Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от M17cH » 28 Апр 2024, 12:15

Наскоро уцелих кьоравото и попаднах на Sage Dual Boiler за левчета с неработеща стийминг функция. Разрових се в нета как аджеба се поправя това и излезе прост термистор и няколко уплътнения, за щастие триак платката си работи като хората.
Поработих малко с нея вече 2 седмици й се радвам и я сравнявам спрямо Barista Express-a който имам.
1. по-големия порта филтър е добра благинка, мисля че тия 9 бара които навсякъде ги пише са баш за 58мм и 54-ката оптималното налягане е някъде по-високо..? Събира и повече кафе де.
2. Всичко по машината е направено да може да се ремонтира, да Sage e малко като кухненски робот или чопър, но вътре си е сериозна машина като я сравня спрямо по-малкия брат.
3. Уикенда с 3-4 латета едно след друго не се и замисля, парата за млякото е винаги трепач.
4. Ще я продавам, щот не е за мене :mhihi: Тва със отделния стийм контейнер е добре, но предимно пия еспресо и да топля всеки път 2л (или там колкото е) вода че даже до ниво пара ми е излишно. Отделно като си направя еспресо след тва цял ден седи 1-2бара пара в контейнера под налягане, нормалено е о-ринговете да са консуматив в тоя случай...

Та търся предложения за single boiler 58mm по-сериозна машинка (PID, pressure control)? да кажем до 2-2.5к лв. Отделна мелачка си имам.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 28 Апр 2024, 12:39

profitec go или някой Lelit

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 06 Май 2024, 8:04

А как си съхранявате кафето на зърна :dunno:
Аз го слагам в винтов буркан в хладилника примерно, но сега усещам че вкуса не е същия :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от M17cH » 06 Май 2024, 9:44

Аз го държа просто в пакетчето в което е пакетирано (някво херметично се затваряи има вентил). 400 грама и без това приключват за ~2 седмици :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от steeN » 06 Май 2024, 10:19

ivanski_2 написа:А как си съхранявате кафето на зърна :dunno:
Аз го слагам в винтов буркан в хладилника примерно, но сега усещам че вкуса не е същия :dunno:


Няма много опции. Практичното е да се взимат малки разфасовки за да е винаги свежо, но това е по-скъпо разбира се.
Ако искаш "to go full retard" има разни съдове, които може да се вакуумират сравнително лесно + в хладилник.
Вероятно една от причините, заради които капсулите станаха толкова популярни.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 06 Май 2024, 11:41

За кратко съхранение, air scape кутия.
За дълго, замразяване.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от peshehodetz » 07 Май 2024, 2:53

Някаква подобна кутия може да си потърсиш, специално предназначена за съхранение на кафе. Капака с дръжката отгоре в дигнато положение има малък отвор и като го натискаш надолу създава вакум и изкарва въздуха, после дръжката като я поставиш в легнало положение запушва този отвор и поставяш втория капак. Предназначено е за смляно кафе но как го съхранява нямам идея понеже аз винаги взимам такова на зърна а въпросната кутия ми я подариха колеги за Коледа понеже ме знаят че си падам по кафетата но винаги взимам такива на зърна и прясно ги смилям.


ИзображениеИзображениеИзображение

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 07 Май 2024, 7:05

peshehodetz написа:Някаква подобна кутия може да си потърсиш, специално предназначена за съхранение на кафе. Капака с дръжката отгоре в дигнато положение има малък отвор и като го натискаш надолу създава вакум и изкарва въздуха, после дръжката като я поставиш в легнало положение запушва този отвор и поставяш втория капак. Предназначено е за смляно кафе но как го съхранява нямам идея понеже аз винаги взимам такова на зърна а въпросната кутия ми я подариха колеги за Коледа понеже ме знаят че си падам по кафетата но винаги взимам такива на зърна и прясно ги смилям.


ИзображениеИзображениеИзображение

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Това е air scape за който говорих.
Само че не създава никакъв вакуум, а просто като натискаш капака надолу или нагоре, като бутало излиза или влиза въздуха през клапана.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 07 Май 2024, 8:54

Супер, мерси ще потърся такава :bchug:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 07 Май 2024, 11:58

аз ползвам пластмасова кутия с клапан за вакуумиране и машина за вакуумиране с необходимата приставка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от steeN » 07 Май 2024, 12:19

nero_ написа:аз ползвам пластмасова кутия с клапан за вакуумиране и машина за вакуумиране с необходимата приставка.


Това е златният стандарт (за съхранение на каквото и да е било) общо взето :yes:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10462
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Leon » 10 Май 2024, 13:40

https://www.youtube.com/watch?v=oxt4fdVqx88

Говорил съм си няколко пъти него, много интересн човек, а подкастът е и образователен на тема кафе.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 10 Май 2024, 15:03

Интересен е да, много алчен е и си остана такъв, макар да е повече от добре от години.
Обаче е най-добрия в България и кафетата са му най-добрите на фона на всичко друго. Най-важното е, че е постоянен, нещо което липсва в кафетата на конкуренцията му в България.

Затова и може да си позволи цените си, които са над средните в Европа за идентично качество и известност.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 10 Май 2024, 16:30

Баси и манипулатора е тоя :mhihi: Кафето не било за събуждане , било за заспиване "доказано " вече било . Нискокачественото кафе било за събуждане щото организма се бунтувал срещу ниското качество .... :shock: :mhihi: Само неговото е хубаво , другото е боклук , кафе печено преди 5-6 часа било старо вече ...и т.н Ако някой му е интересно да слуша подобни манипулации си е негова работа . Кафето му на тоя може да има пазарна ниша поради много фактори , обаче в това интервю просто изприказва доста лъжи за 20 минути и го спрях . Първо кафето с кофеина в него блокира нервнотрансмитерните вериги на аденозина , а той регулира сънливоста и е сигнал за настъпване на умора / заспиване и т.н Кофеина просто и тъпо се намесва в метаболизма , молукалата му е като "тапа " за невротрансмитера и докато не се метаболизира самия кофеин аденозина се натрупва след което при освобождаване от кофеина следва рязко "изключване " на мозъка от натрупания сигнал за умора . Кофеина води до временно учестяване на пулса , повишаване артериалното налягане , изостряне вниманието и мускулния тонус поради един куп следствия например повечето кръв към мозъка и повишената циркулация на кръвта както и временно блокиране на натрупаната умора. Така че действието му е точно за събуждане обаче сутрин след ставане когато на мозъка му трябват около 30 минути излизане от съня и достигане на нормален тонус . А не изобщо хипотетично за събуждане . Тоя обратен ефект на кофеина когато ти се доспива от кафето е супер индивидуален ефект , зависи от много фактори като количеството на изпитото кафе времето през денонощието когато се употребява и т.н Да се твърди че се пие кафе преди лягане е тъпо и неграмотно . Освен това при непрекъсната ежедневна употреба кофеина предизвиква една постоянна раздразнителност и нарушаване нормалния сън , с такава кофеинова интоксикация ще заспиш от кафе ама друг път . Освен това количеството на кофеина не зависи от печенето на кафето и си го има в най долнопробното и в най кечественото кафе !!!! Дъбов мъбов все тая кой го пече , кофеина си е там и не е заслуга на Дъбов че има кофеин в кафето, така че тия приказки под шипковия храст са за хора без минимална обща култура за кафето . Всичко това не пречи ако някой си е решил му купува кафето да си го купува , всеки сам си преценя . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Southside » 10 Май 2024, 19:51

Не съм защитник, нито краен фен на Дъбов, но кафетата му в съотношение цена/качество за Бг са най- оптимални. Със забележката, че купувам от него видове, които са в кампания и така се връзва с около 50% нагоре от цената на пакетираните боклуци по супермаркетите. Повечето останали Бг пекарни надуха цените безобразно, някакъв стандарт е поне за София пакетче 200 грама да минава 30 лева. А такива се нароиха много последните години.
Поръчвам и от чужбина понякога. Основно един испански бранд, който като обяви промо кампания, дори с доставката до тук цените му са под тези на Дъбов. На кофти кафе не съм попадал досега. Да живее свободният пазар :idea:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook