Пчеларство?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 21.02.2007
Кара: М40, 1.6

Пчеларство?

Мнение от Chapai » 24 Мар 2011, 9:16

Доходно ли е пчеларството? Някой с преки впечетления?
Едно е да се държи като отегчена съпруга, друго си е като ококорена комшийка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1465
Регистриран на: 19.05.2008

Re: Пчеларство?

Мнение от flame » 24 Мар 2011, 9:32

Chapai написа:Доходно ли е пчеларството? Някой с преки впечетления?

Колокото и банално да звучи - зависи :)

На един познат баща му цял живот с това се занимава и го прави с любов и трудолюбие :)
Не повече от 50 кошера, но по едно време нещо за регистрация по ДДС разправяше (т.е. 50 хил. годишно) :mhihi:
Докато синът му щеше да става гоУЕм бизнесмен в пчеларския бизнес, щото мислеше, че пчеличките всичко вършат, а той само прибира парите :kuku:
И сега бизнес - нема. Кредити обаче, които се чуди откъде да вземе, за да върне - има :mhihi:
А баща му си работи сам и "на дребно" и си е щастлив човека :D

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3901
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Пчеларство?

Мнение от Kroki » 24 Мар 2011, 9:44

Трябва да ги поразбираш тея работи, супер много пари не могат да се вадят, ама може да се припечелва някой лев.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 1.07.2010
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж

Re: Пчеларство?

Мнение от ///Jonny » 24 Мар 2011, 9:51

Майка ми се занимава с пчеларство и аз и помагам да прибирам някой лев. Трябва да си разбираш иначе не става. Трудно е само когато се вади меда, иначе през останалото време само се хранят и преглеждат от време на време. Имаме около 80 кошера. Относително е колко мед се вади, зависиш пряко от природата дали ще е добра годината. В хубави години се вадят около 2-3 тона мед от тези кошери. Ако се продава на едро по 4 лв/кг това са приблизително 10 000 лева. Ако имаш време и ти се занимава на дребно цената върви от 7 до 10 лева, но трябва само с това да се занимаваш, да кичиш разни бурканчета и да ходиш по изложения.
Последна промяна ///Jonny на 24 Мар 2011, 9:52, променена общо 1 път
Mariyan Tashev Aerial Productions

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1465
Регистриран на: 19.05.2008

Re: Пчеларство?

Мнение от flame » 24 Мар 2011, 9:52

Kroki написа:Трябва да ги поразбираш тея работи, супер много пари не могат да се вадят, ама може да се припечелва някой лев.

И дори "десетки левове" (както пееха Ъпсурт :mhihi: ), но наистина трябва да се поназнайват някои работи ;)


Аватар
Мнения: 750
Регистриран на: 18.02.2008
Местоположение: Broken Balkanz
Пол: Мъж
Кара: 200CE

Re: Пчеларство?

Мнение от Projektzwo » 24 Мар 2011, 9:59

flame написа:
Kroki написа:Трябва да ги поразбираш тея работи, супер много пари не могат да се вадят, ама може да се припечелва някой лев.

И дори "десетки левове" (както пееха Ъпсурт :mhihi: ), но наистина трябва да се поназнайват някои работи ;)

Аве ти нещо съществено ще напишеш ли? Или ще ти четем клишираните фрази във всяка една тема. :bang:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2377
Регистриран на: 10.04.2008
Местоположение: СА
Кара: м си...

Re: Пчеларство?

Мнение от plradev » 24 Мар 2011, 10:31

До преди 6 години преди да почине баба ми ,в семейството ни беше някаква традиция да се гледат пчели и на вилата сме стигали до 10 кошера.Всичко си беше за лично ползване и за раздаване на роднини и не си спмням някой някога да е продавал мед,но като цяло си има некви спесифични неща,които или се учат с времето или трябва да се прочетат и с практиката да се усъвършенстват. Мен примерно ме е адски шубе от некви жилещи гадове и си спомням като малък ,когато помагах на дядо ми да се да прави нещо по кошерите през лятната ваканция ,на 30 градуса навън ,аз бях обелчен в грейка и със скиорски ръкавици държах пушалката,а той си джиткаше гол до кръста :mhihi:
Доколото знам има значение местността в която се разполагат кошерите и от това се получава различен мед като вкусови характеристики.Пълен лаик съм в тази област ,но трябва и някакво оборудване като центрофуга ,за извличане на меда от питите,да можеш да си ги ремонтираш като се налага или да има кой да го прави ,бе занимавка си е и трябват някакви познания в материята,за да можеш да започнеш.
Спомням си ,че е имало случаи,кошерите да бягат на комшиите по дворовете и ходиме да ги събираме с едно съоръжение като камбана и целата махала беше под тревога :mhihi: Има некви моменти,когато в един кошер се появява нова царица и стават некви пчелни войни вътре и яко трупове и трябва да се раздели ,щот сичкото пчела става мерел вътре :mhihi:
Е такива работи някви ,а дали сам човек може да обслужва 50 кошера примерно и колко е рентабилно в днешно време ,за съжаление нямам идея ...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Пчеларство?

Мнение от kiko » 24 Мар 2011, 10:52

ако имаш мерак и разбираш от това си заслужава,най малкото,че си сред природата

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 16.03.2011

Re: Пчеларство?

Мнение от stefanoff » 24 Мар 2011, 11:53

Да не би някой да се опитва да ти продаде цял пчелин ? :shock: В момента , за съжаление, върлуват много болести по пчелите, не знам на какво се дължат , на ГМО храните, или пък на препаратите, с които се пръскат насажденията, но е факт , че поголовно измират пчелни семейства в световен мащаб, в гугъл има достатъчно информация по този въпрос. На баща ми, му умряха два кошера е така от нищото :dunno: Според мен, точно сега хич не е идейно да се захващаш точно с този бизнес
Не Мы такие, Жизнь такая

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Пчеларство?

Мнение от Kurtov » 09 Ное 2020, 22:21

stefanoff написа:Да не би някой да се опитва да ти продаде цял пчелин ? :shock: В момента , за съжаление, върлуват много болести по пчелите, не знам на какво се дължат , на ГМО храните, или пък на препаратите, с които се пръскат насажденията, но е факт , че поголовно измират пчелни семейства в световен мащаб, в гугъл има достатъчно информация по този въпрос. На баща ми, му умряха два кошера е така от нищото :dunno: Според мен, точно сега хич не е идейно да се захващаш точно с този бизнес



В момента има ли такива проблеми с болести ?
Също да попитам, до колкото знам има различни видове кошери.
Каква е разликата ?

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Пчеларство?

Мнение от N.Mihaylovski » 10 Ное 2020, 0:05

Kurtov написа:
stefanoff написа:Да не би някой да се опитва да ти продаде цял пчелин ? :shock: В момента , за съжаление, върлуват много болести по пчелите, не знам на какво се дължат , на ГМО храните, или пък на препаратите, с които се пръскат насажденията, но е факт , че поголовно измират пчелни семейства в световен мащаб, в гугъл има достатъчно информация по този въпрос. На баща ми, му умряха два кошера е така от нищото :dunno: Според мен, точно сега хич не е идейно да се захващаш точно с този бизнес



В момента има ли такива проблеми с болести ?
Също да попитам, до колкото знам има различни видове кошери.
Каква е разликата ?

Хвани да почетеш, има информация много в мрежата за кошерите, болести няма, има вредители и инсектициди, и най вече неграмотен стопанин на кошера.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пчеларство?

Мнение от Borymeckata » 10 Ное 2020, 9:13

Новите инсектиците са специално направени да не афектират пчелите - четох някаква брошура и там особено подчертаваха този факт. Отделно, че точно по време на цъфтежа на плодните дървета не трябва да се пръска с инсектицид.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Пчеларство?

Мнение от Kurtov » 10 Ное 2020, 9:35

Може ли да ми препоръчате книга ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Пчеларство?

Мнение от b_u_b_o » 10 Ное 2020, 10:28

Абе я кажете струва ли си цялата хамалогия по гледането на 2-3 кошера. Дядо ми гледаше пчели и му помагах та имам някаква представа как се случват нещата. И от както имам двор ми се върти мисълта да плесна 2-3 кошера, колкото да има 15-20 буркана за лично ползване и на наще да давам. Ама имам усещането, че работата по 3 е почти колкото и по 10 и не си заслужава да гледаш толкова малко :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пчеларство?

Мнение от Borymeckata » 10 Ное 2020, 10:35

За работата не знам, но оборудване ще ти трябва, дори и за един кошер.
Сметка (в смисъл на финансова изгода) по всяка вероятност няма. Като с домашното вино - можеш да си направиш и да си го пиеш с кеф, но... сметка нямаш. :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: enigma

Последни теми
Facebook