България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
142
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
36%
 
Общо гласове : 307
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1793
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ивчо » 27 Май 2024, 13:25

To не е закон или дори нищо подобно . Както например по бул. България където има ляв завой, в насрещното няма коли движещи/пропуснати за направо .
Демек няма "конфликтни" ситуации . В ПлоЙф има такова поняти каквото колегата търси . Законово, няма нищо подобно упоменато .
Randy - такива има колкото щеш . Лошото е, като почнат да показват как няма да ги минеш на двулентов извънградски маршрут :censored:
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2024, 13:35

ивчо написа:
Почвам да се плаша, наистина !!!
Какво значи "осигурен ляв завой" ??????????????
Да, имаш възможност да направиш ляв завой . После навлизаш в друго кръстовище !!! Всеки пътен знак (ако не е указано друго) ВАЖИ ДО първото кръстовище .
Там ПЪРВО имаш ограничена видимост, и второ - дясно стоящ трафик .
Само не ми казвай че знака за теб значи, че си с предимство правейки ляв завой - защото ше те подкарам и теб с лопатата :conf:


Значи ляв завой на кръстовище регулирано със светофар, на което насрещният трафик се спира, когато на завиващите наляво е подаден зелен сигнал.

Едно кръстовище по-надолу например(България и Тодор Каблешков) - там когато правиш ляв завой, чакаш ли тези за направо? Ако не ги чакаш защо? И ако не ги чакаш по какво разбираш, че там не трябва да ги чакаш, а на следващото кръстовище(там където е клипа) вече трябва да ги чакаш?


streetz явно разбра какво имам предвид :yes: Сега остава някой да посочи как е регламентирано това в ЗДвП или правилника за прилагането му. Аз си признавам, че не знам, а правилото на което са ме учили явно го няма разписано или има вариации(streetz има друга негова версия). Аз намерих нещо което го описва, но не е в ЗДвП....


П.С. Ивчо изпреварил си ме. - Живял съм цял живот в Благоевград и идвам за пръв път в София.... или дори за 10ти път, но не познавам кръстовищата в детайли. Как да позная, че на България и Каблешков мога да завия спокойно на ляво, а на Каблешков и Боянски водопад не мога?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 27 Май 2024, 13:39

randity написа:В петък имах интересна ситуация, която отдавна не ми се беше случвала. Прибирам се по тангентата от Казичене към Люлин. Заковал съм 125км/ч на темпомата (да, 5км над ограничението) и си карам. Изпреварвам една кола, прибирам се в средна лента и след малко настигам пловдивска бяла 46-ца. Без да пипам каквото и да било, пускам ляв мигач и започвам да изпреварвам. Държа да отбележа, че нямаше почти никакво движение, а разликата в скоростта се усещаше, защото изпреварването изобщо не беше туткаво. Е да, ама като стигнах задния калник на белата перла, нашия реши, че ще ми доказва колко е бърза, и подаде газ. Кенефа почна да чади, аз си се прибрах в дясно, а той почна да намалява, явно от страх да няма камера. След няколко секунди го настигнах отново, пуснах си ляв мигач, изпреварвам и гледам вътре, някво 18-19 годишно мъжко лайно с джуки като на Преслава ме гледа кисело. Много неща ми минаха през главата в тоя момент, но явно възрастта си оказва влияние и просто реших да завърша маневрата и да се прибера при семейството си. Каква точно му беше идеята и защо реши да го направи, нямам идея.

Изпратено от моят SAMSUNG S22+ с помощта на Tapatalk

Е, как, настигаш някой тоест явно караш по-бързо, но той решава да ти покаже, че може и по-бързо защото ти не го знаеш това, а силно те вълнува.
В случая си бил с БМВ вероятно и тая е решила да ти покаже, че горното важи умножено по 2. :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://www.facebook.com/share/v/MFFox7BBK7fXcYKu/
I feel the need, the need for speed.

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от randity » 27 Май 2024, 13:41

Top Gun Maverick написа:
randity написа:В петък имах интересна ситуация, която отдавна не ми се беше случвала. Прибирам се по тангентата от Казичене към Люлин. Заковал съм 125км/ч на темпомата (да, 5км над ограничението) и си карам. Изпреварвам една кола, прибирам се в средна лента и след малко настигам пловдивска бяла 46-ца. Без да пипам каквото и да било, пускам ляв мигач и започвам да изпреварвам. Държа да отбележа, че нямаше почти никакво движение, а разликата в скоростта се усещаше, защото изпреварването изобщо не беше туткаво. Е да, ама като стигнах задния калник на белата перла, нашия реши, че ще ми доказва колко е бърза, и подаде газ. Кенефа почна да чади, аз си се прибрах в дясно, а той почна да намалява, явно от страх да няма камера. След няколко секунди го настигнах отново, пуснах си ляв мигач, изпреварвам и гледам вътре, някво 18-19 годишно мъжко лайно с джуки като на Преслава ме гледа кисело. Много неща ми минаха през главата в тоя момент, но явно възрастта си оказва влияние и просто реших да завърша маневрата и да се прибера при семейството си. Каква точно му беше идеята и защо реши да го направи, нямам идея.

Изпратено от моят SAMSUNG S22+ с помощта на Tapatalk

Е, как, настигаш някой тоест явно караш по-бързо, но той решава да ти покаже, че може и по-бързо защото ти не го знаеш това, а силно те вълнува.
В случая си бил с БМВ вероятно и тая е решила да ти покаже, че горното важи умножено по 2. :mhihi:
Мондео комби, кво да ми доказва
Впрочем не беше тя, а той (то и това не беше сигурно според тия джуки, ама да речем...)

Изпратено от моят SAMSUNG S22+ с помощта на Tapatalk
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1793
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ивчо » 27 Май 2024, 13:53

TheDriver написа:П.С. Ивчо изпреварил си ме. - Живял съм цял живот в Благоевград и идвам за пръв път в София.... или дори за 10ти път, но не познавам кръстовищата в детайли. Как да позная, че на България и Каблешков мога да завия спокойно на ляво, а на Каблешков и Боянски водопад не мога?


Ами аз ще се ориентирам например, по това че колата движеща се пред снимащият на разстояние едно кръстовище минава . А дори и да не знам кое как е - ще спазя едно просто правило . Навлизам в кръстовището и нямам видимост заради чакащият да премине - не се изсилвам като дедо Долфи в СССР през 41-ва. А дори и да предприема нещо такова, ще се сетя какво стана с Наполеон през 1812-та . :evil: :mhihi:
Разбираш ли ?
Защото тоя нито спря да види дали идва кола (въпреки че секунди преди това видя че снимащият идва), нито пък осъзнавайки в главата си че ще стане удар, спря за да не се налага да обяснява на жена си "Защо Аудито е на ремонт" .
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2024, 14:10

Тази кола може да е индикатор само, ако в дадения момент мислиш за синхронизацията на светофарите. Аудито е 4та кола...колко от нас мислят са синхронизацията на светофарите и следят реда на преминаване докато са 4та кола и чакат в редицата?
Не може да е индикатор и това дали тези отсреща тръгват или не, защото понякога няма чакащи(както беше в тази ситуация).

Това което казваш за внимателното преминаване важи по принцип и е някакво неписано правило, което човек може да приложи. Честно ми кажи обаче на България и Каблешков(където тоя пич най-вероятно е преминал преди секунди), ако си за пръв път ще минаваш ли напред бавно или ще се изнижеш с колоната?

Ще ти кажа аз как изиграх ситуацията поставяйки се в колата на този с аудито(това е причината да го коментирам - щях да направя същата грешка). Аз пропуснах, че това е Т-образно кръстовище, бях фокусиран върху това, което става пред мен и в ляво, имаше коли в дясно на мен и изобщо не отразих, че няма пряка в дясно от мен. Колата която чакаше срещу мен я възприех като като кола, която чака за ляв завой. Светофара беше със стрелки, платната на булеварда са отделени с остров(рядко има такова отделяне в комбинация с нормален ляв завой), а "колата за ляв завой" срещу мен чака, значи синхронизацията е така направена, че нас ни пуска когато насрещното е напълно спряно......


Ето и цитат от НАРЕДБА №17 ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА СЪС СВЕТЛИННИ СИГНАЛИ:

Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 35 от 2015 г., в сила от 18.05.2015 г.) Трисекционен пътен светофар със светещи полета с форма на кръг без стрелки се използва, когато преминаването на ППС в различните посоки от един вход на регулираното място се регулира със сигнали, които се подават едновременно.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 35 от 2015 г., в сила от 18.05.2015 г.) Трисекционен пътен светофар с вписани стрелки в светещите полета се използва в кръстовища само когато преминаването на ППС в различните посоки от един вход на регулираното място се регулира със светлинни сигнали, които не се подават едновременно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1793
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ивчо » 27 Май 2024, 14:21

TheDriver написа:Това което казваш за внимателното преминаване важи по принцип и е някакво неписано правило, което човек ТРЯБВА !!!! да приложи ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ ДОРИ НЯМАМ ВИДИМОСТ. Честно ми кажи обаче на България и Каблешков(където тоя пич най-вероятно е преминал преди секунди), ако си за пръв път ще минаваш ли напред бавно или ще се изнижеш с колоната?
Виждайки снимащият, и осъзнавайки че съм БЕЗ ПРЕДИМСТВО при евентуален удар - ще спра . Видно е, че и той няма намерение да спре

Ще ти кажа аз как изиграх ситуацията поставяйки се в колата на този с аудито
Е добре, де - снимащата кола е някакъв SUV . НЕ е малка кола . Вижда се, че идва и не намалява ! Защо трябва да мисля над неща, които едно правило определя еднозначно - те са дясно стоящи.
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2024, 14:32

На България и Т.Каблешков ще лазиш ли бавно напред оглеждайки се, ако нямаш видимост(примерно някои от тези от МОЛ-а се е предредил пред теб)? Аз не бих признавам си :dunno: . Не бих и не го правя и на много други леви завои в София. :dunno:

Не знам по какво определяш, че този с аудито е видял снимащия :dunno: Може и да го е видял, може и да не го е. Дори да го е видял може да е приел това което аз бих приел, а именно, че ще спре, защото му е червено(аз вече съм решил, че това е "осигурен ляв завой" и мисля от тази начална точка).

Правилото за дясностоящия как седи в йерархията спрямо останалите способи за регулиране на движението? Пак ще те върна на предното кръстовище на България и Каблешков - там първата ти мисъл за правилото на дясностоящия ли е? Мислиш ли изобщо кой е дясностоящите на това кръстовище?

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 380
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от pampo » 27 Май 2024, 14:38

^^ Снимащият се вижда в последната секунда, тоя с Аудито смята, че удрящият го е с червен светофар и предполагам, че изобщо не го отразява, понеже оня си караше с прилична скорост, макар да вижда че доближава конфликтна ситуация, какво има да се бистри.
Секцията си позволява минаване и не ти подсказва, че трябва да се оглеждаш, драйвър вече обясни защо. Като се замисля, не се сещам за такъв секционен светофар, който на който трябва да изчакаш насрещно движещите се, защото те винаги са с червен светофар и минаваш без да чакаш. Още повече, че вече има спряла кола, която чака и добавя още заблуда у тоя с Аудито.

Най-психопатското от всичко е, че при очевидна грешка, изкарвате човекът тарикат и го удряте с ролбари и стари варели, за да се научи. После като почне да спира на всяко включване със и без предимство ще има "тоя да се качва на градския, едно включване не може да направи"
То и затова трафикът и колегиалността у нас са на тва дередже, де, щото всички са големи спазвачи, когато трябва да съдят други, когато те са в нарушение, са преценили, че е много безрисково и на никого не пречат...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1793
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ивчо » 27 Май 2024, 14:54

pampo написа:^^ Снимащият се вижда в последната секунда


На 0:12 секунда на клипа ясно се вижда колата на удареният . До самият удар има цееели 3 секунди .
Отново да напиша !!!! Няма да рискувам верижна катастрофа, само защото някой си мисля !!!! че няма такива светофари или Миа Халифа е девствена !
Едно време всчки светофари бяха така ! Всички ! Чакаше се на ляв завой . Ама понеже всякакви взеха книжки и почнаха да мислят какво къде свети, се решиха накрая да няма толкова натряскани и да ги разделят .
Но Да, цялото нещо има логика ако съм минавал 30+ пъти кръстовището и наистина знам, че отсреща са на ЧЕРВЕНО . И дори тогава, виждайки как лети тоя и че няма да спре, няма да се мина зорлем . Всякакви ковРи и подобни се навъдиха, дето си гледат тик-тока ѝ им е все тая кво свети . :bang:
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ildivvy » 27 Май 2024, 15:58

С нарастването на трафика, разделянето/отделянето на левите завои самостоятелно, както и пускането на дясно, когато има възможност, подобри положението доста! Разбира се, не трябва да е така малоумно, както е на това кръстовище... Според мен трябва да се сезира КАТ и да го направят като предното, както коментирате! Или просто да се замени със зелено без стрелки ...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2024, 16:30

За сравнение, ето как е регулирано друго кръстовище по същия булевард на което левият завой не е отделен.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от STEVAL » 28 Май 2024, 0:15

Пет страници изписахте и един не каза, че тоя спрелия също има немалка вина. На какво основание е спрял там - лентата му била заета - другата нали е свободна.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1793
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ивчо » 28 Май 2024, 7:55

TheDriver написа:За сравнение, ето как е регулирано друго кръстовище по същия булевард на което левият завой не е отделен.

????????????????
Tи минавал ли си оттам ? Завоят е същият, само лентата е отделена само за завой ! Движението срещу теб не е спряно когато влизаш в Кауфланд !

STEVAL написа:Пет страници изписахте и един не каза, че тоя спрелия също има немалка вина. На какво основание е спрял там - лентата му била заета - другата нали е свободна.

А къде да мине ???? Или да запуши кръстовището ??? ОЧЕВИДНО е че, чака в редицата с колите правещи ляв завой към Костенски водопад ! И е спрял правилно - по закон когато не може да продължиш и ще трябва да спреш в кръстовище, дори при зелен светофар се спира преди него !
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 28 Май 2024, 8:39

ивчо написа:
TheDriver написа:За сравнение, ето как е регулирано друго кръстовище по същия булевард на което левият завой не е отделен.

????????????????
Tи минавал ли си оттам ? Завоят е същият, само лентата е отделена само за завой ! Движението срещу теб не е спряно когато влизаш в Кауфланд !


Именно! Всичко е същото с изключение на вида светофар.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook