Земетресението в Турция

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Земетресението в Турция

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Фев 2023, 10:52

То ако загуби изборите е добре и за нас. Аз не желая такъв диктатор да е до границите ни. Младите турци грам не го искат. Той реално пречи на държавата им да се развива. Такива неща, че искал да ги вкарва в ЕС са просто за пред хората. Иска да е султан на всяка цена и това е то. Като всеки диктатор. Въпросът е друг, като падне пак ли ще дойде подобен човек или нещо кардинално ще се промени в управлението на тази държава? Защото ако дойде друг диктатор, той ще е даже по-зле защото тепърва ще гледа да се вкопчи във властта с всякакви средства и на всяка цена. :idea: После ще гледа да накара всички в региона да се страхуват от него, както прави Ердоган с Гърция. Въобще...но да се маха, дано не изпростеят толкова обикновените граждани и да го преизберат. Не знам докъде се разпростира силата му, ако е безгранична на местно ниво, той може просто да си фалшифицира изборите. Контролът го извършват негови хора, погрижи се през годините да отстрани всякаква конкуренция даже на ниско ниво.
In God we trust, all others we track.
https://www.facebook.com/share/v/MFFox7BBK7fXcYKu/
I feel the need, the need for speed.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Земетресението в Турция

Мнение от ///M Power » 09 Фев 2023, 11:20

Земетресението е било много силно, а за капак са били и две по 7,5. Цяла Турция се е преместила. Колкото до сградите, на мен ми направи странно впечатление че падат целите като след контролиран взирв. Все едно няма никакви земетръсни шайби.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6219
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Земетресението в Турция

Мнение от zvetiko » 09 Фев 2023, 11:22

Top Gun Maverick написа:То ако загуби изборите е добре и за нас. Аз не желая такъв диктатор да е до границите ни. Младите турци грам не го искат. Той реално пречи на държавата им да се развива. Такива неща, че искал да ги вкарва в ЕС са просто за пред хората. Иска да е султан на всяка цена и това е то. Като всеки диктатор. Въпросът е друг, като падне пак ли ще дойде подобен човек или нещо кардинално ще се промени в управлението на тази държава? Защото ако дойде друг диктатор, той ще е даже по-зле защото тепърва ще гледа да се вкопчи във властта с всякакви средства и на всяка цена. :idea: После ще гледа да накара всички в региона да се страхуват от него, както прави Ердоган с Гърция. Въобще...но да се маха, дано не изпростеят толкова обикновените граждани и да го преизберат. Не знам докъде се разпростира силата му, ако е безгранична на местно ниво, той може просто да си фалшифицира изборите. Контролът го извършват негови хора, погрижи се през годините да отстрани всякаква конкуренция даже на ниско ниво.


Друго си е да дойде някоя американска подлога и да разоре страната като България и младите турци да станат доволни, че могат да си избират, който искат от 31-те пола. Не, че ми е приятно, защото може и нас да засегне, но Ердоган прави от Турция отново империя. А с Русия зад гърба си може да стигне доста далеч. За земетресението- имат огромни резерви, ще се оправят бързо. При това от 1999г бях на другия ден в Истанбул- бяха изкарали одеяла покрай мантинелата на магистралата, навсякъде задружни, спокойни, за месеци оправиха всичко. Виж в развита, европейска България, ако стане нещо подобно ме е страх да си помисля какво ще става.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Земетресението в Турция

Мнение от alekangg » 09 Фев 2023, 11:29

На мен ми е интересно друго, как лирата пада постоянно и то яко, а цените там са същите и по-високи, ако се гледат в лева/евро.
Преди 1 месец бях точно в Газиантеб и преди два дни в Истанбул, влизах в няколко магазина и месарници в краен квартал и цените на агнешкото са 25-30лв/кг(в Газиантеб беше 20-25лв), в зависимост от коя част на агнето. Телешко за готвене нарязано 20-25лв/кг, а иначе лирата 10 стотинки.
Хубавия шамфъстък е 30-35лв/кг в Газиантеб, където е вирее и до към 40лв в Истанбул
Не вярвам да са им вдигнали заплатите х2 на всички за една година и се чудя как карат.
В същото време по магазините марковите дрехи дори с намаления са по-скъпи от западна Европа..

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земетресението в Турция

Мнение от b_u_b_o » 09 Фев 2023, 11:58

alekangg написа:...


Глупости са това, няма как Турция да потъва икономически, когато Ердоган я прави империя. Все пак заедно с Русия трябва да ни спасяват от всичките 31 пола. :mhihi:

Иначе към адекватните мнения в темата, не разбирам как изобщо си мислите, че Путин...аа така де Ердоган, ще си тръгне след избори. Диктатор се сваля само с преврат и за съжаление с насилие. Няма как да бъде помолен да си събере багажа и да се прибира по живо по здраво.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земетресението в Турция

Мнение от steeN » 09 Фев 2023, 12:00

Сега четох, че в Бг след 70те сградите в земетръсните райони били проектирани за 9 (вкл. София), а в останалите по-малко земетръсни райони 8.

На въпроса "защо" е много лесно да се отговори - бананова държава = корупция и неспазване на изисквания. Въпроса е как е при нас...
За нещата в периода между края на 80те и преди приемането ни в ЕС имам силни съмнения, че нещо изобщо е спазвано, като нещата се подобряват постепенно към края на този период.
А по селата е ясно, че всичко строено преди средата на 2000те не отговаря на абсолютно никакви изисквания, просто щото такива не е имало.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Земетресението в Турция

Мнение от alekangg » 09 Фев 2023, 12:14

Къде го видя това? Ако чукне 9, не вярвам да останат повече от 10% от сградите в София, дори да са правени както трябва. Това са живи партенки или не си видял добре
9 е имало 1-2 пъти от как се мерят земетресенията в света.
У нас не е имало и 8 дори, а само да кажа, че много хора не знаят, разликата в силата между две земетресения от 8 и от 9 реално е 10 пъти!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земетресението в Турция

Мнение от steeN » 09 Фев 2023, 12:21

Кви партенки те гонят?

https://www.168chasa.bg/Article/5444598

Най-разрушителното земетресение в България се е случило на 18 септември 1858 г. в София. Тогава не е имало изследвания, но има запазени исторически данни, че е било с магнитуд около 9-а степен по Рихтер.


С магнитуд над 7-а степен по скалата на Рихтер са няколко. Две от тях са през март 1901 г. в Шабла и Калиакра. Три години по-късно трус разтърсва района на Кресненското дефиле два пъти. Силата е 7,1 и 7,8-а степен.


Информация за строителните изисквания има навсякъде. Не е тайна информация.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Земетресението в Турция

Мнение от seimo » 09 Фев 2023, 12:30

steeN написа:Кви партенки те гонят?

https://www.168chasa.bg/Article/5444598

Най-разрушителното земетресение в България се е случило на 18 септември 1858 г. в София. Тогава не е имало изследвания, но има запазени исторически данни, че е било с магнитуд около 9-а степен по Рихтер.


С магнитуд над 7-а степен по скалата на Рихтер са няколко. Две от тях са през март 1901 г. в Шабла и Калиакра. Три години по-късно трус разтърсва района на Кресненското дефиле два пъти. Силата е 7,1 и 7,8-а степен.


Информация за строителните изисквания има навсякъде. Не е тайна информация.



Това са пълни глупости :wave:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земетресението в Турция

Мнение от steeN » 09 Фев 2023, 12:49

https://en.wikipedia.org/wiki/1901_Black_Sea_earthquake


Local date March 31, 1901
Magnitude 7.2 Mw


Произволна проверка :wave:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Земетресението в Турция

Мнение от alekangg » 09 Фев 2023, 12:54

steeN написа:Кви партенки те гонят?

https://www.168chasa.bg/Article/5444598

Най-разрушителното земетресение в България се е случило на 18 септември 1858 г. в София. Тогава не е имало изследвания, но има запазени исторически данни, че е било с магнитуд около 9-а степен по Рихтер.


С магнитуд над 7-а степен по скалата на Рихтер са няколко. Две от тях са през март 1901 г. в Шабла и Калиакра. Три години по-късно трус разтърсва района на Кресненското дефиле два пъти. Силата е 7,1 и 7,8-а степен.


Информация за строителните изисквания има навсякъде. Не е тайна информация.


така де, около 9, ама под 8 сам си казал къде, може и 10 да е имало на теория, когато е имало само кирпичени къщи преди 250 години.
https://www.24chasa.bg/spravochnik/article/6730250
Има само няколко пъти в света с 9 от как съществуват тези скали, ама викаш в Бг е било..
а бай Тошо е можел да каже, че и на 10 ще издържат панелите, какво толкова

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земетресението в Турция

Мнение от steeN » 09 Фев 2023, 13:00

Очевидно толкова стари, няма как да са измерени с техника, защото не е имало такава.

Партенката според теб беше за строителните изисквания. Мисля, че и сам може да си ги намериш вместо да ми се дървиш.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земетресението в Турция

Мнение от b_u_b_o » 09 Фев 2023, 13:13

Странна логика.Това, че е нямало 9 през последните 150 годни, значи ли, че не трябва да сме готови за такова? А, че сградите по изискване се проектират за такива земетресения няма смисъл да спорим, има си закони и там пише. Вече на практика какво е положението, мисля никой тук не иска да разбира.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: Земетресението в Турция

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Фев 2023, 13:58

zvetiko написа:
Top Gun Maverick написа:То ако загуби изборите е добре и за нас. Аз не желая такъв диктатор да е до границите ни. Младите турци грам не го искат. Той реално пречи на държавата им да се развива. Такива неща, че искал да ги вкарва в ЕС са просто за пред хората. Иска да е султан на всяка цена и това е то. Като всеки диктатор. Въпросът е друг, като падне пак ли ще дойде подобен човек или нещо кардинално ще се промени в управлението на тази държава? Защото ако дойде друг диктатор, той ще е даже по-зле защото тепърва ще гледа да се вкопчи във властта с всякакви средства и на всяка цена. :idea: После ще гледа да накара всички в региона да се страхуват от него, както прави Ердоган с Гърция. Въобще...но да се маха, дано не изпростеят толкова обикновените граждани и да го преизберат. Не знам докъде се разпростира силата му, ако е безгранична на местно ниво, той може просто да си фалшифицира изборите. Контролът го извършват негови хора, погрижи се през годините да отстрани всякаква конкуренция даже на ниско ниво.


Друго си е да дойде някоя американска подлога и да разоре страната като България и младите турци да станат доволни, че могат да си избират, който искат от 31-те пола. Не, че ми е приятно, защото може и нас да засегне, но Ердоган прави от Турция отново империя. А с Русия зад гърба си може да стигне доста далеч. За земетресението- имат огромни резерви, ще се оправят бързо. При това от 1999г бях на другия ден в Истанбул- бяха изкарали одеяла покрай мантинелата на магистралата, навсякъде задружни, спокойни, за месеци оправиха всичко. Виж в развита, европейска България, ако стане нещо подобно ме е страх да си помисля какво ще става.

Гъби? :shock: Сериозно ли ги мислиш тия неща? Каква империя бе човек, те станаха живи да ги оплачеш, едно време ми се радваха тука като си идват какъв рай и пари има там, сега само обвиняват кой ли не, че направили Турция зле(външни фактори)и как сега тука било по-хубаво. А за резервите явно не си разбрал, че нещо май ги няма. Склонен съм да вярвам на обикновените турци по тв, които казват, че на местно ниво помощта е минимална, закъсняла, няма я никаква и т.н. и накрая казват, добре че отвън дойде помощ.
Империя, с Русия зад гърба... :conf:
Вероятно гъби, не знам.
In God we trust, all others we track.
https://www.facebook.com/share/v/MFFox7BBK7fXcYKu/
I feel the need, the need for speed.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Земетресението в Турция

Мнение от Exclusive89 » 09 Фев 2023, 14:02

zvetiko написа:
Друго си е да дойде някоя американска подлога и да разоре страната като България и младите турци да станат доволни, че могат да си избират, който искат от 31-те пола. Не, че ми е приятно, защото може и нас да засегне, но Ердоган прави от Турция отново империя.


Империя? Като валутата им се е обезценила с почти 400% САМО за последните 5г. и като народа все повече обеднява :kuku: Помня как преди 10-15-20г. турците идваха в БГ и всичко им беше евтинко, а последните години нещо не им се идва много, много... сигурно защото много са забогатели благодарение на султана.

Онзи дебил, султана вчера обявил помощ за пострадалите семейства по 10 000 турски лири... огромна помощ, чуек..
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook