа да са..

Понеже аз имам горе-долу същия проблем с ширината на крака - препоръчвам да погледнеш Alfa или Dagstein, продават ги в campingrocks.bg. В момента с трисезонни Dagstein и зимни Alfa съм си решил проблема с планинарските обувки, и отделно една LaSportiva дето се води за ултрамаратони, а аз я ползвам за по-леки преходи и е чудна.

Bogat-Beden написа:П.С. Адидасът е с подметка Continental :lol: (без майтап)

Аз имам едни градски Camper, които са с подметка Michelin :) Между другото, Camper са марка, която е много удобна за хора с по-широки стъпала. Не съм пробвал тяхна обувка, която да ми е тясна.

Иначе основно пазарувам в bergfreunde.de - понякога има страхотни намаления, а при над 100 евро поръчка, доставката до България е безплатна.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от FaceOff » 22 Дек 2021, 17:00

Bogat-Beden написа:оо, ти явно си доста напред с нещата,


Напред съм със софийските улици.. За огромно мое съжаление нямам необходимото време да заведа децата на планина, както мен са ме водили навремето нашите.. Основно в Пирин, баща ми имаше почивна станция на едно не много известно местенце - Туричка черква, малко над Попина лъка, и от там през хижа Беговица се откриваше целия Пирин.. от 8-9 до към 13-14 годишен това са ми едни от най-хубавите спомени. После като тийнейджър съм ходил доста и с приятели, Витоша и Пирин основно. На Витоша почти нямаше пътека да не я знам, сега всичко съм забравил..
Относно обувки/ботуши, прав си, че съвременните синтетики са много добри, не говоря за мембраната, а за самия външен слой, и поне една идея са и по-леки от кожените, но се загледах в ловджийските ботуши.. ами основно са кожени, повечето са пак с мембрана, но са кожени, и се чудя дали не са по-топли, а може би и по-издръжливи.
Относно подметките - Ла Спортивата ми е с Вибрам, на детето пък ботушите са му с подметка на Мишлен, ами, и двете си се хлъзгат понякога, то е като за автомобилните гуми - хлъзгат ли се на лед.. еми, всичко се хлъзга на лед..
За Алфа-та - никога не ми е попадала тази марка, поразгледах ги, сигурно са хубави, не са евтини. Благодаря за включванията!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 22 Дек 2021, 21:02

Разбирам всичко почти, освен тръгване в 15 часа в почти най-късия ден в годината
https://fakti.bg/bulgaria/639654-spasih ... =firstpage. Маршрутът е доооста дълъг и за зимно си е тегав, поне по моите критерии..
Преди доста време бях питал ПСС на х. Алеко как се става доброволец, ама искат доста сериозни ски умения
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 05 Яну 2022, 18:41

Снимки от маршрута от горната статия (аз качих само 1/4 някъде :) )Изображение Изображение Изображение Изображение Зелен сертификат не трЕбе :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от FaceOff » 05 Яну 2022, 19:55

На 2ри се разходихме там с малкия. Не стигнахме до хижа Академика, че тръгнахме късничко и беше страшно кално, но времето беше супер. И гледката към Рила беше уникална.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 05 Яну 2022, 20:05

Днес не беше кално, прекрасно време, но и аз късно тръгнах, а и бях с найк цивилките, на сняг не става с тях :))
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от FaceOff » 13 Яну 2022, 14:35

За съжаление не съм доволен от CMP-то. Удобни са, мембраната им върши чудесна работа, но само в едната посока - от вън на вътре. Дишаемост 0. За кратък преход в студено време бива, но за нещо по-дълго, или за градско да се носят няколко часа - не. За съжаление се сетих постфактум да чета коментари, и те се припокриват на 100% с моето мнение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 643
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ivanski_2 » 13 Яну 2022, 14:51

Предложете обувка за жена, за преходи по 30км на ден при +35-8 градуса :mhihi:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от enigma » 14 Яну 2022, 5:13

ivanski_2 написа:Предложете обувка за жена, за преходи по 30км на ден при +35-8 градуса :mhihi:


Salomon X Ultra Pro / Salomon XA 3D v8
enigma
ያለ እኩል

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 643
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ivanski_2 » 14 Яну 2022, 11:28

enigma написа:
ivanski_2 написа:Предложете обувка за жена, за преходи по 30км на ден при +35-8 градуса :mhihi:


Salomon X Ultra Pro / Salomon XA 3D v8


Ъ не знаех че има за жени точно такива, аз съм с Salomon - X Ultra Pro GTX и 920км ходене не мръднаха, нито спарваха ще грабна x ultra pro, мерси :bchug:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook