Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от steeN » 18 Ное 2022, 0:03

Сърди се на китайците. Традиционна подправка в тяхната кухня от десетилетия. :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3928
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от zAcK » 18 Ное 2022, 0:05

steeN написа:Сърди се на китайците. Традиционна подправка в тяхната кухня от столетия. :lol:


:mhihi: Не беше ли японче тоя, дето го беше извлякъл от някакви водорасли? :bchug:
И истинския с тоя синтетичния в храните май са леко различни :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от BMW_POWER » 18 Ное 2022, 0:09

Заки, не всички "пушат и пият". Не вади генерални изводи и заключения.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3928
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от zAcK » 18 Ное 2022, 0:17

BMW_POWER написа:Заки, не всички "пушат и пият". Не вади генерални изводи и заключения.


Не са заключения, а наблюдения на хора в малък град, които са на минимална пенсия, или заплата.
Всичките нагъват боклуци, щото им е по-вкусно и почти всички пушат и пият, или едното от тях :idea:
По-вкусно и лесно му е да си вземе най-евтиното подобие на колбас,
отколкото да си направи например лук, с печени чушки и яйца, дето при това ги има домашни :idea: :idea: :idea: :idea:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от BMW_POWER » 18 Ное 2022, 0:21

Ми те боклуците са най-вкусни. Свинско, пилешко .... Вярно, че свинете по фермите ги блъскат само със смески, но затова и вкуса на месото е такъв.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 653
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ivanski_2 » 18 Ное 2022, 0:29

Зак, опитах се да ти обясня, ще опитам отново.
Работи ли си на обект, общ работник или нещо подобно? Ей така 10 часа да се смажеш от работа, ама не 1-2 дни, месеци години.....
Когато работиш тежка физическа работа, и си обграден от нискоинтелигентни хора, борещи се за това да сложат нещо на масата довечера, няма как ти да се храниш здравословно ( е добре има, но 1 на 1 000 000 ), иначе наистина е невъзможно човек, но няма как да ти го обясня явно, същото е при студентите със силно ограничени доходи, наясно са че макарони с кетчуп или баничка са изключително кофти, но когато си в такова положение и си на тази възраст ( при студентите) или с такова ниво на развитие (при общите работници - не искам да обидя никого) е напълно разбираемо да ядеш банички, колбаси и каквото намериш общо взето.
Сега в твоето положение е лесно да се говори. Сигурен съм обаче че ако на 17-18-19 не си бил финансово обезпечен от родителското тяло едва ли си се хранил и мислил за храна както сега ;)
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от peshehodetz » 18 Ное 2022, 1:41

zAcK написа:

BMW_POWER написа: когато бюджета ти е ограничен, изборът се свежда до оцеляване.


Туй сме го обсъждали вече. Нямал пари да си купува качествена храна, ама пуши и пие :kuku:
Нямал пари да се храни здравословно, купи си банички с айрян, и двете подобие на храна, щото няма нищо истинско в тях, цената им колкото на 2 кила ябълки... :censored:


И мен това винаги ми е било абсолютно загадъчно как някои хем са финансово ограничени, хем са готови да харчат за какви ли не прищявки и глезотии. Дори сред нас тук във форума има такива, например колега дето не веднъж и два пъти се е оплаквал от цените на това как ще се отоплява зимата е много активен в темата за мотористите, на друг пък ай фон 13 вече му е прекалено морално остарял та трябва непременно да вземе 14-ката.
За храните не виждам какво толкова им се вманиячавате, ми нищо им няма. Бях си лятото около две седмици, първата вечер се прибирам естествено няма нищо в къщи, отскачам до близкия Тмаркет гледам на щанда с готовите храни малко позастояли и изсъхнали ми се виждат, ма няма друго, пък в 9 вечерта тепърва не ми се занимава да ти готвя, не че мога де. Взимам си ориз с гъби, дробчета и карначета като си мисля какво толкова от едно ядене нищо няма да ми стане. Не че въобще нещо ми стана за цялото време, взимал съм и от щандовете с готвени храни на Фантастико или когато сваря по заведения и капанчета, до нас има едно "Двете халби" ма собствениците са нови и нещо са го влошили, но пак става. За баничката - че не е много здравословна си е така, както и че на много места е подобие на такава и се задържат с дни и само ги притоплят особено някои забутани местенца. Обаче има такива места като пресечката на Дойран и Гоце Делчев или подлеза на бул България и Гоце Делчев където сутрин особено ги вадят топли тавите и свършват не стигат за цялата опашка понякога и се чака, пък и има изобилие от разновидности от баници и бюреци. На тези места ако остава нещо от предния ден, което е много рядко явление го раздават безплатно на крайно нуждаещи се. Та последния път като бях в подлеза и вече идва моя ред и някакво детенце идва и пита за нещо останало и продавачката му казва че няма. Аз тогава все още не знаех за какво става въпрос и продавачката като ми каза и викам да му даде една баница и да я сложи на мойта сметка, викнах го да си избере също така и нещо за пиене та то си взе и айран. Българче беше детето за тези които биха полюбопитствали, не че за мен в онзи момент би имало някакво значение. Аз естествено си взех вита баница с боза, защото колкото и не здравословна, за мен тази закуска си е ултра класика. В това време на опашката имаше две недоклатени лелки и един чичак, може би вероятно и по млад от мен, но доста зле изглеждащ със сандали с бели хавлиени чорапи, някакви нито къси нито дълги гащи на 4 пръста над кокалчетата, потник Армани, увиснало шкембе и естествено диагоналка. Та въпросните по горе ме изгледаха доста злобно и агресивно след всичко това. Между другото като стана въпрос за баничка с боза това е била любимата закуска на Жоро Илиев от ВИС2, та после години наред след като са го застреляли на панахиди за годишнини от смъртта му борците освен всичко друго на гроба му винаги са носели и баничка с боза.

P.S. ВладоБате, тази снимка се върти от няколко дена из фейса, това е или зареден магазин около 1 май / 9 септември или показен магазин за който един от колегите по горе беше споменал в някои от предните постинги или теми. Знаеш ли колко пък такива на празни магазини мога да ти извадя :nono: :nono:

P.S.S. Zack, какво става с тебе, нещо се изгуби напоследък, още ли си в България :bchug: :bchug:
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от drago_pavlov » 18 Ное 2022, 7:25

BMW_POWER написа:Да ви питам нещо, живеещите в бг. Защо всички реклами на храни са тип "Като едно време" или "Като на баба"? Защо рекламират вкуса оттогава?

Заради такива заблудени соц носталгици като теб :winky:

peshehodetz написа:В това време на опашката имаше две недоклатени лелки и един чичак, може би вероятно и по млад от мен, но доста зле изглеждащ със сандали с бели хавлиени чорапи, някакви нито къси нито дълги гащи на 4 пръста над кокалчетата, потник Армани, увиснало шкембе и естествено диагоналка.

Това да не е бил оня шопар Фънки :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Top Gun Maverick » 18 Ное 2022, 9:20

Или защото беше хубав вкус?


Чудех се в темата с колите на ток, ама айде тука, че да се метнат соц коментарите в нея си тема. Та зараждащият се проблем с лития:
https://money.bg/economics/litiyat-skor ... vropa.html
In God we trust, all others we track.
https://www.facebook.com/share/v/MFFox7BBK7fXcYKu/
I feel the need, the need for speed.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от vladobate » 18 Ное 2022, 9:49

peshehodetz, снимката не е от фейса, хареса ми ( как е нагласен тиртиплийската) от нета изображения и я качих. Не съм съгласен, че е нямало, пазарувахме от кварталния Супер ( три броя) , отивах за хляб, мляко, сирене, салам яйца и се връщах с всичко това без опашки. Сега нищо и няма на храната ( в огромен процент) ама буквално :mhihi: . Хляба ли е хляб, сиренето ли, киселото мляко ли или 80 от сто салама избор. Даже за вкус не говоря щото химията е в апогея си и това не е качествена характеристика достатъчна да се обожествява днешната храна. От друга страна дори надписи тип по БДС не гарантират качествен материал, а по-скоро технология макар и при производство с химия не можеш да я спазваш (технологията) , разбираемо. И аз ям баничка понякога от един Чичак и една Лелка ( много е грозно , а стана модерно за съжаление) , абсолютни занаятчии и е уж суха немазна, но се дъвче леко не преживяш като пъпчив супер тарикат, вкусна е и със някакво сирене не от три лева. Не всичко произведено на село гарантира 100% качество, че някои се "изучиха" също. Едно време да е било всичко уникално....ми не , но изроди се тази индустрия и няма граници , аз това виждам.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от alekangg » 18 Ное 2022, 9:51

peshehodetz написа:По бай тошово време имаше само два вида салами. Единия - хамбурски, викаха му през ония години "кучешка радост", струваше нещо от порядъка на 3.20 или 3.60лв за килограм, не помня точно, беше наблъскан със сланини, смляни хрущяли и лой, като въобще не ставаше за ядене в суров вид. Обаче като няма какво друго и човек го метне на скара или жарава да се запече леко така че да му се разтопят и изцедят мазнините и в комбинация с лютеничка и топъл хлебец и после една студена биричка можеше що годе да се наядеш. Другия салам - камчия струваше кръгли 4.00 лева за килограм, беше една идея по добър от хамбурския, нямаше по него сланини или поне бяха така обработени че не личаха и някак си можеше да се яде и неопечен при екстремни ситуации когато човек е в движение и бърза за някъде. Шпековите салами или поне тези които пускаха по магазините за обикновения човек бяха кофти но при липса на други се купуваха, когато ги е имало разбира се. Луканката от ония години обаче беше top of the top, за подковата става въпрос, поне за нея мога да твърдя, че беше в пъти по вкусна от сегашните. Проблема с нея беше, че почти липсваше и се намираше само и единствено с връзки, а и цената беше нещо от рода на 7.20 или 7.50 лв за килограм което си е цифра спрямо заплатите от онези години.

Подкрепям това мнение.
Иначе е видно, че много пишещи само са чували какво е имало преди.
Масово си бяха празни магазини, изключвам показните, където имаше всичко на х2 цени минимум.
А цената на луканката е била доста по-висока спрямо сега, сравнено с минималните или средните заплати.


А за въпроса защо се сравнява с преди, ами винаги преди е било по-добре.
Това се отнася за всичко, хляб, луканка, кафе, уиски. Всичко пробвано на младини оставя по-траен спомен. Дори да е същото, човек си мисли, че преди е било по-хубаво.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от ildivvy » 18 Ное 2022, 10:01

Ние пазарувахме в кварталния РУМ в 'Тракия' и си имаше всичко! Може би не всички видове салам и какво беше още, но магазина беше далеч от празен! Ако за хляба търсехме нещо по-така, на следващото кръстовище беше хлебозавода, който правеше и франзели (рядкост за онова време)... В кичука имаше и фурни, които работеха и правеха уникален хляб...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от vladobate » 18 Ное 2022, 10:03

Top Gun Maverick написа:Или защото беше хубав вкус?


Чудех се в темата с колите на ток, ама айде тука, че да се метнат соц коментарите в нея си тема. Та зараждащият се проблем с лития:
https://money.bg/economics/litiyat-skor ... vropa.html

А мен по тази тема ме интересува най-вече рециклирането, както и реална възможност за повторно използване. Че голямо хвърляне пада и после инфлации кризи цени. Не съм срещал проучване, изследване и анализ какъв е смисъла на смисъла. Как да стане достъпно за всички. То говоренето и приказването все едно и също , но пък е екологично щото е вятър на устата :mhihi: , когато е без всеобхватна оценка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от vladobate » 18 Ное 2022, 10:29

Ма що говорите глупости, нямало. Какво ядяхте бре, родителите ви какво ядяха та нямало. И да уточня, 70-ти набор съм , имаше достатъчно и не съм му се мръщил или да кажа за нещо пълен боклук. Банани, Кока Кола, шоколад Тоблерон им лазехме на колене щото беше рядкост и такива вкусове бяха "нови" и нетрадиционна за региона ни като вкус. В хладилника имаше яйца, кисело мляко, прясно мляко, сирене , кашкавал, масло, кренвирш, някъв салам (рядко луканка) , кайма за всеки случай. Зеленчуци и плодове според сезона. Какво му е било нямането. Сега отиваш до хиперзаредения магазин и се връщаш с половината неща щървалъци с нулева хранителна стойност.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Top Gun Maverick » 18 Ное 2022, 10:57

vladobate написа:Ма що говорите глупости, нямало. Какво ядяхте бре, родителите ви какво ядяха та нямало. И да уточня, 70-ти набор съм , имаше достатъчно и не съм му се мръщил или да кажа за нещо пълен боклук. Банани, Кока Кола, шоколад Тоблерон им лазехме на колене щото беше рядкост и такива вкусове бяха "нови" и нетрадиционна за региона ни като вкус. В хладилника имаше яйца, кисело мляко, прясно мляко, сирене , кашкавал, масло, кренвирш, някъв салам (рядко луканка) , кайма за всеки случай. Зеленчуци и плодове според сезона. Какво му е било нямането. Сега отиваш до хиперзаредения магазин и се връщаш с половината неща щървалъци с нулева хранителна стойност.

Сега ще ти обяснят, че тогава е било така защото е нямало модерни торове и ако е имало, пак храните са щели да са като сегашните боклуци.
In God we trust, all others we track.
https://www.facebook.com/share/v/MFFox7BBK7fXcYKu/
I feel the need, the need for speed.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook