Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 07 Авг 2021, 17:36

Като говориме за изравняване на цените на горивата за отопление- до година две очаквам пелетите да са около 500 лева на тон…
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Авг 2021, 18:36

Ще свалим температурата на "кюмбето". Моето е настроено на 65 градуса изходяща..мене ми се види много, ама така казаха, че е добре. Нещо конденз се образувало, не знам какво си. Зема я сваля на 60 :dunno:
Примъкнах още 1 пале. От палето на улицата в количката и после на другото пале....охххх. И нема помощници :(
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Котел на пелети?

Мнение от Binev_OuT » 07 Авг 2021, 19:06

Няма ли палетна количка :)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Авг 2021, 19:20

Няма щото пале ни през вратата може да мине, ни по пътеката без да оскубе треволяка /цветята/.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 07 Авг 2021, 19:43

alx написа:Като говориме за изравняване на цените на горивата за отопление- до година две очаквам пелетите да са около 500 лева на тон…

Те и в момента са толкова истинските така наречени румънски пелети.Там цената не мърда както и качеството ама ми е скъпо и купувах моите на 400 за тон.
Ще ги видим как ще са тая зима.Дано не се задръствам много много.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 26.11.2005

Re: Котел на пелети?

Мнение от BMW_dreamer » 08 Авг 2021, 19:59

alx написа:Като говориме за изравняване на цените на горивата за отопление- до година две очаквам пелетите да са около 500 лева на тон…


Реално преди десетина години почна бума на отоплението на пелети, хората видяха кое какво е и в последните 2-3 има бум на термопомпите като 95% от клиентите са се отоплявали на пелети.
Ако продължават да падат цените на термопомпите е много възможно бая от производителите на пелети да си търсят нова работа ако разчитат на вътрешния пазар.
В момента даже имаме клиенти дето слагат термопомпи на инсталация с панелни радиатори въпреки всички препоръки че това не е добро решение, толкова им е писнало на хората.
Има известно предубеждение към отоплението на ток/термопомпа ама тече стабилен лавинообразен поток, един престрашил се доволен клиент води поне 4-5 нови.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Котел на пелети?

Мнение от TNT » 08 Авг 2021, 20:17

С тази термопомпа... нали е под земята ? Ако на 5 години веднъж се разваля нещо дребно... на 5 години се копае ли ? Нищо не разбирам - интересно ми е :wave:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 08 Авг 2021, 20:48

Те зариват по два маркуча да са спокойни :mhihi:
Тия термопомпи дето им викате , са поредния надут напудрен балон за наивници . Копане на трапове тръби и не знам си какви щуротии при положение че същото нещо се постига със термопомпа въздух вода .
А цените забравете да паднат на тая техника , тази година предстои трето увеличения а цената на медта е х2 спрямо миналата .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 08 Авг 2021, 22:14

TNT написа:С тази термопомпа... нали е под земята ? Ако на 5 години веднъж се разваля нещо дребно... на 5 години се копае ли ? Нищо не разбирам - интересно ми е :wave:


Наистина идеята на термопомпата не ти е ясна. Тя си е един климатик с як компресор. Климатика просто е частен случай на термопомпа, а именно въздух-въздух. Т.е. използва темературата на външния въздух за загряване на фреона, а температурата на фреона за загряване на вътрешния въздух. Другите варианти са въздух-вода, вода-вода и земя-вода. Като всичките загряват вода която се ползва за отопление вътре било чрез радиатори, подово или конвектори. Съответно въздух-вода ползва външния въздух, въшното тяло си е като на климатик, проблема му на тоя е, че е доста неефективен в студени дни с температури -10-15. Вода-вода ползва вода от сондаж, която е винаги с постоянна температура. А третия който е най-непопулярен е земя-вода, там се заравят дълги серпентини в които циркулира флуид, който се загрява от температурата на земята. Проблема при тях е, че земята постепенно се охлажда от самите тръби и към края на сезона става не особено ефективно. Има вече и хибридни варианти въздух/газ-вода. Тука е като въздух-вода, ама когато темепратурите падната под нивата в които е ефективна превключва на газ. Общо взето всяка си има плюсове и минуси, но със сегашните цени на тока според мен са си доста добър вариант, мен това че са изключително мързеливи и по-еко от всичко останало също ме спечели.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 08 Авг 2021, 22:35

Не си прав :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Котел на пелети?

Мнение от TNT » 09 Авг 2021, 0:37

b_u_b_o написа:
TNT написа:С тази термопомпа... нали е под земята ? Ако на 5 години веднъж се разваля нещо дребно... на 5 години се копае ли ? Нищо не разбирам - интересно ми е :wave:


Наистина идеята на термопомпата не ти е ясна. Тя си е един климатик с як компресор. Климатика просто е частен случай на термопомпа, а именно въздух-въздух. Т.е. използва темературата на външния въздух за загряване на фреона, а температурата на фреона за загряване на вътрешния въздух. Другите варианти са въздух-вода, вода-вода и земя-вода. Като всичките загряват вода която се ползва за отопление вътре било чрез радиатори, подово или конвектори. Съответно въздух-вода ползва външния въздух, въшното тяло си е като на климатик, проблема му на тоя е, че е доста неефективен в студени дни с температури -10-15. Вода-вода ползва вода от сондаж, която е винаги с постоянна температура. А третия който е най-непопулярен е земя-вода, там се заравят дълги серпентини в които циркулира флуид, който се загрява от температурата на земята. Проблема при тях е, че земята постепенно се охлажда от самите тръби и към края на сезона става не особено ефективно. Има вече и хибридни варианти въздух/газ-вода. Тука е като въздух-вода, ама когато темепратурите падната под нивата в които е ефективна превключва на газ. Общо взето всяка си има плюсове и минуси, но със сегашните цени на тока според мен са си доста добър вариант, мен това че са изключително мързеливи и по-еко от всичко останало също ме спечели.

Благодаря, разчетох се. Най-практично ми се струва въздух-вода :yes: Тези в земята с подпочвени води ми се струват прекалено сложни, за нещо, което ще е добре да работи поне 20 години.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 09 Авг 2021, 6:47

Термопомпа е машина която извършва пренос на топлина , но може и да не е климатик но всички климатици са термопомпа . По същество всеки климатик е термопомпа и всяка "термопомпа " от тия дето ги коментирате е климатик и термопомпа едновременно . В климатика наречен термопомпа фреона не се грее , преноса на топлина става за сметка на повишване и понижаване налягането . Като КПД всичките видове са подобни теоретично , процесите котио протичат в машината са идентични . Но на практика тези които работят със подпочвени води и заровени тръби имат ограничения и технически проблеми заради работната среда . Практически нищо в повече не се получава от този тип вода вода спрямо въздух вода . А 20 години тези машине не могат да работят без проблеми , всичко се амортизира и чупи в тях .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 09 Авг 2021, 10:17

Jordana написа: Практически нищо в повече не се получава от този тип вода вода спрямо въздух вода .


Е как да не получаваш, едно е да ползваш външния въздух който е -10°, съвсем друго е температурата на водата която е 11° константно :dunno:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 09 Авг 2021, 14:53

Jordana написа:Термопомпа е машина Практически нищо в повече не се получава от този тип вода вода спрямо въздух вода .


Не си прав :ok:
Последна промяна alx на 09 Авг 2021, 17:35, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 911
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Котел на пелети?

Мнение от DigitalExile » 09 Авг 2021, 15:00

И аз много ги харесвам термопомпите, особено за подово, но КПД-то им е доста зле под -5 градуса. и колкото по студено става толкова по зле. Тъй като гледам най добрия вариант е термопомпа въздух вода + котле на газ (ако има достъп до газ) да помага ако стане студено. :yes:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook