Как да стана програмист?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 22:39

Nickelback написа:
Anatoli66 написа:
Nickelback написа:Е тука сме писали разни неща, прочети :yes:

viewtopic.php?f=4&t=406704

Ако имаш да питаш, питай нещо по-конкретно, че не знам откъде да започна :dunno:
И е хубаво да споделиш, какво ти е образованието до момента (общо някакво, хуманитарно, инженерно и т.н.), за да ти дадем съвет по кое "течение" в "програмирането" да се пуснеш :ok: Както и какъв "софтуер" ти е интересно да създаваш ;)

Образование ли.... :D Бивш професионален баскетболист, в Черно Море Варна, както и национален състезател на юноши до 16 год. Завършил съм спортно училище, не е за хвалене. Интересно ми е създаването на уеб сайтове и писането на програми, подпомагащи работния процес на различни фирми в различни сфери на работа.


Разбрах. Щом те влекат сайтове, ERP/CRM/BI/DSS/SCM и тем подобните, грам не мога да помогна, просто са ми крайно безинтересни. Вярвам, че колегите ще те насочат :yes:


И на теб ти благодаря! В интерес на истината, не само това ми е интересно. Всъщност най-много ме изумяват системите за сигурност по новите автомобили и наистина за мен би било, като сбъдната мечта да работя за безопасността на хората. Но точно това ми се струва толкова сложно, че дори не посмях да го включа в списъка си. Все пак мисля, че от някъде трябва да се тръгне... Ето, до преди два месеца карах Рено Лагуна фаза 1, сега карам Е39 Д 3.0... :))))

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Как да стана програмист?

Мнение от cod-cdbp » 26 Фев 2017, 22:40

Я да се включа и аз - намислил съм на инат да скачам и аз с кодерските среди, като преди всичко се целя за фронт енд дев.
Дайте малко информация с кои продукти да се запозная, при положение, че имам прилична база като HTML, ActionScript, JS, WP, прилично ниво в ООП, и опит с поддръжка на разнообразни Апачета NGIX И подобни.

Предполагам, трябва да вляза в детайлите на PHP, някои специфични продукти за деплоймънт - споделете конкретни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2017, 23:50

Anatoli66 написа:...
И на теб ти благодаря! В интерес на истината, не само това ми е интересно. Всъщност най-много ме изумяват системите за сигурност по новите автомобили и наистина за мен би било, като сбъдната мечта да работя за безопасността на хората...


Изчакай малко да се постандартизират нещата, че и тия дето уж ги създават тия системи още не знаят какво искат, как да го направят и как да го постигнат :mhihi:
Гледай за frontend сега, пък по-нататък може да се преориентираш :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Как да стана програмист?

Мнение от ogata » 27 Фев 2017, 0:00

Каквото и да правиш, специализирай се тясно.
Няма нищо по-добро от компетентен човек.

И, да.
Избери си език за програмиране, купи си някоя книжка, попрочети, хвани основите, започни да правиш нещо.
Ако просто се мъчиш, не вдяваш за кво иде реч - не е за теб.

Като китарата.
Има хора дето ходат на уроци, завършват консерватории и едвам скалъпват един етюд.
Има самоуки, дето сцепват мрака :yes:
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Denmark » 27 Фев 2017, 0:12

Anatoli66 написа:И на теб ти благодаря! В интерес на истината, не само това ми е интересно. Всъщност най-много ме изумяват системите за сигурност по новите автомобили и наистина за мен би било, като сбъдната мечта да работя за безопасността на хората. Но точно това ми се струва толкова сложно, че дори не посмях да го включа в списъка си. Все пак мисля, че от някъде трябва да се тръгне... Ето, до преди два месеца карах Рено Лагуна фаза 1, сега карам Е39 Д 3.0... :))))


В udacity има много добри програми, но са скъпички: https://www.udacity.com/drive

Иначе за front end има безкрайно много безплатни или доста евтини курсове в нета. Започни с html, css, javascript, jquery и после angular и си готов да почнеш работа, като естествено трябва да продължиш да учиш нови неща :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6219
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Как да стана програмист?

Мнение от zvetiko » 27 Фев 2017, 9:19

Ето един пример, който поне според мен ще помогне за изясняване на ситуацията.
Аз искам да стана сърдечен хирург. Кажете ми какво да прочета за да знам как да режа, свържете ме с добри сърдечни хирурзи, които да ми дадат насоки как да стана като тях, може би и с болница, която да ми даде пациенти да се уча.

Всеки ще каже- Най-напред завърши медицина.



Колега, не, че не е възможно, но това е начина и си помисли дали си готов да го приемеш- при това човека е с инженерно образование.

Имам приятел, завърши пътен инженер, нямаше работа, продаваше банички. Даде почти 3 години от живота си по 9-10 часа на ден, за да завърши Терелик. През това време на 27 годишна възраст взимаше пари от майка си и баща си, за да живее на общежитие. Няма кола, няма излизания, няма петък-събота-неделя. Стана програмист.


С прочитане на 2-3 книжки, 1- 2 месеца курсове и разговори с бъдещи колеги, едва ли ще се получи.

Твоят естествен път е бил математическа гимназия, TУ със съответното направление, по-нататъшна специализация и обучение... Колегите ти дават идеи въз основа на това, което вече са стъпили- ти ги нямаш основите. Не споменаваш и какво е положението с английският ти език- общ, технически, специализиран.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 27 Фев 2017, 9:47

zvetiko написа:Ето един пример, който поне според мен ще помогне за изясняване на ситуацията.
Аз искам да стана сърдечен хирург. Кажете ми какво да прочета за да знам как да режа, свържете ме с добри сърдечни хирурзи, които да ми дадат насоки как да стана като тях, може би и с болница, която да ми даде пациенти да се уча.

Всеки ще каже- Най-напред завърши медицина.



Колега, не, че не е възможно, но това е начина и си помисли дали си готов да го приемеш- при това човека е с инженерно образование.

Имам приятел, завърши пътен инженер, нямаше работа, продаваше банички. Даде почти 3 години от живота си по 9-10 часа на ден, за да завърши Терелик. През това време на 27 годишна възраст взимаше пари от майка си и баща си, за да живее на общежитие. Няма кола, няма излизания, няма петък-събота-неделя. Стана програмист.


С прочитане на 2-3 книжки, 1- 2 месеца курсове и разговори с бъдещи колеги, едва ли ще се получи.

Твоят естествен път е бил математическа гимназия, TУ със съответното направление, по-нататъшна специализация и обучение... Колегите ти дават идеи въз основа на това, което вече са стъпили- ти ги нямаш основите. Не споменаваш и какво е положението с английският ти език- общ, технически, специализиран.


Английският ми е на добро ниво. Не ми стана ясно, как разбра че искам с прочитането на една-две икижки и разговори с хора да стана програмист за няколко месеца? Или просто трябваше нещо да се напише? Не искам да те засегна, но въпросът ми беше конкретен. Да ми се препоръчат специализирани курсове, фирми и т.н. от където да започна. Както и да ми се помогне с правилната насока за да се ориентирам къде да се насоча. Вече някой хора от форума ми помогнаха за това, за което още веднъж им благодаря!

Нямам нужда да ми се казва, колко е трудно и как няма да стане просто ей така. Това си е мой проблем. Тук моля за информация!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: Как да стана програмист?

Мнение от stocky » 27 Фев 2017, 9:48

Едно време като учех в математическата гимназия се смеех много на това, но се оказа безспорен факт: програмирането е математика! Започва се от там. Хубаво е да имаш поне основни знания за това как работи една изчислителна машина, каквато е процесора (всичкият код, който се пише, стига до процесор) - това се учи в технически университети. След тези базови знания ще имаш достатъчно голям кръгозор и лесно ще вземеш решение в коя сфера на програмирането ще се развиваш. Дали frontend, дали backend, дали database design, дали embedded. Много хора тръгват много нахъсани да станат "програмисти" (до ден днешен дори не знам какво значи тая дума и много рядко я ползвам), но накрая осъзнават, че работата с компютър тип мрежови/системен администратор ги удовлетворява повече. Там също имаш досег до нови технологии, има перспективи за развитие и т.н. До тук може би звучи, че съм извън предмета на темата, но често срещам хора, които си мислят, че за 2-3 месеца се става "програмист". Честно казано това да правиш сайтове и мобилни приложения за мен лично е далеч от истинското софтуерно инженерство, въпреки, че в момента работя точно това. За 2-3 месеца сериозно четене (10ина часа на ден) можеш да започнеш да правиш някакви основни сайтове, дори и мобилни приложения, но ако инвестираш няколко (4-5) години в заучаване на основите по дългия път ще можеш да работиш и като сериозен софтуерен инженер, и като разработчик на сайтове и мобилни приложения.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 27 Фев 2017, 10:03

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Е.Димитров » 27 Фев 2017, 10:44

Не съм чел всички мнения в темата, но попорочетох няколко и ми стига :mhihi:
Към колегата питащ.
Колега, програмирането не е някакво извънземно и тайно свещенодействие, което е достъпно само за малцина избрани.
Аз лично познавам доста хора, които до преди няколко години нямаха никаква идея от програмиране, но имаха интерес да се научат и в момента си бачкат това нещо, и взимат не лоши пари, използвайки шанса, че истинските гурута искат по една шапка пари, а тези мои познати са съгласни и на ...2000 лева чисто, и си бачкат, научават новите неща, бавни са, но се справят.
НО, основното е да имаш желание за тази работа.
За да разбереш дали имаш желание и ти допада, има милиони клипчета в нета за първоначално въведение в програмирането, започваш да гледаш, за да разбереш дали ще ти е интересно, ако ти е интересно, опитай по тези клипчета да направиш някаква елементарна задача, когато я направиш и разбереш дали ти е интересно, от там на татък нещата са супер лесни, има доста курсове, които са много добри и където ще получиш доста знания!
Успех

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Как да стана програмист?

Мнение от pimpo » 27 Фев 2017, 13:57

Анатоли, няма да повтарям колко е трудно за човек на твоята възраст и образование да стане програмист. Ще се опитам да те насоча, изхождайки от моя опит.
1. Трябва да имаш страст! Истинска страст и увлечене към нещо. Не самото програмиране, защото то е само средство за решаване на определени задачи. Аз като дете слушах много музика и това ме насочи към електрониката. После от електрониката плавно преминах към компютърна техника и програмиране. А това пък се сля със страста ми по автомобилите и затова сега пиша софтуер за автомобили :)) От написаното разбирам че това го имаш. С което обаче съвсем не се свършва :)
2. Трябва да имаш техническо/логическо мислене. Тук образованието ти е огромен пропуск, но ако имаш техническата мисъл, имаш шанс да я развиеш. Затова сам си отговори доколко я имаш. Как си с логическите задачи. Математиката в училище отдаваше ли ти се? Програмирането наистина е 80% математика. Като цяло си помисли (и сподели) в училище кое ти се е отдавало и кое не. Като дете не вярвах, но наистина това много добре показва какъв тип мислене имаш и кое е подходящо за теб като професия!
3. Като първи стъпки в програмирането бих те насочил към езика С. Конкретна книга в момента не се сещам, но литература има колкото искаш (и на хартия и в нета).
4. Написал си че си добре с английския, което отваря вратите на учението. Без английски просто би останал на едно базово ниво, което можеш да научиш от книжките издадени на български. А повярвай, колкото и да си чел, винаги в работата ще ти се наложи да прочетеш нещо ново и то няма да е на български! Така че е добре от сега да свикнеш да се обучаваш на английски.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Как да стана програмист?

Мнение от alx » 27 Фев 2017, 15:51

я каква хубава тема. нито му е късно на 23, нито е бита кауза като цяло. аз на 23 знаех кодиране доста добре, но нищо не отбирах от инфраструктура. сега е обратното...

само че, с това четене на книжки е малко отзад напред. програмиране не се учи с четене и кодиране а с кодиране и четене.

аз ще ти дам един (генерален) съвет- спри се за момент и се огледай -

1. научи английски. като начало може да не можеш много да говориш, но трябва да можеш да четеш.
2. огледай се по обявите за работа и виж какви езици се търсят.
3. помисли за някакъв софтуер които го няма още или ако го има не ти харесва. знам, че погледа ти е ограничен защото не си се занимавал с такива неща, но колкото- толкова. може да е нещо съвсем дребно.
4. регистрирай се по разни форуми за езика/ците които те интересуват.
5. опитай се да напишеш нещо на езика на които си видял, че се търси в #2. ясно е, че няма сметнеш масата на вселената, но важното е да имаш някакво проектче което ти е интересно. виж дали някой не го е написал вече. ако са го написали - виж как се е получило и за себе си реши дали не можеш да го напишеш да е по-хубаво.

това упражнение дето съм ти го написал по- горе няма за цел да те направи програмист. има за цел да решиш за себе си какво ти е интересно, какво ти се отдава и какво искаш да правиш. тези три неща може да не са изобщо свързани. компютрите са едно огромно поле за развитие. а ти имаш само хх години да се развиеш. затова е важно да избереш правилното поприще/ специализация.. а тая ще е най- добрия компромис между 3-те неща написани по-горе.

човек се учи когато нещо му е интересно. затова си избери нещо което ти е интересно и започни да твориш. уменията ще дойдат естествено и с времето.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 27 Фев 2017, 20:56

Честно, да си призная, не очаквах да получа толкова хмм... как да се изразя - качествени мнения. Явно BMW общноста е богата на добри и интелигентни хора, желаещи да помагат. Благодаря за което!!! Най- важното, което получих е , че някой от вас ме накараха да погледна нещата от различен ъгъл и да се замисля с точно какво програмиране ми се занимава. Обещавам да приложа съветите на практика и ще поддържам темата, за да могат тези, които се интересуват да видят на къде са потръгнали нещата!

Все още въпросът ми къде предлагат качествени обучения е на лице. Утре ще се свържа с Webrika за да задам някой въпроси.

Благодаря!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 27 Фев 2017, 21:00

Да си знае автора какво го чака :mhihi:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: Как да стана програмист?

Мнение от acer » 28 Фев 2017, 15:54

Зукърбърг не е толкова кодър, колкото крадец :mhihi:

Балона свърши, повечето проблеми в интернет са решени и посоката е плавни подобрения и услуги. Грандиозните проекти ще са в AI / квантови компютри, там добрите програмисти ги третират като рок звезди ;) Аutonomous driving също е от големите промени, но никой няма да те пусне да пишеш "спагети код", щото 1 грешка може да коства животи и от там бъдещето на цялата компания.

На 23 не е късно изобщо, според мен най-правилният начин за учене е чрез "gamification learning" , т.е комбинираш забавление с учене и практика.. има такива игри, които те учат от кота нула.
Най-лесната е codecombat, предлагат Javascript, който се води че е един от най-лесните езици.. ако тръгнеш от C/C++ има вероятност да изперкаш :lol:

Като цяло не виждам смисъл да се учат стари езици на която основата им е написана преди половин век и влизаш в матрицата. Swift е доста модерен език, изчистен и кратък, но е само за мак средата. C# е доста актуален в момента също.. но си е С. Каквото и да избереш ще е филм, затова и най-важното е да ти харесва. Макар че работя в ит и съм завършил математика.. идеята по цял ден да седя и да набивам код, не ми харесва - меко казано. Един бизнес не е само кодене, така че първо разбери дали има няква тръпка, щот е ако само за пари едва ли ще се получи.
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook