Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Купете от баба!

Мнение от KPETEH » 14 Юли 2016, 13:24

Аз нищо не торя и не пръскам, освен лозницата, явно нямам амбиции за реколти. Като станат домати обаче са колкото чери такива и ужасно сладки... Който го мързи да сади малини и ягоди - е нема по плодороден бурен...Посадихме като на шега семена от аспержи, първите 4 години не дават реколта, ама тая ги изядохме, Имаме още круша, вишна, вишнап, бяла череша, нормална череша, ябълки, малини, ягоди, кайсии и праскова... Доматите аз не ги пипам, там жената, дядото ако имат желание садят, копат, поливат,. Нон стоп има нещо да си откинеш, измиеш и хапнеш :mhihi:
Чичо ми си ги торят и поливат обилно всяка вечер и доматите са им като от магазина... Бе да съм на 60 стаа, ама на 33 ми е по-важно, сянка и бира да има, та си посадих борче и само него си поливам :mhihi:
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Купете от баба!

Мнение от Jordana » 14 Юли 2016, 21:37

Режи го тва "борче" докато е време , после не мож смогна да метеш иглички и шишарки . Само боклук прави и никаква полза .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от dreadx » 14 Юли 2016, 22:41

Напротив, много готина сянка правят борчетата. (по-готина, когато са няколко борчета)

За препаратите - далеч съм от мисълта, че може да се мине съвсем без тях, целта е да се използват разумно.

Понеже виждам, че като мен сте фенове и на земеделското хоби, се сетих да ви споделя един клип, в който показват как почти с подръчни материали може да се направи контейнер, който да задържа вода продължително време, а отгоре се постила с някакъв плат и се покрива с пръст. Посаждат се растения и "градинката" изкарва без поливане повече от седмица. https://www.youtube.com/watch?v=wiNoxeA2sD8
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Купете от баба!

Мнение от KPETEH » 15 Юли 2016, 10:25

:OT:
Jordana написа:Режи го тва "борче" докато е време , после не мож смогна да метеш иглички и шишарки . Само боклук прави и никаква полза .

Единственото което ме притеснява е, че като порасне може да реши да се стовари нанекъде, ама май има поне още 15 години до тогава... Иначе за мен по готино нещо от иглолистната гора няма.... Мощна сянка, собствен ареал, нищо не расте отдолу, нищо не тряя да му правиш, метеш, косиш, пръскаш и тнт. Една пейка тургаш и си ти :mhihi:
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Купете от баба!

Мнение от Elesar74 » 15 Юли 2016, 12:43

dreadx написа:Напротив, много готина сянка правят борчетата. (по-готина, когато са няколко борчета)

За препаратите - далеч съм от мисълта, че може да се мине съвсем без тях, целта е да се използват разумно.

Понеже виждам, че като мен сте фенове и на земеделското хоби, се сетих да ви споделя един клип, в който показват как почти с подръчни материали може да се направи контейнер, който да задържа вода продължително време, а отгоре се постила с някакъв плат и се покрива с пръст. Посаждат се растения и "градинката" изкарва без поливане повече от седмица. https://www.youtube.com/watch?v=wiNoxeA2sD8


Колега, не знам за другите, но за мен такова нещо като земеделско хоби не съществува и не знам какво влагаш в това. Само преди 100 г. хората са живели от земята на 100%. Не може нещо, което ти произвежда храната(земята), да ти е хоби. Аз не се занимавам с градината си, защото имам много свободно време, а защото за мен и семейството ми е жизнено важно да ядем максимално чиста храна. От което следва да сме и максимално здрави и да не прибягваме до услугите на съвременната медицина. Иначе има много клипове и информация, как да получиш добри резултати за труда си. Аз определено не съм фен на хвърлянето на труд на вятъра, просто заради самият труд.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 15 Юли 2016, 12:48

dreadx написа:За препаратите - далеч съм от мисълта, че може да се мине съвсем без тях, целта е да се използват разумно.



Няма разумно ползване на отрова. Тва, че отровата била в дозата са лафове.

Напълно достатъчно е, че отровите валят с дъжда, идват с подпочвените води и са във въздуха че да добавяме сами още.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 15 Юли 2016, 23:58

Ако ще "си мериме доматите", ето един от мойте 20 корена как върви. На седми етаж ;)

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от Фидел Кастро » 16 Юли 2016, 23:54

Доста снимки на домати, краставици, чушки и др. се появиха в темата и логично е да стане въпрос за ракията. :mhihi:
Само, че внимавайте от коя бабичка или дядка ще взимате ракия, че последствията може да са много лоши. :confused:
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 17 Юли 2016, 0:18

Да се похваля с нещо екзотично... Аронията цъфна и роди за пръв път тази пролет, от няколко години я чакам:
Изображение

Изображение

Изображение

Понеже сте фенове на екологията и против пръскането - три години само съм поливал храстчетата, никакво пръскане и торове. Изобщо не я нападат вредители и болести - много е устойчива, студът също не го усеща, само сушата я бърка аронията... Я дайте акъл какво може да се направи от тези топчета? Знам, че ставал сок, също и вино, можело да се направи сладко или компот... Тази година ще наберем една шепа, но имам 5 храстчета и се надявам на по-сериозна реколта в бъдеще...


Вече има краставици:
Изображение

Изображение

Извадихме лука и чесъна:
Изображение

Изображение

Изображение

Имаме и тиквички:
Изображение

Изображение

Ето и чери-доматчета, слагаме ги цели в салатата, много са готини:
Изображение

И чушки:
Изображение

Хайде, за плодовете ще се похваля по-натам...
Последна промяна Borymeckata на 17 Юли 2016, 0:29, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Купете от баба!

Мнение от efren » 17 Юли 2016, 0:23

Пръскането с препарати е неизбежно за много от земеделските култури поради една проста причина - някои от сортовете на земеделските култури са преминали проверката на времето, тоест справят се с лошото време, със сушата, с насекомите, с ниската или висока киселинност или просто с даден климат. Но има проблем - или не са достатъчно вкусни или добива е малък. С развитието на съвременното земеделие се появяват много сортове, които не могат да се справят горепосочените проблеми, но пръскането намира отговор на проблемите и ние сме свикнали с тях и намираме тези сортове за естествена част от храната ни. Но те не са. Те са решение на проблема с пренаселването на планетата и сигурността, която търсим, но всъщност решението е илюзорно. Докато населението на планетата се увеличава и земеделската продукция се отглежда не от индивидите, които я консумират, а в голям мащаб с цел положителен финансов резултат химия ще има и дори ще се увеличава. Често възрастните хора, които продават своя земеделска продукция имат изключително ограничени доходи и им е абсолютно безразлично за здравето на клиентите и разни си там карантинни срокове (както разбира се и на големите производители, както и на клиентите примерно им е безразлично за това дали дизеловия им автомобил ще причини инсулт на бабичката с краставиците :mhihi: )
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 17 Юли 2016, 0:45

Аз ви казах, че отглеждаме продукция САМО за собствена консумация (ние си ядем плодовете и зеленчуците), и все пак съм се принуждавал да пръскам понякога. Само при нужда, с инсектицид срещу гъсеници, бръмбари, червеи и листни въшки. Някои години не се налага - просто няма вредители. Но понякога нападат растенията и трябва да ги спасявам... Вие ако видите хлебарки из дома си, какво ще направите? Няма ли да им заложите отрова? Друго спасение няма... И това е възможният минимум, иначе ако искаш да постигнеш количество и продукцията ти да има търговски вид - пръскачката ти става постоянен аксесоар, вЕрвайте ми.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 17 Юли 2016, 1:03

Borymeckata написа:Понеже сте фенове на екологията и против пръскането - три години само съм поливал храстчетата, никакво пръскане и торове. Я дайте акъл какво може да се направи от тези топчета? Знам, че ставал сок, също и вино, можело да се направи сладко или компот... Тази година ще наберем една шепа, но имам 5 храстчета и се надявам на по-сериозна реколта в бъдеще...


Aз имам 4 храста и са раждали винаги обилно, дори първата година след като ги засях. Не знам защо твойте не са раждали досега :dunno: Наблегни на резитбата, да се сгъстят и развият повече. А иначе - не ги торя, не ги окопавам, не ги плевя, даже забравям и да ги поливам :mrgreen:
На вино не съм ги правил, че има по интересни плодове, нито на сладко и компот защото им е дебела ципата на тия плодове и като цяло е неприятно за дъвчене. На сироп става - 1:1 захар и плод и мелиш с пасатора. И после стандартното, оставяш за два-три дена в подходящ съд да си пусне каквото има да пуска, прецеждаш през тензух и е готово за разреждане. Гледай да я пробуташ на някой друг тая дейност, че цапа зверски :mrgreen: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 17 Юли 2016, 19:57

Аз понеже съм в сферата на препаратите за растителна защита,мога да ви кажа че са едно голямо ЗЛО и бабите на село са едни от най неправилно използващите ги производители..При много от вредителите можете да използвате накиснати от вечерта тютюневи листа,и бордолезов разтвор срещу маните.За наторяване оборска тор и дървесна пепел.Всичко друго е отврат,наскоро откриха Раундъп в днк на хора.Значи преминал е от плевели в почва ,в храна за кравите в млекото и от там в хората.Ужас
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 17 Юли 2016, 20:07

Раундъп (глифозат) е намерен в 100% от пробите на органик вина в Щатите. В 14-те най-продавани немски бири.. :dunno: В по-замърсените страни е навсякъде. Пада с дъжда, идва с подпочвените води, отровени са реките. В общи линии спасение няма, но не виждам какво би ме накарало сам да си напръскам имота.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 17 Юли 2016, 20:14

bum_bum написа:Раундъп (глифозат) е намерен в 100% от пробите на органик вина в Щатите. В 14-те най-продавани немски бири.. :dunno: В по-замърсените страни е навсякъде. Пада с дъжда, идва с подпочвените води, отровени са реките. В общи линии спасение няма, но не виждам какво би ме накарало сам да си напръскам имота.


Ами ако искаш да ,,умориш,,плевелите,можеш да ги напръска в голямата жега на обяд с добре разредена амониева селитра с висока концентрация и плевелите ще изчезнат ,така в имота ти ще има нитрати а не Глифозат :mhihi:
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook